Nabídka práce v Německu - Starke JobsLockdown v Sasku a kontroly na hranicích, pendleři do práce mohou

Lockdown v Sasku a kontroly na hranicích, pendleři do práce mohou

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Německo vstupuje do lockdownu, pravidla pro lockdown v Sasku platí do 10. ledna

Od pondělí 14. prosince vstoupilo Sasko do přísného lockdownu. Od tohoto dne jsou na území Saska zavřené školy, zavádí se také zákaz nočního vycházení a omezuje se pohyb osob Nadále platí povinnost nosit roušku. Prozatím je lockdown plánován do 10. ledna následujícího roku.

Lockdown v Sasku již podruhé, poprvé však s přísnými opatřeními

Lockdown postihl Sasko již v listopadu. Současná opatření jsou však přísnější, omezují totiž možnost vzdálit se od domova na více než patnáct kilometrů nebo zcela vylučují možnost vycházení ven po 22. hodině. Dochází také k uzavření některých obchodů a provozoven služeb. Žáci a studenti nastupují na distanční výuku, školy zůstanou otevřené pouze dětem zaměstnanců bezpečnostních složek a zdravotníků.

Saská ministryně sociálních věcí Petra Köpping vyzývá občany Saska i pendlery, kteří do Saska za prací dojíždějí, aby nehledali mezery v nařízeních, ale aby přijali zodpovědnost za svůj podíl na šíření koronaviru a omezili své kontakty i cesty mimo zaměstnání na minimum. Podle Köpping je dočasné žití v izolaci nejrychlejší cestou za návratem zpět k běžnému životu.

lockdown v sasku

Omezení se dotknou také počtu nakupujících v prodejnách. Pendlerům však není doporučeno v Sasku nakupovat vůbec.

Omezení pohybu a povinnosti občanů a pendlerů

Zákaz nočního vycházení platí od 14. prosince v době mezi 22. a 6. hodinou. Povoleno je však opustit bydliště i v době zákazu za účelem obstarání nemohoucích rodinných příslušníků nebo zvířat nebo cestování z či do zaměstnání. V případě, že kontrolnímu orgánu nebudete moci prokázat bezodkladnost vaší noční cesty, hrozí vám pokuty ve výši 60 €.

Mimo noční hodiny zákazu vycházení je možné cestovat pouze do vzdálenosti 15 kilometrů od bydliště. Výjimkou jsou cesty z nebo do zaměstnání. Pendlerům není doporučeno jezdit před začátkem pracovní doby nebo po jejím konci za nákupy nebo jinými volnočasovými aktivitami.

Nedoporučuje se také překročit hranice sousedních spolkových zemí, a to i za předpokladu, že cílová vzdálenost leží do 15 kilometrů od místa bydliště. Jedinou nespornou výjimkou je cestování za účelem výkonu povolání. Sasko také zavádí kontroly na hranicích s Českem a Polskem. Pendlerům zaměstnaným v klíčových oblastech bude saská vláda přispívat na ubytování v Sasku. Slibuje si od toho zúžení sociálních kontaktů pendlerů, a tedy i nižší riziko vnosu nákazy na saské území.

Omezuje se také počet kontaktů, které se mohou přicházet do osobního styku, a to na pět dospělých osob z nejvýše dvou domácností. Do tohoto počtu se nepočítají děti do 14 let. Výjimka je povolena pouze o Vánocích, i na tento čas však kancléřka Angela Merkelová vyzývá k zodpovědnosti a k tomu, aby tato výjimka z opatření nevedla k neorganizovanému setkávání se s velkými skupinami lidí.

Na veřejných prostranstvích nadále platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest v podobě roušky nebo respirátoru. Tato povinnost platí všude, i na volném prostranství, na ulicích, ve společných prostorách obytných domů a podobně. Jedinou výjimkou je situace, kdy se člověk ocitne zcela sám daleko od ostatních lidí, třeba v lese nebo v přírodě. Jakmile však i zde někoho potkáte, jste povinni roušku nebo respirátor nasadit.

Na území celého Saska platí od 14. prosince zákaz prodeje a konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti.

Nákupy

Od pondělí 14. prosince povede lockdown k uzavření těchto typů obchodů:

 • Hobbymarkety a zahrádkářské potřeby – zůstanou otevřené pouze pro podnikatele
 • Květinářství – prodávat smějí pouze ti, kdo vlastnoručně vyrábějí aranžmá z květin nebo květiny z vlastních zdrojů
 • Zavřeny budou všechny obchody se zbožím, které nespadá do kategorie denní spotřeby
 • Hostince a restaurace zůstanou nadále zavřené, nadále je však možný prodej s sebou nebo prostřednictvím donáškové služby
 • Je zcela zakázáno jezdit za nákupy do sousedního Polska či České republiky, a naopak, Češi ani Poláci nesmí jezdit za nákupy do Německa, a to ani v případě, že v Německu pracují

Tato provozovny zůstanou naopak otevřené. Lockdown se nedotkne všech druhů obchodů nabízejících sortiment denní spotřeby, jako jsou například:

 • Potravin a zboží denní spotřeby
 • Vánoční sortiment
 • Nápoje
 • Zverimexy a chovatelské potřeby
 • Pošta a doručovací služby
 • Supermarkety a hypermarkety
 • Drogerie a lékárny
 • Kadeřnictví
 • Banky a finanční produkty
 • Čerpací stanice
 • Autoservisy, pneuservisy, servisy jízdních kol a další
lockdown v sasku

O Vánocích dojde v Sasku k dočasnému rozvolnění, bude povoleno i cestovat za příbuznými či dokonce ubytovat se v hotelu.

Vánoce a Silvestr 2020

Určité výjimky z výše uvedených omezení nastanou v období od 23. do 27. prosince. V těchto dnech se například zvedne počet osob, které se mohou setkat, z pěti na deset z neomezeného počtu domácností. Děti do 14 let se do tohoto počtu nezahrnují.

Výjimka bude udělena také těm, kdo budou v rámci vánočních oslav cestovat po Sasku, například za účelem návštěv příbuzných. V těchto dnech smějí být ubytováni v hotelech nebo penzionech. To znamená, že mezi 23. a 27. prosincem se lockdown nebude vztahovat ani na hoteliéry a provozovatele ubytovacích zařízení. Cestující z jiných spolkových zemí Německa se mohou na území Saska setkávat pouze v rámci povoleného limitu deseti osob starších 14 let.

Na Štědrý večer, 24. prosince, neplatí zákaz nočního vycházení.

Vánoční mše a bohoslužby budou povolené pouze po předložení schváleného hygienického konceptu.

Rádius 15 kilometrů pro pohyb osob od místa jejich bydliště bude platit i na svátky, nebude se ale vztahovat pro návštěvy. Za nákupy či sportem se tedy vzdálit nesmíte, ale na návštěvu zajet můžete.

Úderem poledne 27. prosince přestávají platit veškeré výjimky a lockdown se znovu vrátí do podoby, která byla schválena pro období od 14. prosince do 10. ledna.

Výjimkou z nařízení bude pouze oslava příchodu nového roku. Na Silvestra nebude platit noční zákaz vycházení, bude však znovu platit maximální počet 5 osob ze dvou domácností. Ohňostroje zakázané v Sasku o silvestrovské noci nejsou.

Cestování

Saská vláda cestování do jiných spolkových zemí nebo do zahraničí nedoporučuje. Platí to také pro oblasti, které nejsou na seznamu rizikových zemí. Spolková ministryně sociálních věcí Petra Köpping radí každému zvážit nutnost takové cesty i důsledky následné karantény.

Školy a školky

Lockdown přeruší od pondělí také školy a školky. V provozu zůstávají pouze pro děti zaměstnanců bezpečnostních složek nebo zdravotníků. Střední a vysoké školy přecházejí na systém distanční výuky, účast na hodinách je možné realizovat formou on-line výuky. Distanční výuka je plánována do 8. ledna, na dny 21. a 22. prosince jsou v Sasku plánované dva dny mimořádných prázdnin.

Náš blog

Kompenzační balíček v Německu: za nárůst cen více peněz do domácností

Finance

300 euro k výplatě a jednorázový Kindergeld bonus: Německo reaguje na stoupající ceny energií Stoupající ceny energií a pohonných hmot...

Čtěte dále >

Příspěvek na dopravu: 2022 přináší změny v nákladech na dojíždění

Finance, Informace

Příspěvky na dopravu od ledna 2022 vyšší jako kompenzace za rostoucí ceny ropy Nezávisle na dění na východě Evropy navrhla...

Čtěte dále >

MDŽ 2022: Karafiátům už odzvonilo, ženám jde o víc

Volný čas

MDŽ: Mezinárodní den žen v roce 2022 vyzdvihuje ochránkyně klimatu a volá po rovnosti žen celého světa Význam žen ve...

Čtěte dále >

Minimální mzda: Německo zvyšuje na 12 eur

Finance

Minimální mzda: Německo bude dávat 12 euro už v říjnu 2022! Pravděpodobně už od 1. října 2022 bude německým zaměstnancům...

Čtěte dále >

Daně, minimální mzda a další změny v roce 2022

Finance, Kariéra

Novinky roku 2022: vyšší nezdanitelný základ daně, vyšší minimální mzda v Německu Příchod roku 2022 znamenal také příchod mnoha novinek...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2022

Volný čas

Na které dny připadnou svátky v Německu v roce 2022? Jako každý rok přinášíme s koncem roku přehled, na která...

Čtěte dále >

Aktuální opatření 3G v Sasku: Testy, nemoc, očkování na pracovišti

Informace, Kariéra

Bez prokázání 3G se do práce v Sasku nedostanete: Nová opatření na pracovišti od 24. listopadu Od dnešního dne platí...

Čtěte dále >

Nová pravidla pro vstup do Německa

Informace

Nová pravidla pro vstup do Německa od 14. listopadu V pátek 12. listopadu zařadilo Německo Českou republiku opět na seznam...

Čtěte dále >

O zvýšení minimální mzdy na 12 eur bude jednat vláda

Finance, Kariéra

Zvýšení minimální mzdy v Německu na 12 eur je na spadnutí Vítězství koaličních stran v zářijových volbách do německého parlamentu...

Čtěte dále >

Elektronická neschopenka v Německu

Finance, Zdraví

Elektronická neschopenka dorazila do Německa, ty české ale doručit nepůjde Do Německa dorazila elektronická neschopenka. Pilotní proces začne už během...

Čtěte dále >

Novinky v zákonech v Německu: Týkají se i pendlerů!

Informace, Volný čas

V říjnu vstoupí v Německu v platnost řada nových zákonů. Týkají se i vás? Německé zákony se mění, některé se...

Čtěte dále >

Karanténa pro neočkované nebude v Německu placená

Finance, Informace

Německo ruší placenou karanténu neočkovaných: Karanténa jen pro očkované, shodují se ministři Nejkontroverznější změnou v Německu za letošní rok je...

Čtěte dále >

Minimální mzda 12 € za hodinu? Uvidíme po volbách

Finance, Informace

Německé odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 12 euro Minimální mzda v Německu stoupla v červenci letošního roku na 9,60 €. Na...

Čtěte dále >

Tisíce aut čeká na čipy, automobilky přesto generují zisky

Informace

Krize na trhu s čipy: Nedostatek čipů zastavil výrobu nových aut, firmy se ale o práci nebojí Přestože německá ekonomika...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Kariéra

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde... Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla...

Čtěte dále >

Cestování do Německa: Výjimka pro pendlery má výjimku

Informace, Zdraví

Pravidla pro cestování do Německa opět zpřísňují, pendleři mají výjimku Od 1. srpna musí všechny osoby starší 12 let předložit...

Čtěte dále >

Koronavirus: bude mít pozitivní dopad na trh práce v Německu?

Kariéra

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí I když koronavirus způsobil krizi...

Čtěte dále >

Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Informace, Kariéra

Pracovní právo v Německu: Jak se chovat během neschopenky? V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu, důchody a Kindergeld 2021

Finance, Informace, Nezařazeno

Od července vyšší mzdy, vyšší důchody a další bonusový Kindergeld. Ovšem jen pro někoho. Pandemie koronaviru s sebou přinesla mnoho...

Čtěte dále >

Jak se připravit na pohovor a jak při něm uspět

Nezařazeno

Jak se připravit na pohovor nejen při hledání práce v Německu Hledání práce může být někdy trochu věda. Díky našemu...

Čtěte dále >

Životopis v němčině – jak ho napsat a kdy ho použít?

Kariéra

K čemu je dobrý životopis v němčině? Před časem jsme pro vás sepsali pár pravidel, kterými je dobré řídit se...

Čtěte dále >

Daně v Německu a daňové přiznání za rok 2020

Finance

Daně v Německu za rok 2020 musí podat každý, kdo byl v Kurzarbeitu Až do 31. července (resp. 2. srpna...

Čtěte dále >

Rozvolnění v Sasku pokračuje, lockdown ovlivňuje míra incidence

Informace

Míra incidence v Sasku klesá, od 31. května nastalo další rozvolnění Při cestování do Saska nezapomínejte na opatření, která v...

Čtěte dále >

Pendleři se brzy znovu dočkají volných cest za hranice

Informace

Česko už není na německém semaforu vysoce rizikovou zemí, od poloviny května by se pendleři nemuseli testovat vůbec Od 2....

Čtěte dále >

Bonusový Kindergeld: Přídavky na děti rodinám i v roce 2021

Finance, Rodina

I v letošním roce obdrží rodiny bonusové přídavky na děti 10. března vstoupil v účinnost takzvaný třetí zákon o daňové...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem končí

Informace

Kontroly na hranicích s Německem končí, přesouvají se do vnitrozemí Kontroly osob vstupujících na území Saska a Bavorska z České...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2021

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu 2021 Ani v roce 2021 nebudeme ochuzeni o četné státní svátky v Německu. K naší smůle...

Čtěte dále >

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den

Informace

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den Česká republika zmizela z německého seznamu zemí s vysokým výskytem koronavirových mutací,...

Čtěte dále >

Hora svatého Šebestiána má nové odběrové místo

Informace

U hranic s Německem se otevřelo odběrové místo pro pendlery Primárně pro pendlery a osoby zajišťující tranzit přes Německo je...

Čtěte dále >

Sasko s Bavorskem pomáhají, Čechům posílají vakcíny

Informace

Německo pošle vakcíny a rychlotesty do českých příhraničních oblastí Bavorský předseda vlády Marcus Söder představil ve spolupráci se svým saským...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář