Nabídka práce v Německu - Starke JobsLockdown v Sasku a kontroly na hranicích, pendleři do práce mohou

Lockdown v Sasku a kontroly na hranicích, pendleři do práce mohou

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Německo vstupuje do lockdownu, pravidla pro lockdown v Sasku platí do 10. ledna

Od pondělí 14. prosince vstoupilo Sasko do přísného lockdownu. Od tohoto dne jsou na území Saska zavřené školy, zavádí se také zákaz nočního vycházení a omezuje se pohyb osob Nadále platí povinnost nosit roušku. Prozatím je lockdown plánován do 10. ledna následujícího roku.

Lockdown v Sasku již podruhé, poprvé však s přísnými opatřeními

Lockdown postihl Sasko již v listopadu. Současná opatření jsou však přísnější, omezují totiž možnost vzdálit se od domova na více než patnáct kilometrů nebo zcela vylučují možnost vycházení ven po 22. hodině. Dochází také k uzavření některých obchodů a provozoven služeb. Žáci a studenti nastupují na distanční výuku, školy zůstanou otevřené pouze dětem zaměstnanců bezpečnostních složek a zdravotníků.

Saská ministryně sociálních věcí Petra Köpping vyzývá občany Saska i pendlery, kteří do Saska za prací dojíždějí, aby nehledali mezery v nařízeních, ale aby přijali zodpovědnost za svůj podíl na šíření koronaviru a omezili své kontakty i cesty mimo zaměstnání na minimum. Podle Köpping je dočasné žití v izolaci nejrychlejší cestou za návratem zpět k běžnému životu.

lockdown v sasku

Omezení se dotknou také počtu nakupujících v prodejnách. Pendlerům však není doporučeno v Sasku nakupovat vůbec.

Omezení pohybu a povinnosti občanů a pendlerů

Zákaz nočního vycházení platí od 14. prosince v době mezi 22. a 6. hodinou. Povoleno je však opustit bydliště i v době zákazu za účelem obstarání nemohoucích rodinných příslušníků nebo zvířat nebo cestování z či do zaměstnání. V případě, že kontrolnímu orgánu nebudete moci prokázat bezodkladnost vaší noční cesty, hrozí vám pokuty ve výši 60 €.

Mimo noční hodiny zákazu vycházení je možné cestovat pouze do vzdálenosti 15 kilometrů od bydliště. Výjimkou jsou cesty z nebo do zaměstnání. Pendlerům není doporučeno jezdit před začátkem pracovní doby nebo po jejím konci za nákupy nebo jinými volnočasovými aktivitami.

Nedoporučuje se také překročit hranice sousedních spolkových zemí, a to i za předpokladu, že cílová vzdálenost leží do 15 kilometrů od místa bydliště. Jedinou nespornou výjimkou je cestování za účelem výkonu povolání. Sasko také zavádí kontroly na hranicích s Českem a Polskem. Pendlerům zaměstnaným v klíčových oblastech bude saská vláda přispívat na ubytování v Sasku. Slibuje si od toho zúžení sociálních kontaktů pendlerů, a tedy i nižší riziko vnosu nákazy na saské území.

Omezuje se také počet kontaktů, které se mohou přicházet do osobního styku, a to na pět dospělých osob z nejvýše dvou domácností. Do tohoto počtu se nepočítají děti do 14 let. Výjimka je povolena pouze o Vánocích, i na tento čas však kancléřka Angela Merkelová vyzývá k zodpovědnosti a k tomu, aby tato výjimka z opatření nevedla k neorganizovanému setkávání se s velkými skupinami lidí.

Na veřejných prostranstvích nadále platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest v podobě roušky nebo respirátoru. Tato povinnost platí všude, i na volném prostranství, na ulicích, ve společných prostorách obytných domů a podobně. Jedinou výjimkou je situace, kdy se člověk ocitne zcela sám daleko od ostatních lidí, třeba v lese nebo v přírodě. Jakmile však i zde někoho potkáte, jste povinni roušku nebo respirátor nasadit.

Na území celého Saska platí od 14. prosince zákaz prodeje a konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti.

Nákupy

Od pondělí 14. prosince povede lockdown k uzavření těchto typů obchodů:

 • Hobbymarkety a zahrádkářské potřeby – zůstanou otevřené pouze pro podnikatele
 • Květinářství – prodávat smějí pouze ti, kdo vlastnoručně vyrábějí aranžmá z květin nebo květiny z vlastních zdrojů
 • Zavřeny budou všechny obchody se zbožím, které nespadá do kategorie denní spotřeby
 • Hostince a restaurace zůstanou nadále zavřené, nadále je však možný prodej s sebou nebo prostřednictvím donáškové služby
 • Je zcela zakázáno jezdit za nákupy do sousedního Polska či České republiky, a naopak, Češi ani Poláci nesmí jezdit za nákupy do Německa, a to ani v případě, že v Německu pracují

Tato provozovny zůstanou naopak otevřené. Lockdown se nedotkne všech druhů obchodů nabízejících sortiment denní spotřeby, jako jsou například:

 • Potravin a zboží denní spotřeby
 • Vánoční sortiment
 • Nápoje
 • Zverimexy a chovatelské potřeby
 • Pošta a doručovací služby
 • Supermarkety a hypermarkety
 • Drogerie a lékárny
 • Kadeřnictví
 • Banky a finanční produkty
 • Čerpací stanice
 • Autoservisy, pneuservisy, servisy jízdních kol a další
lockdown v sasku

O Vánocích dojde v Sasku k dočasnému rozvolnění, bude povoleno i cestovat za příbuznými či dokonce ubytovat se v hotelu.

Vánoce a Silvestr 2020

Určité výjimky z výše uvedených omezení nastanou v období od 23. do 27. prosince. V těchto dnech se například zvedne počet osob, které se mohou setkat, z pěti na deset z neomezeného počtu domácností. Děti do 14 let se do tohoto počtu nezahrnují.

Výjimka bude udělena také těm, kdo budou v rámci vánočních oslav cestovat po Sasku, například za účelem návštěv příbuzných. V těchto dnech smějí být ubytováni v hotelech nebo penzionech. To znamená, že mezi 23. a 27. prosincem se lockdown nebude vztahovat ani na hoteliéry a provozovatele ubytovacích zařízení. Cestující z jiných spolkových zemí Německa se mohou na území Saska setkávat pouze v rámci povoleného limitu deseti osob starších 14 let.

Na Štědrý večer, 24. prosince, neplatí zákaz nočního vycházení.

Vánoční mše a bohoslužby budou povolené pouze po předložení schváleného hygienického konceptu.

Rádius 15 kilometrů pro pohyb osob od místa jejich bydliště bude platit i na svátky, nebude se ale vztahovat pro návštěvy. Za nákupy či sportem se tedy vzdálit nesmíte, ale na návštěvu zajet můžete.

Úderem poledne 27. prosince přestávají platit veškeré výjimky a lockdown se znovu vrátí do podoby, která byla schválena pro období od 14. prosince do 10. ledna.

Výjimkou z nařízení bude pouze oslava příchodu nového roku. Na Silvestra nebude platit noční zákaz vycházení, bude však znovu platit maximální počet 5 osob ze dvou domácností. Ohňostroje zakázané v Sasku o silvestrovské noci nejsou.

Cestování

Saská vláda cestování do jiných spolkových zemí nebo do zahraničí nedoporučuje. Platí to také pro oblasti, které nejsou na seznamu rizikových zemí. Spolková ministryně sociálních věcí Petra Köpping radí každému zvážit nutnost takové cesty i důsledky následné karantény.

Školy a školky

Lockdown přeruší od pondělí také školy a školky. V provozu zůstávají pouze pro děti zaměstnanců bezpečnostních složek nebo zdravotníků. Střední a vysoké školy přecházejí na systém distanční výuky, účast na hodinách je možné realizovat formou on-line výuky. Distanční výuka je plánována do 8. ledna, na dny 21. a 22. prosince jsou v Sasku plánované dva dny mimořádných prázdnin.

Náš blog

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit Němci si na zaměstnanost svých občanů skutečně zakládají. Mít aspoň nějaký příjem...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

MDŽ – Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář