Nabídka práce v Německu - Starke JobsEnergetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů? - Starke Jobs

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Mimořádných 300 € pendleři zřejmě nedostanou, bonusový Kindergeld už je vyplácen na účty

Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu dostává jasnější obrysy. Nové úpravy podmínek pro nárok na výplatu bonusu nepotěší pendlery, daňová úleva se totiž týká jen pracujících s neomezenou daňovou povinností.

Na výplatu 300 € má nárok více lidí, nově také minijobeři nebo pracující rodiče na rodičáku

Stávající podmínky pro výplatu mimořádných 300 € zní následovně: Nárok má každý, kdo je v roce 2022 výdělečně činný na území Německa a je zařazen do 1. až 5. daňové třídy. Nově mají nárok také minijobeři i osoby, které pobírají nezdanitelnou mzdu či pracující rodiče, kteří jsou zároveň na rodičovské dovolené nebo pobírají rodičovský příspěvek. I na ně se ale vztahují uvedené podmínky.

300 € daňové zvýhodnění německo

Rostoucí ceny energií nebudou kompenzovány pendlerům. Ti tak mohou na 300 euro úlev zapomenout.

Pendleři s omezenou daňovou povinností na daňové zvýhodnění nárok nemají

Na webu ministerstva financí se ale dočtete ještě jednu podmínku: daňová povinnost, která je pro nárok na energetický bonus klíčová, musí být neomezená. Daňovou povinnost obecně máte v zemi, ve které žijete. Jako čeští pendleři jste stále povinni podávat daňové přiznání v Česku, a to i v případě, že na území Česka žádné příjmy nemáte, a pokud je máte, odvádíte v Česku daně z příjmů získaných v Česku. Příjmy, které získáte na území Německa, pak daníte v Německu. Vaše daňová povinnost v Německu je tímto omezená jen na příjmy, které získáte na území Německa. Naproti tomu neomezená daňová povinnost v Německu znamená, že veškeré vaše příjmy, ať už je získáte v Německu nebo v jakékoli jiné zemi, daníte v Německu. Neomezenou daňovou povinnost v Německu mají všichni, kdo mají v Německu bydliště.

Výplata od září automaticky ve výplatě za srpen

Platba bonusu by měla proběhnout v září, vykázána by měla být ve výplatě za srpen. Zaměstnanci s nárokem nebudou muset podávat žádnou žádost o výplatu bonusu, zaměstnavatel jej vyplatí zcela automaticky. Příjem mimořádného bonusu nebude mít vliv na případnou výplatu sociálních dávek, podlehne však dani z příjmu. Osoby samostatně výdělečně činné si 300eurový bonus odečtou ze své daně v daňovém přiznání za rok 2022.

Kindergeld i nárok na podporu v Česku zůstává, bezdětní ovšem mají smůlu

Ačkoli se zdá, že čeští pendleři s omezenou daňovou povinností nemají na výplatu energetického bonusu ve výši 300 € nárok, zůstává jim nárok na mimořádný Kindergeld 100 €. Bonus je již vyplácen v průběhu měsíce července. Nechodí však v řádném termínu spolu s běžným Kindergeldem, ale následuje ho s dvoudenním zpožděním. Nadále zůstává v platnosti nárok pendlerů s dětmi žijícími na území České republiky na jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun, o který bude možné žádat od srpna na místně příslušném úřadu práce.

Zanechat komentář