Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů? - Starke Jobs

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 7. července 2022 – Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu dostává jasnější obrysy. Nové úpravy podmínek pro nárok na výplatu bonusu nepotěší pendlery, daňová úleva se totiž týká jen pracujících s neomezenou daňovou povinností.

Na výplatu 300 € má nárok více lidí, nově také minijobeři nebo pracující rodiče na rodičáku

Stávající podmínky pro výplatu mimořádných 300 € zní následovně: Nárok má každý, kdo je v roce 2022 výdělečně činný na území Německa a je zařazen do 1. až 5. daňové třídy. Nově mají nárok také minijobeři i osoby, které pobírají nezdanitelnou mzdu či pracující rodiče, kteří jsou zároveň na rodičovské dovolené nebo pobírají rodičovský příspěvek. I na ně se ale vztahují uvedené podmínky.

300 € daňové zvýhodnění německo

Rostoucí ceny energií nebudou kompenzovány pendlerům. Ti tak mohou na 300 euro úlev zapomenout.

Pendleři s omezenou daňovou povinností na daňové zvýhodnění nárok nemají

Na webu ministerstva financí se ale dočtete ještě jednu podmínku: daňová povinnost, která je pro nárok na energetický bonus klíčová, musí být neomezená. Daňovou povinnost obecně máte v zemi, ve které žijete. Jako čeští pendleři jste stále povinni podávat daňové přiznání v Česku, a to i v případě, že na území Česka žádné příjmy nemáte, a pokud je máte, odvádíte v Česku daně z příjmů získaných v Česku. Příjmy, které získáte na území Německa, pak daníte v Německu. Vaše daňová povinnost v Německu je tímto omezená jen na příjmy, které získáte na území Německa. Naproti tomu neomezená daňová povinnost v Německu znamená, že veškeré vaše příjmy, ať už je získáte v Německu nebo v jakékoli jiné zemi, daníte v Německu. Neomezenou daňovou povinnost v Německu mají všichni, kdo mají v Německu bydliště.

Výplata od září automaticky ve výplatě za srpen

Platba bonusu by měla proběhnout v září, vykázána by měla být ve výplatě za srpen. Zaměstnanci s nárokem nebudou muset podávat žádnou žádost o výplatu bonusu, zaměstnavatel jej vyplatí zcela automaticky. Příjem mimořádného bonusu nebude mít vliv na případnou výplatu sociálních dávek, podlehne však dani z příjmu. Osoby samostatně výdělečně činné si 300eurový bonus odečtou ze své daně v daňovém přiznání za rok 2022.

Kindergeld i nárok na podporu v Česku zůstává, bezdětní ovšem mají smůlu

Ačkoli se zdá, že čeští pendleři s omezenou daňovou povinností nemají na výplatu energetického bonusu ve výši 300 € nárok, zůstává jim nárok na mimořádný Kindergeld 100 €. Bonus je již vyplácen v průběhu měsíce července. Nechodí však v řádném termínu spolu s běžným Kindergeldem, ale následuje ho s dvoudenním zpožděním. Nadále zůstává v platnosti nárok pendlerů s dětmi žijícími na území České republiky na jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun, o který bude možné žádat od srpna na místně příslušném úřadu práce.

4 Kommentare

 1. Irena

  Dobrý den, mám v Německu uzavřenou pracovní smlouvu na 15 hodin týdně,t.j. 60 hodin měsíčně. Pracuji ale minimálně 30 hodin týdně (120h/m).
  Můj dotaz je, jestli se důchod, vypočítává z hodin napsaných ve smlouvě a nebo z těch odpracovanych. Jsem u této firmy již 4.rok a stále za stejných podmínek.
  Předem děkuji za odpověď I.G

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, záleží na výši odvodů na důchodové pojištění, tedy na tom, zda máte na výplatní pásce oficiálně přiznaných 120 hodin měsíčně, nebo jen těch 60.

   Odpovězte
 2. Jan

  Dobrý den chci se zeptat jak je to s těmi bonusy v Německu za inflaci, coronu a dalšími bonusy. Je zaměstnavatel ze zákona povinen vyplatit bonusy? Jsem ve firmě v Německu kde tyhle bonusy nevyplácí děkuji za odpověď

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, není to povinností zaměstnavatelů, pokud se ale rozhodnout je vyplácet, měli by je vyplatit všem. Hezký den, Petra

   Odpovězte

Zanechat komentář