Práce v Německu se Starke Jobs - Jak zvýšit šance na úspěch?

Práce v Německu se Starke Jobs

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 – Zejména pro obyvatele pohraničních oblastí je čím dál tím více lákavější představa práce v Německu. Vyšší mzdy a štědrý sociální systém nebo zkrátka možnost zkusit pracovat v zahraničí, naučit se jazyk a získat tak nové zkušenosti i kontakty, to je jen výčet důvodů, proč lidé do Německa za prací dojíždějí. Ať už je vaše motivace jakákoli, v konkurenci zájemců musíte zaujmout už životopisem. Právě to, co o sobě totiž personalistovi napíšete v momentě, kdy se o práci ucházíte, je rozhodující pro pozvání na pohovor. V záplavě uchazečů si totiž personalisté pečlivě vybírají, komu dají šanci. Jak tedy zaujmout personalistu, čemu se vyhnout a jak takový proces přijetí uchazeče o práci v agentuře Starke Jobs probíhá?

Životopisem to začíná

Základem úspěchu je váš životopis. Nepodceňujte proto jeho sepsání. Namísto toho, abyste se věnovali výčtu vašich dosavadních zaměstnavatelů, věnujte čas především popisu práce, kterou jste v jednotlivých zaměstnáních vykonávali. Napište také všechno, co umíte, i když jste to profesně ještě nevyužili. Chodili jste pět let na lekce francoužstiny? Máte řidičák na traktor? Udělali jste si hned po škole masérský kurz? Možná to nesouvisí s prací obsluhy CNC stroje, o kterou se ucházíte, ale personalista uvidí, že se nebojíte zvyšovat svou kvalifikaci.

Svůj životopis doručte Starke Jobs vždy výhradně e-mailem

Jakmile budete spokojeni se svým životopisem, zašlete ho ve formátu .doc nebo .pdf personalistovi. Kontakt na něj najdete u každé pracovní nabídky. Do předmětu napište název pozice, na kterou reagujete. Nereagujete na žádnou konkrétní pozici, ale chcete se jen ucházet o práci v Německu? V tomto odkazu najdete seznam našich poboček. Vyberte si tu, kam to máte nejblíže, a na příslušný e-mail pak svůj životopis zašlete. Napište také nějaký stručný text e-mailu, který začnete oslovením a ukončíte poděkováním a pozdravem. V textu uveďte telefon nebo e-mail, na kterém budete k zastižení, a připište také návrh termínu, kdy se vám hodí přijet na pohovor – nebo naopak napište, kdy se vám to určitě nehodí.

práce v německu starke jobs

Poslali jste životopis a nikdo se neozval?

Zpracování došlých životopisů někdy trvá. Na vině může být nemoc, dovolená nebo zkrátka jen velké pracovní vytížení personalisty. Ne vždy proto zvládáme na příchozí životopis reagovat obratem. Jakmile se ale k vašemu e-mailu personalista dostane, potvrdí vám termín schůzky nebo navrhne jiný.

Najdete mi práci podle mých představ?

Ve Starke Jobs spolupracujeme dlouhodobě s řadou firem, podle jejichž požadavků a nabídek sestavujeme inzeráty práce, ze kterých pak můžete na našich webových stránkách vybírat. Pokud oslovujeme nové firmy, obvykle hledáme co nejvíc pracovních příležitostí pro co nejvíce našich uchazečů najednou. Jako jednotlivce vás tedy novým firmám nabídneme opravdu málokdy, doslovně tedy nemůžeme hledat práci podle vašich představ, protože to není v našich silách. Co je ale v našich silách, to je doporučit vás někomu z našich stávajících společností, o kterých víme, že zaměstnance vašich kvalit hledají. My vám pak můžeme pomoci vyjednat podmínky, které vašim představám odpovídají.

Pohovor ve Starke Jobs

K pohovoru se dostavte včas. Nechoďte ani příliš brzy, ale ani pozdě. Pokud tušíte, že nedorazíte včas, omluvte se, že dorazíte o něco později. Dopravní zácpa, defekt na autě, to všechno se dá omluvit. Neomluvené zpoždění ale už od počátku dobře nepůsobí. Pohovoru ve Starke Jobs se není třeba bát. Probíhá v češtině a rozhodně nemusíte vysvětlovat, proč měníte práci ani vymýšlet vaše silné a slabé stránky.

Na co vás u pohovoru zeptáme?

  • Jak jste na tom s němčinou? – Od úrovně vašich jazykových znalostí se odvíjí vaše možnosti. Čím lépe německy umíte, tím snazší je pro vás hledání práce v Německu.
  • Máte auto? – I když nastupujete na stejnou směnu jako váš soused a plánujete jezdit společně, mít vlastní auto a platný řidičák je základní požadavek. Nejste totiž v dojíždění do práce závislý na někom jiném a do práce dorazíte, i když soused onemocní nebo odjede na dovolenou.
  • Bydlíte na adrese, kterou jste uvedl/-a v životopisu? – Firmy si vybírají z uchazečů, kteří žijí v dojezdové vzdálenosti. Do životopisu proto raději napište adresu, kde skutečně žijete, i když není shodná s adresou trvalého bydliště. Ze zkušeností totiž firmy nechtějí zaměstnance, kteří by do práce dojížděli více než hodinu. Takové náročné ježdění se totiž rychle omrzí a firmy obvykle nemají zájem o zaměstnance, kteří nastoupí na pár týdnů. Pokud tedy bydlíte dál od hranic, zvažte své možnosti.
  • Jakou práci byste chtěl/-a vykonávat? – Neodpovídejte, že je vám to jedno a budete dělat cokoli. I lékaře? Tlumočníka? Pokud takovou kvalifikaci nemáte, zřejmě nebudete moci dělat cokoli. Popřemýšlejte proto dopředu, zda byste byli raději v kanceláři nebo vám nevadí výrobní závod s třísměnným provozem.
  • Jak máte vyřešen odchod ze současného zaměstnání? – Pokud jste nezaměstnaní nebo v dohledné době budete, máte v podstatě vyhráno. Drtivou většinu pracovních pozic totiž obsazujeme doslova ze dne na den, kdy není prostor pro výpovědní lhůty ani pro plánované dovolené. Přednost tak mají uchazeči, kteří mohou nastoupit často i od druhého dne. Uchazeči z řad zaměstnaných ale zkrátka nepřijdou. Jen musí být trpěliví a počkat si na nábor firem.

Hledání práce v Německu je někdy běh na dlouhou trať

Z informací, které od vás získáme z životopisu a pohovoru, sestavíme váš profil kandidáta. Pošleme jej po vašem odsouhlasení všem firmám, které nabírají uchazeče a jejichž představám můžete odpovídat. V tento moment tedy rozhoduje právě to, jak dobře mluvíte německy či jaké jsou vaše dosavadní pracovní zkušenosti nebo požadavky na směnný provoz. Firmy si z došlých profilů kandidátů samy vybírají uchazeče, které chtějí do řad svých zaměstnanců přijmout. Do tohoto procesu my osobně nemůžeme nijak zasáhnout.

Podpis smlouvy

Jakmile se zadaří a firma si vás vybere, je proces vašeho hledání práce v Německu u konce a pozveme si vás na pobočku Starke Jobs k podpisu smlouvy. Pracovní smlouvu uzavíráte s námi, s personální agenturou, vaším zaměstnavatelem tedy budete my. Jaké to má pro vás výhody? Dočtete se zde. Při podpisu smlouvy vám předáme osobní ochranné pomůcky a seznámíme vás podrobně s průběhem naší vzájemné spolupráce. Řešíme při něm hlavně témata, o nichž píšeme i na našem blogu:

  • Aplikace Starke Jobs – Prostřednictvím této aplikace vyřešíte snadno řadu vašich požadavků, jako je třeba žádost o dovolenou nebo zaslání neschopenky.
  • Jak se řeší neschopenka v Německu pro pracovníky agentury?
  • Co pro vás znamená práce přes agenturu a jak se liší od zaměstnání pod firmou? Jak dlouho můžete pracovat pro jednu firmu? Jaké jsou platy agenturních pracovníků?

U podpisu pracovní smlouvy se vás personalisté nejspíš zeptají na otázku, zda jste svobodní nebo žijete v manželství. Ačkoli tahle otázka u pohovoru platí za zapovězenou a zaměstnavatelé se na ni ptát nesmí, u podpisu smlouvy má svůj význam. Svobodní totiž platí jiné daně, než zaměstnanci žijící v manželství, a dokonce i zaměstnanci žijící v manželství mohou platit jiné daně v závislosti na tom, zda jejich partner vydělává hodně či málo.

Co obnáší práce přes agenturu v Německu?

Jak jsme psali výše, nalezení práce přes agenturu není krátkodobá spolupráce, která v tomto okamžiku končí. Pracovní smlouvu, kterou podepíšete, uzavíráte s agenturou a stáváte se tak zaměstnanci agentury, nikoli samotné firmy. Práce přes agenturu v Německu podléhá přísným německým zákonům, které stanovují řadu povinností pro agentury jako pro zaměstnavatele, ale i řadu výhod pro vás jako zaměstnance. Zákon o agenturním zaměstnávání například stanovuje, že do jedné firmy smíte být jako agenturní zaměstnanec zařazen maximálně na 18 měsíců. Tímto pravidlem se zákonodárce snaží zabránit situaci, kdy by zaměstnanci pracovali dlouhodobě pro jednu firmu na dočasných nebo nejistých pozicích prostřednictvím agentury. Zároveň tím brání firmám zneužívat služeb personálních agentur.

Když se tedy blíží výročí 18 měsíců od vašeho nástupu, firma vám musí nabídnout pracovní smlouvu přímo a převzít vás tak do svého kmene. Pokud tak neučiní, agentura vám nabídne jiné místo v jiné firmě. Teprve po 3 měsících přerušení pracovní činnosti pro předchozí firmu se do ní můžete znovu vrátit. Veškeré podrobnosti ohledně práce přes agenturu v Německu se dočtete na tomto odkazu.

Jak se připravit na nástup do nové práce v Německu?

Na nástup do nové práce v Německu se není třeba nijak připravovat. Nejpozději v den nástupu od nás obdržíte veškeré dokumenty potřebné pro přihlášení se k sociálnímu, zdravotnímu a důchodovému pojištění v Německu nebo pro získání německého daňového čísla. Stejně tak vám vysvětlíme, co s těmito dokumenty uděláme a co si už musíte ohlídat vy. Od této chvíle pak bude jen na vás, jak se v nové práci zavedete. Pokud se setkáte s jakýmikoli problémy, neváhejte se na nás obrátit. Jen vzájemnou komunikací a důvěrou vám můžeme pomoci k získání stabilního zaměstnání v Německu.

Náš blog

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce 2022 pracovalo v Německu přes...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství (Mutterschutzgesetz). Otázka, jak je to...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: xx. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář