Nabídka práce v Německu - Starke JobsNevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné - Starke Jobs

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat?

O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě slyšeli. Přesto se podle našich průzkumů každý z nás alespoň jednou setkal při pohovoru s otázkou, která na seznam nevhodných otázek určitě patří. Ženy už se naučily zbystřit, když dojde řeč třeba na těhotenství, přesto ale existuje celá řada dalších témat, které se tváří vcelku neškodně, přesto jde o nevhodné otázky při pohovoru. Naopak existují údaje, na které se personalisté zeptat smějí, zvlášť když už dojde k tomu, že se na pracovním poměru dohodnete. Jak tedy poznat, kdy se přijímací pohovor ubírá nesprávným směrem a jak správně zareagovat?

Personalisté musí s uchazeči zacházet jako s rovnými, bez znevýhodnění a diskriminace

Na úvod, nevhodné otázky při pohovoru jsou takové, které jsou v rozporu s antidiskriminačním zákonem. Takový zákon najdete nejen v Česku (198/2009 Sb.), ale i v Německu („Allgemeines Gleichbehandlungsgesetz“). Oba zákony shodně považují za diskriminační stejné životní situace. Ty se týkají především náboženství či mateřství, definují ale i nepřímou diskriminaci a další chování, které je možné za diskriminační považovat. Odpověď na otázku, proč je tak důležité nikoho neznevýhodnit, bychom nevyřešili ani v pětidílném seriálu na toto téma. Stručně tedy, anti-diskriminace není žádným novodobým výmyslem, zabýval se jí již Aristoteles. Celý problém nespočívá v tom, že bychom nesměli rozlišovat, ale v tom, že bychom neměli rozlišovat způsobem, který by někoho mohl znevýhodnit. Konec konců, rovnost zacházení je nejen naším ústavním právem zakotveným v Listině základních práv a svobod, ale tedy i naší prvoinstanční povinností.

Nevhodné otázky při pohovoru jako absolutní tabu

Na co se tedy personalisté nesmí ptát za žádnou cenu? Jsou to tyto oblasti:

 • Náboženství, víra, sexuální orientace
 • Manželství, rodinný stav, děti, případně touhy po dětech a manželství
 • Těhotenství, zdravotní stav
 • Dluhy, finanční situace
 • Členství v odborech, stranická příslušnost, účast v politických sdruženích, politické názory

Přesto se personalisté často na některé z uvedených otázek zeptají. Nejčastěji je to téma dětí a otázka na ně nemusí být přímá, obvykle mívá nenápadnější podobu. Personalisté se například dotážou na „díru“ v životopisu a chtějí potvrdit nebo vyvrátit, zda je o mateřskou dovolenou. Jak na to vlastně správně odpovědět? V ideálním případě snažte zůstat zdvořilí a diplomatičtí. Pokud na otázku o dětech odpovědět chcete i za cenu, že si pod sebou pomyslně podříznete větev, nic vám nebrání. Jednat na rovinu je v některých případech lepší, než se stát terčem domýšlivosti personalisty. Pokud ale odpovídat na nic z toho nechcete, odpovězte zkrátka, že byste rádi zůstali u otázek, které přímo souvisí s pracovní pozicí, o níž právě jednáte.

Někdy se nevhodné otázky při pohovoru mohou tvářit nenápadně

Bylo by s podivem, kdyby personalisté neznali meze, za které už nesmí během pohovoru zajít. Protože se pochopitelně nesmí zeptat například na váš vztah k alkoholu nebo rodinu, můžou položit otázky vypadající na první pohled zcela nevinně. Stačí se zeptat třeba takto: „Zaměstnavatel přispívá až pět tisíc korun ročně na dětské tábory, je to pro vás zajímavé?“ Ano, nikdo se přímo nezeptá, zda máte děti. Podle toho, jak odpovíte, si ale obrázek ve vteřině udělá a může to ovlivnit jeho rozhodnutí.

Jak reagovat na nevhodné otázky při pohovoru?

Ať už se vás otázka dotkne sebevíc, snažte se za každou zůstat v klidu. Je totiž možné, že si personalista svůj přešlap rychle uvědomí, jakákoli vaše prchlivost by vám mohla akorát uškodit. Zároveň je ale velmi profesionální zůstat asertivní a tazateli dát najevo, že daná otázka není vhodná. Jak tedy správně zareagovat? Elegantním způsobem je odpovědět na otázku otázkou, zda je tato informace důležitá pro práci, o kterou se ucházíte. Slušně tak upozorníte personalistu na to, že překročil pomyslné hranice vaší debaty. Pokud za to personalista jako vizitka celé firmy stojí, stáhne se a možná i omluví. Dejte člověku právo uznat svou chybu. , pokud tohle zvládnete, připíše vám personalista body navíc.

Výjimky mezi nepřípustnými otázkami

Jak už jsme předeslali, někdy mohou mít i nevhodné otázky při pohovoru své opodstatnění. Je třeba ale přeem zvážit, zda otázka s danou pozicí souvisí.

Požadavek na výpis z rejstříku trestů

V některých případech se můžete v inzerátu setkat s požadavkem na předložení výpisu z rejstříku trestů. Je vůbec legitimním požadavkem zaměstnavatelů zjišťovat údaje o vaší bezúhonnosti? V některých případech ano. Existují pozice, pro jejichž výkon je bezúhonnost zásadním a legitimním požadavkem. Týká se to například účetních, jednatelů či bankéřů, ale i pokladních, zkrátka všech, kdo pracují s penězi (a to třeba i automechanik). Vedle toho stojí státní správa, která má pro požadavek na výpis z rejstříku trestů dokonce zákonný nárok. Všichni úředníci, policisté, hasiči, ale i učitelky tak musí spolu s životopisem zasílat i výpis. Pro ostatní zaměstnance ale personalisté výpis z rejstříku trestů požadovat nesmějí. Nemají pro to ani oporu v zákoně.

Otázky na zdravotní stav

Nejednoznačné jsou také odpovědi na otázky o vašem zdravotním stavu. Pokud se ucházíte o pozici vyžadující určitou fyzickou zdatnost, má zaměstnavatel právo vědět, zda takovou práci po zdravotní stránce vůbec zvládnete. Řidiči z povolání, stavební dělníci, skladníci, ti všichni by měli být v takové kondici, která jim umožní vykonávat svou profesi. Obvykle před nástupem absolvujete zdravotní prohlídku u lékaře, který vydá posudek, zda jste schopni danou práci vykonávat. Jenže personalisté se obvykle musí rozhodnout dříve, než vás k lékaři pošlou. Mohou se tedy obecně zeptat, zda se domníváte, že váš zdravotní stav umožňuje vykonávat danou pozici. Nesmí ale sami váš zdravotní stav posuzovat, to je výhradně v kompetenci lékaře. Stejně nepřípustné jsou dotazy na prodělané nemoci, úrazy či četnost vašich pracovních neschopností.

Náboženské vyznání

Hlásíte se jako recepční do firmy a personalista vás překvapí otázkou na vaše náboženské vyznání? Na takovou otázku pochopitelně nemusíte odpovídat, protože zaměstnavatel nemá důvod takové informace zjišťovat. Jsou ale pochopitelně výjimky. Tak například z jistého hlediska není žádoucí, aby práci evangelického faráře vykonával ateista. Pokud tedy daná pozice skutečně souvisí s duchovním či náboženským posláním, pak je žádoucí, aby ji vykonával ten, kdo dané oblasti rozumí. Ani otázka na náboženské vyznání tedy nemusí být od věci.

Jaké otázky při pohovoru jsou naopak povolené?

Účelem pohovoru je co nejvíce poznat uchazeče o zaměstnání. Když si totiž personalista vybere špatně, má to pro firmu – a tedy i pro personalistu – dopad na finance. Ař se to nezdá, každé výběrové řízení i každé navázání i rozvázání pracovního poměru stojí firmu nemálo peněz. Proto je v zájmu firmy uchazeče co nejlépe poznat a na základě pohovoru správně vyhodnotit, zda se pro danou práci hodí či nikoli. O tom rozhoduje více faktorů, někdy se zkrátka může stát, že i když jste po stránce praxe nebo vzdělání ti nejvhodnější, do týmu byste nemuseli zapadnout lidsky, což by znamenalo, že hrozí, že dříve či později odejdete. A tak se personalisté na pohovorech hodně ptají na věci, které jim v jejich rozhodnutí pomohou. Které otázky při pohovoru jsou povolené?

 • Bydliště – Personalisty zajímá, jak daleko budete do práce dojíždět. Pokud byste to měli příliš daleko, pravděpodobně byste mohli přijít a říct, že se vám dojíždění nevyplatí. Proto s vámi pravděpodobně budou tuto otázku řešit již při pohovoru.
 • Vzdělání – Na většinu pracovních pozic je nutné dosadit zaměstnance, kteří vědí, co dělají. Otázka na vzdělání je pochopitelně legitimní a k vysněnému místu vám může pomoct. Stejně ale může i uškodit, to když jste pro danou pozici takzvaně překvalifikovaní.
 • Předchozí zkušenosti – Vzdělání je jedna věc, ale to, čemu jste se věnovali dříve (a jak dlouho), je věc druhá a vypovídá o vás mnohem více. Dejte si proto záležet, abyste své jednotivé pracovní zkušenosti co nejlépe představili.
 • Kvalifikace – Maturitou to nekončí, průběžné vzdělávání je v pracovním světě žádoucí. Kurzy a další školení jsou tak důležité k tomu, abychom byli skutečnými odborníky. Stejně tak ale o vás vypovídá i to, když jste si kvalifikaci nijak nerozšířili.
 • Další znalosti a dovednosti – Mluvíte cizími jazyky, nebo se je teprve učíte? Jak dobře ovládáte počítač? A co řidičský průkaz? To všechno potřebují personalisté vědět.
 • Časová flexibilita – Ano, otázkami na děti mohou personalisté zjišťovat, zda vám občasný přesčas nebude dělat problém, nicméně otázky na vaši flexibilitu by měli pokládat jinak. Přesto je na mnoha pozicích nutné, abyste neměli problém s tím, když se vaše pracovní doba náhle prodlouží.

Rada na závěr

Řiďte se vlastní intuicí. Váháte-li, jak odpovědět na otázku, která se vám nezdá, pravděpodobně to ve vás spouští jakousi varovnou kontrolku. Až tedy budete mít pohovoru a opadne nervozita a další emoce, dejte si čas zpětně zhodnotit průběh přijímacího pohovoru. Něco se vám na něm nezdálo? Byli personalisté moc dotěrní? Máte pocit, že místo kolegiálního pohovoru přijímací pohovoru připomínal spíše výslech? Pokud se vám cokoli nezdá, dejte na svou intuici. Jestliže vám říká, že to není ten pravý zaměstnavatel pro vás, pak svému úsudku věřte.

Náš blog obsahuje mnohem víc!

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit. Co to znamená a jak se mu vyhnout? Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Finance, Informace

Mimořádných 300 € pendleři zřejmě nedostanou, bonusový Kindergeld už je vyplácen na účty Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář