Publikováno: 26. dubna 2024 – Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací v Německu. Průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu využijete v průmyslu, logistice i stavebnictví. Navíc není nic těžkého takový průkaz udělat, kurz obvykle trvá dva až tři dny. Zájem o tyto kurzy meziročně stoupá i mezi uchazeči o práci v Německu z Česka. Německo totiž neuznává papíry na vysokozdvih vystavené v jiné zemi. Ve většině případů nové zaměstnance vyšle na školení obsluhy motorových vozíků sám zaměstnavatel. Investovat do vzdělání se vám ale vyplatí i jako samoplátcům.
Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?
Udělení licence na motorový vozík vychází v Německu ze směrnice DGUV 308-001. Směrnice například stanovuje rozsah kurz na 20 až 32 hodin. Ty pořadatelé kurzu obvykle rozkládají do více dní po nejvýše 10 vyučovacích hodinách, 20hodinový kurz tedy zvádnete za dva dny. Obecně platí, že cena kurzu se odvíjí od délky jeho trvání. Obvyklá cena za dvou- až třídenní kurz se pohybuje mezi 200 a 400 €. Čím déle kurz na VZV v Německu trvá, tím vyšší jsou i náklady na jeho úhradu. Někdy je možné postavit žádost o papíry na vysokozdvih v Německu na vašem již existujcím českém průkazu a absolvovat zkrácené přeškolení držitelů průkazu na VZV vydaného v zahraničí.
Náklady na kurz může převzít zaměstnavatel nebo úřad práce v Německu
Za určitých okolností může převzít náklady na kurz na VZV v Německu někdo jiný než žadatel. Často to bývá v případě, kdy firma potřebuje přeškolit zaměstnance na jinou pracovní pozici. Náklady může uhradit také úřad práce v Německu dlouhodobě nezaměstnaným, pokud existuje šance, že rekvalifikace usnadní uchazeči proces hledání zaměstnání. Pokud si ale chcete udělat papíry na VZV v Německu sami od sebe, budete si muset náklady uhradit sami. Ty však jsou poměrně nízké ve srovnání s tím, co vám investice do vzdělání do budoucna může přinést.
Kdo může získat oprávnění na obsluhu vysokozdvihu v Německu?
Oprávnění na manipulaci s vysokozdvihem může získat pouze uchazeč starší 18 let s dobrým zdravotním stavem. Zdravotní stav se obvykle prokazuje lékařským potvrzením vystaveným v souladu s normou G25 o pracovním lékařství. Přestože v souladu s předpisy BOZP není lékařské potvrzení výslovně nezbytné, povinnost absolvovat lékařské vyšetření ještě před zahájením kurzu vychází ze směrnice DGUV 68, podle které smí vysokozdvih obsluhovat pouze osoby prokazatelně zdravé a odborně proškolené.
Jak probíhá kurz na vysokozdvih v Německu?
Kurz obsluhy VZV v Německu je obvykle rozdělen do několika částí: úvod, teoretická a praktická část. Nejkratší možná délka kurzu na obsluhu vysokozdvihu v Německu je 20 vyučovacích hodin rozdělených do dvou dnů. Přesné rozčlenění jednotlivých částí kurzu závisí mimo jiné na jeho pořadateli i na počtu účastníků.
Teoretická část obsahuje témata, jako jsou právní základy manipulace s vysokozdvihem, prevence nehod a přiblížení technických parametrů vozíků. Účastníci si také osvojí znalosti důležité pro manipulaci s břemenem pro zajištění stability. Zatímco teoretická část se věnuje bezpečné manipulaci s vozíkem uvnitř areálu a předcházení nebezpečných situací, v praktické si účastníci vyzkouší samotnou jízdu s vysokozdvihem včetně každodenní bezpečnostní kontroly VZV a manipulace s břemenem.
Závěrečné zkoušky se skládají z písemného testu, ve kterém vybírají správné odpovědi, a z praktické zkoušky, ve které prokáží všechny nabyté znalosti. Na písemný test mají uchazeči zpravidla 45 minut, praktická zkouška pak zabere okolo 20 minut. Oprávnění, které obsluha motorových vozíků na základě úspěšného vykonání zkoušky získá, musí každoročně obnovit absolvováním školení řidičů VZV. Na školení se nejen ověřuje nárok na zachování oprávnění obsluhy motorových vozíků, ale také se tu účastníci seznamují se změnami v dotčených zákonech.
Co se stane, když neudělám testy na vysokozdvih v Německu?
Nedostatečné prokázání odborných znalostí u závěrečných zkoušek je rizikem každého vzdělávání, se kterým je nutné počítat. Na uchazečích se může podepsat také nervozita nebo zkrátka jen fakt, že nemají svůj den. V případě, že se vám nepodaří u zkoušek uspět napoprvé, nevěšte hlavu. Každý organizátor kurzu nabízí možnost zkoušky opakovat v pozdějším termínu.
Můžu absolvovat kurz na VZV v Německu on-line?
Současná doba nahrává používání moderních technologií také pro účely vzdělávání a organizátoři kurzů na vysokozdvih v Německu to dobře vědí. Někteří proto nabízí možnost absolvovat teoretickou část kurzu na papíry na VZV on-line. Zájemci o papíry na vysokozdvih tak získají velkou časovou flexibilitu, protože si mohou materiály poskytnuté školitelem prostudovat kdykoli v závislosti na jejich časových možnostech. Řada on-line kurzů je dostupná ve více jazycích, což zvyšuje dostupnost kurzů právě uchazečům ze zahraničí. I tak je ale nutné dostavit se osobně na praktickou část výuky.
Kdo musí mít papíry na vysokozdvih v Německu?
Vlastnit oprávnění na řízení motorových vozíků v Německu vychází z požadavků na jejich obsluhu v komerčních provozech. Papíry na vysokozdvih musíte mít pro každý typ VZV, který je vybaven kabinou řidiče. Zatímco v České republice není nutné mít papíry na vysokozdvižný vozík, pokud s ním manipulujete pouze ve vnitřních prostorách firmy, v Německu už musí mít oprávnění k řízení vysokozdvihu každý, kdo za jeho volant usedne.
Důležité! Protože existuje mnoho typů vysokozdvižných vozíků, existuje také více druhů oprávnění pro jejich obsluhu. Je to podobné jako s řidičskými průkazy, s oprávněním skupiny B také nesmíte řídit kamion. Kurzy na obsluhu vysokozdvižných vozíků v Německu se obvykle zaměřuji na čelní vysokozdvihy nebo podobné typy. Pro práci s jinými typy je nutné oprávnění obsluhy VZV rozšířit o požadovaný typ.
Provozování vozidel, jako jsou traktory, zemědělské nakladače nebo vysokozdvižné vozíky v areálu společnosti bez platného oprávnění je přísně zakázáno v souladu s německými právními předpisy a směrnicemi o bezpečnosti a ochrané zdraví. Proto je průkaz řidiče vysokozdvižného vozíku v Německu povinný pro provozování vysokozdvihu pro komerční účely. Zaměstnavatelé v Německu tedy mají povinnost svěřit obsluhu VZV v rámci areálu firmy pouze řidiči s platným průkazem. Pro obsluhu vysokozdvihu na zemědělských pozemcích nepotřebujete žádné zvláštní oprávnění, každý řidič ale musí prokázat znalosti a dovednosti a musí mít písemné pověření nadřízeného k obsluze vysokozdvihu.
Závěr
Oprávnění obsluhy motorových vozíků neboli průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu je rozumnou investicí do vaší budoucnosti. Využijí ho zejména ti, kdo pracují ve výrobě, v logistice, stavebnictví a podobných odvětvích nebo by v nich rádi pracovali. Kurz řidiče VZV v Německu vyjde nejčastěji na 200 až 400 € za kurz v rozsahu od 20 do 32 hodin. Kurz je nejčastěji rozdělen do několika dní po 10 vyučovacích hodinách. Náklady za kurz za vás často převezme zaměstnavatel, zvlášť pokud je v jeho zájmu, abyste si o papíry na vysokozdvih v Německu rozšířili odbornost. Někteří pořadatelé kurzu umožňují absolvovat teoretickou část výuky on-line.