Češi v Německu - kdo může pracovat za hranicemi? - Starke Jobs

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 18. května 2024 – Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten den totiž v souladu se smlouvou o fungování EU vstoupilo v platnost povolení občanů členských států EU, které do EU vstoupily k 1. květnu 2004, volně migrovat v rámci EU. Přesto platí pro přijetí Čechů do pracovního poměru v Německu jiná pravidla. Ta se týkají hlavně sezónních prací a brigád.

Co je třeba k práci v Německu

Od roku 2011 si pro práci v Německu vystačíte jen s občankou nebo pasem. Nepotřebujete žádné vízum ani pracovní povolení. Určitá omezení na vás ale čekají při vstupu na území Německa. Například pro cestování do zahraničí stále potřebujete fyzický řidičák i občanku, i když v Česku si již vystačíte s eDokladem. Povinnosti máte také v případě, že si chcete v Německu najít bydlení. Jakmile se nastěhujete, musíte do dvou týdnů nahlásit svůj pobyt na úřadě. Zatímco v Česku pracujeme s trvalým pobytem a korespondenční adresou, Němci nic takového neznají. V Německu zkrátka můžete mít adresu jen jednu, a to tu, kde přespáváte, kde máte své věci a kde jste k zastižení.

Složitější je to ale v otázce vzdělání. V Německu i v Česku jsou totiž rozdílné požadavky na absolventy oborů. Co stačí k tomu, abyste se doma dostali k maturitě, to nestačí v Německu – a naopak. Osnovy se v obou zemích liší, často i významně, hloubka učiva se v obou zemích liší. Než vám tedy Němci umožní pracovat v Německu ve vašem oboru, dost možná po vás budou chtít uznat vzdělání. Uznání vzdělání není žádný německý výmysl, tato praxe funguje po celém světě, v Německu se mu říká Anerkennung. Příslušný orgán státní správy zodpovědný za uznání vzdělání si při tomto procesu vyžádá sylaby (osnovy) jednotlivých předmětů, které jste se v Česku učili, a porovná je se sylaby předmětů stejného oboru na stejné úrovni v Německu.

Vzhledem k rozdílnému školskému systému počítejte s tím, že se může stát, že vaše vzdělání z Česka odpovídá vzdělání nižšího stupně v Německu. V takovém případě s vámi bude zacházeno jako s absolventem nižšího stupně vzdělání, než jaký jste v ČR získali. Češi v Německu dosahují ale i tak dobrých postavení, které mohou vykompenzovat praxí na území Německa.

Jak dlouho můžu pracovat v Německu?

Jestliže jste již práci v Německu našli, můžete v ní zůstat, jak dlouho budete chtít. Vaše setrvání u zaměstnavatele neovlivňuje žádné vízum ani pracovní povolení. Jenže když práci v Německu nemáte, můžete tu pobývat maximálně 3 měsíce za účelem hledání práce v Německu. Zároveň ale po tuto dobu nepotřebujete žádné povolení k pobytu.

Jak získat povolení k pobytu v Německu?

Češi v Německu jako občané členské země EU nepotřebují žádné povolení k pobytu v Německu. Podle legislativy EU máte právo vstupovat bez víza do všech členských států Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko a Norsko) a do Švýcarska. V těchto zemích můžete nejen bez omezení pobývat, můžete tu také vykonávat výdělečnou činnost. Tomuto právu se říká volný pohyb osob a znamená to, že k pobytu v Německu a jiných zemích EU, EHP a Švýcarska nepotřebuje povolení k pobytu. Jediné, co potřebujete, je občanský průkaz nebo cestovní pas, kterým právo volně se pohybovat po Evrospké unii prokážete.

Právo na volný pohyb nemáte pouze v případě, že se chystáte v členské zemi zdržet déle než 3 měsíce, nemáte zde domluvenou práci a ani neexistuje vyhlídka, že byste si tu práci našli. Jako občané jiné země totiž musíte prokázat, že jste schopni se o sebe postarat nezávisle na sociálním systému země. To platí také jako odpověď, zda mohou i Češi v Německu přebývat zcela bez omezení. Nemohou.

Práce v Německu bez trvalého bydliště

Abyste mohli pracovat v Německu, není nutné, abyste tam zároveň bydleli. Pokud by potenciální zaměstnavatel podmiňoval vaše přijetí do pracovního poměru německou adresou, nedejte se. Nemá na to právo. Na škodu ale není domluvit se s někým známým a používat jeho německou adresu jako adresu, kde jste k zastižení, a to i když tam fyzicky nepřebýváte. S takovou adresou je pak možné registrovat se u německé Agentur für Arbeit neboli úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Roli v tomto případě hraje hlavně to, abyste byli schopní přebírat poštu, kterou německý pracák do Česka nepošle.

Co je to pendler?

Pendler je zaměstnanec nebo OSVČ žijící v jednom členském státu EU, ale svou pracovní činnost vykonává na území jiného státu, přičemž se do své domovské vlasti vrací minimálně jednou týdně. Jako pendleři nemusíte pro práci v Německu vyřizovat vůbec nic, pro vstup do Německa ale nejprve potřebujete pracovní smlouvu. Jakmile ji dostanete, musíte se prihlásit u daňového úřadu a požádat o daňové číslo. Vyřídit musíte také sociální pojištění a přihlášení ke zdravotní pojišťovně v Německu. To za vás ale obvyke udělá zaměstnavatel, vy potřebné formuláře pouze podepíšete. Jak vybrat zdravotní pojišťovnu v Německu a proč je dobré výběru věnovat svůj čas, o tom se dočtete zde.

Češi v Německu vízum nepotřebují. Musí mít ale zajištěnou práci.

Vízová povinnost

Kdy je potřeba vízum pro práci v Německu?

Vízum pro práci v Německu potřebují obecně všichni kromě občanů členských zemí EU, EHP a Švýcarska, tedy občané třetích zemí. Občané následujících zemí smí do Německa volně přicestovat na období max. 90 dní (tzv. krátkodobé bezvízové pobyty), pro práci v Německu si ale musí vyřídit potřebné vízum:

 • Austrálie
 • Kanada
 • Japonsko
 • Nový Zéland
 • Izrael
 • Švýcarsko
 • Republika Koreje

Občané všech ostatních zemí potřebují nejen vízum pro práci v Německu, ale i vízum pro krátkodobý pobyt kratší než 90 dnů.

Jaké jsou druhy víz a povolení k pobytu?

V zájmu každé země je udržet si odborníky, kteří jsou přínosem pro rozvoj v nejrůznějších oblastech veřejného života. Ať jsou to lékařské kapacity, uznávaní novináři nebo odborní učitelé. Ti všichni jsou vítáni také na území Německa, kde jim k pobytu i práci stačí zjednodušená, zato velmi specifická víza a povolení:

 1. Modrá karta EU – pro vysoce kvalifikované profesionály, kteří mají vysokoškolské vzdělání a pracovní nabídku s dostatečně vysokým platem. Modrou kartu dostane každý občan země mimo EU a EHP a splňuje další podmínky, jako je nejméně 5 let praxe v oboru a přislíbený plat v Německu převyšující 1,5násobek průměrné mzdy v Německu.
 2. Vízum pro zaměstnance – klasické pracovní vízum, které dostanou občané třetích zemí, kteří již mají zajištěnou pracovní nabídku v Německu. Nabídka musí splňovat všechny parametry legálního zaměstnání v souladu s německými právními předpisy.
 3. Vízum pro výzkumné účely / akademické vízum – pro občany třetích zemí, kteří chtějí přijet do zemí EU nebo EHP za účelem vědeckého výzkumu. Pro získání tohoto víza zpravidla potřebují pozvánku od instituce, která o spolupráci s nimi stojí a která je tímto zve na území Německa.
 4. Vízum pro samostatnou výdělečnou činnost – pro všechny freelancery a samostatně výdělečně činné osoby, kteří chtějí na území Německa pracovat. Podnikatelé, ale i umělci, zpěváci, herci, novináři a další, kdo vykonávají činnosti na území Německa spíše nárazově, o toto vízum musí požádat. Žadatelé o vízum pro SVČ musí předložit podle charakteru jejich činnosti obchodní plán nebo doložit přínos pro Německo. Také musí být schopni doložit, že mají dostatek finančních prostředků na pokrytí výdajů po dobu, než jim začne jejich činnost prosperovat. Umělci pak musí doložit i specifické licence.

Kdy není potřeba vízum v Německu?

Vízum pro práci v Německu potřebují v současnosti pouze občané třetích zemí, což jsou občané zemí mimo EU, EHP a Švýcarsko. Všichni ostatní mohou přicestovat do Německa bez potřebného povolení. Češi v Německu tedy mohou v jedné zemi žít a v druhé pracovat bez jakéhokoli omezení.

Náš blog

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: xx. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář