Práce v Německu pro ženy bez vzdělání - Starke Jobs

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 19. března 2024 – Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání fráze „práce pro ženy“ cítit pel něčeho specifického. Ženy zkrátka stále nemají rovné příležitosti v otázce kariéry, ať už jde o zákonná omezení nebo stereotypní přesvědčení o tom, že ženy se na některé práce ani nehodí. Navíc i v roce 2024 stále vydělávají ženy méně než muži, což může být problém především v případě, že jsou odkázány jen na jeden plat. Řešením může být odejít za prací do zahraničí, zvlášť když takové ženy žijí jen kousek od hranic. Jenže i práce v Německu pro ženy má svá specifika, zvlášť proto, že bez uznání vzdělání se musí omezit jen na výběr nekvalifikovaných pracovních pozic.

Jak najít v Německu uplatnění na trhu práce bez vzdělání?

Uznání vzdělání není žádná novinka. Školské systémy jednotlivých států se od sebe liší a co v jedné zemi odpovídá maturitě, může mít ve druhé váhu výučního listu. V takovém případě si pak musí uchazeči kvalifikaci zvýšit, anebo přijmout fakt, že jejich vzdělání na vysněnou práci nestačí. To ale neznamená, že musíte nutně přijmout pomocné práce, naopak, čím lépe se domluvíte německy, tím spíše můžete prodat jiné své schopnosti. V Německu se pro zaměstnance, kteří nepracují v oboru, ve kterém získali vzdělání, používá označení „Quereinsteiger.“ Obecně lze říct, že jde o zaměstnance, kteří vykonávají práce bez potřebného vzdělání, v praxi ale nemusí nutně jít o nějaké pomocné práce. Za Quereinsteigera lze považovat třeba i realitní makléře, asistentky, novináře, politiky, tedy osoby, na jejichž místo rozhodně nelze přijmout každého.

Jaká je možnost práce v Německu pro ženy bez vzdělání?

Pokud jsou ale takoví Quereinsteigeři přeshraničními pracovníky, kteří němčinou na úrovni rodilého mluvčího nevládnou, mají možnosti omezenější. Zejména na denní dojíždění z České republiky se jejich výběr omezuje hlavně na práce ve výrobě na pozici operátor výroby. To je dáno především strategickým rozmístěním výrobních závodů blízko hranic s Českem. Pohraniční oblasti jsou také vzhledem k horskému pásmu plné turisticky atraktivích míst zejména v zimním období, práce v gastronomii nebo cestovním ruchu navíc také nevyžaduje žádné speciální zkušenosti s výjimkou komunikativní němčiny. V posledních letech navíc ženy nacházejí uplatnění i v profesích, které byly doposud vnímány jako typicky mužské. Není tak výjimkou, že vám žena přijde položit podlahu, sestaví nábytek nebo ji potkáte se svářečkou v ruce.

Jak jsou placené práce v Německu pro ženy?

Možnosti, které ženy v Německu mají, jsou limitované jejich jazykovými schopnostmi. Bez vzdělání a bez větších nároků na němčinu je pro ženy z Česka nejdostupnější pozice operátor výroby. V pohraniční se dá vybírat nejen mezi obory, ve kterých firmy působí, ale i podle benefitů, které zaměstnancům nabízejí. Průměrná hrubá měsíční mzda operátora výroby v Německu dělá 2.000 €. do průměru se ovšem započítávají i náhrady mzdy během nemoci, tedy zcela osekané od příplatků za směny nebo za obor. Základní mzda operátora dělá 13,50 € na hodinu, při 160 odpracovaných hodinách tak máte nárok na minimálně 2.160 € hrubého. K tomu si připočítejte příplatky za směny, o kterých píšeme v tomto článku, příplatky za obor a případně další složky mzdy, které zaměstnavatel vyplácí. Není proto vzácností dostat za práci ve výrobě klidně i 2.500 € hrubého a k tomu nezdanitelné příspěvky na dojíždění za každý odpracovaný den, tzv. Fahrgeld.

Ve srovnání s českými platy na obdobných pozicích si v Německu i bez vzdělání na nekvalifikovaných pozicích vyděláte více. Bez vzdělání se i v Německu uplatníte také třeba na pozicích prodavaček, a to i když německy nemluvíte zrovna jako moderátorka večerních zpráv. Důležitější než gramaticky správná němčina je totiž vaše ochota a radost z práce s lidmi. Prodavačky si v Německu přijdou průměrně na 2.500 € hrubého. Pokud jste na tom jazykově víc než dobře, můžete se ucházet o práci realitního makléře. V tomto oboru ostatně najdete plno cizinců i v Česku. To je důkazem, že pro prodej nemovitostí jsou potřebné jiné zkušenosti, než jaké získáte na školách. Přesto je ale nutné kvalifikovat se na tuto práci alespoň vstupním kurzem, který obvykle realitní kanceláře svým zaměstnancům poskytují zdarma nebo s mírným doplatkem. Realitní makléřky začátečnice si v Německu přijdou na 3.000 €.

Má cenu žádat o uznání vzdělání?

Na takovou otázku nelze odpovědět s univerzální platností. Pokud nemáte ambice ve svém oboru pracovat ani v tuzemsku, natož za hranicemi, uznání vzdělání vám zabere akorát spoustu času, ale k ničemu vám nebude. Naopak pokud máte ke svému vysokoškolskému diplomu také potřebné jazykové znalosti, už se vyplatí nad nostrifikací popřemýšlet. Jak na uznání vzdělání v Německu se dočtete v tomto odkazu. Kvalifikaci si ale nutně nemusíme zvyšovat jen uznáním studia z jiné země. Absolvovat můžete i odborné kurzy nebo školení přímo v Německu.

Jiné možnosti zvýšení kvalifikace pro práce v Německu pro ženy

Pro práci v Německu platí podobná pravidla jako v Česku: Chcete-li se v pracovním životě někam posunout, je zvýšení kvalifikace stejně důležité jako vaše profesní zkušenosti. Je jedno, v jaké zemi si kvalifikaci zvýšíte nebo rozšíříte, pokud ji ale budete chtít uplatnit na pracovním trhu v jiné zemi, musíte vždy požádat o uznání takové kvalifikace. A jak si tedy kvalifikaci zvýšit či rozšířit v Německu?

  • Praxe
  • Dobrovolné stáže
  • Další studium
  • Změna oboru

Jaké mám možnosti, když začnu pracovat v úplně jiném oboru?

Jednou z možností, jak si rozšířit kvalifikaci, je najít si práci v úplně jiném oboru. Někdy je to dokonce nutnost, třeba když vás k výkonu povolání limituje zdravotní stav nebo když třeba když za prací odejdete do jiné země. Je třeba ale počítat s tím, že v novém oboru začínáte jako úplný začátečník bez zkušeností a tak k vám budou také přistupovat. Platově si tedy nejspíše pohoršíte, nejspíš také budete vykonávat tu nejjednodušší práci. V němčině v takovém případě personalisté do inzerátů dopisují, že přijímají také Quereinsteiger.

Quereinsteiger není to samé, co absolvent. U absolventa se totiž předpokládá, že má vzdělání, ale nemá praxi. Naproti tomu Quereinsteiger nemá ani vzdělání, ani praxi. Ne každý obor je vhodný pro změnu, k některým pracovním pozicím budete vždycky potřebovat vzdělání. Lékaři, právníci, u těch je to zřejmé. Bez vzdělání se neuplatníte ani jako zdravotní sestry, fyzioterapeuti, maséři a další, kde nesete zodpovědnost za zdraví a bezpečnost lidí. Šanci naopak máte v oborech, jako jsou řemesla, gastronomie, logistika, vzdělávání, odpadové hospodářství nebo třeba obchod či IT. Vhodné práce v Německu pro ženy, na které se jde rekvalifikovat, je třeba kosmetička, manikérka nebo pedikérka. A úplně bez vzdělání to pak jde u pečovatelek nebo uklízeček.

Jak jsou placená místa pro nováčky?

Jak jsme psali výše, úplní nováčci v nových oborech vykonávají spíše jednoduché a pomocné práce, než se v novém oboru něčemu přiučí. Podle toho také vypadají platy Quereinsteigerů. Němci si libují v tabulkových platech, odměny pracovníkům tedy obvykle nestřílejí od oka, adekvátní odměnu vyčtou podle pracovní náplně a délky praxe. Není proto výjimkou, že jako nováček nedostanete víc než minimální mzdu. Ta v Německu v roce 2024 dosahuje výše 12,41 € na hodinu, zaměstnanci pracovních agentur dostávají 13,50 €. Mzda se vám zvedne o příplatky za směny, o odměny nebo o osobní ohodnocení, které je nenárokovou složkou mzdy. Mzdy ale potom rostou v závislosti na tom, jak dlouho v daném oboru působíte.

Můžu jako Quereinsteiger kariérně růst?

Samozřejmě. Cesta na vrchol je ale podstatně delší, pokud vám chybí potřebné vzdělání. Je tak možné, že někde na své cestě vzhůru nakonec začnete. Pak je otázkou, zda to bude v Česku nebo v Německu. Získat vzdělání v Německu vám pomůže posunout se zase dál. A je jedno, zda půjde o studium na univerzitě nebo o rekvalifikační kurz. Nikdy není pozdě naučit se něčemu novému.

Praktikum

Jednou z možností, jak začít od nuly, je praktikum. To vám umožní dobře poznat konkrétní firmu a nahlédnout pod pokličku oboru, který vás zajímá. Jako praktikanti vykonáváte pomocné práce v daném oboru a máte takřka nulovou zodpovědnost, což je nesporná výhoda.

Kurzy a rekvalifikační kurzy

Pestrou nabídku kurzů k rozšíření kvalifikace najdete třeba na webu Agentur für Arbeit. Rekvalifikační kurzy jsou výhodné pro všechny, kdo nemají čas na několik let klasických studií. I kurzy samotné vám ale předají znalosti, které využijete v nové práci.

Závěr – Ženy bez vzdělání mají šanci najít uplatnění v novém oboru

Nikdy není pozde začít znovu. A v pracovním životě to platí dvojnásob. Cítíte, že vás stávající povolání zmáhá, už vás nebaví nebo platy rostou všude okolo, jen ne u vás? Možná jste samy přemýšlely, že chcete úplně změnit obor. Toho jde docílit nejen roky strávenými na školách, ale i krátkodobými rekvalifikačními kurzy. A ani když vám učení do hlavy neleze, není třeba házet flintu do žita. V některých firmách vítají takzvané Quereinsteigery, tedy lidi bez praxe a vzdělání, které si sami zaučí řemeslu.

Stáhněte si tento text ve formátu .pdf

Náš blog

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021 došlo k více než 74.000...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v kanceláři o tom, kdo má větší nárok na...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung nebo Aufhebungsvertrag, ale vy vůbec...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu je pro rok 2024 zákonem stanova na 12,41 €, pro zaměstnance...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v Německu vás čeká spousta vyřizování. Protože jde přeci jenom...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář