Publikováno: 27. května 2024 – Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete se v nich mimo jiné, co musíte splnit, abyste získali průkaz řidiče VZV nebo jaká je cena za průkaz VZV a kdo to platí. Připomínáme, že Němci nemusí váš český průkaz na VZV uznat. Jaká je ale vůbec platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu? Musím si v průběhu let obnovit kvalifikaci nebo mám jeden profesní průkaz až do konce života?
Jak získat oprávnění na VZV v Německu
V Německu není třeba mít průkaz na VZV pro každý typ vozíku. Ty ruční můžete ovládat i bez jakékoli další kvalifikace, papíry na vysokozdvih potřebujete až pro vozíky vybavené kabinou řidiče. Zatímco v Česku nepotřebujete papíry na vysokozdvih při manipulaci s vozíkem výhradně ve vnitřních prostorách firmy, v Německu jej potřebujete vždy. Pro získání papírů v Německu musíte být starší 18 let a musíte úspěšně složit závěrečné zkoušky. Ty skládáte v rámci kurzu, který v Německu poskytuje řada společností, pozor ovšem na to, kdo vás školí. Instruktorem práce s vysokozdvižným vozíkem může být jen lektor s lektorskými zkouškami. Samotná praxe pro výuku manipulace s VZV v Německu nestačí.
Jaká je platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu
Jakmile jednou průkaz na vysokozdvižný vozík získáte, máte ho na celý život. V Německu ale neexistuje žádná evidence řidičů VZV, k prokázání oprávnění tak slouží pouze průkaz VZV nebo záznamy instituce, která vám jej vydala. Pokud průkaz na vysokozdvižný vozík ztratíte, obraťte se na jeho vydavatele a požádejte o vystavení nového. Vydavatel ale musí záznam o vašem průkazu uchovat jen 10 let. Pokud ztratíte průkaz na VZV později, musíte znovu absolvovat kurz i zkoušky. Každý rok také musíte absolvovat školení řidičů VZV, bez toho nemůžete vykonávat práci řidiče vysokozdvihu.
Co mám dělat při ztrátě průkazu na VZV?
Když ztratíte řidičský průkaz, stačí zajít na úřad a požádat o vystavení nového. Úřad si v evidenci řidičů ověří, zda máte platné řidičské oprávnění a nový vám vystaví. Když ztratíte průkaz na vysokozdvih, vydání nového takhle jednoduché nebude. Protože neexistuje žádná instituce, která by vedla evidenci držitelů oprávnění pro práci s VZV, museli byste o vystavení nového požádat instituci, která vám jej vydala. Jenže ta má povinnost uchovávat tyto záznamy jen deset let. Pokud ztratíte průkaz na VZV do deseti letech ode dne jeho vydání, máte o starost méně. Když ale tuto dobu přesáhnete, musíte absolvovat nový kurz i nové zkoušky.
Jak často školit VZV v Německu?
To, že máte průkaz obsluhy vysokozdvižného vozíku, vás samo o sobě neopravňuje vysokozdvih řídit. Abyste směli usednout za volant VZV, potřebujete pověření zaměstnavatele a také doklad o absolvování pravidelného školení řídičů VZV. To se provádí vždy po maximálně jednom roce. Měníte-li pracovní místo či zaměstnavatele nebo vyžadují-li to okolnosti, musíte absolvovat takové školení i vícekrát za rok. Během školení si připomenete právní předpisy vztahující se na práci s vozíkem, provozní pokyny i bezpečnost práce. To je důležité jako prevence před nehodami, které se na pracovišti stávají. Na 14 tisíc pracovních úrazů v Německu každý rok souvisí právě s vysokozdvižnými vozíky.
Kdo musí absolvovat každoroční školení řidičů vysokozdvihů?
Každý, kdo s vysokozdvižným vozíkem v podniku pracuje.
Co se stane, když se pravidelného školení nezúčastním?
Když se z jakéhokoli důvodu nezúčastníte pravidelného přeškolení, na platnost průkazu na vysokozdvižný vozík to vliv nemá. Ten zůstává platný po celý váš život. Neabsolvováním přeškolení ale přicházíte o možnost nadále vykonávat práci řidiče VZV u vašeho zaměstnavatele.
FAQ – Otázky a odpovědi
Jaká manipulační zařízení smím řídit bez průkazu VZV v Německu?
Po absolvování instruktáže smíte ovládat ruční vysokozdvižné vozíky. Instruktáž smí provést výhradně zaměstnanci k tomuto úkonu jmenovaní zaměstnavatelem.
Lze s průkazem na VZV jezdit na veřejných silnicích?
Vysokozdvižné vozíky jsou konstruované na pohyb uvnitř areálu firem a nejsou určené k jízdě po veřejných silnicích. Za určitých situacích ale na silnice s vysokozdihem vjet smíte, potřebujete k tomu ale řidičský průkaz skupiny L a zvláštní pojištění odpovědnosti. Musíte zároveň dodržovat všechna pravidla silničního provozu.
Co je to průkaz na vysokozdvižný vozík stupně 3?
Průkaz na vysokozdvižný vozík stupně 3 potřebujete k řízení manipulačních zařízení se zvláštními požadavky, jako jsou vysokoregálové vozíky, vozíky pro úzké uličky a jiné. Stupeň 3 navazuje na stupně 1 a 2 končí zkouškou, kterou řidiči stvrdí rozšířené znalosti a dovednosti.
Jaký řidičský průkaz potřebuji k řízení kolového nakladače?
Pro řízení kolového nakladače na veřejných silnicích v Německu potřebujete řidičský průkaz skupiny B, pokud nakladač a všechna přípojná zařízení váží méně než 3,5 tuny. Pokud se s ním ale budete pohybovat jen uvnitř podniku, stačí vám pro jeho řízení specifické oprávnění obsluhy podobné papírům na VZV.