Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 7. května 2024 – S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto pojmu je poněkud obsáhlý, v češtině bychom mohli použít výraz uvolnění ze zaměstnání nebo odstavení od práce. V praxi se pojmem Freistellung označuje situace, kdy z nějakého důvodu nemůžete plnit pracovní povinnosti, ale náleží vám mzda nebo náhrada mzdy. Takové volno na svatbu nebo pohřeb je typickým Freistellung. Za Freistellung se také považuje i rodičovská nebo mateřská dovolené nebo stav, kdy pro vás zaměstnavatel nemá práci, ale pracovní poměr s vámi neukončil. Pokud budete chtít pojem Freistellung googlit, setkáte se s ním coby s výrazem pro osvobození od srážkové daně. Komplikované? Ale vůbec ne.

Co je přesně Freistellung v souvislosti s pracovními povinnostmi?

Freistellung v němčině označuje situaci, kdy je zaměstnanec dočasně zbaven pracovní povinnosti, například z důvodu dovolené, nemoci nebo jiných důvodů. Protože dovolenou či nemocenskou čerpají všichni zaměstnanci, Freistellung se tedy týká každého, kdo v Německu pracuje. Potřebujete k tomu pouze výslovný pokyn či souhlas zaměstnavatele, že nemusíte vykonávat pracovní povinnosti. Freistellung zaměstnavatel vysloví také v případě, že pro zaměstnance nemá práci nebo v případě, že se zaměstnanec dopustil protiprávního jednání, pro které není žádoucí, aby na pracovišti dále setrval.

Rozdíl mezi Freistellung a výpovědí

Oba pojmy znamenají v určitém ohledu to samé: pozastavení pracovního poměru. Rozdílné, a přitom zásadní, je ovšem to, že v případě výpovědi máte pevné datum, k jakému přestáváte mít povinnost své pracovní povinnosti plnit. U Freistellung žádné takové datum nenajdete. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele navíc musí zaměstnavatel uvést důvody, pro které váš pracovní poměr zaniká. Freistellung takové formální náležitosti nemá, důvody tedy nejsou pro jeho platnost potřeba.

Zaměstnanec, který dostane od zaměstnavatele Freistellung, tedy není automaticky nezaměstnaný. Naopak, jeho pracovní poměr nadále trvá, pouze nemůže z jistých důvodů plnit své pracovní povinnosti. I když dostanete výpověď v Německu a Freistellung zároveň, nezaměstnaným se stáváte až po uplynutí výpovědní lhůty. Do té doby jste stále zaměstnancem společnosti a pracovní smlouva i se svými ustanoveními nadále platí.

Můžu dostat Freistellung i výpověď v Německu zároveň?

Ano, skutečně mohou nastat situace, kdy dostanete výpověď ke konkrétnímu datu, ale do práce už do toho data chodit nebudete. Často se tak stává, pokud:

  • Pracovní místo zanikne a zaměstnavatel pro zaměstnance nemá jiné pracovní uplatnění
  • Hrozí ze strany zaměstnance únik důvěrných informací
  • Zaměstnanec porušil konkureční doložku své pracovní smlouvy
  • Zaměstnanec zvlášť závažným způsobem porušil pracovní smlouvu
  • Došlo k ohrožení důvěry u zaměstnance ve vedoucí funkci

Možné formy Freistellung v Německu

Jak jsme psali hned v úvodu, Freistellung v Německu má mnoho podob a ne vždy má negativní konotaci. Podoby Freistellung se liší hlavně co do jeho dočasnosti či proplacení takových dnů:

Neplacené Freistellung

Hned na úvod je důležité říci, že neplacené Freistellung není v Německu možné, a to ani v případě, že společnost prochází ekonomickou krizí. Jinak je tomu ale v případě, že zaměstnanec prokazatelně spáchal trestný čin a je v zájmu zaměstnavatele odstavit zaměstnance od pracovních povinností. V takovém případě totiž existuje možnost přenést vzniklé škody na zaměstnance a tyto nároky pak může zaměstnavatel odečíst od jeho mzdy. Přestože tedy tato situace není neplaceným Freistellung doslovně, za neplacené se z ekonomického hlediska skutečně označuje.

Neplacené volno ale může být výsledkem kolektivních dohod. Například pokud některý ze zaměstnanců dostal neplacenou dovolenou, mají nárok na neplacenou dovolenou za smluvených podmínek i ostatní zaměstnanci. Za neplacené volno se také považuje doba ošetřování člena rodiny, pokud zaměstnavatel neposkytuje i po tyto dny plnohodnotnou mzdu. Obvykle vám ale zaměstnavatel v Německu poskytne na péči o nemocné dítě neplacené volno, za které obdržíte náhradu mzdy od zdravotní pojišťovny. Ze zákona tedy není možné nařídit zaměstnanci neplacené volno, pokud o něj on sám výslovně nestojí a pokud mu to neumožní kolektivní dohoda.

Placené Freistellung

Při placeném Freistellung má zaměstnanec stále nárok na mzdu nebo náhradu mzdy. Na placené Freistellung ale nemáte žádný právní nárok, tedy nelze u zaměstnavatele jen tak požádat o uvolnění z práce za současné výplaty mzdy. Výjimkou jsou tyto zákonem stanovené nároky na placené Freistellung:

  • Těhotenství / mateřské či rodičovská dovolená
  • Ošetřování člena rodiny
  • Volno na hledání zaměstnání – platí pouze v případě výpovědi ze strany zaměstnavatelem nebo při blížícím se konci pracovní smlouvy na dobu určitou
  • Návštěvy na úřadu práce v Německu
  • Návštěvy lékaře
  • Dovolená
  • Sonderurlaub – dny placeného volna na svatbu či pohřeb
  • Účast na konferencích, školeních či kurzech hrazených zaměstnavatelem

Počet dnů placeného Freistellung se v případech vypsaných výše liší. Zatímco ošetřovné na dítě v Německu čerpáte v roce 2024 po dobu 15 dní (u samoživitelů 30), na svatbu a pohřeb můžete čerpat pouze dva dny volna v roce.

Odvolatelné Freistellung

Takové Freistellung je možné kdykoli vzít zaměstnavatelem zpět a povolat zaměstnance zpět do práce. Takovému požadavku pak musí zaměstnanci vyhovět. Typickým příkladem odvolatelného Freistellung je dovolená zaměstnance, protže ta se uděluje na předem dohodnutou omezenou dobu. Dovolenou však může zaměstnavatel za zvlášť mimořádných okolností zrušit, v takovém případě ale musí převzít náklady zaměstnance na tuto dovolenou na sebe, pokud ji nelze realizovat v jiném termínu.

Neodvolatelné Freistellung

To jsou taková opatření, která nelze vzít zpět. Znamená to, že zaměstnavatel nadále odmítá spolupráci se zaměstnancem, což vede až k výpovědi jeho pracovního poměru. Nicméně i prvotně neodvolatelné Freistellung se může stát odvolatelným. Typická je výpověď zaměstnance, kterou obě strany po vzájemné domluvě stáhnou zpátky.

Legislativní základ pro uvolnění z práce

Za jakých podmínek platí Freistellung?

Obecně se rozlišuje mezi dvěma druhy uvolnění z práce: placeným a neplaceným. Záleží pak na okolnostech, kdy se které takové Freistellung použije. O tom, že neplacené Freistellung je samo o sobě nepřípustné, jsme psali. V určitých případech ale přeci jen může zaměstnanec na neplacené Freistellung nastoupit:

  • Zaměstnanec musí zůstat doma pečovat o nemocného člena rodiny
  • Koletivní smlouva nebo některé ustanovení pracovní smlouvy umožňují neplacené uvolnění z práce. V takovém případě ale musí být stanovena délka trvání i podmínky pro čerpání takového neplaceného uvolnění
  • Zaměstnavatel již někomu z kolegů poskytl neplacenou dovolenou, nárok na ni tímto získávají i o ostatní zaměstnanci

Kdy mají zaměstnanci nárok na placené Freistellung?

Zaměstnanec sám o sobě nerozhoduje o tom, jak bude čerpat placené uvolnění z práce. Nelze tedy přijít za nadřízeným a požadovat po něm týden placeného uvolnění z práce. Výjimkou je v tomto případě pouze dovolená, o které primárně rozhoduje sám zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele. Placeným uvolněním z práce je v Německu také účast zaměstnance na školení, kurzu či konferenci. Po tuto dobu zaměstnanec nevykonává práci, kterou má v pracovní smlouvě, je tedy uvolněn od této povinnosti. Zároveň je však jeho přítomnost na konferenci nebo účast na školení v zájmu zaměstnavatele, a proto zaměstnanci za tuto účast zaplatí plnou mzdu.

Může zaměstnanec Freistellung odmítnout?

V zásadě ano, pokud není v kolektivní nebo pracovní smlouvě žádná klauzule, která by o uvolnění z práce v Německu pojednávala. Pozor ale u společností fungujících podle tarifních smluv (typicky personální agentury). Ty totiž zaměstnavatelům dávají právo na uvolnění zaměstnance po udělení výpovědi bez nutnosti souhlasu zaměstnance. Na druhou stranu, i zaměstnavatel má právo odmítnout požadavek na uvolnění, tedy dovolenou, ze strany zaměstnance.

FAQ

Téma Freistellung v Německu je velmi obsáhlé a vydalo by na celou publikaci. Vybrali jsme proto nejčastější otázky, se kterými se na nás obracíte.

Co se stane s dovolenou při Freistellung?

Pokud zaměstnanci zbývá nevyčerpaná dovolená k poslednímu dni jeho pracovního poměru, musí mu ji zaměstnavatel proplatit s poslední výplatou.

Je lepší placené uvolnění z práce nebo odstupné?

Ve většině případů má placené uvolnění z práce přednost před odstupným. Odstupné může být velmi vysoké (polovina až celý hrubý měsíční plat za každý rok zaměstnaneckého poměru). V takovém případě pak zaměstnanec daní výplatu nejvyšší sazbou. Navíc než vždy má zaměstnanec na odstupné nárok.

Jak dlouho může uvolnění z práce v Německu trvat?

Doba možného uvolnění z práce závisí na mnoha faktorech, především pak na jeho typu. Například v případě dovolené může takové uvolnění trvat 24 pracovních dní ročně. Na ošetřování nemocného dítěte máte ze zákona 15 dní v roce, 30 dní jako samoživitelé. Naopak pokud dostanete od zaměstnavatele Freistellung, které předchází výpovědi, můžete být doma až 3 měsíce.

Náš blog

Proč si dělat papíry na vysokozdvih v Německu z vlastní vůle?

Kariéra

Publikováno: 21. června 2025 - Uchazeči o práci v Německu se někdy mohou setkat s požadavkem na papíry na vysokozdvih získané...

Čtěte dále >

Oprávněná osoba pro kontrolu pracovních plošin v Německu

Bezpečnost práce

Publikováno: 17. června 2025 - Pracovní plošiny jakéhokoliv typu se v Německu běžně využívají ve stavebnictví, průmyslu nebo servisu. Takové stroje...

Čtěte dále >

V červnu se mění zákon o ochraně mateřství v Německu

Rodina, Zdraví

Publikováno: 12. června 2025 - Zákon o ochraně mateřství v Německu doposud obsahoval jednu zásadní trhlinu. Neřešil totiž situace, kdy...

Čtěte dále >

Namontujte si jeřáb na přívěs, udělá práci za vás

Bezpečnost práce

Publikováno: 5. června 2025 - Pořídit si jeřáb na přívěs tak časem zvažuje každý, kdo má pick-up nebo dodávku, se...

Čtěte dále >

Školení na pracovní plošiny v Německu

Bezpečnost práce

Publikováno: 1. června 2025 - Nebýt pracovních plošin, spoustu prací bychom neprovedli - nebo jen s velkými obtížemi a zbytečným...

Čtěte dále >

Práce s vysokozdvižnou plošinou v Německu

Bezpečnost práce, Kariéra

Publikováno: 23. května 2025 - Práce s vysokozdvižnou plošinou je v mnoha odvětvích běžnou součástí každodenní praxe – ať už...

Čtěte dále >

Řidičák na pracovní plošiny v Německu

Kariéra

Publikováno: 21. května 2025 - V Německu neexistuje klasický řidičský průkaz na obsluhu pracovních plošin. Místo toho musíte absolvovat speciální...

Čtěte dále >

Konec kombinace daňové třídy 3 a 5 odložen, nevolte ji unáhleně

Informace

Publikováno: 17. května 2025 - V minulém roce proběhla německým tiskem zpráva o konci výhodného zdanění manželů v kombinaci daňové...

Čtěte dále >

Bezpečnostní předpisy pro jeřáby: Zásady bezpečné práce

Zdraví

Publikováno: 12. května 2025 - Průmyslové jeřáby jsou výkonné stroje umožňující bezpečné zvedání a přemisťování těžkých břemen na staveništích a v...

Čtěte dále >

Příplatky za práci na směny v Německu: Tohle musíte vědět

Informace, Zdraví

Publikováno: 30. dubna 2025 - I když současné trendy na trhu práce volají spíše po zkrácení pracovní doby, v mnoha...

Čtěte dále >

5 tipů při hledání lepší práce v Německu

Kariéra

Publikováno: 17. dubna 2025 - Začínali jste v Německu s minimální němčinou a museli tak vzít práci, jaká se zrovna...

Čtěte dále >

Agenturní zaměstnanci v Německu mají svá práva pod ochranou

Kariéra

Publikováno: 14. dubna 2025 - Když firma potřebuje co nejrychleji pokrýt nedostatek pracovních sil, sáhne po zaměstnancích agentury. Je to totiž...

Čtěte dále >

Nehoda na cestě z práce v Německu: Víme, co dělat, abyste nepřišli o peníze

Finance, Zdraví

V Německu se vám může stát pracovní úraz i mimo pracovní dobu. Obecně Němci totiž za pracovní úraz považují i...

Čtěte dále >

Nevyčerpaná dovolená: Co dělat, když ji nestihnete vyčerpat?

Informace

Publikováno: 25. března 2025 - Dovolená není jen zaslouženým odpočinkem za vykonanou práci, ale i vaše právo zaručené zákonem. Německá...

Čtěte dále >

Hard skills a soft skills, které potřebujete k práci v Německu

Kariéra

Publikováno: 19. března 2025 - Pro mnoho uchazečů z Česka je práce v Německu jen lépe placenou alternativou pro práci...

Čtěte dále >

6 častých chyb, kterých se dopouštějí Češi v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 8. března 2025 - Práce v Německu láká Čechy hlavně na vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Uspět v...

Čtěte dále >

Angličtina nebo němčina? Vystačíte si v Německu bez němčiny?

Informace, Kariéra

Publikováno: 28. února 2025 - První cizí jazyk, který škola dětem naservíruje, je angličtina. Té je navíc všude plno, a...

Čtěte dále >

Kolik vydělá skladník v Německu s papíry na VZV? Až 5 000 eur!

Finance, Kariéra

Publikováno: 20. února 2025 - Přebírat materiál k výrobě, vést evidenci zásob na skladě a zajistit předání hotových výrobků k...

Čtěte dále >

Umělá inteligence: 5 tipů, jak ji využít při hledání práce v Německu

Kariéra

Publikováno: 12. února 2025 - Umělá inteligence nás provází snad na každém kroku. Všechno nové, co nám do života vstoupí,...

Čtěte dále >

Víte, jaké existují pracovní smlouvy v Německu?

Informace, Kariéra

Publikováno: 4. února 2025 - Dokážete vyjmenovat všechny pracovních úvazků v Česku? Na trhu práce v Německu je to velmi...

Čtěte dále >

Práce a život v Německu: 7 faktů, které vás překvapí na našich sousedech

Mezilidské vztahy

Publikováno: 28. ledna 2025 - Německo. Nejlidnatější země v Evropské unii, náš západní soused, se kterým jsme kdysi měli mnoho...

Čtěte dále >

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci

Finance, Informace, Kariéra

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci Minimální mzdy v Německu v agenturách...

Čtěte dále >

Státní svátky Německo: Jak vycházejí svátky v Německu v roce 2025?

Informace, Volný čas

Publikováno: 19. prosince 2024 - Ani letos vás nepřipravíme o přehled státních svátků v Německu v roce 2025. I v...

Čtěte dále >

Práce v Německu bude od ledna 2025 zase lépe placená

Finance, Informace

Publikováno: 5. prosince 2024 - Nový rok přinese nové změny v platech v Německu. Zvýší se totiž minimální mzda v...

Čtěte dále >

Familienversicherung aneb jak na rodinné pojištění v Německu

Informace

Publikováno: 26. listopadu 2024 - Systém německého zdravotního pojištění umožňuje zdarma pojistit celé nukleární rodiny v rámci jednoho pojištění. Toto...

Čtěte dále >

4 mýty o daňovém přiznání v Německu

Nezařazeno

Publikováno: 18. listopadu 2024 - Spočítat si daně z příjmů, zjistit, co všechno nám je sníží a ještě správně vyplnit...

Čtěte dále >

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kariéra

Publikováno: 11. listopadu 2024 - V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k...

Čtěte dále >

Jak je placená práce ve svátek v Německu?

Informace

Publikováno: 6. listopadu 2024 - Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění...

Čtěte dále >

Kolektivní smlouvy v Německu zvedly v říjnu mzdy v agenturách

Informace, Kariéra

Publikováno: 1. listopadu 2024 - Od října si na 700 tisíc zaměstnanců personálních agentur v Německu přijde na více peněz....

Čtěte dále >

Flexibilní pracovní doba v Německu dává možnost svobody i volby

Kariéra

Publikováno: 28. října 2024 - V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář