Nabídky práce v gastronomii - Gastronomie - Starke Jobs

Nabídky práce v gastronomii

Práce v gastronomii v Německu


Práce hned za hranicemi

Nejčastější otázky na téma práce v gastronomii v Německu

Kolik si můžu v oboru gastronomie vydělat v Německu?

S příjmy v gastronomii je to stejné jako v jinými obory. Průměrná výše mzdy se liší od velikosti provozovny, ve které pracujete, přes region až po odpracované hodiny. Zpravidla se platy v gastronomii ve východní části Německa pohybují v základu okolo 2.000€ hrubého za měsíc. I v Německu jsou hosté zvyklí platit takzvaný trinkgeld, neboli dýška. Jejich výše se pohybuje obvykle v rozpětí od 5 do 10 procent útraty.

Pracuje se v hotelech a restauracích i o víkendech?

Restaurace, hotely, penziony a další provozovny v oboru gastronomie jsou otevřené po celý týden. Podle počtu zaměstnanců na pracovišti a v závislosti na plánování směn pak budete vědět, jak často budete muset o víkendu do práce. Tyto víkendové šichty jsou propláceny jako práce o víkendu a v Německu platí, že minimálně 15 nedělí v roce pracovat nebudete.

Mohu si dýško od zákazníka ponechat?

Ani tady se německé zvyklosti od těch českých příliš neliší. Zatímco v jedné provozovně gastronomie je běžné, že si dýško nechá ten zaměstnanec, který jej od hosta dostal, jinde preferují společné rozdělování peněz mezi všechny zaměstnance dané směny. To je fér hlavně pro kuchaře, který do kontaktu s hosty nepřijde, jeho práce ale zanechá nejsilnější dojem, se kterým host z podniku odchází.

Na jakých pozicích můžu v oboru gastronomie pracovat?

Pod pojmem práce v gastronomii si každý vybaví pozice typické pro restaurace: číšník, servírka, kuchař. Souhrnným pojmem gastronomie se v Německu označují také provozy hotelů nebo penzionů, kde se o komfort hostů stará také recepční, pokojská či uklízečka.

Potřebuju i v Německu zdravotní průkaz?

Obecně platí, že zdravotní průkaz v Německu zaměstnanci v gastronomii nepotřebují. Zaměstnavatelé však nevidí rádi, když jej zaměstnanci nevlastní vůbec, V případě kontroly z některého z kontrolních úřadů má totiž potravinářský průkaz vypovídací hodnotu o hygienické nezávadnosti pracoviště. Jde tedy o jakousi formalitu, potravinářský průkaz z České republiky je totiž i v Německu znám jako kus papíru vydaný oproti penězům, zatímco v Německu musíte pro jeho přidělení podstoupit opravdu důkladnou zdravotní prohlídku. Pokud se tedy za prací v oboru gastronomie do Německa vydáte, potravinářský průkaz si pro jistotu vyřiďte.

Jaké vzdělání potřebuju pro práci za hranicemi v oboru gastronomie?
V Německu si pro odvětví gastronomie vystačíte s českými obory hotelových škol. Typicky jsou to obory kuchař/číšník. V některých inzerátech se můžete setkat s požadavky na vzdělání v oboru pokojská či recepční. Není to však v českém překladu zcela správné, takové obory se na školách nevyskytují. Jde především o dosavadní praxi na těchto pozicích. Právě praxe je pro Němce důležitější než obor, ve kterém jste vzdělaní.

Jaká je obvyklá pracovní doba v gastronomii v Německu?

V Německu upravuje délku pracovní doby zákon o pracovní době. Ten stanovuje obvyklou pracovní dobu na 8 hodin denně, kterou lze prodloužit až na 10 hodin, a to za předpokladu, že za tyto hodiny navíc bude mít zaměstnanec nárok na delší náhradní volno. Práce v gastronomii je však typická nepředvídatelností, pokud restaurace zeje prázdnotou, provozovna může být se souhlasem nadřízeného zavřena dříve, v opačném případě však může být pracovní doba přiměřeně prodloužena. Platí však, že každá práce přesčas musí být kompenzována náhradním volnem po předchozí domluvě.

Dá sehnat práce v hotelu i s ubytováním?

Práce s ubytováním v Německu je v mnoha oborech možná po předchozí dohodě se zaměstnavatelem. Řada hotelů, především těch ve vzdálených oblastech, nabízí zaměstnancům ubytování přímo v některém z hotelových pokojů pro zaměstnance. Obdobné je to i se stravováním na pracovišti. Zpravidla všechny provozovny gastronomie nabízí zaměstancům stravování na pracovišti, některé zcela zdarma, jiné za minimální poplatek.

Co všechno musím zařídit, když chci pracovat v některé z gastro provozoven za hranicemi?

Od roku 2011 už není třeba zařizovat žádná povolení. Jeden den se rozhodnete pro změnu a druhý den můžete bez obav nastoupit. Není na škodu vyřídit si zdravotní průkaz. Určitě byste měli ovládat německý jazyk na komunikativní úrovni a měli mít platný řidičský průkaz a vlastní auto, abyste se do práce dostali. Důležitý je také pozitivní přístup a radost z práce s lidmi.