Publikováno: 14. května 2024 – V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s daněmi lámat hlavu. Daňové přiznání podáme v Německu, protože tam jsme příjmy získali. Jenže co když se do toho vloží nějaká brigáda v Česku nebo co když v Česku pronajímáme byt? Pro takové situace ještě rozlišujeme pojmy daňový rezident a daňový nerezident a omezená daňová povinnost a neomezená daňový povinnost. Kým jste vy a jak je to s daněmi, když pracujete v Německu?
Kdo musí podávat daňové přiznání v Německu
Každý, kdo v Německu pracuje a jeho příjmy podléhají povinnosti odvádět daně, podává také za určitých podmínek daňové přiznání v Německu. Státní příslušnost při tom nehraje žádnou roli, rozhodující je pouze země, na jejímž území příjmy vyděláváte. Výjimku z tohoto pravidla tvoří pouze situace, kdy zaměstnance z členské země EU nebo EHP vyšle za prací do Německa zahraniční zaměstnavatel na omezenou dobu kratší než půl roku, konkrétně kratší než 138 dní. V takovém případě platí daně stále ve své vlasti, v Německu nemají sociální pojištění a nemohou čerpat stejné výhody jako Němci. Zaměstnanec má po tuto dobu omezenou daňovou povinnost a v Německu daní pouze příjmy, které získá na území Německa.
Neomezenou daňovou povinnost potom mají všichni, kdo v Německu bydlí nebo se zde zdrží více než 6 měsíců. Neomezená daňová povinnost značí, že v Německu musí poplatníci zdanit všechny své celosvětové příjmy, nikoli jen ty, které získají v Německu. Češi, kteří v Německu žijí nebo se zde zdržují déle než 6 měsíců, mohou díky neomezené daňové povinnosti čerpat různé daňové výhody.
Pendleři patří mezi poplatníky s omezenou daňovou povinností, přesto se jejich celosvětové příjmy posuzují společně. Při nástupu do práce totiž často podepisují žádost, aby s nimi bylo nakládáno jako s poplatníky s neomezenou daňovou povinností. Že nebudou vaše příjmy zdaněny v Česku i v Německu, zajišťuje smlouva o zamezení dvojího zdanění, kterou Česká republika uzavřela s Německem již v roce 1984. Pro daň z Německa se v Česku používá metoda vynětí zahraničních příjmů, stejně tak opačně není možné zdanit v Německu české příjmy, které jste již zdanili v Česku. Výše všech vašich příjmů ale má vliv na výši daně v Německu.
Kdy nemám povinnost podávat daňové přiznání v Německu
Povinnost podat daňové přiznání v Německu nemají:
- osoby v daňové třídě 1, které mají pouze příjmy ze závislé činnosti – více o daňových třídách v Německu pro pendlery čtěte zde,
- manželské páry v kombinaci 4/4 bez faktoru (páry ve 4/4 s faktorem povinnost podat DP mají!) – jejich příjmy se považují předem za zdaněné.
Nemít povinnost daňové přiznání v Německu podat ovšem neznamená, že jej podat nemůžete. Podání DP totiž může být dokonce výhodné, zvlášť proto, že poplatníci mohou uplatnit všechny možné úlevy.
Pendleři nemusí podávat daňové přiznání v Německu v těchto případech:
- mají omezenou daňovou povinnost ,
- pracovníci vyslaní na dobu kratší 183 dní v roce za předpokladu, že jejich plat nehradí provozovna v Německu,
- tam, kde platí ustanovení smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Co je potřeba pro daňové přiznání v Německu
Pokud jste pendleři a žijete v Česku, odkud jezdíte do Německa jen za prací, musíte německému finančnímu úřadu doložit zdanění vašich českých příjmů. Jestliže v Česku žádné příjmy nemáte, necháte si na finančním úřadě pouze potvrdit, že jsou vaše příjmy za uplynulý rok nulové. Jakmile ale nějaké příjmy podléhající dani máte, napřed podáte klasické daňové přiznání. Teprve poté si necháte potvrdit výši zdanitelných příjmů finančním úřadem. Příjmy se potvrzují na formulář EU/EWR ve třech vyhotoveních – jedno v němčině pro německý finančák a dvě česká, z nichž jedno archivuje český FÚ a druhé zůstane vám.
Toto potvrzení poté pošlete finančnímu úřadu v Německu spolu s daňovým přiznáním a Lohnsteuerbescheinugung. Nezapomeňte, že si daně můžete snížit třeba o Pendlerpauschale nebo o další úlevy, o kterých jsme psali v tomto článku. Nic jiného není třeba k daňovému přiznání zasílat, všechny podklady, ze kterých vycházíte, si ale raději uschovejte.
Co se stane, když člověk nepodá daňové přiznání v Německu?
Pokud nemáte povinnost podat daňové přiznání, jak píšeme výše, nestane se pochopitelně vůbec nic. Může se ale stát, že z nějakého důvodu na tuto povinnost zapomenete. V takovém případě vám pak finanční úřad zašle výzvu. Teprve pokud ani na tu nebudete reagovat, hrozí vám pokuta. Ta začíná na částce v rozpětí 100 až 500 eur a zvyšuje se s počtem urgencí o dodání daňového přiznání. Pokuta pak může dosáhnout až výše 25.000 eur a v krajním případě hrozí i trest odnětí svobody. Daňové povinnosti se ale nevyhnete ani zaplacením pokuty nebo pobytem ve vězení. Finančák totiž výši vašich daní odhadne podle možných příjmů a vyměří konkrétní částku, kterou budete muset zaplatit.
Daňový únik nebo úmyslné vyhýbání se daňové povinnosti je totiž v Německu trestným činem. Tresty odnětí svobody jsou sice obvykle jen podmíněné, mít ale záznam v rejstříku trestů kvůli daním se určitě nevyplatí.
Jakou daňovou třídu mohou volit pendleři?
Pravidla pro daně v Německu jsou pro pendlery trochu jiná. Nejen že si jako pendleři nemůžete dát do daní životní pojištění nebo hypotéku v České republice, v Německu si nemůžete ani vybrat daňovou třídu. Daňových tříd mají Němci hned šest a každá z nich se daní trochu jinak. Němci zastávají názor, že budoucnost národa leží na dětech a mladých rodinách. Proto jim život usnadňuje a rodiče dětí mají daně nižší než bezdětní plátci. Specifickou skupinou jsou také rodiče samoživitelé, ti totiž na daních zaplatí ještě méně než rodiče, kteří žijí spolu. Pendleři si ale nemohou zvolit třeba daňovou třídu 2 pro samoživitele. Pokud tedy nastoupíte do práce v Německu, automaticky se z pohledu německého práva stanete svobodným bezdětným poplatníkem zdaněným v daňové třídě 1 a to, že se sami staráte o dvě děti, nehraje pro výpočet vašich daní vůbec žádnou roli.