Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu - Starke Jobs

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 3. května 2024 – Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí, aby měli zaměstnanci ve výrobě dostatek materiálu ke zpracování i dostatek místa pro skladování hotových výrobků. Kdyby ale měli všechen materiál i zboží do skladu odnášet ručně, dost by se nadřeli a neudělali by přitom skoro nic. Takové zásobování výroby i svoz finálních produktů na sklad je proto záhodno nechat na strojích, které unesou podstatně víc, než člověk. Bez takových vysokozdvižných vozíků se neobejdou v logistice, maloobchodech, ve spedici, ve výrobě a na mnoha dalších místech, kde je potřeba přesouvat břemena z místa na místo. A to pochopitelně ani v Německu. Jenže získat průkaz na vysokozdvih v Německu probíhá za trochu jiných podmínek než v Česku.  Co tedy musíte splnit, abyste získali průkaz na vysokozdvih v Německu a za jakých podmínek?

Pro jaké vozíky potřebujete průkaz na vysokozdvih v Německu

Průkaz na vysokozdvih v Německu potřebujete k řízení všech motorových vozíků, které mají kabinu řidiče. Těch existuje několik typů, pro každý z nich potřebujete jiný typ oprávnění podobně jako u různých kategorií řidičského oprávnění. S jedním oprávněním tedy není možné usednout za volant jakéhokoli vozíku. Povinnost vlastnit konkrétní typ oprávnění obsluhy motorových vozíků pro konkrétní druh vozíku vychází ze směrnice DGUV 308-001. Pokud plánujete udělat si kurz na průkaz na vysokozdvih v Německu, je dobré vás upozornit, že s tímto prvotním výcvikem první úrovně můžete řídit pouze čelní VZV nebo boční nakadač. Pokud chcete manipulovat s jinými typy, musíte si doplnit oprávnění o kurzy druhé a třetí úrovně.

Mimo areál pracoviště smíte vysokozdvih řídit pouze tehdy, máte-li řidičské oprávnění skupiny L v Německu. S touto skupinou smíte řídit kromě vysokozdvihů i traktory s maximální rychlostí do 40 km/h (25 km/h s přívěsem), samojízdné pracovní stroje, samojízdné míchačky krmiv a další průmyslové vozíky s rychlostí až 25 km/h i s přívěsem. Řidičské oprávnění sk. L získáte v Německu již od 16 let na základě závěrečné zkoušky v autoškole.

Kdo musí mít průkaz na vysokozdvih v Německu

Jak jsme psali výše, obecně platí, že v Německu musí mít papíry na vysokozdvih každý, kdo pracuje s vozíkem, který má kabinu řidiče. Pro získání oprávnění na VZV navíc musíte dosáhnout plnoletosti. Průkaz na vysokozdvih v Německu tedy musí mít každý, kdo:

 • řídí vysokozdvih s kabinou,
 • dosáhl věku 18 let,
 • splňuje podmínky zdravotní způsobilosti,
 • absolvoval kurz obsluhy VZV podle směrnice DGUV a úspěšně složil závěrečnou zkoušku.

Kolik stojí papíry na vysokozdvih v Německu

Obvykle se cena za kurz obsluhy VZV v Německu pohybuje mezi 200 a 400 eury za dvou- až třídenní kurz o 20 vyučovacích hodinách. Směrnice DGUV 308-001 stanovuje rozsah kurzu na délku trvání 20 až 32 vyučovacích hodin zpravidla rozdělených do více dní po 10 vyučovacích hodinách. Čím více vyučovacích hodin kurz obsáhne, tím vyšší je jeho pořizovací cena. Náklady ale obvykle hradí zaměstnavatel, sami si ho platíte pouze tehdy, když si jej děláte z vlastní vůle.

Kurz na vysokozdvih vám může zaplatit také úřad práce v Německu, pokud jste u něj dlouhodobě evidováni jako uchazeči o zaměstnání a pobíráte podporu v nezaměstnanosti. S rekvalifikacemi to v Německu funguje podobně jako v Česku, i tady mají zájem na tom, aby si nezaměstnaní rekvalifikací zvýšili šance na uplatnění na trhu práce. O nároku na dotovaný kurz řidiče VZV se informujte na příslušném úřadu práce v Německu, kde jste evidovaní. Úřad práce v Německu obvykle náklady na kurz převezme, pokud se tím kvalifikujete na přijetí do nového zaměstnání nebo pokud je to podmínkou potenciálního zaměstnavatele pro vaše přijetí do pracovního poměru.

Jak dlouho trvá kurz pro průkaz na vysokozdvih v Německu?

Délka kurzu není jednotná. Podmínky pro jeho konání ale vycházejí ze směrnice DGUV 308-001, podle které musí kurz trvat v rozsahu 20 až 32 vyučovacích hodin. Každá vyučovací hodina trvá 45 minut a kurz je rozdělen do 2 až 3 dnů, nejčastěji po 10 hodinách. První den kurzu se dozvíte teorii potřebnou pro obsluhu motorového vozíku. Teorie musí podle směrnice trvat alespoň 10 hodin a obsahuje právní předpisy bezpečnosti a pravidel provozu vozíku. Pokud ale už máte průkaz obsluhy motorového vozíku vydaný v jiném státě nebo jste neabsolvovali pravidelné školení po 12 měsících, můžete absolvovat zkrácený kurz v délce trvání 1 den.

Závěrečný test kurzu na VZV v Německu

Abyste získali oprávnění na řízení motorového vozíku, musíte kurz zakončit úspěšných složením závěrečných zkoušek. Ty mají podobu písemného testu a praktické části, ve které prokážete vaše dovednosti v manipulaci s vozíkem. Písemný test obsahuje otázky k teorii a na jeho vyplnění máte 45 minut. Pokud u testu neuspějete, můžete jej po nějaké době opakovat znovu. Praktická část pak zabere kolem 20 minut. Test na průkaz na vysokozdvih v Německu obsahuje 50 otázek, správně musíte odpovědět na 35 z nich, respektive na 70 % otázek.

Na jaké otázky závěrečných zkoušek se připravit?

Teoretický test obsahuje otázky z bezpečnostních předpisů, zásad manipulace s břemenem, prevence nehod a dalších předpisů. Otázky jsou uzavřené a vybíráte z několika předem daných možností. Otevřené otázky, u kterých budete mít možnost se rozpovídat, na vás pak čekají v praktické části. Na co se vás tedy můžou u zkoušek mimo jiného zeptat?

 • Co musíte udělat, než s vozíkem začnete manipolovat?
 • Jaký má význam kontrolní nálepka na vozíku?
 • Jakým způsobem přepravujete různé náklady?
 • Jak naložíte vysokozdvižný vozík?
 • A jak ho poté vyložíte?
 • Jakými zákony a právními předpisy se řídí manipulace s vozíkem?
 • Jak předejít nehodě a jak se v případě nehody zachovat?
 • Co víte o konstrukci a vlastnostech vysokozdvihu?
 • Co musíte udělat, než se rozjedete?
 • Proč je třeba brát v úvahu podmínky podloží, po kterém se pohybujete?
 • Umíte se otočit na kluzkém svahu?
 • Jakou nejvyšší rychlostí se smíte s vozíkem pohybovat?
 • Jak vystoupíte z vysokozdvihu?
 • Jak určíte správné rozložení hmotnosti?

FAQ – Otázky a odpovědi

Kolik bere řidič vysokozdvihu v Německu?

Mzda řidiče vysokozdvihu v Německu začíná v roce 2024 na 13,50 € / hod. To odpovídá minimální mzdě a pobírají ji řidiči VZV na začátku své kariéry, když ještě nemají dostatečnou praxi. Pokud do Německa nastoupíte přes personální agenturu, vaše mzda začne na 14,15 € / hod.

Jakou platnost má oprávnění na obsluhu motorových vozíků?

Oprávnění k obsluze vysokozdvihu není omezené platností, pokud jej tedy jednou získáte, už vám ho nikdo neodejme. Abyste ale mohli vykonávat práci řidiče VZV v Německu, musíte absolvovat školení po každých 12 měsících. Pokud z nějakého důvodu tento termín propásnete, může vám zaměstnavatel nařídit kurz na VZV absolvovat znovu.

Můžu si udělat papíry na vysokozdvih v Německu nějakým rychlokurzem nebo online?

Ano, oboje je možné. Průkaz na vysokozdvih můžete absolvovat i v rámci jednodenního kurzu. Ten je ovšem přístupný pouze těm, kdo už průkaz na vysokozdvih mají, ale je nutné přezkoušení dovedností a znalostí. To platí hlavně pro uchazeče, kteří mají papíry na vysokozdvih vystavené v jiné zemi nebo ty, kdo nestihli absolvovat povinné každoroční přeškolení po 12 měsících.

Závěr

Vysokozdvižný motorový vozík vybavený kabinou pro řidiče mohou v Německu obsluhovat jedině držitelé průkazu obsluhy motorových vozíků. Ten získáte na základě úspěšného absolvování kurzu zakončeného složením závěrečné zkoušky. Kurz trvá v rozsahu 20 až 32 vyučovacích hodin a je rozdělen do dvou nebo tří dní. Cena za kurz řidiče VZV se pohybuje mezi 200 až 400 eury.

Náš blog

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: xx. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář