Publikováno: 29. května 2024 – I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile se nám tedy stáhne hrudník z představy konce víkendu, měli bychom zbystřit. Možná nám radost z práce kazí kolega nebo šéf svými nereálnými požadavky nebo chováním, které v nás vzbuzuje odpor. Podle okolí můžeme být přecitlivělí nebo děláme z komára velblouda, ve skutečnosti ale můžeme být obětí mobbingu. Ten přitom může mít vážné dopady na naše zdraví od nespavosti a nesoustředěnosti přes deprese až po sebevražedné myšlenky. Co je mobbing na pracovišti, jak se mu účinně bránit a co dělat, když všechny pokusy o nápravu selhávají?
Co je to mobbing?
Slovo mobbing se do češtiny často překládá jako šikana na pracovišti, není to ale přesné. Šikanu spojujeme s různými formami psychického i fyzického násilí, zastrašování a vyhrožování mezi dětmi a dospívajícími. Ve srovnání se šikanou je mobbing mnohem plíživější, hůře rozeznatelný, oběti často podléhají názoru okolí, že jsou jen přecitlivělé nebo málo asertivní vůči podivným příkazům kolegů. Mobbingu se věnuje prof. Heinz Leymann, který mobbing definuje jako kolektivní kampaň spolupracovníků za účelem vyloučení, potrestání a ponížení vybraného pracovníka, obvykle bez náležité příčiny. V každém případě je mobbing dlouhodobým nátlakem trvajícím více než 6 měsíců, který se na pracovišti projevuje nepřátelskou a neetickou komunikací bez ohledu na to, co vybraný pracovník na pracovišti dělá nebo jak se chová. Mobbing je tedy souborem jednotlivých útoků, které navenek působí jako neškodné a náhodné, ve skutečnosti ale mohou plíživě zničit vaši psychiku.
Jaký je rozdíl mezi mobbingem a bossingem?
Vedle mobbingu rozlišujeme ještě pojmy bossing, staffing a straining. Pojem bossing nejspíš znáte, vyjadřuje variantu mobbingu, kterého se dopouští nadřízený vůči podřízenému. Opakem toho je potom staffing, kdy se mobbingu dopouští podřízený vůči nadřízenému. Straining je potom výraz pro mírnější formu mobbingu, nikoli ale jen co do projevů, bohatě stačí, aby mobbing trval méně než půl roku, jak jsme psali výše.
Co se považuje za šikanu na pracovišti v Německu?
Duryňský Landsarbeitsgericht (státní pracovní soud) definuje mobbing na pracovišti v Německu takto:
- Nadřízení nebo zaměstnanci diskriminují nebo obtěžují někoho z kolegů. Nemusí přitom jít nutně jen o vyloženě nenávistné projevy, za mobbing se považuje i nepřátelské chování, vyčleňování kolegy z kolektivu, úmyslné zatajení některých informací a podobně.
- Mobbing probíhá v delším časovém období a probíhají systematicky. Oběť se v důsledku toho cítí v práci špatně po stránce psychické či fyzické.
- Oběť mobbingu je stavěna do podřízené role vůči pachateli, ten mu dává soustavně najevo jeho podřízené postavení, a to i když si jsou po pracovní stránce rovni či je dokonce oběť pachateli formálně nadřízena.
- Při mobbingu dochází k porušování zákona, kdy je oběť donucena vzdát se svého zaměstnání cestou, která není legální.
Mobbing tedy zahrnuje slovní urážky, sexuální napadení i fyzické útoky, a to i ve fázi výhrůžek. Totéž platí pro urážky a posměšky na základě barvy pleti, národnosti, náboženství, politických názorů, pohlaví, soukromého života nebo handicapu. Dále pod pojem mobbing spadá neustálé přidělování úkolů v časovém horizontu, které není možné splnit, ukládání nesmyslných úkolů či naopak jejich odebírání a udělování neoprávněných vytýkacích dopisů / Abmahnung. Může se také stát, že vám nadřízení zatajují informace související s vaší pracovní činností, odmítají debaty s vámi, nepočítají s vámi při rozdávání odměn bez jasných důvodů či vám přidělují pracovní úkoly, které nesouvisejí s vaší pracovní činností. I to je v Německu mobbing na pracovišti.
Jak se projevuje mobbing?
Na tohle neexistuje žádná univerzální odpověď. Jak jsou rozdílné osobnosti pachatelů mobbingu, jsou rozdílné i projevy mobbingu na pracovišti. O to hůře se pak mobbing jako takový definuje. My se alespoň pokusíme nastínit nejčastější projevy.
- Kolegové či nadřízení oběť často kritizují v přehnané míře, kradou její nápady nebo klienty a zastrašují ji, takže se oběť bojí proti nim vystoupit.
- Pachatelé se chovají zlomyslně, využívají každou příležitost k ponížení oběti, mohou ale také na první pohled jako přátelské důvěryhodné osoby, které má oběť na své straně. Informace, které z oběti dostanou, potom používají vůči ní. Obvykle pachatelé šíří o oběti pomluvy nebo ji nepřiměřeně kritizují.
- Hůře rozpoznatelný mobbing je ten, kdy se pachatel projevuje jako týmový hráč a přítel, ale oběti úmyslně zatajuje informace, které oběť potřebuje znát ke své práci.
Šest fází mobbingu
Tématu mobbing na pracovišti se věnuje také dr. Harald Ege, který se vyhýbá považovat za mobbing vše, co se na pracovišti děje. Pokud by totiž dle jeho slov bylo mobbingem „vše, co se na pracovišti děje,“ neznamenal by mobbing vůbec nic. Proto ve svém výzkumu tohoto jevu pojmenoval šest fází mobbingu:
- Potenciál konfliktu na pracovišti je již přítomen, ale zatím se jako mobbing ještě neprojevil. Jde spíše o náhodné incidenty (condition zero).
- Počátek mobbingu – objevují se vědomé a plánované útoky.
- U oběti mobbingu se objevují změny nálad, depresivní ladění, nespavost a podobně.
- Vzniklé problémy, např. častá absence, nekvalitní práce, nedostatečné pracovní výsledky apod., začínají řešit nadřízení či personální oddělení.
- Absence z důvodu nemoci je čím dál delší a častější, a to i v řádu měsíců.
- Ztráta pracovního místa.
Jak řešit mobbing na pracovišti v Německu?
Pokud máte pocit, že jste obětí mobbingu, měli byste bez prodlení kontaktovat svého nadřízeného. Jestliže je to váš nadřízený, kdo se mobbingu vůči vám dopouští, obraťte se na správní radu, pokud ve vaší firmě existuje. Zaměstnavatel obecně má zákonnou povinnost na vaše podezření reagovat a zastavit ji. K tomu může využít třeba práva odstavit pachatele od kontaktu s vámi, a to třeba i tím, že mu udělí Freistellung. Zaměstnanci, který se dopouští mobbingu, může zaměstnavatel bez varování udělit okamžitou výpověď.
Jestliže jako oběť mobbingu musíte vyhledat lékařskou péči, máte nárok na úhradu nákladů, pokud lékař potvrdí, že v důsledku mobbingu došlo k újmě na vašem zdraví. Dále máte nárok na peněžité odškodnění za urážky na cti či za porušení osobních práv pachatelem. Abyste později mohli prokázat mobbing na pracovišti, dokumentujte písemně a co nejpodrobněji všechny incidenty mezi vámi a pachatelem. Jako oběť se snažte najít v týmu kolegy, kteří budou stát na vaší straně a případně budou ochotní vystoupit jako svědci.
Pachatele mobbingu zkuste sami zneškodnit
Nenabádáme tím ale k nějaké fyzické potyččce! Pravdou ovšem je, že žádný tyran neterorizuje svou oběť věčně. Když se mu nepovede v určitém časovém období vyštvat vás z firmy, dost možná svých útoků sám zanechá. Proč? Protože zjistil, že se nedáte. Právě vaše sebejisté chování pachatele mobbingu znejistí, narozdíl od situací, kdy se omlouváte, pláčete nebo dokonce sami zaútočíte. Zachovejte tedy svou diplomatickou stránku osobnosti, chovejte se asertivně, ukažte mu, že se nebojíte požádat o názor na celou situaci i ostatní kolegy, zkrátka ukažte, že vás jen tak nic nezlomí.
FAQ
Co je psychická šikana neboli mobbing na pracovišti?
Mobbing jako psychická šikana na pracovišti spočívá především v ponižování a zesměšňování jedince v kolektivu, v jeho pomlouvání nebo úplné ignoraci.
Kam se obrátit při šikaně na pracovišti?
Pokud se mobbingu dopouští někdo z vašich kolegů, obraťte se na svého nadřízeného. Jestliže je ale pachatel váš nadřízený, kontaktujte správní radu ve vaší firmě nebo se rovnou obraťte na pracovní soud.
Jak se pozná bossing?
Bossing znamená mobbing, kterého se dopouští nadřízený vůči svému podřízenému. Patrný je hlavně tehdy, kdy nadřízený uděluje svému podřízenému úkoly, které jsou mimo jeho možnost splnit. Nadměrně ho kritizuje, nesděluje mu podstatné informace, má vůči němu časté výhrady, zesměšňuje ho, podceňuje a podobně.