Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu? - Starke Jobs

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: xx. června 2024 – Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách, kteří se starají o dlouhodobě nemohoucí či seniory, kteří nejsou v přímém ohrožení života, ale nejsou schopni samostatné plnohodnotné péče. Bez pečovatelek a pečovatelů se jednou nejspíš neobejde nikdo z nás, proto je důležité tuto profesi podporovat a udělat ji finančně tak zajímavou, aby pokryla dostatek pečovatelek pro stárnoucí populaci. Zájem o tuto profesi přitom začíná u platů, možná proto je práce pečovatelky v Německu tolik oblíbená i mezi Češkami. Před časem jsme psali o tom, že přínos pečovatelek ve velkém potvrdila pandemie koronaviru, kdy došlo k výraznému zvýšení platu pečovatelek v Německu. To ale bylo v roce 2020. Jaký je ale plat pečovatelky v Německu v roce 2024?

Kolik bere pečovatelka v Německu?

Platy v Německu obecně se řídí podle mzdových tabulek. Nejinak je tomu i v případě pečovatelek, u těch ale záleží na tom, zda působí v pečovatelském domě, jako ambulantní péče či zda jezdí za klienty domů. Plat pečovatelky v Německu také ovlivňuje její kvalifikace, respektive to, zda si nechaly uznat vzdělání z Česka v Německu. Příjmy německých pečovatelek také ovlivňují kolektivní smlouvy, délka praxe v oboru i jazykové znalosti – některé, zejména soukromé, pečovatelky pečují primárně o zahraniční klientelu žijící na území Německa. V takovém případě jsou jejich platy podstatně vyšší než platy začínajících pečovatelek, které do Německa přišly třeba právě z Čech a působí jako nekvalifikované síly v Německu. Oba případy se ale počítají do průměrné mzdy pečovatelek v Německu.

Hrubý měsíční výdělek pečovatelek se v Německu pohybuje mezi 3.183 a 3.751 € v závislosti na faktorech popsaných v předchozím odstavci. Například pracovníci německého Červeného kříže vydělávají zhruba mezi 3.098 až 3.653 € měsíčně, zato pečovatelky v Hamburgu vydělávají kolem 3.700 €. Za práci na JIP dostávají příplatek 100 €, některé kolektivní smlouvy jim napříč Německem přiznaly v průměru 55 € měsíčně navíc. Samozřejmostí jsou příplatky za směnu, za práci o víkendech a svátcích či za pohotovost.

Pečovatelky v Německu berou v agentuře víc než pečovatelky zaměstnané napřímo

Zatímco klasických ošetřovatelek je v Německu stále málo, pečovatelství zažívá velký boom. Je to ovšem právě proto, že v předchozích letech došlo k markantnímu navýšení mezd v pečovatelském sektoru. Dobře placená práce pochopitelně táhne, a to je důvod, proč Německo k navýšení platů přistoupilo. K tomu mají pečovatelky přes agenturu lepší pracovní podmínky, výjimkou není kratší pracovní doba, časté částečné úvazky nebo jiné benefity, které dělají z práce pečovatelky v Německu lukrativní a žádané zaměstnání. A proč to všechno? Z hlediska demografického hlediska populace stárne, s čímž souvisí nutnost postarat se o ně. Proto se pečovatelky dostaly do popředí zájmu německé vlády, a to hlavně v souvislosti s nedávnou pandemií koronaviru, která poukázala na zásadní nedostatek pracovních sil v pečovatelství a zároveň na jejich nezpochybnitelný význam v sociálně orientované společnosti.

Přes agenturu si jako pečovatelka v Německu vyděláte v průměru o 13,1 procenta více než pečovatelky s přímou pracovní smlouvou.

I nekvalifikovaná pečovatelka v Německu vydělává zajímavé peníze

Nekvalifikovanou pečovatelkou se v Německu stáváte vstupem do pečovatelského sektoru jako nováček. Nezáleží při tom, zda máte předchozí praxi z jiných zemí, ta je sice důležitá pro výkon samotné práce. Dosavadní prokazatelná praxe je zásadní pro rozsah vaší zodpovědnosti. Němci ale hodně hrajou na formality, proto je pro ně zásadní, aby se prokázali papírem, že jste získali kvalifikaci v oboru. Toho dosáhnete buď tím, že absolvujete vzdělání přímo v Německu, anebo tím, že si necháte uznat vzdělání získané v jiné zemi. Základní hodinová mzda pečovatelky bez kvalifikace se v Německu pohybuje kolem 17,75 €. K tomu pochopitelně také dostanou příplatky za noční (20 procent), za práci v neděli (30 procent) a za práci ve svátek (64 procent). Pro příklad, pečovatelky na severu Německa s tříletou praxí berou kolem 23,89 € plus příplatky.

Jak se pozná spolehlivá personální agentura v Německu?

Zatímco v České republice má práce přes agenturu negativní konotaci, v Německu je to naopak běžný způsob zaměstnání. Pokud hledáte práci v Německu, personálním agenturám se nevyhýbejte. Volte ale raději ty, co mají sídlo na území Německa. Ověřte si, že pracovní smlouva, kterou dostanete, budete podle německého práva s nárokem na sociální pojištění v Německu. To vás ochrání v době nemoci či pracovního úrazu, zároveň tím agentura garantuje spravedlivé podmínky a sociální rovnost bez ohledu na zemi vašeho původu. I mezi německými se dá ale najít spousta těch, kteří nejedou úplně podle pravidel. Než se rozhodnete uzavřít smlouvu, zjistěte si proto následující údaje:

  • Pracovní podmínky v agentuře jsou transparentní, stejně jako pravidla odměňování a přidělování úkolů.
  • Agentura má platnou licenci pro činnost personálních agentur.
  • Čtěte recenze a zkušenosti, pátrejte po pověsti a důvěryhodnosti agentury.

 

Výhody a nevýhody práce pečovatelky přes personální agenturu v Německu

V posledních letech zaznamenáváme coby německá personální agentura rostoucí poptávku po uchazečích o práci pečovatelky v Německu. Výhody práce přes agenturu v oboru pečovatelství pociťují nejen zaměstnanci, ale i firmy, pro které pracují. Jaké? To se dozvíte níže. Zároveň vám nebudeme tvrdit, že jsou agentury všemocné a upozorníme vás i na nevýhody práce pečovatelky přes agenturu.

Výhody

Nespornou výhodou je široká škála pracovních nabídek, které personální agentury mají. Jako uchazeč sami obvykle neobsáhnete trh práce v požadované lokalitě, jako pendleři navíc nemáte znalosti místního trhu práce. Od toho jsou tu agentury, které už spolupracují s pečovatelskými domy nebo s jednotlivými klienty. Mají také přehled o platech v oboru i regionu, znají německou legislativu a dokážou vám tak najít práci i vyjednat podmínky za vás.

Z toho plyne i další výhoda práce přes agenturu. Pokud pro vás stávající zaměstnavatel nemá uplatnění, může vás agentura přidělit jinam. Nemusíte tedy v takovém případě zoufat, že budete bez práce. Pokud agentura volná místa má, přednostně se vás snaží umístit sem. Platy v personálních agenturách se navíc řídí jinými tabukami. Platy v nich jsou zpravidla vyšší, navíc agentury vyplácejí další příplatky, které kmenové firmy neznají. Patří sem třeba Fahrgeld jako příspěvek na dojíždění do práce.

Nevýhody

Přestože agentury spolupracují s vícero zaměstnavateli, má práce přes agenturu nevýhodu: Nikdy nevíte, jak dlouho si vás firma nechá. Někdy totiž firmy zaměstnají agenturního pracovníka jen na dobu výpadku většího množství personálu, obvykle v době letních dovolených nebo Vánoc. Práce přes agenturu je navíc omezena 18 měsíci, po které můžete setrvat na jednom pracovišti. Po uplynutí této doby musíte být přeřazeni k jiné firmy, zpět se můžete vrátit až po nejméně 3 měsících a 1 dni. To často vede pracovníky agentur k otázce, jestli o ně původní firma bude po uplynutí nucené tříměsíční pauzy ještě stát. Problémem to může být i tehdy, když si budete chtít požádat o hypotéku.

Kvůli takové fluktuaci z pracoviště na pracoviště si také agenturní pracovníci mohou hůře zvykat na nové prostředí. Každá firma navíc platí jinak, může se tedy stát, že si nuceným přechodem pod jinou firmu finančně pohoršíte. My ve Starke Jobs se tomuto snažíme zabránit a garantujeme vám, že pokud sami nebudete chtít, zůstanete u jedné firmy po maximálně možnou dobu. U některých dokonce až 36 měsíců. Pak vás firma často převezme do svého kmene.

Otázky a odpovědi

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu?

Pečovatelka v Německu si vydělá v závislosti na dosavadní praxi, uznaném či neuznaneném vzdělání a jazykových znalostech v průměru 3.400 € hrubého měsíčně.

Kdo může dělat pečovatelku v Německu?

Každý, kdo ovládá němčinu na takové úrovni, aby se domluvil s klienty, zaměstnavatelem a na dalších místech, se kterými jako pečovatel přijde při své práci do styku. Obvykle to bývají lékaři, pošťáci, úředníci a další, kde budete přítomni coby osoba pečující o nemohoucí. Někdy pečovatelky v Německu též pro svou práci potřebují pečovatelský kurz. Očekává se od vás fyzická zdatnost, trpělivost, laskavost a ochota pomáhat lidem. Budete také dohlížet na klienty, na jejich potřeby, povinnosti, budete mít na starosti ohlídat termíny návštěv lékaře i pravidelnost užívání léků.

Náš blog

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: xx. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář