Odmítnutí pracovní nabídky: Jak na to, aby se vám jiné jen hrnuly

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 3. července 2024 – Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže po přijímacím pohovoru jste zjistili, že v téhle firmě nebo za daných podmínek pracovat nechcete. A jako na potvoru si vybrali právě vás. Pohovor není žádný jednostranný akt, kterým by vás kdokoli nutil do spolupráce, ze vám vstávají vlasy hrůzou. Takovou nabídku práce můžete pochopitelně odmítnout. Jenže i odmítnutí pracovní nabídky by mělo mít nějakou podobu, jinak hrozí, že si poškodíte pověst nejen ve firmě, která o vás stojí, ale i ve společnostech, které se o vás dozví. Jak tedy zdvořile odmítnout nabídku práce nejen v Německu, abyste si nezavřeli dveře nadobro?

Odmítnout můžete i nabídku práce v Německu od personální agentury

Jednu nevýhodu práce přes agenturu v Německu má: Neucházíte se o konkrétní nabídku práce vy, ale nabídka práce o vás. To znamená, že nikdy nevíte, s jakou pracovní pozicí, pro jakou firmu a za jakých podmínek se vám personalista ozve. My ve Starke Jobs našim uchazečům posíláme textové zprávy, ve kterých shrneme všechno podstatné, co by vás mohlo zajímat. Od vás pak vyžadujeme pouze stručné potvrzení či odmítnutí pracovní nabídky. Důvody k tomu obvykle znát nepotřebujeme, o to méně stresu tedy z odmítnutí nabídky můžete mít. Než ale jednoznačnou odpověď napíšete, zvažte všechny možnosti:

 • Přečtěte si pozorně celou zprávu.
 • Zjistěte si něco o společnosti a pracovní pozici.
 • Zhodnoťte, jestli naše nabídka odpovídá tomu, co hledáte.
 • Zvažte výhody i nevýhody nabízené práce. – Jak dlouho budete dojíždět? Vyhovují vám nabízené směny? Máte zajištěné hlídání pro děti na odpolední či noční?
 • Není vám něco jasné? Ptejte se.

Neukvapujte se v rozhodnutí

Někdy personalisté chtějí odpovědět obratem, protože pozici obsazují třeba ještě od toho samého dne. Jindy vám ale dají nějakou chvíli na rozmyšlenou. To vám dává dostatek prostoru zamyslet se nad nabídkou a zvážit všechna pro a proti.

 • Pokud bude vaše „ano“ ukvapené, zavážete se k práci, která vám z dlouhodobého hlediska nebude dávat smysl.
 • Odmítnutí pracovní nabídky bez hlubšího rozmyslu vás naopak může připravit o zajímavou pracovní příležitost.

Jak slušně odmítnout nabídku práce v Německu?

Může se samozřejmě stát, že vám nabídka práce, kterou vám personalista zašle, nevyhovuje. Zvlášť pracovní agentury v Německu pracují s širokým portfoliem zaměstnavatelů a pracovních pozic, je tedy jasné, že ne všechny budou odpovídat vašim požadavkům. V takových případech je ale dobré nabídku práce odmítnout se vší slušností.

 • Dobře formulované odmítnutí pracovní nabídky zachová vaši dobrou pověst. Personalisté v agentuře se na vás budou obracet i v budoucnu. Dobré agentury ale mají celou databázi vhodných uchazečů, ze kterých vybírají ty, kterým nabídku práce pošlou. Pokud si tedy pošramotíte svou pověst a personalisté si vás zapamatují jako toho nezdvořilého či dokonce arogantního, možná budete z nejužšího výběru vyloučeni právě pro nevhodné chování.

Kdy odmítnout nabídku práce od personální agentury v Německu?

 • Po pečlivém zvážení. – Než se jednoznačně rozhodnete, zvažte všechny aspekty nabídky.
 • Včas. – Dá-li vám personalista lhůtu pro vyjádření, dodržte ji. Na pozdější „ano“ už nikdo reagovat nebude, protože i personalista má svou lhůtu pro dodání seznamu uchazečů firmě.
 • Před dalšími kroky a jednáními. – Pokud je součástí výběrového řízení další pohovor či jiné kroky, je víc než vhodné jít už na takovou schůzku s jasným přesvědčením, že tuto práci dělat chcete. Druhé kolo už neslouží k popovídání si a ujištění se, jestli tuto práci chcete dělat či nikoli. Včasné odmítnutí pracovní nabídky šetří vás čas a enegii.

Jak zdvořile odmítnout náboráře v agentuře v Německu

 • Buďte zdvořilí a věcní. – Pokud se od vás očekává jakékoli vyjádření k nabídce práce, napřed za ni poděkujte.
 • Formulujte jasně a přímo. – Není třeba zabíhat do žádných podrobností, proč nabídku nepřijímáte. V konečném důsledku to na nic vliv nemá, přehnané vypočítávání důvodů ale může naopak působit jako výmluva.
 • Buďte upřímní. – Nevymýšlejte si zbytečné pohádky, někdy se vám zkrátka nechce přijmout jakoukoli práci za jakoukoli cenu. Je lepší tedy říct, že nabídka neodpovídá vašim představám, než si vymýšlet třeba pohřeb babičky v termínu nástupu.
 • Vyjádřete zájem o jinou nabídku práce. – Zůstaňte zdvořilí a profesionální a vyjádřete svůj zájem do budoucna. Tím, že projevíte respekt a úctu k práci personalisty, budujete svou hodnotu, která se u zaměstnanců velmi cení.

Důvody odmítnutí pracovní nabídky práce v Německu uvádět nemusíte

Obecně platí, že přijmout nabídku práce je věc ryze dobrovolná a nikdo vás nemůže nutit do něčeho, co dělat nechcete. Stejně tak vás nikdo nemůže drtit otázkou, proč nabídku práce odmítáte. Jenže zvlášť při osobních jednáních se může stát, že se od vás nějaké vyjádření k nabízené práci tak trochu očekává. Možná se vám v hlavě honí odpověď ve smyslu, že za tyhle peníze byste ráno nevylezli z postele nebo ať si do téhle hrozné firmy jde náborář dělat sám. To by vám ale nadobro zabouchlo dveře k daleko zajímavějším nabídkám práce. Kdy a jak tedy formulovat důvody odmítnutí?

 • Budete působit profesionálně. – Když důvod uvedete (ve vší slušnosti a asertivitě), dáte tím personalistovi najevo, že jste o nabídce přemýšleli. Tím zvýšíte svůj kredit a příště třeba dostanete nějakou „podpultovou“ nabídku.
 • Udržujete tím vztah s personalistou. –  Tím, že vám personalista stojí za odpověď, budujete vztah na trhu práce.
 • Definujete prostor pro zlepšení. – Důvody, které sdělíte personalistovi, slouží jako zpětná vazba. Náborářovi tím pomůžete pochopit, proč daná práce není vhodná, a dáváte mu tím prostor předkládat vám lepší nabídky práce.
 • Zůstaňte diskrétní. – Někdy je lepší konkrétní důvody neuvádět, zvlášť když jsou osobní nebo kritické. Některá fakta zkrátka do pracovního prostředí nepatří. Jestliže je důvodem třeba to, že ve firmě pracuje bývalá milenka vašeho partnera, je to věc ryze osobní a na samotnou nabídku práce vliv nemá. Buďte tedy raději diplomatičtí a o důvodech se příliš nezmiňujte.

Můžu nabídku práce odmítnout v SMS?

Způsob, jakým nabídku odmítnete, by měl odpovídat způsobu, jakým vás oslovil náborář. Například ve Starke Jobs zasíláme nabídky práce uchazečům v SMS zprávě a odpověď očekáváme stejným způsobem. Když ale jednáte osobně, nepůsobí zrovna profesionálně druhý den posílat rozsáhlou zprávu, ve které popisujete své důvody.

 • E-mail – Elektronická komunikace je oblíbený a přijatelný způsob. Na e-mail posíláte životopis, po e-mailech si domlouváte termín pohovoru, napsat tedy e-mail je legální a přijatelnou cestou. Narozdíl od osobní komunikace nebo od telefonátu máte čas promyslet vše, co chcete sdělit. Také náborář si může e-mail vícekrát přečíst a pochopit z něj podstatu vašeho sdělení.
 • Telefon – Telefonát je osobnější a vhodnější ve chvíli, kdy chováte k personalistovi důvěru. Možné pochybnosti nebo nejasnosti si vzájemně můžete objasnit hned, což nakonec může vést ke změně vašeho názoru.

Možné důvody odmítnutí pracovní nabídky v Německu

Důvody odmítnutí pracovní nabídky práce jsou obecně velmi různorodé. Ať už jsou ty vaše jakékoli, je dobré mít na paměti, že způsob, jakým je odprezentujete, bude mít vliv na to, jestli ještě v budoucnu nějakou nabídku od této firmy dostanete. Je například legitimní důvod říct, že firma nebo i sama personální agentura neodpovídají svou kulturou nebo hodnotami vašim vlastním přesvědčením. V takovém případě to ale znamená, že vás náborář vyřadí z nabídek práce buď od konkrétní firmy nebo od celé agentury.

 • Nevhodné pracovní nabídky. – Pokud nabídka neodpovídá vaší kvalifikaci, pracovním cílům, lokalitě a podobně, je to samo o sobě dostatečný důvod pro odmítnutí. Příležitost, která neodpovídá vašim představám, vás spíše brzdí než posouvá.
 • Spokojenost v současné práci. – Na současné pozici jste dost spokojeni na to, aby vás oslovila jen tak nějaká nabídka práce. Ať už se vám líbí kolektiv, plat nebo náplň práce, změna by pro vás znamenala příliš velké riziko, že tohle všechno ztratíte. Když ale uvedete tenhle důvod, možná vám náborář nabídne lepší podmínky.
 • Jiná pracovní nabídka. – Když máte na výběr, pochopitelně si vyberete tu lepší. Další nabídku tak musíte odmítnout důvodem, který je zcela pochopitelný a nikdo o něm nebude nijak spekulovat.

Nevhodným pracovním nabídkám se můžete předem vyhnout

Pracovní nabídka, která vůbec neodpovídá tomu, co hledáte, bývá nejčastějším důvodem, proč uchazeči nabídky odmítají. Vhodné kandidáty na konkrétní pozici vybírají podle toho, co jim o sobě řeknou. Čím jasnější informace tedy o sobě u pohovoru poskytnete, tím méně nevhodných nabídek budete dostávat.

 • Ujistěte se, že náborář z vašeho životopisu i pohovoru pochopil, o jakou práci a za jakých podmínek máte zájem.
 • Neříkejte, že chcete jakoukoli práci.
 • Životopis posílejte vždy aktuální.
 • Komunikujte s agenturou. Když odmítnete nabídku kvůli tomu, že není pro vás vhodná, řekněte to.
 • Buďte konkrétní, z vašeho profilu musí být zřejmé, jaké jsou vaše dovednosti, preference, kariérní cíle a očekávání. To jsou konec konců jediné údaje, které o vás personalisté mají.

Otázky a odpovědi

Jak správně odpovědět na nabídku práce?

Pokud o nabídku práce máte zájem, stačí vaše prosté „ano.“ Jestliže ale neodpovídá vašim potřebám či možnostem, musíte ji odmítnout. Určitě nedělejte mrtvého brouka a nedoufejte, že když se neozvete, personalista to pochopí. Pochopí, ale dost možná s vámi nebude počítat ani do budoucna. Proto je důležité náborářům nějakou zpětnou vazbu poskytnout. Někdy stačí odpovědět obyčejným „děkuji, ale nemám zájem.“ Taková odpověď obsahuje všechno podstatné. Za všech okolností buďte zdvořilí a slušní.

Závěr

Umět profesionálně a se ctí odmítat nejen pracovní nabídky, které neodpovídají tomu, co hledáme, je důležitou dovedností v životě. Nejen že to ukazuje na vaši profesionalitu, ale také tím necháváte otevřené dveře lepším příležitostem v budoucnu. Správnou komunikací předcházíte nejasnostem a nedorozuměním a tím chráníte svou pověst. Naučte se rozhodovat rychle, a přesto s rozmyslem, jakmile si jste jistí, že tato nabídka není nic pro vás. Vždy ale jednejte s úctou a respektem.

Náš blog

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce 2022 pracovalo v Německu přes...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství (Mutterschutzgesetz). Otázka, jak je to...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: xx. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář