Publikováno: 6. července 2024 – Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená, že tím končí jejich pracovní poměr s agenturou a stávají se plnohodnotnými zaměstnanci firmy. Podle zákona můžete v Německu pracovat jako agenturní zaměstnanec v jedné firmě maximálně 18 měsíců. Pak vás musí buď zaměstnat sama firma, nebo vám agentura najde jinou práci v jiné společnosti. Převzetí do kmene firmy v Německu ale není jen tak, předchází mu totiž vaše povinnost rozvázat pracovní poměr přímo s agenturou.
Kdy lze převzít zaměstnance z agentury pod firmu?
Jako pracovník agentury v Německu uzavřete pracovní smlouvu s agenturou, která vás tzv. nasadí do některé z firem. Agentury v Německu se řídí zákonem o dočasném zaměstnávání, tzv. Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, zkráceně AÜG. Podle něj můžete pracovat u jedné firmy jako zaměstnanci agentury až 18, ve výjimečných případech i 36 měsíců. Pokud je s vámi firma spokojená a má pro vás uplatnění, nabídne vám možnost uzavřít pracovní poměr přímo s ní. Tomu se říká převzetí do kmene, firma vám nabídne pracovní smlouvu a jde tedy o klasickou změnu zaměstnavatele. To znamená, že než uzavřete novou smlouvu s firmou, musíte vypovědět pracovní poměr s agenturou, a to tak, aby váš pracovní poměr u agentury v Německu skončil dříve, než vyprší ona 18měsíční (36měsíční) lhůta.
V jednom z našich předchozích článků jsme se věnovali také tématu nevýhod práce přes agenturu v Německu. Jednou z nich je i to, že někdy přijme firma agenturního zaměstnance jen na krátkou dobu, aby pokryl největší vytížení či nedostatek personálu. My ve Starke Jobs spolupracujeme ovšem hlavně s firmami, které pro vás mají práci celoročně a dlouhodobě, tedy i s blížící se možností převzetí do kmene firmy, pokud o to budete stát.
Jak ukončím pracovní poměr s agenturou?
Zaměstnanci v Německu mají ze zákona možnost ukončit pracovní poměr z vlastní vůle bez udání důvodu. To je také jediná cesta, jak se dostat ke smlouvě s firmou – napřed musíte ukončit tu s agenturou. V řadě případů sleduje dobu nasazení zaměstnance u firmy sama agentura, která vás dostatečně dopředu osloví a zeptá se na vaše plány do budoucna. Pokud budete vy i firma stát o převzetí do kmene, budete muset podat včas výpověď z pracovního poměru v agentuře. Dejte si ale pozor na výpovědní lhůty! Ta je v době, kdy přechod budete řešit, 4týdenní a počítá se buď od 15. dne v měsíci, nebo od 1. dne – záleží na tom, které z těchto datumů následuje po podání výpovědi jako první. Způsobu počítání výpovědní lhůty jsme se věnovali v tomto článku, tak si ho neváhejte připomenout.
Pokud máte s firmou možnost domluvit si datum nástupu hned k prvnímu dni v měsíci, udělejte tak. V takovém případě vám ani nevznikne žádná časová prodleva, kterou byste museli vykrýt třeba dovolenou nebo čerpáním z Zeitkonta. Složitost výpovědní lhůty také můžete eliminovat dohodou o ukončení pracovního poměru s agenturou, která přistoupí na to, že vás propustí ke dni, k jakému potřebujete.
Pozor si dejte hlavně na to, abyste během jednoho kalendářního měsíce neskončili v agentuře a nezačali ve firmě zároveň. Když totiž budete mít během jednoho měsíce příjmy ze dvou zaměstnání, budete je muset danit v 6. daňové třídě.
Kolik platí firmy agenturám za převzetí zaměstnance?
Personální agentury žijí z provizí za zprostředkování práce, kterou vám najdou. Tu pochopitelně neplatí zaměstnanci, ale firmy. Pokud se firmy rozhodnou převzít zaměstnance do svého kmene dřív než po jednom roce trvání pracovního poměru, musí agentuře zaplatit penále za předčasné ukončení smlouvy o zprostředkování.
- Během prvních 3 měsíců platí firma agentuře 15 procent hrubého ročního příjmu zaměstnance.
- Po 3 měsících: 12 procent
- Po 6 měsících: 9 procent
- Po 9 měsících: 5 procent
- Po 12 měsících: neplatí nic
Jaká práva mám ve firmě jako agenturní zaměstnanec v Německu?
Práva agenturních zaměstnanců v Německu vycházejí z německého zákona o dočasném zaměstnávání (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz).
- Nárok na mzdu/plat: Podle zákona máte nárok na mzdu srovnatelnou se mzdou stálých (kmenových) zaměstnanců. Je ale možné, že tarifní (kolektivní) smlouva vám jako agenturním přizná vyšší mzdy. To je obvyklá a častá praxe. Můžete mít tedy mzdu vyšší, ale nikdy ji nemůžete mít nižší.
- Pracovní podmínky: Agenturní zaměstnanci musí mít stejné pracovní podmínky jako kmenoví zaměsntnaci.
- Maximální doba nasazení v jedné firmě: Ze zákona smíte být u jedné firmy jako agenturní zaměstnanci maximálně 18 měsíců. Kolektivní smlouvou mezi firmou a agenturou je možné tuto dobu prodloužit až na 36 měsíců.
Může mě personální agentura v Německu propustit během mé pracovní neschopnosti?
Agenturní zaměstnanci mají vůči svým zaměstnavatelům stejné povinnosti jako ti kmenoví. Mezi ně patří mim jiné i povinnost včas hlásit nemoc (ideálně ještě před začátkem směny) a do tří dnů ji potvrdit lékařským rozhodnutím o dočasné pracovní neschopnosti. Pokud včas nahlásíte svou absenci kvůli nemoci agentuře i firmě (!), oba vaši zaměstnavatelé budou vědět, jak dlouho s vámi nemohou počítat. Podle německého práva ale mají právo ukončit s vámi pracovní poměr i v době vaší pracovní neschopnosti. Nezáleží přitom na tom, zda jde o výpověď mimořádnou nebo řádnou. Výpověď je jednostranným aktem, není tedy nutné, abyste s výpovědí ze strany zaměstnavatele souhlasili. Pokud ale pochybujete, zda je taková výpověď platná či neplatná, můžete ji nechat pžezkoumat právníkem a případně i pracovním soudem (Arbeitsgericht).
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi Zeitarbeit a prací přes agenturu?
Žádný, oba termíny označují totéž, tedy zprostředkování práce personální agenturou v Německu na dobu určitou za transparentních podmínek.
Může mě zaměstnavatel propustit po 6 týdnech pracovní neschopnosti?
Ano, pokud dojde k tak dlouhé absenci vinou nemoci, může to mít za následek provozní i ekonomický dopad na firmu. To je dostatečným a v Německu legitimním důvodem pro výpověď z pracovního poměru zaměstnance, který je v pracovní neschopnosti.
Co se stane, když pro mě agentura nebude mít žádnou práci?
Může se stát, že pro vás nebude mít firma práci a pro nepotřebnost vás odhlásí. Agentura vám v takovém případě může najít jinou práci. Jenže když zrovna žádná volná místa nikde nejsou, má před sebou několik možností: Může vám nařídit čerpat volno z Zeitkonta (má dokonce právo rozhodovat až o 2/3 vašich napracovaných hodin v Zeitkontu) či dovolenou, nebo vás bude platit nadále podle smlouvy, přestože žádnou práci odvádět nebudete, anebo vás propustí pro nadbytečnost.
Závěr
Agenturní zaměstnanci mívají přístup k zajímavým nabídkám práce, které ani firmy neobsazují jinak než přes agenturu. U jedné firmy ale můžete pracovat nejdéle 18 měsíců v kuse, výjimečně až 36 měsíců. Poté vám agentura musí najít jinou práci, nebo vás firma převezme do svého kmene. Starke Jobs spolupracuje hlavně s firmami, které o zaměstnávání prověřených agenturních zaměstnanců stojí. Než s vámi ale uzavře smlouvu, musíte mít ukončený pracovní poměr s agenturou. Výpovědní lhůty v Německu u agentury jsou 4 týdny, lhůty se počítají k 1. nebo k 15. dni v měsíci. Pokud skončíte během jednoho kalendářního měsíce v agentuře i nastoupíte do firmy, vaše příjmy za tento měsíc zdaníte v 6. daňové třídě. Je proto lepší skončit k poslednímu dni v měsíci a hned od prvního dne v měsíci naplánovat převzetí do kmene firmy v Německu.