Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 6. července 2024 –  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená, že tím končí jejich pracovní poměr s agenturou a stávají se plnohodnotnými zaměstnanci firmy. Podle zákona můžete v Německu pracovat jako agenturní zaměstnanec v jedné firmě maximálně 18 měsíců. Pak vás musí buď zaměstnat sama firma, nebo vám agentura najde jinou práci v jiné společnosti. Převzetí do kmene firmy v Německu ale není jen tak, předchází mu totiž vaše povinnost rozvázat pracovní poměr přímo s agenturou.

Kdy lze převzít zaměstnance z agentury pod firmu?

Jako pracovník agentury v Německu uzavřete pracovní smlouvu s agenturou, která vás tzv. nasadí do některé z firem. Agentury v Německu se řídí zákonem o dočasném zaměstnávání, tzv. Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, zkráceně AÜG. Podle něj můžete pracovat u jedné firmy jako zaměstnanci agentury až 18, ve výjimečných případech i 36 měsíců. Pokud je s vámi firma spokojená a má pro vás uplatnění, nabídne vám možnost uzavřít pracovní poměr přímo s ní. Tomu se říká převzetí do kmene, firma vám nabídne pracovní smlouvu a jde tedy o klasickou změnu zaměstnavatele. To znamená, že než uzavřete novou smlouvu s firmou, musíte vypovědět pracovní poměr s agenturou, a to tak, aby váš pracovní poměr u agentury v Německu skončil dříve, než vyprší ona 18měsíční (36měsíční) lhůta.

V jednom z našich předchozích článků jsme se věnovali také tématu nevýhod práce přes agenturu v Německu. Jednou z nich je i to, že někdy přijme firma agenturního zaměstnance jen na krátkou dobu, aby pokryl největší vytížení či nedostatek personálu. My ve Starke Jobs spolupracujeme ovšem hlavně s firmami, které pro vás mají práci celoročně a dlouhodobě, tedy i s blížící se možností převzetí do kmene firmy, pokud o to budete stát.

Jak ukončím pracovní poměr s agenturou?

Zaměstnanci v Německu mají ze zákona možnost ukončit pracovní poměr z vlastní vůle bez udání důvodu. To je také jediná cesta, jak se dostat ke smlouvě s firmou – napřed musíte ukončit tu s agenturou. V řadě případů sleduje dobu nasazení zaměstnance u firmy sama agentura, která vás dostatečně dopředu osloví a zeptá se na vaše plány do budoucna. Pokud budete vy i firma stát o převzetí do kmene, budete muset podat včas výpověď z pracovního poměru v agentuře. Dejte si ale pozor na výpovědní lhůty! Ta je v době, kdy přechod budete řešit, 4týdenní a počítá se buď od 15. dne v měsíci, nebo od 1. dne – záleží na tom, které z těchto datumů následuje po podání výpovědi jako první. Způsobu počítání výpovědní lhůty jsme se věnovali v tomto článku, tak si ho neváhejte připomenout.

Pokud máte s firmou možnost domluvit si datum nástupu hned k prvnímu dni v měsíci, udělejte tak. V takovém případě vám ani nevznikne žádná časová prodleva, kterou byste museli vykrýt třeba dovolenou nebo čerpáním z Zeitkonta. Složitost výpovědní lhůty také můžete eliminovat dohodou o ukončení pracovního poměru s agenturou, která přistoupí na to, že vás propustí ke dni, k jakému potřebujete.

Pozor si dejte hlavně na to, abyste během jednoho kalendářního měsíce neskončili v agentuře a nezačali ve firmě zároveň. Když totiž budete mít během jednoho měsíce příjmy ze dvou zaměstnání, budete je muset danit v 6. daňové třídě.

Kolik platí firmy agenturám za převzetí zaměstnance?

Personální agentury žijí z provizí za zprostředkování práce, kterou vám najdou. Tu pochopitelně neplatí zaměstnanci, ale firmy. Pokud se firmy rozhodnou převzít zaměstnance do svého kmene dřív než po jednom roce trvání pracovního poměru, musí agentuře zaplatit penále za předčasné ukončení smlouvy o zprostředkování.

  • Během prvních 3 měsíců platí firma agentuře 15 procent hrubého ročního příjmu zaměstnance.
  • Po 3 měsících: 12 procent
  • Po 6 měsících: 9 procent
  • Po 9 měsících: 5 procent
  • Po 12 měsících: neplatí nic

Jaká práva mám ve firmě jako agenturní zaměstnanec v Německu?

Práva agenturních zaměstnanců v Německu vycházejí z německého zákona o dočasném zaměstnávání (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz).

  • Nárok na mzdu/plat: Podle zákona máte nárok na mzdu srovnatelnou se mzdou stálých (kmenových) zaměstnanců. Je ale možné, že tarifní (kolektivní) smlouva vám jako agenturním přizná vyšší mzdy. To je obvyklá a častá praxe. Můžete mít tedy mzdu vyšší, ale nikdy ji nemůžete mít nižší.
  • Pracovní podmínky: Agenturní zaměstnanci musí mít stejné pracovní podmínky jako kmenoví zaměsntnaci.
  • Maximální doba nasazení v jedné firmě: Ze zákona smíte být u jedné firmy jako agenturní zaměstnanci maximálně 18 měsíců. Kolektivní smlouvou mezi firmou a agenturou je možné tuto dobu prodloužit až na 36 měsíců.

Může mě personální agentura v Německu propustit během mé pracovní neschopnosti?

Agenturní zaměstnanci mají vůči svým zaměstnavatelům stejné povinnosti jako ti kmenoví. Mezi ně patří mim jiné i povinnost včas hlásit nemoc (ideálně ještě před začátkem směny) a do tří dnů ji potvrdit lékařským rozhodnutím o dočasné pracovní neschopnosti. Pokud včas nahlásíte svou absenci kvůli nemoci agentuře i firmě (!), oba vaši zaměstnavatelé budou vědět, jak dlouho s vámi nemohou počítat. Podle německého práva ale mají právo ukončit s vámi pracovní poměr i v době vaší pracovní neschopnosti. Nezáleží přitom na tom, zda jde o výpověď mimořádnou nebo řádnou. Výpověď je jednostranným aktem, není tedy nutné, abyste s výpovědí ze strany zaměstnavatele souhlasili. Pokud ale pochybujete, zda je taková výpověď platná či neplatná, můžete ji nechat pžezkoumat právníkem a případně i pracovním soudem (Arbeitsgericht).

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi Zeitarbeit a prací přes agenturu?

Žádný, oba termíny označují totéž, tedy zprostředkování práce personální agenturou v Německu na dobu určitou za transparentních podmínek.

Může mě zaměstnavatel propustit po 6 týdnech pracovní neschopnosti?

Ano, pokud dojde k tak dlouhé absenci vinou nemoci, může to mít za následek provozní i ekonomický dopad na firmu. To je dostatečným a v Německu legitimním důvodem pro výpověď z pracovního poměru zaměstnance, který je v pracovní neschopnosti.

Co se stane, když pro mě agentura nebude mít žádnou práci?

Může se stát, že pro vás nebude mít firma práci a pro nepotřebnost vás odhlásí. Agentura vám v takovém případě může najít jinou práci. Jenže když zrovna žádná volná místa nikde nejsou, má před sebou několik možností: Může vám nařídit čerpat volno z Zeitkonta (má dokonce právo rozhodovat až o 2/3 vašich napracovaných hodin v Zeitkontu) či dovolenou, nebo vás bude platit nadále podle smlouvy, přestože žádnou práci odvádět nebudete, anebo vás propustí pro nadbytečnost.

Závěr

Agenturní zaměstnanci mívají přístup k zajímavým nabídkám práce, které ani firmy neobsazují jinak než přes agenturu. U jedné firmy ale můžete pracovat nejdéle 18 měsíců v kuse, výjimečně až 36 měsíců. Poté vám agentura musí najít jinou práci, nebo vás firma převezme do svého kmene. Starke Jobs spolupracuje hlavně s firmami, které o zaměstnávání prověřených agenturních zaměstnanců stojí. Než s vámi ale uzavře smlouvu, musíte mít ukončený pracovní poměr s agenturou. Výpovědní lhůty v Německu u agentury jsou 4 týdny, lhůty se počítají k 1. nebo k 15. dni v měsíci. Pokud skončíte během jednoho kalendářního měsíce v agentuře i nastoupíte do firmy, vaše příjmy za tento měsíc zdaníte v 6. daňové třídě. Je proto lepší skončit k poslednímu dni v měsíci a hned od prvního dne v měsíci naplánovat převzetí do kmene firmy v Německu.

Náš blog

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce 2022 pracovalo v Německu přes...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství (Mutterschutzgesetz). Otázka, jak je to...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: xx. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář