Mezinárodní den žen - Jak se žije ženám ve střední Evropě?

MDŽ – Mezinárodní den žen 2023

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti

Publikováno: 6. března 2023 – Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj či George Eliot nebo lékař James Berry? Ve skutečnosti to byly ženy, které se za muže pouze vydávaly. Proč? Žily totiž v době, kdy ženy nikdo neposlouchal. Tenkrát nebyly v módě ženy vzdělané, natož ty s vlastním názorem. Jenže ony ho měly. Nejen spisovatelky, které publikovaly pod mužským pseudonymem, nejen ženy s mozkem génia, které vynalezly významné vynálezy. Měly ho i pradleny nebo kuchařky, ženy v domácnosti, kojné, tedy zdánlivě obyčejné nebo dokonce hloupé ženy. Už je nebavilo být jen podřízenými manželkami nebo matkami bez práva na život podle svých představ. Psalo se 19. století a ženy toho začaly mít právě dost. Každoročně nám tenhle přerod ve společnosti připomíná Mezinárodní den žen, který oslavují ženy po celém světě 8. března.

Česko i Německo patří mezi nejlepší místo pro život žen

Jakkoli se dnes může zdát debata o rovnosti práv mužů a žen zbytečná, alarmující je fakt, že ženy se mohou s muži rovnat jen v šesti zemích světa. Než se pustíte do dlouhého vyhledávání, prozradíme vám, že jde o Belgii, Dánsko, Francii, Litvu, Lucembursko a Švédsko. Jen v těchto zemích dosáhly ženy v roce 2019 stejné ekonomické i právní rovnosti, jakou mají muži. V roce 2009 tomu tak ale nebylo vůbec nikde na světě. Naopak jen polovinu práv, co muži, mají ženy v severní Africe a na Středním východě. Pro zajímavost, Česká republika byla v roce 2019 na pátém místě spolu s Chorvatskem, Slovenskem, Itálií, Nizozemím, Norskem a Paraguayí.

Bez zajímavosti není ani fakt, že Německo bylo s Kosovem, Maltou a Mauriciem až na sedmém místě a Spojene státy, země vskutku neomezených možností, byly na úrovni Keni a Mongolska na sedmnáctém místě. Jenže je rok 2023 a i za pouhé čtyři roky se Německu podařilo Českou republiku předběhnout. Jak vidno, proces rovnoprávnosti žen a mužů je pořád v běhu mílovými kroky. I přes tohle zběsilé tempo bude rovnosti mužů a žen dosaženo nejdříve v roce 2073.

mezinárodní den žen mdž 2023

Mezinárodní den žen v roce 2023 – Mužů na mateřské přibývá, žen s kariérou také. V některých zemích už se počítá s tím, že si roli pečujícího rodiče vyzkouší i muži, v Česku je to stále dobrovolné.

Mezinárodní den žen bojuje proti společenským klišé

Mezinárodní den žen je mimo jiné skvělou příležitostí zjistit, jak vnímají rovnoprávnost samy ženy. Považují prostředí střední Evropy za pokrokové a vstřícné ženám, nebo jim ve společnosti stále něco schází? V čem spatřují největší nedostatky naší společnosti? Ocitly se ony samy někdy v situaci, kdy se cítily jako ženy znevýhodněné? Na to jsme se zeptali právě jich. Zajímali nás jejich zkušenosti v oblasti práce, kde se stále upravují pracovní podmínky žen i jejich finanční ohodnocení. Zeptali jsme se na jejich zkušenosti se společenskými klišé, které zná většina z nás určitě už od dětství. I nevinně myšlené narážky na takzvané tradiční hodnoty mohou být ve společnosti škodlivé, i na to se snaží Mezinárodní den žen upozornit.

Klišé číslo 1: Od žen se očekává, že budou mít děti

„Když jsem si hledala v roce 2011 po vysoké škole práci, na jednom pohovoru se mě jednatel firmy zeptal, jakou jim dám záruku, že mě nevezmou a já hned neodejdu na mateřskou. Když jsem si po mateřské v roce 2017 hledala jinou práci, už personalisté věděli, že se na to ptát nesmí. Přesto se personalistka zeptala, jestli mám děti. Už jsem ale nečekala, že se mi to bude opakovat i v roce 2022, když se při pohovoru na mou vysněnou pozici snažila personalistka až moc nápadně najít díru v životopise, kterou nemám, aby zjistila, jestli děti mám nebo nemám a proč. Byla ale nezlomná, při zkoušce mé angličtiny mě rovnou vyzvala, ať jí řeknu, kde žiju, s kým žiju… Jestlipak se ptá i mužů, jestli mají děti a jak zajistí péči o ně v době nemoci?“ Radka, 37 let, Chomutov.

Klišé číslo 2: Ženy nemohou rozumět technickým věcem

„Pracovně mají klienti problém uznat, že jsem vedoucí projektant. Teprve až když zjistí, že kolegové nebudou řešit jemné nuance řízení a že já budu ta, kdo to poskládá do zdárného celku, začnou mě brát vážně, ale trvá to, zatímco mužské kolegy berou jako odborníky hned. Na druhou stranu, můj šéf je pečující děda, jeho dcera je lékařka a má ordinaci spolu se svou matkou. Můj šéf je tedy ten, kdo ruší schůzky a bere si volno, když vnoučata onemocní, má proto velké pochopení pro nás matky a nikdy by ho nenapadlo řešit, že zaměstnanec-žena otěhotní nebo odejde pečovat o nemocné dítě a podle toho jí diskriminovat.“ Jana, 42 let, Brno.

„Vlastním realitní a developerskou společnost. Vykupujeme byty, rekonstruujeme je a prodáváme dál. Řemeslníci na rekonstrukcích chtějí ale všechno komunikovat s technikem. Neberou, že jednatelkou jsem já, že mám vysokou školu stavební  a že technici stejně neudělají nic bez mého souhlasu. Jako ženu mě prostě nerespektují. Stejnou zkušenost mám i z rekonstrukce vlastního bytu. Pořád chtěl každý řemeslník mluvit s manželem, byt je přitom můj, můj přítel má svůj byt a do jeho rekonstrukce jsem mu taky nemuvila, pokud o to nestál. Je těžké v maskulinně nastavené sociální bublině prosadit, že jako žena můžu mít stejné vzdělání jako muži nebo dokonce snad technickým věcem rozumět.“ Barbora, 36 let, Jihlava.

mezinárodní den žen mdž 2023

Na ženy ve vedoucích pozicích už jsme si zvykli. Ale co ženy na vedoucích pozicích technických oddělení? Setkávají se s nějakými předsudky? A jak vnímají Mezinárodní den žen samy ženy?

Klišé číslo 3: S dětmi má být doma žena

„Aktuálně mám velmi omezené možnosti práce a trápí mě to. Bojuji s pocitem méněcennosti a s tím, že to řešit nejde. Můj muž vydělává mnohem víc peněz, takže jsem to já, kdo musí klesnout ze svých kariérních požadavků a přijmout práci s takovou pracovní dobou, jaká vyhovuje školkám a družinám. Na jednu stranu jsem obrovsky vděčná, že mám silný vztah s dětmi a že s nimi můžu smysluplně trávit čas, na druhou ale potřebuju mít také čas na práci, abych se cítila užitečně a smysluplně. Nejsem ten typ, co by radostně utíral prach a leštil kliky. Potřebuju v životě balanc.“ Michaela, 32 let, Valašské Meziříčí.

„Před mateřskou jsem pracovala na pozici úpraváře vody, během mého pobytu doma snižovali stavy a já už se neměla kam vrátit. Najít si jinou práci byl nadlidský úkon, když už se objevila nějaká nabídka odpovídající mým požadavkům, pracovní doba přesahovala provozní dobu školky. Byla jsem doma rok, než jsem nastoupila na úřad do naší obce. Na úřadech je totiž jedno, jestli skončíte v pět nebo ve tři, hlavně když nemáte na konci měsíce žádný dluh na pracovní době. Obecně jsem ale měla na pohovorech pocit, že jsem s dítětem snad prašivá. Jakmile viděli, že v životopise mám tři roky mezeru, už na mě koukali na línou lemru. Přitom kdo byl na mateřské, ví, že to není žádné flákání se, ale dobrá zkouška multitaskingu.“ Lenka, 28 let, Rakovník.

Klišé číslo 4: Ženy patří k plotně, na domácí práce je tu chlap

„Zrovna nedávno jsem zjistila, že moje dcera bude mít na pracovních činnostech na základce povinně vaření a šití, zatímco její spolužáci kluci budou stloukat ptačí budku. To mě dost překvapilo, myslela jsem, že takové klišé už jsme dávno překonali. Moje dcera by přitom chtěla raději dělat tu budku a jiný její spolužák zase rád vaří, ale učitelka jim nedovolila vyměnit se. Asi že kluci mají jednou za pět let stlouct ptačí budku a ženy jim k tomu budou denně vařit. Náladu mi naštěstí spravila paní, která mi ten samý den přijela přidělat podlahové lišty.“ Bětka, 33 let, Žatec.

Klišé číslo 5: Ženy jsou zlatokopky

„Jsem živitel rodiny, vyhovuje nám to tak, jsem teď na mateřské dovolené, ale na rodičovskou už nepůjdu. Když to ale někde řeknu, nikdo to moc nechápe. ‚No uvidíš, jestli to Honza s miminem zvládne, jestli vůbec budeš mít na výběr jít do práce,‘ jako by se někdo těch statisíců žen, co jsou s dítětem doma z ekonomických důvodů, ptal, jestli to zvládnou nebo snad že by dokonce měly na výběr. Také se setkávám s odsudky, že jsem se nevzdala práce a taky že mi nevyšlo první manželství a ‚sebrala jsem svým nejstarším synům tátu.‘ Jako bychom snad měly povinnost zůstávat ve vztahu, kdy se ti chce umřít pokaždé, když ráno vstaneš.“ Jana, 42 let, Brno.

Klišé číslo 6: Muž není stavěn na to, aby pečoval o děti

„Před měsícem jsem byla se čtyřletou dcerou v nemocnici. Našli se tací, kteří toho chudáka, to jako mého manžela, litovali, že mu zbyl na krku devítiletý syn a barák a zaměstnání a ještě do toho za náma musel jezdit do nemocnice. Někteří dokonce měli za to, že bych mu měla pěkně poděkovat, až se vrátíme, že to tak hezky zvládl. Vyloženě jsem měla pocit, že nechat malé dítě v nemocnici samotné je lepší, než nechat někde samotného dospělého chlapa.“ Nikola, 31 let, Vysoké nad Jizerou.

Klišé číslo 7: Model tradiční rodiny nic nepřekoná

„Nedávno jsem se nezávisle na sobě setkala se dvěma muži, jejich ženy jsou doma se školním dítětem, protože oni chtějí, aby bylo doma navařeno a naklizeno. Oni vydělávají, oni platí a oba se shodli, že nevyžadují full servis, ale rozhodně vyžadují loajalitu a vděk. Jejich ženy jsou vlastně v závislém postavení, nemají vlastní příjem, nemají vlastní úspory ani majetek a jsou odkázané na jakési kapesné. Když jsem se jich zeptala, jestli jejich ženy třeba nechtějí chodit do práce, jeden přiznal, že o něčem takovém jeho žena před časem mluvila, ale kdo by doma vařil a uklízel? Toho druhého ani nenapadlo se na něco takového zeptat. Oba muži ale byli překvapeni, že jejich ženy tak šťastné nejsou, prý co jim doma chybí? Možná, kdyby se o to zajímali, věděli by to.“ Adéla, 24 let, Hrádek nad Moravicí.

Klišé číslo 8: Chlapi nebrečí!

„Ten tlak na muže, že by měli být hlavní živitelé a technické typy, co všemu rozumí, že by měli všechno ustát a nikdy se nesesypat, to taky nebude žádná labuž.“ Katka, 34 let, Plzeň.

„Pravdou je, že hned odmalička bereme mužům jejich citlivé já. Chlapi přece nebrečí!, kluci si nehrajou s panenkama a podobně. A pak po nich po zbytek života chceme, aby byli citlivější a aby se víc zapojovali do péče o děti. Nejspíš taky často nevědí, co tedy mají dělat.“ Petra, 36 let, Jirkov.

„Poslala jsem syna do galanterie, aby koupil děrovanou gumu. Věděla jsem, že název ‚pruženka‘ neudrží v hlavě, tak jsem mu dala kousek s sebou, aby nemohlo dojít k omylu. Vrátil se s tím, že v tak obří vyhlášené galanterii nic takového neměli. Zašla jsem tam za tři dny sama, samozřejmě to měli a určitě nebyl žádný výpadek v posledních dnech, jak jsem se ujistila. Prostě nějaká prodavačka viděla ‚blbého chlapa‘, tak ho odbyla.“ Alena, 44 let, Teplice.

Náš blog

Náš blog, to není jen MDŽ. Najdete v něm mnohem víc!

Test Leben in Deutschland

Informace

Test Leben in Deutschland - Cesta k německému občanství Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství,...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung

Informace, Kariéra

Nejčastější důvody pro Abmahnung Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele na pracovišti je zvláště nepříjemná věc....

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung neplatné?

Informace, Kariéra

Kdy je Abmahnung neplatné? Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Nezdanitelná část základu daně v Německu - jak si snížit daně? Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni....

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Inflationsaus- gleichsprämie v Německu Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Mateřská dovolená v Německu Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Vrácení daní z Německa - Nesouhlasíte s daňovým výměrem finančáku? Víme, co dělat Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Návrat do práce v Německu po dlouhodobé pracovní neschopnosti Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez vzdělání?

Kariéra

Uznání vzdělání jako nutnost práce v Německu? Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší....

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Přestávky v práci v Německu Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit,...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce? Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo:...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Únava z práce jako zabiják radosti ze života Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Oborová minimální mzda v Německu - Úplný seznam pro rok 2024 Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024 Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Formulář A1, S1 a další týkající práce v Německu Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Pět výhod hledání práce prostřednictvím personální agentury v Německu Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Platy v Německu - co přinese rok 2024? Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Jak funguje práce přes agenturu v Německu prostřednictvím Starke Jobs? Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Německo zavádí kontroly na hranicích, potrvají nejméně deset dní Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

  Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit Datum poslední aktualizace: 4. října 2023 - Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči v Německu od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči v Německu se od července mění, na změně můžete vydělat Publikováno: 7. srpna 2023 - 16. června...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba v Německu: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba v Německu: Platí ochrana před výpovědí? Publikováno: 24. července 2023 - Pracujete v Německu a chystáte...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená v Německu – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Publikováno: 28. června 2023 - Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Publikováno: 21. června 2023 - Zásada Equal Pay...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Publikováno: 31. května 2023 - Pracujete v...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu by mohla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy v Německu na 14 € Publikováno: 19. dubna 2023 - Není...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Publikováno: 18. dubna 2023, aktualizováno 26. února 2024 - Když...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář