Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři - Starke Jobs

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Aktualizováno: 7. prosince 2023 – Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje výpočet vaší výplaty. O zařazení do příslušné daňové třídy rozhoduje váš sociální status, čistá mzda by pak měla nejlépe vyhovovat vašim momentálním potřebám. Díky tomu můžete platit nižší daně v době, kdy nemáte peníze nazbyt. Při výběru daňové třídy je ale důležité být k sobě i finančnímu úřadu upřímný, i když budete chtít platit měsíčně nižší daně, ačkoli to vaše situace úplně nevyžaduje, finančák vám to stejně v daňové přiznání pořádně spočítá. Více o výběru daňové třídy v Německu si můžete přečíst na tomto odkazu. Jenže pro pendlery platí zase trochu jiná pravidla, než pro Němce nebo naše krajany, kteří v Německu trvale žijí. Jak je to s výběrem daňové třídy pro pendlery a čím se řídí výše jejich daně v Německu, o tom se dočtete v tomto článku.

6 věcí, které byste měli zvážit při výběru daňové třídy v Německu

Pro všechny daňové poplatníky v Německu platí jedno stručné pravidlo: Pokud si zvolíte nevyhovující daňovou třídu, riskujete velké nedoplatky na daních. Pak platí ještě jedno pravidlo: Na konci roku jsou vaše daně přepočítány podle vašeho skutečného stavu, který v daném roce platil, nikoli podle zvolené daňové třídy. K tomu uvádíme pár bodů:

  • Nikdy byste neměli doplácet daně, pokud jste v daňové třídě 1, 4 nebo 6, pokud nemáte jiné příjmy než ze zaměstnání.
  • Naopak při daňové třídě 3 hrozí nejvíce nedoplatků, pokud váš partner v Česku pracuje.
  • Máte-li děti, které trvale žijí v České republice, obvykle nemají žádný vliv na vaše daně.
  • I když jste ženatí/vdané nebo žijete v registrovaném partnerství, můžete si zvolit daňovou třídu číslo 1. Sice odvedete měsíčně vyšší zálohy, v daňovém přiznání si o ně ale požádáte nazpět.
  • Daně, které musíte za daný rok zaplatit, vždy vycházejí z vaší situace, ne podle třídy, ve které jste.
  • Na závěr jedno ne vždy samozřejmé pravidlo: Je lepší platit daně vyšší, než schválně nižší. Přeplatek je přeci jen příjemnější, než nedoplatek.
daně v německu pendleři

Vyznat se v německých daních může být složité i pro rodilé Němce, natož pro pendlery. Výši vaší daně ovlivňuje mnoho faktorů, daňovou třídu vybírejte hlavně podle toho, v jaké jste životní situaci.

Daňová třída 1

Žádat o ni může kdokoli, i ženatí/vdané. Svobodní jinou možnost ani nemají. Daň v jedničce je sice vyšší, obvykle ale vzniká přeplatek. V daňovém přiznání můžete uplatnit třeba slevu na dani za dojíždění (Pendlerpauschale), i díky tomu pak máte vratku na dani. Daňovou třídu 1 můžete mít, i když žijete v manželství nebo registrovaném partnerství a vaše polovička pracuje v Německu taktéž. Finančnímu úřadu nezáleží na tom, jak si placení daní rozložíte, naopak z logiky věci preferuje, když měsíčně odvedete více a on vám pak daně vrátí, než aby nedoplatky po poplatnících – a často marně – vymáhal.

Daňová třída 2

Určena pro samoživitele. Pendleři si o ni žádat nemohou! Slevu na dani za dítě můžete uplatnit jen za to dítě, které trvale žije v Německu. Pokud je to váš případ, pak můžete číst dál. Předpokladem pro přiznání daňové třídy 2 je, že jste jedinou výdělečně činnou osobou ve vaší domácnosti. Na dvojku ztrácíte nárok i tehdy, když začne vaše dítě vydělávat. I s nárokem na daňovou třídu 2 můžete být v jedničce, při podání daňového přiznání nezapomeňte uvést, že pečujete o dítě, vaše daně se přepočítají stejným principem, jako poplatníkům s dvojkou.

Daňová třída 3

Ideální pro poplatníky, kteří mají výrazně vyšší příjem, než jejich partner/-ka. Pendlerům se vyplatí v době, kdy jejich partnerka zůstane dlouhodobě bez příjmů, například během rodičovské dovolené nebo dlouhodobé nemoci. Jakmile zase začne pracovat, pozor na nedoplatky na daních! V případě, že má vaše domácnost více příjmů, už totiž pozbývá na významu, abyste výpadek platu druhého partnera kompenzovali právě nízkými daněmi. Finančák je pak totiž bude chtít doplatit. Nedoplatek je tím vyšší, čím vyšší je příjem vašeho partnera v ČR. Daňovou třídu 3 určitě neberte, pokud je roční příjem vašeho partnera v Česku vyšší než cca 10násobek průměrné české mzdy (v roce 2023 tedy nějakých 400 tisíc hrubého).

Daňová třída 4

Vhodná pro partnery, kteří oba pracují v Německu, přičemž ve čtyřce jsou zařazeni oba dva. Zálohy jsou zhruba takové, jako v jedničce, při podání daňového přiznání jen málokdy hrozí nedoplatek, spíše se vrací poměrně vysoké přeplatky. V Německu si ale můžete zvolit i kombinaci daňových tříd 4 a 4 s faktorem, vaše daně pak finančák vypočítá podle koeficientu, který odpovídá vašim skutečným příjmům. Při podání daňového přiznání pak vznikne jen minimální nedoplatek nebo minimální přeplatek. Měsíčně vám tak zbyde v čistém skutečně to, na co máte nárok.

Daňová třída 5

Určena poplatníkům, kteří stejně jako jejich partner pracují v Německu. V pětce je zařazen ten z páru, kdo má výrazně nižší příjmy, druhý partner je pak ve třetí daňové třídě. Partner ve třetí daňové třídě je v tomto páru postaven do pozice živitele a aby svou roli zvládal ještě lépe, platí daně naprosto minimální. Daně ale musí platit i jeho partner v pětce, ty jsou ovšem vzhledem k jeho nízkým příjmům neadekvátně vysoké. Zatímco partner ve trojce zaplácává díru v rodinném rozpočtu, partner v pětce doplácí jeho daně. To může být fér v případě, že máte finance skutečně společné. Jakmile se ale manželé nebo registrovaní partneři rozejdou a každý si najde vlastní bydlení, už tak špatně placený partner v pětce je ještě k tomu na daních bit na úkor svého lépe vydělávajícího partnera ve trojce.

Daňová třída 6

Spadnete do ní automaticky, pokud si nepodáte žádost o jinou daňovou třídu. Vyznačuje se vysokými daňovými odvody a spadají do ní všichni, kdo mají souběh dvou zaměstnání. Oba příjmy ale nejsou daněny šestkou! Ta se použije jen pro druhý příjem, pro první máte jedničku. Nepodali jste žádost včas? Nevadí. Jakmile finančák vaši žádost o konkrétní daňovou třídu zpracuje, zpětně vám přeplatek na dani vrátí.

daně německo

Vstoupit do manželství se může vyplatit, když je ten druhý třída! Zvlášť když jde o daně.

Rozdílnosti v německých daních oproti českým

V České republice se příjmy daní od roku 2021 tzv. klouzavou progresivní sazbou daně. Pokud v Česku vyděláváte méně než 4násobek průměrné mzdy, vaše mzda se zdaní 15 procenty. Vyděláváte-li více než 4násobek průměrné mzdy, pak se na vás vztahuje 23procentní sazba. Vzhledem k tomu, že se průměrná mzda každoročně mění, mění se i hranice pro 15% a 23% sazbu daně. Zato daně v Německu takto jednotné nejsou, čím vyšší příjmy vaší rodiny jsou, tím vyšší sazba daně je na ně dohromady uplatněna. Ačkoli v Německu pro personální agentury platí zásada rovné mzdy, právě kvůli rozdílným daním nemůžete s ostatními kolegy srovnávat čistou mzdu.

Co všechno ovlivňuje vaše daně v Německu?

  1. Výdělek partnera v ČR –  Ačkoli české příjmy se v Německu nedaní, mají vliv na progresivní výši vaší daně v Německu. Německý finanční úřad vaše příjmy posuzuje společně a vaše německé příjmy pak zdaní procentem, které odpovídají německým zvyklostem. Čím vyšší příjem tedy váš partner v ČR má, tím vyšší daň odvedete. To je důležité hlavně pro daňovou třídu 3, jak jsme psali výše.
  2. Pracovali jste část roku v ČR – Pokud jste v Česku vydělávali méně, než posléze v Německu, v daňovém přiznání je tento rozdíl zohledněn. Pokud do Německa nastoupíte v průběhu roku, nižší příjmy z Česka pak sníží vaše zálohy na dani a v daňovém přiznání najdete přeplatek. Ten bývá za první rok v Německu vyšší právě proto, že platíte daně odpovídající vašemu měsíčnímu příjmu, ale v součtu za celý rok vyšší, než byste mohli platit. Přeplatek je tedy za první rok vyšší, v dalších letech už tomu tak ale nejspíš nebude!
  3. Nemocenská – Daňové přiznání v Německu zohledňuje i počet dní na nemocenské. V zásadě platí, že z nemocenské se daně neodvádí. Jenže peníze, které z nemocenské dostanete, ovlivňují váš zdanitelný příjem, tedy počítá se do příjmu za celý rok a tím ovlivňuje daň, kterou musíte zaplatit. Pokud jste tedy marodili jen pár dní, nevadí. Pokud už ale vaše nemoc pár týdnů nebo dokonce měsíců hodí, tím vyšší nedoplatek na dani v daňovém přiznání může vyjít. Pokud jste na nemocenské dostali v daném roce více než 410 € (dohromady), vzniká vám povinnost podat daňové přiznání!
  4. Rodičovská, mateřská a další příjmy – Fungují podobně jako nemocenská, tedy nedaní se, ale zvyšují zdanitelný příjem, a tedy i vaši daň z příjmu.

Náš blog

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací v Německu. Průkaz na vysokozdvižný...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který ke své práci potřebuje průkaz...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí. Není divu, mají jazykové znalosti,...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v registrovaném partnerství, může ten s...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v kanceláři o tom, kdo má větší nárok na...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung nebo Aufhebungsvertrag, ale vy vůbec...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu je pro rok 2024 zákonem stanova na 12,41 €, pro zaměstnance...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v Německu vás čeká spousta vyřizování. Protože jde přeci jenom...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen v něm, se mění. Důvody, proč tomu tak je,...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k pravidelným úpravám minimální mzdy, Německo je aktuálně zemí...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro obyvatele pohraničních oblastí je čím dál tím více lákavější...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se od 17. října nedostanete do Německa bez strpení kontroly...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od prvního...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

3 Kommentare

  1. Petr

    Dobry den,

    od 1.3.2023 pracuji v Nemecku pro nemeckeho zamestnavatele. Do Nemecka dojizdim obvykle na 3-4 pracovni dny, zbytek tydne travim v CR, kde mam trvale bydliste. Z duvodu ziskani Steuer ID jsem se v Nemecku prihlasil k prechodnemu pobytu. Po ziskani Steuer ID jsem byl prerazen z danove tridy 6 do danove tridy 1.

    Chtel bych se zeptat, zda mam na financnim urade v CR vyplnit Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu (dvoji zdaneni), pripadne zda pozadat o výjimku dle Rámcové dohody (telework). Predem dekuji.

    Odpovězte
  2. Aleš

    Dobry den,
    Do 30.11.23 jsem pracoval v CZ, od 01.12.23 pracuji v Nemecku. Za praci denne dojizdim z CZ, jsem danovym rezidentem v CR.
    Spadam za rok 2023 do kategorie omezene danove povinnosti, nebo neomezene a musim si na CZ fin. urade nechat potvrdit Bescheinigung EU EWR?
    Dekuji.

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, obecně platí, že pokud pochází většina vašich příjmů z Německa, můžete být považován za daňového rezidenta v Německu. To by mohlo znamenat, že máte neomezenou daňovou povinnost platit daně ze všech svých příjmů v Německu, a to včetně těch, které máte na území ČR. Mezi ČR a Německem však existuje smlouva o zamezení dvojího zdanění, proto byste měl k daňovému přiznání v DE doložit Bescheinigung EU EWR z ČR a potvrdit tak, že jste příjmy zdanil ještě jako daňový rezident ČR v souladu s českou legislativou a dále je danit nebudete. Jiná situace ale bude, pokud v průběhu Vaší pracovní činnosti v Německu získáte příjmy podléhající dani v ČR, které ale nebudou ve srovnání s těmi německými nijak významné. V takovém případě byste pak měl tyto české příjmy danit v Německu, doporučuji ale obrátit se na zkušeného účetního, který se vyzná v českém i německém daňovém systému. Bescheinigung EU EWR dokládejte s každým dalším daňovým přiznáním, i kdyby bylo na nulovou částku. Hezký den, Petra

      Odpovězte

Zanechat komentář