Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři - Starke Jobs

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Pendleři a jejich daně v Německu – Jak na nich vydělat a nedoplácet?

Aktualizováno: 7. prosince 2023 – Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje výpočet vaší výplaty. O zařazení do příslušné daňové třídy rozhoduje váš sociální status, čistá mzda by pak měla nejlépe vyhovovat vašim momentálním potřebám. Díky tomu můžete platit nižší daně v době, kdy nemáte peníze nazbyt. Při výběru daňové třídy je ale důležité být k sobě i finančnímu úřadu upřímný, i když budete chtít platit měsíčně nižší daně, ačkoli to vaše situace úplně nevyžaduje, finančák vám to stejně v daňové přiznání pořádně spočítá. Více o výběru daňové třídy v Německu si můžete přečíst na tomto odkazu. Jenže pro pendlery platí zase trochu jiná pravidla, než pro Němce nebo naše krajany, kteří v Německu trvale žijí. Jak je to s výběrem daňové třídy pro pendlery a čím se řídí výše jejich daně v Německu, o tom se dočtete v tomto článku.

6 věcí, které byste měli zvážit při výběru daňové třídy v Německu

Pro všechny daňové poplatníky v Německu platí jedno stručné pravidlo: Pokud si zvolíte nevyhovující daňovou třídu, riskujete velké nedoplatky na daních. Pak platí ještě jedno pravidlo: Na konci roku jsou vaše daně přepočítány podle vašeho skutečného stavu, který v daném roce platil, nikoli podle zvolené daňové třídy. K tomu uvádíme pár bodů:

 • Nikdy byste neměli doplácet daně, pokud jste v daňové třídě 1, 4 nebo 6, pokud nemáte jiné příjmy než ze zaměstnání.
 • Naopak při daňové třídě 3 hrozí nejvíce nedoplatků, pokud váš partner v Česku pracuje.
 • Máte-li děti, které trvale žijí v České republice, obvykle nemají žádný vliv na vaše daně.
 • I když jste ženatí/vdané nebo žijete v registrovaném partnerství, můžete si zvolit daňovou třídu číslo 1. Sice odvedete měsíčně vyšší zálohy, v daňovém přiznání si o ně ale požádáte nazpět.
 • Daně, které musíte za daný rok zaplatit, vždy vycházejí z vaší situace, ne podle třídy, ve které jste.
 • Na závěr jedno ne vždy samozřejmé pravidlo: Je lepší platit daně vyšší, než schválně nižší. Přeplatek je přeci jen příjemnější, než nedoplatek.
daně v německu pendleři

Vyznat se v německých daních může být složité i pro rodilé Němce, natož pro pendlery. Výši vaší daně ovlivňuje mnoho faktorů, daňovou třídu vybírejte hlavně podle toho, v jaké jste životní situaci.

Daňová třída 1

Žádat o ni může kdokoli, i ženatí/vdané. Svobodní jinou možnost ani nemají. Daň v jedničce je sice vyšší, obvykle ale vzniká přeplatek. V daňovém přiznání můžete uplatnit třeba slevu na dani za dojíždění (Pendlerpauschale), i díky tomu pak máte vratku na dani. Daňovou třídu 1 můžete mít, i když žijete v manželství nebo registrovaném partnerství a vaše polovička pracuje v Německu taktéž. Finančnímu úřadu nezáleží na tom, jak si placení daní rozložíte, naopak z logiky věci preferuje, když měsíčně odvedete více a on vám pak daně vrátí, než aby nedoplatky po poplatnících – a často marně – vymáhal.

Daňová třída 2

Určena pro samoživitele. Pendleři si o ni žádat nemohou! Slevu na dani za dítě můžete uplatnit jen za to dítě, které trvale žije v Německu. Pokud je to váš případ, pak můžete číst dál. Předpokladem pro přiznání daňové třídy 2 je, že jste jedinou výdělečně činnou osobou ve vaší domácnosti. Na dvojku ztrácíte nárok i tehdy, když začne vaše dítě vydělávat. I s nárokem na daňovou třídu 2 můžete být v jedničce, při podání daňového přiznání nezapomeňte uvést, že pečujete o dítě, vaše daně se přepočítají stejným principem, jako poplatníkům s dvojkou.

Daňová třída 3

Ideální pro poplatníky, kteří mají výrazně vyšší příjem, než jejich partner/-ka. Pendlerům se vyplatí v době, kdy jejich partnerka zůstane dlouhodobě bez příjmů, například během rodičovské dovolené nebo dlouhodobé nemoci. Jakmile zase začne pracovat, pozor na nedoplatky na daních! V případě, že má vaše domácnost více příjmů, už totiž pozbývá na významu, abyste výpadek platu druhého partnera kompenzovali právě nízkými daněmi. Finančák je pak totiž bude chtít doplatit. Nedoplatek je tím vyšší, čím vyšší je příjem vašeho partnera v ČR. Daňovou třídu 3 určitě neberte, pokud je roční příjem vašeho partnera v Česku vyšší než cca 10násobek průměrné české mzdy (v roce 2023 tedy nějakých 400 tisíc hrubého).

Daňová třída 4

Vhodná pro partnery, kteří oba pracují v Německu, přičemž ve čtyřce jsou zařazeni oba dva. Zálohy jsou zhruba takové, jako v jedničce, při podání daňového přiznání jen málokdy hrozí nedoplatek, spíše se vrací poměrně vysoké přeplatky. V Německu si ale můžete zvolit i kombinaci daňových tříd 4 a 4 s faktorem, vaše daně pak finančák vypočítá podle koeficientu, který odpovídá vašim skutečným příjmům. Při podání daňového přiznání pak vznikne jen minimální nedoplatek nebo minimální přeplatek. Měsíčně vám tak zbyde v čistém skutečně to, na co máte nárok.

Daňová třída 5

Určena poplatníkům, kteří stejně jako jejich partner pracují v Německu. V pětce je zařazen ten z páru, kdo má výrazně nižší příjmy, druhý partner je pak ve třetí daňové třídě. Partner ve třetí daňové třídě je v tomto páru postaven do pozice živitele a aby svou roli zvládal ještě lépe, platí daně naprosto minimální. Daně ale musí platit i jeho partner v pětce, ty jsou ovšem vzhledem k jeho nízkým příjmům neadekvátně vysoké. Zatímco partner ve trojce zaplácává díru v rodinném rozpočtu, partner v pětce doplácí jeho daně. To může být fér v případě, že máte finance skutečně společné. Jakmile se ale manželé nebo registrovaní partneři rozejdou a každý si najde vlastní bydlení, už tak špatně placený partner v pětce je ještě k tomu na daních bit na úkor svého lépe vydělávajícího partnera ve trojce.

Daňová třída 6

Spadnete do ní automaticky, pokud si nepodáte žádost o jinou daňovou třídu. Vyznačuje se vysokými daňovými odvody a spadají do ní všichni, kdo mají souběh dvou zaměstnání. Oba příjmy ale nejsou daněny šestkou! Ta se použije jen pro druhý příjem, pro první máte jedničku. Nepodali jste žádost včas? Nevadí. Jakmile finančák vaši žádost o konkrétní daňovou třídu zpracuje, zpětně vám přeplatek na dani vrátí.

daně německo

Vstoupit do manželství se může vyplatit, když je ten druhý třída! Zvlášť když jde o daně.

Rozdílnosti v německých daních oproti českým

V České republice se příjmy daní od roku 2021 tzv. klouzavou progresivní sazbou daně. Pokud v Česku vyděláváte méně než 4násobek průměrné mzdy, vaše mzda se zdaní 15 procenty. Vyděláváte-li více než 4násobek průměrné mzdy, pak se na vás vztahuje 23procentní sazba. Vzhledem k tomu, že se průměrná mzda každoročně mění, mění se i hranice pro 15% a 23% sazbu daně. Zato daně v Německu takto jednotné nejsou, čím vyšší příjmy vaší rodiny jsou, tím vyšší sazba daně je na ně dohromady uplatněna. Ačkoli v Německu pro personální agentury platí zásada rovné mzdy, právě kvůli rozdílným daním nemůžete s ostatními kolegy srovnávat čistou mzdu.

Co všechno ovlivňuje vaše daně v Německu?

 1. Výdělek partnera v ČR –  Ačkoli české příjmy se v Německu nedaní, mají vliv na progresivní výši vaší daně v Německu. Německý finanční úřad vaše příjmy posuzuje společně a vaše německé příjmy pak zdaní procentem, které odpovídají německým zvyklostem. Čím vyšší příjem tedy váš partner v ČR má, tím vyšší daň odvedete. To je důležité hlavně pro daňovou třídu 3, jak jsme psali výše.
 2. Pracovali jste část roku v ČR – Pokud jste v Česku vydělávali méně, než posléze v Německu, v daňovém přiznání je tento rozdíl zohledněn. Pokud do Německa nastoupíte v průběhu roku, nižší příjmy z Česka pak sníží vaše zálohy na dani a v daňovém přiznání najdete přeplatek. Ten bývá za první rok v Německu vyšší právě proto, že platíte daně odpovídající vašemu měsíčnímu příjmu, ale v součtu za celý rok vyšší, než byste mohli platit. Přeplatek je tedy za první rok vyšší, v dalších letech už tomu tak ale nejspíš nebude!
 3. Nemocenská – Daňové přiznání v Německu zohledňuje i počet dní na nemocenské. V zásadě platí, že z nemocenské se daně neodvádí. Jenže peníze, které z nemocenské dostanete, ovlivňují váš zdanitelný příjem, tedy počítá se do příjmu za celý rok a tím ovlivňuje daň, kterou musíte zaplatit. Pokud jste tedy marodili jen pár dní, nevadí. Pokud už ale vaše nemoc pár týdnů nebo dokonce měsíců hodí, tím vyšší nedoplatek na dani v daňovém přiznání může vyjít. Pokud jste na nemocenské dostali v daném roce více než 410 € (dohromady), vzniká vám povinnost podat daňové přiznání!
 4. Rodičovská, mateřská a další příjmy – Fungují podobně jako nemocenská, tedy nedaní se, ale zvyšují zdanitelný příjem, a tedy i vaši daň z příjmu.

Náš blog

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Formulář A1, S1 a další týkající práce v Německu Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Pět výhody hledání práce prostřednictvím personální agentury v Německu Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Platy v Německu - co přinese rok 2024? Publikováno: 2. listopadu 2023 - V posledních letech dochází v Německu k...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Jak probíhá hledání práce v Německu prostřednictvím Starke Jobs? Publikováno: 18. října 2023 - Zejména pro obyvatele pohraničních oblastí je...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Německo zavádí kontroly na hranicích, potrvají nejméně deset dní Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit Datum poslední aktualizace: 4. října 2023 - Němci si na zaměstnanost svých...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat Publikováno: 7. srpna 2023 - 16. června schválila Spolková...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Publikováno: 24. července 2023 - Pracujete v Německu a chystáte se založit...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Publikováno: 28. června 2023 - Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Publikováno: 21. června 2023 - Zásada Equal Pay...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Publikováno: 31. května 2023 - Pracujete v...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Publikováno: 19. dubna 2023 - Není to ani...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Publikováno: 18. dubna 2023 - Když Němci řeknou, že jsou...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Publikováno: 22. března 2023 -...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Publikováno: 7. března 2023 - Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč...

Čtěte dále >

MDŽ – Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Publikováno: 6. března 2023 - Víte, co spojuje významné osobnosti,...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Publikováno: 24. února 2023 - Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Aktualizováno: 7. prosince 2023 - Rozdělení do...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Publikováno: 18. ledna...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Publikováno: 3. ledna 2023 - Rok 2022...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Publikováno: 28. prosince 2022 - Vrátit se po mateřské...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Publikováno: 21. prosince 2022 - Už jen dva...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Publikováno: 14. prosince 2022 - Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? Publikováno: 30. listopadu 2022 - O tom, že jsou některé otázky...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Publikováno: 23. listopadu 2022 - Dojíždíte za prací? A víte, za jakých...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Publikováno: 10. listopadu 2022 - Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Publikováno: 4. listopadu 2022 - Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Publikováno: 25. října 2022 - Pracujete přes agenturu ve...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Ein Kommentar

 1. Petr

  Dobry den,

  od 1.3.2023 pracuji v Nemecku pro nemeckeho zamestnavatele. Do Nemecka dojizdim obvykle na 3-4 pracovni dny, zbytek tydne travim v CR, kde mam trvale bydliste. Z duvodu ziskani Steuer ID jsem se v Nemecku prihlasil k prechodnemu pobytu. Po ziskani Steuer ID jsem byl prerazen z danove tridy 6 do danove tridy 1.

  Chtel bych se zeptat, zda mam na financnim urade v CR vyplnit Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu (dvoji zdaneni), pripadne zda pozadat o výjimku dle Rámcové dohody (telework). Predem dekuji.

  Odpovězte

Zanechat komentář