Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři - Starke Jobs

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Aktualizováno: 12. prosince 2024 – Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje výpočet vaší výplaty. O zařazení do příslušné daňové třídy rozhoduje váš sociální status, čistá mzda by pak měla nejlépe vyhovovat vašim momentálním potřebám. Díky tomu můžete platit nižší daně v době, kdy nemáte peníze nazbyt. Při výběru daňové třídy je ale důležité být k sobě i finančnímu úřadu upřímný, i když budete chtít platit měsíčně nižší daně, ačkoli to vaše situace úplně nevyžaduje, finančák vám to stejně v daňové přiznání pořádně spočítá. Více o výběru daňové třídy v Německu si můžete přečíst na tomto odkazu. Jenže pro pendlery platí zase trochu jiná pravidla, než pro Němce nebo naše krajany, kteří v Německu trvale žijí. Jak je to s výběrem daňové třídy pro pendlery a čím se řídí výše jejich daně v Německu, o tom se dočtete v tomto článku.

6 věcí, které byste měli zvážit při výběru daňové třídy v Německu

Pro všechny daňové poplatníky v Německu platí jedno stručné pravidlo: Pokud si zvolíte nevyhovující daňovou třídu, riskujete velké nedoplatky na daních. Pak platí ještě jedno pravidlo: Na konci roku jsou vaše daně přepočítány podle vašeho skutečného stavu, který v daném roce platil, nikoli podle zvolené daňové třídy. K tomu uvádíme pár bodů:

  • Nikdy byste neměli doplácet daně, pokud jste v daňové třídě 1, 4 nebo 6, pokud nemáte jiné příjmy než ze zaměstnání.
  • Naopak při daňové třídě 3 hrozí nejvíce nedoplatků, pokud váš partner v Česku pracuje.
  • Máte-li děti, které trvale žijí v České republice, obvykle nemají žádný vliv na vaše daně.
  • I když jste ženatí/vdané nebo žijete v registrovaném partnerství, můžete si zvolit daňovou třídu číslo 1. Sice odvedete měsíčně vyšší zálohy, v daňovém přiznání si o ně ale požádáte nazpět.
  • Daně, které musíte za daný rok zaplatit, vždy vycházejí z vaší situace, ne podle třídy, ve které jste.
  • Na závěr jedno ne vždy samozřejmé pravidlo: Je lepší platit daně vyšší, než schválně nižší. Přeplatek je přeci jen příjemnější, než nedoplatek.
daně v německu pendleři

Vyznat se v německých daních může být složité i pro rodilé Němce, natož pro pendlery. Výši vaší daně ovlivňuje mnoho faktorů, daňovou třídu vybírejte hlavně podle toho, v jaké jste životní situaci.

Daňová třída 1

Žádat o ni může kdokoli, i ženatí/vdané. Svobodní jinou možnost ani nemají. Daň v jedničce je sice vyšší, obvykle ale vzniká přeplatek. V daňovém přiznání můžete uplatnit třeba slevu na dani za dojíždění (Pendlerpauschale), i díky tomu pak máte vratku na dani. Daňovou třídu 1 můžete mít, i když žijete v manželství nebo registrovaném partnerství a vaše polovička pracuje v Německu taktéž. Finančnímu úřadu nezáleží na tom, jak si placení daní rozložíte, naopak z logiky věci preferuje, když měsíčně odvedete více a on vám pak daně vrátí, než aby nedoplatky po poplatnících – a často marně – vymáhal.

Daňová třída 2

Určena pro samoživitele. Dříve platilo, že si o ni nemohou žádat pendleři, protože slevu na dani za dítě šlo uplatnit jen za to dítě, které trvale žije v Německu. To už ovšem neplatí a o daňovou třídu 2 si můžete požádat i tehdy, kdy do Německa za prací jen dojíždíte. Žádost o daňovou třídu 2 vyžaduje poměrně velké prokazování, že o dítě pečujete skutečně sami, určitě budete potřebovat rodné listy a rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče. Předpokladem pro přiznání daňové třídy 2 také je, že jste jedinou výdělečně činnou osobou ve vaší domácnosti. Na dvojku ztrácíte nárok tehdy, když začne vaše dítě vydělávat.

Daňová třída 3

Ideální pro poplatníky, kteří mají výrazně vyšší příjem, než jejich partner/-ka. Pendlerům se vyplatí v době, kdy jejich partnerka zůstane dlouhodobě bez příjmů, například během rodičovské dovolené nebo dlouhodobé nemoci. Jakmile zase začne pracovat, pozor na nedoplatky na daních! V případě, že má vaše domácnost více příjmů, už totiž pozbývá na významu, abyste výpadek platu druhého partnera kompenzovali právě nízkými daněmi. Finančák je pak totiž bude chtít doplatit. Nedoplatek je tím vyšší, čím vyšší je příjem vašeho partnera v ČR. Daňovou třídu 3 určitě neberte, pokud je roční příjem vašeho partnera v Česku vyšší než cca 10násobek průměrné české mzdy (v roce 2023 tedy nějakých 400 tisíc hrubého).

Daňová třída 4

Vhodná pro partnery, kteří oba pracují v Německu, přičemž ve čtyřce jsou zařazeni oba dva. Zálohy jsou zhruba takové, jako v jedničce, při podání daňového přiznání jen málokdy hrozí nedoplatek, spíše se vrací poměrně vysoké přeplatky. V Německu si ale můžete zvolit i kombinaci daňových tříd 4 a 4 s faktorem, vaše daně pak finančák vypočítá podle koeficientu, který odpovídá vašim skutečným příjmům. Při podání daňového přiznání pak vznikne jen minimální nedoplatek nebo minimální přeplatek. Měsíčně vám tak zbyde v čistém skutečně to, na co máte nárok.

Daňová třída 5

Určena poplatníkům, kteří stejně jako jejich partner pracují v Německu. V pětce je zařazen ten z páru, kdo má výrazně nižší příjmy, druhý partner je pak ve třetí daňové třídě. Partner ve třetí daňové třídě je v tomto páru postaven do pozice živitele a aby svou roli zvládal ještě lépe, platí daně naprosto minimální. Daně ale musí platit i jeho partner v pětce, ty jsou ovšem vzhledem k jeho nízkým příjmům neadekvátně vysoké. Zatímco partner ve trojce zaplácává díru v rodinném rozpočtu, partner v pětce doplácí jeho daně. To může být fér v případě, že máte finance skutečně společné. Jakmile se ale manželé nebo registrovaní partneři rozejdou a každý si najde vlastní bydlení, už tak špatně placený partner v pětce je ještě k tomu na daních bit na úkor svého lépe vydělávajícího partnera ve trojce.

Daňová třída 6

Spadnete do ní automaticky, pokud si nepodáte žádost o jinou daňovou třídu. Vyznačuje se vysokými daňovými odvody a spadají do ní všichni, kdo mají souběh dvou zaměstnání. Oba příjmy ale nejsou daněny šestkou! Ta se použije jen pro druhý příjem, pro první máte jedničku. Nepodali jste žádost včas? Nevadí. Jakmile finančák vaši žádost o konkrétní daňovou třídu zpracuje, zpětně vám přeplatek na dani vrátí.

daně německo

Vstoupit do manželství se může vyplatit, když je ten druhý třída! Zvlášť když jde o daně.

Rozdílnosti v německých daních oproti českým

V České republice se příjmy daní od roku 2021 tzv. klouzavou progresivní sazbou daně. Pokud v Česku vyděláváte méně než 4násobek průměrné mzdy, vaše mzda se zdaní 15 procenty. Vyděláváte-li více než 4násobek průměrné mzdy, pak se na vás vztahuje 23procentní sazba. Vzhledem k tomu, že se průměrná mzda každoročně mění, mění se i hranice pro 15% a 23% sazbu daně. Zato daně v Německu takto jednotné nejsou, čím vyšší příjmy vaší rodiny jsou, tím vyšší sazba daně je na ně dohromady uplatněna. Ačkoli v Německu pro personální agentury platí zásada rovné mzdy, právě kvůli rozdílným daním nemůžete s ostatními kolegy srovnávat čistou mzdu.

Co všechno ovlivňuje vaše daně v Německu?

  1. Výdělek partnera v ČR –  Ačkoli české příjmy se v Německu nedaní, mají vliv na progresivní výši vaší daně v Německu. Německý finanční úřad vaše příjmy posuzuje společně a vaše německé příjmy pak zdaní procentem, které odpovídají německým zvyklostem. Čím vyšší příjem tedy váš partner v ČR má, tím vyšší daň odvedete. To je důležité hlavně pro daňovou třídu 3, jak jsme psali výše.
  2. Pracovali jste část roku v ČR – Pokud jste v Česku vydělávali méně, než posléze v Německu, v daňovém přiznání je tento rozdíl zohledněn. Pokud do Německa nastoupíte v průběhu roku, nižší příjmy z Česka pak sníží vaše zálohy na dani a v daňovém přiznání najdete přeplatek. Ten bývá za první rok v Německu vyšší právě proto, že platíte daně odpovídající vašemu měsíčnímu příjmu, ale v součtu za celý rok vyšší, než byste mohli platit. Přeplatek je tedy za první rok vyšší, v dalších letech už tomu tak ale nejspíš nebude!
  3. Nemocenská – Daňové přiznání v Německu zohledňuje i počet dní na nemocenské. V zásadě platí, že z nemocenské se daně neodvádí. Jenže peníze, které z nemocenské dostanete, ovlivňují váš zdanitelný příjem, tedy počítá se do příjmu za celý rok a tím ovlivňuje daň, kterou musíte zaplatit. Pokud jste tedy marodili jen pár dní, nevadí. Pokud už ale vaše nemoc pár týdnů nebo dokonce měsíců hodí, tím vyšší nedoplatek na dani v daňovém přiznání může vyjít. Pokud jste na nemocenské dostali v daném roce více než 410 € (dohromady), vzniká vám povinnost podat daňové přiznání!
  4. Rodičovská, mateřská a další příjmy – Fungují podobně jako nemocenská, tedy nedaní se, ale zvyšují zdanitelný příjem, a tedy i vaši daň z příjmu.

Náš blog

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci

Finance, Informace, Kariéra

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci Minimální mzdy v Německu v agenturách...

Čtěte dále >

Státní svátky Německo: Jak vycházejí svátky v Německu v roce 2025?

Informace, Volný čas

Publikováno: 19. prosince 2024 - Ani letos vás nepřipravíme o přehled státních svátků v Německu v roce 2025. I v...

Čtěte dále >

Práce v Německu bude od ledna 2025 zase lépe placená

Finance, Informace

Publikováno: 5. prosince 2024 - Nový rok přinese nové změny v platech v Německu. Zvýší se totiž minimální mzda v...

Čtěte dále >

Familienversicherung aneb jak na rodinné pojištění v Německu

Informace

Publikováno: 26. listopadu 2024 - Systém německého zdravotního pojištění umožňuje zdarma pojistit celé nukleární rodiny v rámci jednoho pojištění. Toto...

Čtěte dále >

4 mýty o daňovém přiznání v Německu

Nezařazeno

Publikováno: 18. listopadu 2024 - Spočítat si daně z příjmů, zjistit, co všechno nám je sníží a ještě správně vyplnit...

Čtěte dále >

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kariéra

Publikováno: 11. listopadu 2024 - V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k...

Čtěte dále >

Jak je placená práce ve svátek v Německu?

Informace

Publikováno: 6. listopadu 2024 - Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění...

Čtěte dále >

Kolektivní smlouvy v Německu zvedly v říjnu mzdy v agenturách

Informace, Kariéra

Publikováno: 1. listopadu 2024 - Od října si na 700 tisíc zaměstnanců personálních agentur v Německu přijde na více peněz....

Čtěte dále >

Flexibilní pracovní doba v Německu dává možnost svobody i volby

Kariéra

Publikováno: 28. října 2024 - V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální...

Čtěte dále >

5 tipů, podle kterých volit oblečení na pohovor

Kariéra

Publikováno: 25. října 2024 - Správně zvolené oblečení na pohovor hraje zásadní roli při prvním dojmu. To, co si ten...

Čtěte dále >

Připraví nás digitalizace práce, umělá inteligence a další o práci?

Kariéra

Publikováno: 21. října 2024 - Svět práce se mění. Postupující digitalizace mění nejen pracovní procesy, ale i požadavky, které firmy...

Čtěte dále >

Rozpoznejte toxické pracovní prostředí, než vás úplně otráví

Mezilidské vztahy, Zdraví

Publikováno: 16. října 2024 - Slovní spojení "toxický vztah" se v poslední době skloňuje často, až se někdy nadužívá příliš....

Čtěte dále >

Důchodový systém v Německu v otázkách a odpovědích

Finance

Publikováno: 9. října 2024 - Pro spoustu pendlerů je velkou motivací pro práci v Německu starobní důchod. Není divu, důchodový...

Čtěte dále >

Pojištění odpovědnosti zaměstnance v Německu

Finance

Publikováno: 7. října 2024 - Pojištění odpovědnosti zaměstnanců v Německu je zásadním prvkem ochrany před riziky, která mohou vzniknout během...

Čtěte dále >

Německá vláda ruší daňové třídy 3 a 5, změny přijdou už příští rok

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 30. září 2024 - Německá vláda schválila konec kombinace daňových tříd 3 a 5, kterou ve velkém využívají i...

Čtěte dále >

Víte, co je to onboarding? Tipy na první dny v nové práci v Německu

Kariéra

Publikováno: 25. září 2024 - O tom, jestli se vám bude v nové práci líbit, rozhodují už první chvíle mezi...

Čtěte dále >

Srážky ze mzdy v Německu: 5 odvětví sociálního pojištění a 3 různé daně

Finance

Publikováno: 19. září 2024 - Mzda, kterou si dohodnete se zaměstnavatel a kterou najdete ve své pracovní smlouvě či v...

Čtěte dále >

Těhotná na rodičovské dovolené v Německu

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 14. srpna 2024 - Otěhotněla jste na rodičovské dovolené a termín porodu vychází ještě na dobu, kdy jste na...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung 2025: Jak se změní Kindergeld?

Finance, Rodina

Publikováno: 06. srpna 2024 - Od roku 2025 má Kindergeld nahradit nová forma podpory německých rodin Kindergrundsicherung. Ačkoli zatím stále...

Čtěte dále >

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Publikováno: 14. července 2024 - Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Publikováno: 10. července 2024 - Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: 04. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

3 Kommentare

  1. Petr

    Dobry den,

    od 1.3.2023 pracuji v Nemecku pro nemeckeho zamestnavatele. Do Nemecka dojizdim obvykle na 3-4 pracovni dny, zbytek tydne travim v CR, kde mam trvale bydliste. Z duvodu ziskani Steuer ID jsem se v Nemecku prihlasil k prechodnemu pobytu. Po ziskani Steuer ID jsem byl prerazen z danove tridy 6 do danove tridy 1.

    Chtel bych se zeptat, zda mam na financnim urade v CR vyplnit Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu (dvoji zdaneni), pripadne zda pozadat o výjimku dle Rámcové dohody (telework). Predem dekuji.

    Odpovězte
  2. Aleš

    Dobry den,
    Do 30.11.23 jsem pracoval v CZ, od 01.12.23 pracuji v Nemecku. Za praci denne dojizdim z CZ, jsem danovym rezidentem v CR.
    Spadam za rok 2023 do kategorie omezene danove povinnosti, nebo neomezene a musim si na CZ fin. urade nechat potvrdit Bescheinigung EU EWR?
    Dekuji.

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, obecně platí, že pokud pochází většina vašich příjmů z Německa, můžete být považován za daňového rezidenta v Německu. To by mohlo znamenat, že máte neomezenou daňovou povinnost platit daně ze všech svých příjmů v Německu, a to včetně těch, které máte na území ČR. Mezi ČR a Německem však existuje smlouva o zamezení dvojího zdanění, proto byste měl k daňovému přiznání v DE doložit Bescheinigung EU EWR z ČR a potvrdit tak, že jste příjmy zdanil ještě jako daňový rezident ČR v souladu s českou legislativou a dále je danit nebudete. Jiná situace ale bude, pokud v průběhu Vaší pracovní činnosti v Německu získáte příjmy podléhající dani v ČR, které ale nebudou ve srovnání s těmi německými nijak významné. V takovém případě byste pak měl tyto české příjmy danit v Německu, doporučuji ale obrátit se na zkušeného účetního, který se vyzná v českém i německém daňovém systému. Bescheinigung EU EWR dokládejte s každým dalším daňovým přiznáním, i kdyby bylo na nulovou částku. Hezký den, Petra

      Odpovězte

Zanechat komentář