Daňové třídy v Německu v roce 2023 - Starke Jobs

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou

Publikováno: 18. ledna 2023 – Čistou mzdu v Německu ovlivňuje zařazení zaměstnance do daňové třídy. I když tedy zaměstnanec i jeho kolega berou shodně dva tisíce hrubého, protože jsou každý zařazeni do jiné daňové třídy, na účtě nakonec každému z nich přistane jiná částka. Příslušnost k daňové třídě si určují zaměstnanci vesměs sami, rozhodující ale je jejich sociální status. Ačkoli si tedy vyberete nějakou daňovou třídu, vaše skutečné daně nakonec budou stejně přepočítány podle toho, do jaké daňové třídy byste měli správně patřit. I když jsou daně v Německu férové, spolkové vládě se nelíbí nerovnost na daních z příjmů manželů při některých kombinacích. Především odloučení partneři v daňové třídě 5 zaplatí na svých daních více, než by měli. I proto se chystá reforma daňových tříd, která by měla zajistit přesnější výpočet záloh na dani z příjmu. Jak mohou vypadat vaše daně v Německu? O tom je ten to článek.

Proč vůbec Němci daňové třídy zavedli?

Německý systém daňových tříd se nijak zásadně neliší od českého modelu. Pokud máte děti, studujete nebo máte více zaměstnání, mění se i výše záloh na dani. Jenže Češi žádné rozdělení do daňových tříd nemají, a tak je každá čistá mzda každého zaměstnance vypočítaná „extra“. V Německu třídy zavedli proto, aby si tohle počítání usnadnili. Už samotné zařazení do jednotlivé třídy totiž určí, jakou část mzdy zaměstnanci v této třídě odvedou státu na sociálním pojištění nebo daních.

Jaké daňové třídy v Německu existují?

Svobodní a bezdětní = daňová třída 1

Pokud jste svobodní, rozvedení nebo jste ovdověli a neživíte žádné dítě, pak v Německu spadnete do daňové třídy 1. Pozor ale, toto platí jen v případě, že máte takové postavení single člověka vůči německým úřadům. Spadat do daňové třídy 1 tedy budete i v případě, že žijete v Česku v manželství nebo jste samoživitelé a jste v domácnosti jediní, kdo dojíždí za prací do Německa.

Samoživitelé s dětmi = daňová třída 2

Rodiče dětí mají v Německu výsostní postavení. Aby se rodiče mohli soustředit na výchovu svých dětí, od německého státu dostávají různé úlevy, které mají zajistit, že se osamělí rodiče malých dětí neocitnou na pokraji chudoby. Nízké daně v daňové třídě 2 tak jsou jen jedním z několika nástrojů, jak zajistit, aby německé děti netrpěly nouzí. Mají na ní však nárok pouze rodiče samoživitelé, kteří i s dětmi žijí v Německu. Pro pendlery je tato daňová třída zapovězena kvůli možnému zneužití.

daňové třídy v německu

Svatbou by to hezké nemělo končit! Ve prospěch manželství by mohlo mluvit to, že minimálně daně byste mohli platit nižší. Vstupem do manželství v Německu zároveň automaticky vstupujete do daňové třídy 4. Vyplatí se vám ale?

Dobře vydělávající manžel = daňová třída 3

Žijete v manželství nebo registrovaném partnerství a vyděláváte výrazně více, než váš partner? Pak je pro vás nejvýhodnější daňová třída 3. Musíte se o ni ovšem požádat, po sňatku máte přidělenou automaticky 4. daňovou třídu! Třída 3 je ideální pro živitele rodiny. Často si tuto daňovou třídu volí muži, jejichž ženy zůstávají doma na mateřské nebo rodičovské dovolené. Daně ve 3. daňové třídě patří mezi ty nejnižší, připravte se tedy na to, že na daňovém přiznání najdete přeplatek na dani jen minimální.

Problém může nastat v případě, že máte daňovou třídu číslo 3 a váš partner začne vydělávat. V takovém případě se nezřídka stane, že vám za toto období vzniknou na dani velké nedoplatky. Daňovou třídu 3 je možné zvolit za předokladu, že váš partner spadá do daňové třídy 5, jako pendleři ji ale můžete mít i sami, pokud o ni požádáte a doložíte oddací list. Pokud máte daňovou třídu číslo 3, jste povinni si každý rok podat novou žádost o zařazení do této daňové třídy.

Podobně vydělávající partneři = daňová třída 4

Jakmile v Německu vstoupíte do manželství nebo do registrovaného partnerství, finanční úřad vám automaticky přidělí daňovou třídu číslo 4. Pokud se vaše příjmy příliš neliší od příjmů vašeho partnera, je pro vás oba daňová třída 4 nejlepší volbou. Tuto třídu mají oba manželé nebo registrovaní partneři a platí jen takové daně, jaké odpovídají jejich příjmům. Rozdíl mezi příjmy partnerů by neměl být vyšší než 10 procent. Pokud si podáte daňové přiznání, obvykle máte v kombinaci daňových tříd 4 a 4 nejvyšší přeplatek na zálohách na dani z příjmu. Sice tedy dostanete relativně vysoký přeplatek, měsíčně vám ale kvůli tomu zbyde na čisté mzdě méně.

Od roku 2010 však v daňových třídách existuje také varianta kombinace daňových tříd 4 a 4 s faktorem. Rozdíl oproti klasické kombinaci 4 a 4 je pouze v tom, že se záloha na dani z příjmu, kterou každý měsíc odvádíte, vypočítá podle vašich skutečných příjmů. Na konci kalendářního roku je proto důležité, abyste finančnímu úřadu zaslali potvrzení o příjmech obou partnerů. Podle nich pak finanční úřad vypočítá koeficient (= faktor), podle kterého budete následně danit své příjmy. Tento výpočet zálohy na daně je nejpřesnější, přeplatky či nedoplatky vycházejí naproto minimální, měsíčně vám tak zbyde na čisté mzdě více, než při klasické kombinaci 4 a 4.

Partner s nízkými nebo žádnými příjmy = daňová třída 5

Jak už jsme psali výše, daňová třída 5 funguje jako jakýsi protějšek daňové třídy 3 a obě tak lze uplatnit pouze v této kombinaci. Díky tomu jsou příjmy partnera v daňové třídě 3 zdaněny podstatně méně, než by byly zdaněny v jiné daňové třídě, protože se jako by předpokládá, že mzda poplatníka ve 3. daňové třídě kompenzuje velmi nízký příjem poplatníka v 5. daňové třídě. Důsledkem ovšem je, že partner zařazený do 5. daňové třídy nemá nárok na Kinderfreibetrag ani na Grundfreibetrag. Jak se určí výše daně? Napřed se sečtou příjmy obou partnerů a následně se rozpůlí rovným dílem. Rovným dílem se pak také dělí daně mezi oba partnery.

Nevýhodou této kombinace je nerovné zatížení partnerů daňovou povinností. Zatímco ten, kdo je v daňové třídě 3, platí méně, ten, kdo je v 5. daňové třídě bohužel na nižší daně svého partnera doplácí a má vyšší daňovou zátěž. To nevadí v případě, že partneři spolu žijí skutečně jako pár v jedné domácnosti. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se manželé rozejdou. Ten v daňové třídě 5 pak svými vysokými daněmi doplácí na toho druhého. Proto se chystá reforma daní manželských párů. Více o ní se dočtete na konci tohoto článku.

Více zdanitelných příjmů = daňová třída 6

Na poplatníky v daňové třídě číslo 6 čeká nejvyšší daňová zátěž. Je určena těm, kdo mají více zdanitelných příjmů, nelze na ni uplatnit Kinderfreibetrag ani Grundfreibetrag, protože se předpokládá, že vám další příjem vykompenzuje příjem z dalšího zaměstnání. Pokud si tedy plánujete přivydělat, spočítejte si, jestli se vám to vůbec vyplatí. Pozor ale! Do daňové třídy spadnete i v případě, že sice nemáte žádný další příjem, ale při nástupu do Německa zapomenete požádat o příslušnou daňovou třídu podle vaší situace. Pokud se tak stane a vaši první výplatu spolknout právě vysoké daně, nezoufejte. Jakmile daňový úřad zpracuje vaši žádost, obvykle vám vzniklý přeplatek na dani vrátí obratem. Pozor ale! Pracujete na minijob a váš příjem v jeden měsíc přesáhne 520 €? Pak i tento příjem bude zdaněn daňovou třídou číslo 6.

daňové třídy daně v německu

I když se vám nechce platit vysoké zálohy na dani z příjmu, finančák vám daně stejně nakonec přepočítá. Vyhněte se nedoplatkům na daních, volte správnou třídu už nyní.

Do jaké daňové třídy jsem zařazen po nástupu do práce v Německu?

Po nástupu v Německu a přihlášení se u potřebných institucí (zdravotní pojišťovna, daňový úřad atd.) jste automaticky přihlášeni k 6. daňové třídě. V této třídě odvádíte nejvyšší daně, a to je nejspíš důvodem, proč je automaticky přidělena každému, kdo nedoloží příslušnost k jiné daňové třídě. Pro daňový úřad je totiž jednodušší vrátit plátci daně případný přeplatek, než vymáhat nedoplatek. Proto je nutné spolu se žádostí o Steuer-ID, kterou zasíláte daňovému úřadu hned po nástupu do Německa, poslat i žádost o daňovou třídu. Pendleři, kteří nemají v Německu trvalé bydliště, mají výběr daňových tříd omezený. Nemohou totiž požádat o daňovou třídu číslo 2.

Do kdy můžu změnit daňovou třídu?

Od roku 2020 je možné podat žádost u daňového úřadu o změnu daňové třídy kdykoli během roku, kdy se změní situace. Měnit třídu je přitom možné i několikrát za rok, a to bez toho, aby bylo třeba splnit speciální požadavky. Zkrátka jen podáte žádost, pošlete na příslušný daňový úřad a je to! Formulář na změnu daňové třídy najdete zde: Formulář pro změnu daňové třídy v Německu.

Chystané změny v daňových třídách

Spolková vláda podle koaliční smlouvy již nyní pracuje na reformě daní z příjmů manželských párů a registrovaných partnerů. Ta by měla vstoupit v platnost do podzimu roku 2025. Podle navrhované reformy by měla z nabídek daňových tříd naprosto vymizet kombinace 3 a 5. Spolkové vládě se totiž nelíbí, že jsou partneři – obvykle ženy – zařazeny do daňové třídy 5 a na daních tak zaplatí více, než kdyby byly posuzovány samostatně třeba v daňové třídě 1. Jak jsme psali výše, manželským párům tohle „nevýhodné“ zdanění nevadí obvykle do chvíle, kdy se rozejdou. Ženy, zvláště ty s malými dětmi, nemají na trhu práce tolik šancí, jako bezdětní muži, a proto často berou zaměstnání, které neodpovídá jejich kvalifikačním předpokladům a za které tedy nejsou adekvátně ohodnocené.

Když tedy tyto nižší příjmy ještě zdaníte vyšší sazbou daně, než by tyto ženy měly v daňové třídě 1, pak je zřejmé, proč se spolkové vládě nelíbí taková daňová zátěž. Podle nového návrhu reformy daně by tak měla být kombinace daňových tříd 3 a 5 zcela zrušena a manželé nebo registrovaní partneři by volili z klasické kombinace 4 a 4 nebo z kombinance 4 a 4 s tzv. faktorem. Kombinace daňových tříd 4 a 4 s faktorem by pro partnery s rozdílnou výší příjmů znamenala výpočet daně, který by více odpovídal tomu, kolik si skutečně vydělají. Tím se tato faktorová kombinace odlišuje od stávající daňové třídy 3 a 5, která znevýhodňuje hůře vydělávajícího partnera vyšší daňovou zátěží.

Na nevhodnou kombinaci daňových tříd můžete doplatit

Na příkladu vám přiblížíme, jak by podle nového návrhu mělo vypadat zdanění manželů. Předpokládejme, že jde o manželský pár žijící v Severním Porýní-Vestfálsku a oba mají příjmy, které podléhají povinnosti odvádět z nich příspěvky na sociální zabezpečení. Partner A vydělá měsíčně 3.750 € hrubého, partner B pak 1.670 € hrubého. Předpokládaná roční daň z příjmu obou partnerů dohromady pro rok 2022 činí 8.308 €, tolik tedy partneři zaplatí dohromady na daních za celý rok. Když si pak podají daňové přiznání, skutečná výše daně se liší v závislosti na třídách následovně:

WordPress Tables Plugin

Náš blog

Nejčastější důvody pro Abmahnung

Informace, Kariéra

Nejčastější důvody pro Abmahnung Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele na pracovišti je zvláště nepříjemná věc....

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung neplatné?

Informace, Kariéra

Kdy je Abmahnung neplatné? Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Nezdanitelná část základu daně v Německu - jak si snížit daně? Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni....

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Inflationsaus- gleichsprämie v Německu Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Mateřská dovolená v Německu Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Vrácení daní z Německa - Nesouhlasíte s daňovým výměrem finančáku? Víme, co dělat Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Návrat do práce v Německu po dlouhodobé pracovní neschopnosti Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez vzdělání?

Kariéra

Uznání vzdělání jako nutnost práce v Německu? Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší....

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Přestávky v práci v Německu Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit,...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce? Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo:...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Únava z práce jako zabiják radosti ze života Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Oborová minimální mzda v Německu - Úplný seznam pro rok 2024 Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024 Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Formulář A1, S1 a další týkající práce v Německu Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Pět výhod hledání práce prostřednictvím personální agentury v Německu Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Platy v Německu - co přinese rok 2024? Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Jak funguje práce přes agenturu v Německu prostřednictvím Starke Jobs? Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Německo zavádí kontroly na hranicích, potrvají nejméně deset dní Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

  Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit Datum poslední aktualizace: 4. října 2023 - Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči v Německu od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči v Německu se od července mění, na změně můžete vydělat Publikováno: 7. srpna 2023 - 16. června...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba v Německu: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba v Německu: Platí ochrana před výpovědí? Publikováno: 24. července 2023 - Pracujete v Německu a chystáte...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená v Německu – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Publikováno: 28. června 2023 - Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Publikováno: 21. června 2023 - Zásada Equal Pay...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Publikováno: 31. května 2023 - Pracujete v...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu by mohla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy v Německu na 14 € Publikováno: 19. dubna 2023 - Není...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Publikováno: 18. dubna 2023 - Když Němci řeknou, že jsou...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Publikováno: 22. března 2023 -...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář