Publikováno: 28. června 2023 – Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste si, že si ji můžete vyčerpat podle vlastního uvážení? Až o 60 procentech vašich dnů dovolené může zaměstnavatel rozhodnout. Řada firem totiž každoročně vyhlašuje celozávodní dovolenou, během které se brány firmy pro všechny zavřou. Při plánování dovolené je proto důležité vědět, jestli se celozávodní dovolená týká i vás. Musíte si na celozávodní dovolenou vybrat vlastní dovolenou nebo je to nad rámec vašich 25 dní dovolené? Co když během této doby onemocníte? A co když jste ve zkušební době?
Dny dovolené v Německu nelze svévolně čerpat ani svévolně nařídit
Otázku celopodnikového volna řeší v Německu „Bundesurlaubsgesetz“. V § 7 tento zákon upravuje, kdo o dovolené zaměstnance rozhoduje. Z praxe víme, že samotné oznámení o tom, že si bereme dovolenou, nestačí. Je nutné mít souhlas zaměstnavatele, který naši žádost o dovolenou schválí. V uvedeném paragrafu se píše o tom, že zaměstnavatelé musí zohlednit požadavky zaměstnanců na dovolenou. V zásadě tedy zaměstnavatelé schvalují žádosti o dovolené, mají ale právo dovolenou zamítnout, pokud by absence zaměstnance znamenala provozní problémy, které by znemožnily pokračovat v každodenní práci. Jiná situace ale nastane, pokud zaměstnavatelé dopředu vědí, že na pracovišti nastane situace, která neumožní zaměstnancům vykonávat jejich práci. V tomto případě potom mohou sami zaměstnavatelé nařídit dovolenou i bez ohledu na to, jestli o ni zaměstnanec touží či nikoli.
Otázky a odpovědi
1. Řídí se plánování celozávodní dovolené v Německu nějakými pravidly?
Při plánování dovolené vždy záleží na charakteru společnosti, ve které pracujete. Jako operátor výroby pravděpodobně nebudete muset řešit, že by bez vás firma nebyla schopná fungovat v době, kdy chcete být na dovolené. Pokud jste ale lékař, během vaší nepřítomnosti nebude mít vaše zdravotní sestra co na práci. V tomto případě jí jako její zaměstnavatel můžete nařídit vzít si dovolenou ve stejném období jako vy. Ve velkých provozech se pak celozávodní dovolená vyhlašuje třeba tehdy, kdy dochází k rozsáhlé rekonstrukci pracoviště, ale i tehdy, kdy se předpokládá nízký počet objednávek. Například období mezi vánočními svátky a Novým rokem bývá obdobím klidu, během kterého funguje většina firem ve volnějším a omezeném režimu.
2. Jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel oznámit termín celozávodní dovolené?
O celozávodní dovolené však musí být zaměstnanci uvědoměni s dostatečným předstihem. Většina zaměstnavatelů požaduje od zaměstnanců informaci o plánované dovolené na celý rok již během prvního čtvrtletí. Už v tuto dobu by tedy zaměstnanci měli vědět, v jakém termínu zaměstnavatel celozávodní dovolenou naplánoval. Podle platných právních předpisů musí zaměstnavatel oznámit časové rozpětí celozávodní dovolené s nejméně 6měsíčním předstihem.
3. Jaká je maximální délka podnikové dovolené v Německu?
Zákony sice stanovují formální náležitosti celozávodní dovolené, neřeší však její maximální možnou délku. Je však zákonem zakázáno, aby celozávodní dovolená byla stejně dlouhá, jako je počet dní dovolené zaměstnance. Každý zaměstnanec totiž má mít v souladu se zákonem dostatek prostoru pro plánování své dovolené podle svých vlastních potřeb. V závislosti na zdrojích se mluví o tom, že celozávodní dovolená nesmí obsáhnout 3 nebo 4 pětiny roční dovolené.
4. Poskytuje zaměstnavatel v Německu na dobu zavření podniku nějaké extra volno?
Na celozávodní dovolenou musíte použít dny vaší řádné dovolené. Může se stát, že celozávodní dovolená na vašem pracovišti obvyklá není, a proto vás v průběhu roku zaskočilo mimořádné uzavření vašeho pracoviště. Co dělat, když nemáte už žádné další dny dovolené? Podle serveru Karriere Bibel nemá zaměstnavatel právo vyhlásit celozávodní dovolenou z důvodů, o kterých ještě před půl rokem nic netušil. V praxi to znamená, že zaměstnavatel nemůže svévolně zavřít podnik třeba kvůli poklesu objednávek nebo kvůli poruchám strojů. Pokud se tak z mimořádně závažných důvodů stane, nemá v takových případech zaměstnavatel právo chtít po zaměstnancích, aby na takové volno čerpali vlastní dovolenou, pokud jim informaci o odstávce provozu firmy nesdělil dostatečně dlouho dopředu.
5. Co když během dovolené onemocním?
Co když čerpáte nucenou celozávodní dovolenou a během ní onemocníte? V takovém případě bude mít přednost pracovní neschopnost. Během nemoci tedy nebudete čerpat dovolenou, ale pracovní neschopnost. Úpravu nemoci během dovolené řeší § 9 spolkového zákona o dovolené.
6. Jsem ve zkušební době a nemám nárok na dovolenou. Co se bude dít?
Ve zkušební době máte už v prvním měsíci po nástupu nárok na 1/12 vaší celkové roční dovolené. Ani to ale samo o sobě nebude stačit třeba na pokrytí celého týdne podnikové dovolené. V takovém případě má váš zaměstnavatel dvě možnosti: Buď vám najde pracovní uplatnění po celou dobu podnikového volna, nebo vám poskytne dovolenou i přesto, že na ni nemáte nárok, jaksi „na dluh“. Problém může nastat, pokud ukončíte pracovní poměr dříve, než byste si dovolenou v budoucnu odpracovali. V takovém případě se ale pro vás nic nezmění, tratit na tom bude pouze váš zaměstnavatel, že vám poskytl více dní volna, než na kolik jste měli nárok. Celozávodní dovolená totiž v tomto ohledu představuje riziko, které nese ten, kdo ji nařídil.
7. Šéf mi schválil dovolenou, ale teď mi ji kvůli celozávodní dovolené zrušil. Má na to právo?
Nemá. Jakmile váš nadřízený jednou schválí vaši dovolenou, nemůže už tento souhlas odvolat. Pokud kvůli vaší schválené dovolené nebudete mít dostatek volna na celopodnikovou dovolenou, musí vám šéf najít jinou práci nebo vám poskytnout další mimořádné dny dovolené. Jiná situace je ale ta, pokud jste si o dovolenou teprve zažádali, šéf ji ale ještě neschválil. V tomto případě má váš nadřízený skutečně možnost vaši dovolenou zrušit, pokud by její čerpání jakkoli kolidovalo s avizovanou celozávodní dovolenou. Ještě než si tedy zarezervujete letenky, nechte si svou žádost o dovolenou schválit! Alternativou však může být čerpání neplaceného volna.