Daňové ID: Pendlerům se daně zpřístupní on-line - Starke Jobs

Daňové ID: Pendlerům se daně zpřístupní on-line

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 5. července 2019 – A to bez nadsázky. S rodným číslem z České republiky si v Německu nevystačíte. A funguje to i opačně – když chce cizinec v České republice tvořit hodnoty, přiřadí mu naše úřady rodné číslo. Daňové ID je unikátní jedenáctimístné číslo, pod kterým vás bude evidovat finanční úřad v Německu. Využijete ho tedy hlavně v případě, že budete vyřizovat cokoli, co se týká Vašich příjmů v Německu.

Daňové ID nahradilo stará daňová čísla

Co to tedy vlastně daňové ID je? V němčině se pro něj používá označení Steuer ID a jako takové bylo zavedeno v roce 2008. Do té doby se v Německu používalo takzvané Steuernummer, v překladu daňové číslo. Fungovalo na podobném principu, ovšem hlavní rozdíl spočíval v tom, že jste ho neměli na celý život. Jakmile jste změnili bydliště nebo zaměstnání, dostali jste daňové číslo nové.

To představovalo velkou zátěž jak pro poplatníka, tak pro samotné úřady. Představte si jen situaci, kdy jdete žádat o hypotéku. Banka pak prověřuje Vaše příjmy za období, ve kterém se Vaše identifikační údaje mohly několikrát změnit. Než tedy banka mohla vaši žádost vyřídit, byl to běh na dlouhou trať.

Vzor potvrzení o evidenci u finančního úřadu

Starý systém daňové evidence představoval zátěž pro všechny

Každému, kdo v Německu pracoval a bydlel zároveň, zřídil příslušný finanční úřad takzvanou daňovou kartu. Měla papírou podobu a platila vždy na příslušný rok. Pokud během tohoto období nastala jakákoli změna ze strany poplatníka, například změna bydlště, bylo třeba tyto změny ručně zaznamenat do daňové karty . Přenos informací mezi úřady či jinými institucemi tak nebyl zrovna flexibilní a na aktualizaci údajů bylo třeba čekat zbytečně dlouhou dobu.

Od roku 2008 je poplatníkům přidělováno jedno číslo na celý život

Právě velké prodlevy v komunikaci mezi institucemi a nepřehlednost systému vedly k nutnosti tento systém změnit. Po reformě se tedy Němci přiklonili ke sjednocení těchto identifikátorů a vyměnili daňová čísla za daňová ID. Ta se už nemění a zůstávají poplatníkům až do konce života. Děti, které se po roce 2008 v Německu narodily, si nesou své daňové ID již od narození. Zatímco Češi používají pro obdobnou identifikaci rodná čísla již více než šedesát let, Němci je zavedli teprve před deseti lety. Přesto však Němci svůj systém považují za revoluční.

Od roku 2020 budou všechny informace o odvodu daní on-line

Celý systém daňového čísla byl od 1. ledna 2013 tedy zmodernizován. Přední strany daňových karet byly digitalizovány a staly se součástí elektronické složky každého daňového poplatníka v Německu. Na rok 2020 je plánována další inovace systému. Součástí daňové karty se stane také tak zvaný ELStAM, což je zkratka pro „Elektronische LohnSTeuerAbzugsMerkmale“. To v Německu funguje jako daňová evidence, která obsahuje informace o veškerých daňových odpočtech z mezd i daňových přiznáních poplatníka. Tím pádem získá každý poplatník snadný přístup k informacím o svých daních.

Pendlerům usnadní nový systém komunikaci s daňovými úřady

Právě elektronický systém pro podávání daní je pro Čechy pracující v Německu efektivním způsobem, jak podat v Německu daňové přiznání. Přihlášením do systému mají přístup k předvyplněnému formuláři, který stačí doplnit o údaje o mzdách a daních. Tyto potřebné údaje jim poskytne jejich zaměstnavatel, funguje to tedy obdobně, jako jsme zvyklí v České republice.

Vzor: Daňové ID obsahuje 11 číslic, najdete ho na dokumentu od finančního úřadu

Pro žádost o Kindergeld pendleři své daňové ID znát nemusí

Na internetu je možné najít celou řadu informací o daňovém ID. Například to, že jej potřebujete k vyřízení žádosti o Kindergeld. To neplatí pro pendlery, kteří zůstávají žít v České republice a za prací do Německa pouze dojíždějí. Žádost o Kindergeld se totiž v Německu posuzuje hlavně podle toho, zda pobíráte přídavky na děti v České republice. Tam máte totiž trvalé bydliště, a tedy i primární právo o přídavky na děti žádat.

Potvrzení o tom, že přídavky na děti v České republice nečerpáte, dostanete na odboru státní sociální podpory na úřadu práce místně příslušném podle Vaší adresy. Zde Vám kontaktní pracovník pomůže s vyplněním formuláře číslo E 411 i E 401. A protože obě potvrzení se vztahují na Vaše rodné číslo, nepotřebujete k němu znát Vaše daňové ID.

Bez daňového ID vám zaměstnavatel srazí daně podle nejdražší daňové třídy

Daňové ID je považováno za citlivý údaj, o němž může být informován pouze jeho držitel. Není proto možné, aby si zaměstnavatel sám zjišťoval vaše daňové ID. Přesto ho ale potřebuje znát, protože jen díky daňovému ID může správně spočítat výši daňového odvodu, a tedy i vaši mzdu. Pokud tedy své daňové ID nesdělíte svému zaměstnavateli do tří měsíců, bude muset dani mzdu podle daňové třídy 6. Ta je přitom v Německu nejdražší a neumožňuje vám čerpat žádné daňové úlevy. Nespoléhejte však na úřady. Pokud vám ani po podání daňového přiznání nedorazí, informujte o tom příslušný finanční úřad.

Daňové ID dorazí poštou nejdéle po podání prvního daňového přiznání

A jak tedy Vaše daňové ID získáte, pokud trvale žijete v Česku a za prací do Německa pouze dojíždíte? Máte tři možnosti:

  1. Počkáte si do podání prvního daňového přiznání

Taková situace se může protáhnout i na jeden rok, pokud nastoupíte do zaměstnání v Německu třeba začátkem roku. Ovšem pokud Vás do jeho přidělení nic netlačí, není důvod se stresovat. Každopádně je dobré vědět, že do doby podání daňového přiznání nemusíte sedět u poštovní schránky a na sdělení Vašeho ID čekat.

  1. Přihlásit se v Německu k trvalému pobytu

To se týká samozřejmě těch, kteří se v Německu plánují usadit natrvalo. Podstatná je ovšem ta informace, že jakmile se v Německu přihlásíte k trvalému pobytu, bude Vám daňové ID přiděleno spolu s touto změnou. A jakmile získáte daňové ID, jste povinni jej sdělit svému zaměstnavateli právě kvůli možnosti správně spočítat výši daně.

  1. Požádat o jeho přidělení přímo u finančního úřadu

Takové řešení je vhodné ve chvíli, kdy v Německu chcete žádat třeba o bankovní úvěr. Banky totiž potřebují vědět, jak a zda vůbec odvádíte daně. Požádat lze o jeho přidělení buď osobně, nebo můžete na webu finančního úřadu vyplnit žádost o sdělení zapomenutého ID. Protože ale žádné ještě nemáte, obdržíte od finačního úřadu informaci o postupu, jak jej získat. Najdete je na tomto odkazu.

O zapomenuté daňové ID si můžete požádat

Vzhledem k tomu, že v Německu jsou lidé vlastně jen soustavou čísel (pod jiným jste evidováni u zdravotní pojišťovny, pod jiným v systému sociálního pojištění atd.) a Němci nedisponují jednotným identifikátorem společným pro všechny instituce, jako je tomu v případě českého rodného čísla, může se stát, že své daňové ID zapomenete.

Pokud je to i váš případ, stačí se jednoduše podívat na vaše daňové přiznání, případně vám ho může na základě vaší žádosti sdělit buď příslušný finanční úřad, nebo centrální finanční úřad sídlící v Bonnu, a to na základě písemné žádosti na adresu Bundeszentralamt für Steuern, Referat St II 6, 53221 Bonn. Písemná žádost musí obsahovat informace o vás, jako je jméno a příjmení, adresa a datum a místo narození. Počítejte ale s tím, že vyřízení vaší žádosti nějakou dobu potrvá.

Vzor staré daňové karty platné do roku 2012. Dnes je již součástí digitální složky každého poplatníka.

Platit daně je pro Němce základní povinností

Když už jste tedy zaměstnancem s německou pracovní smlouvou a za prací do Německa dojíždíte z Čech, jste považováni za přeshraniční pracovníky neboli pendlery. To vás nijak neomezuje v čerpání výhod německého sociálního systému. Stejně tak máte ale vůči Německu povinnosti jako všichni ostatní. Třeba odvádět daně. Odvod daní probíhá v Německu podobným způsobem jako v Čechách. Každý měsíc vám zaměstnavatel ukrojí z vaší hrubé mzdy část peněz, která je zaslána finančnímu úřadu. Jednou za rok pak podáváte daňové přiznání, kde vám dopočítají případné nedoplatky nebo přeplatky.

Daně v Německu jsou obsahem jednoho z našich starších článků, pokud vás zajímají detailněji, můžete se k němu vrátit. Dozvíte se v něm například, že neodvádět daně je v Německu považováno za trestný čin. Kromě vysokých sankcí vám hrozí i trest odnětí svobody.

 

Náš blog

Prostřednictvím našeho blogu dostanete mnoho užitečných informací.


5 tipů při hledání lepší práce v Německu

Kariéra

Publikováno: 17. dubna 2025 - Začínali jste v Německu s minimální němčinou a museli tak vzít práci, jaká se zrovna...

Čtěte dále >

Agenturní zaměstnanci v Německu mají svá práva pod ochranou

Kariéra

Publikováno: 14. dubna 2025 - Když firma potřebuje co nejrychleji pokrýt nedostatek pracovních sil, sáhne po zaměstnancích agentury. Je to totiž...

Čtěte dále >

Nehoda na cestě z práce v Německu: Víme, co dělat, abyste nepřišli o peníze

Finance, Zdraví

V Německu se vám může stát pracovní úraz i mimo pracovní dobu. Obecně Němci totiž za pracovní úraz považují i...

Čtěte dále >

Nevyčerpaná dovolená: Co dělat, když ji nestihnete vyčerpat?

Informace

Publikováno: 25. března 2025 - Dovolená není jen zaslouženým odpočinkem za vykonanou práci, ale i vaše právo zaručené zákonem. Německá...

Čtěte dále >

Hard skills a soft skills, které potřebujete k práci v Německu

Kariéra

Publikováno: 19. března 2025 - Pro mnoho uchazečů z Česka je práce v Německu jen lépe placenou alternativou pro práci...

Čtěte dále >

6 častých chyb, kterých se dopouštějí Češi v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 8. března 2025 - Práce v Německu láká Čechy hlavně na vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Uspět v...

Čtěte dále >

Angličtina nebo němčina? Vystačíte si v Německu bez němčiny?

Informace, Kariéra

Publikováno: 28. února 2025 - První cizí jazyk, který škola dětem naservíruje, je angličtina. Té je navíc všude plno, a...

Čtěte dále >

Kolik vydělá skladník v Německu s papíry na VZV? Až 5 000 eur!

Finance, Kariéra

Publikováno: 20. února 2025 - Přebírat materiál k výrobě, vést evidenci zásob na skladě a zajistit předání hotových výrobků k...

Čtěte dále >

Umělá inteligence: 5 tipů, jak ji využít při hledání práce v Německu

Kariéra

Publikováno: 12. února 2025 - Umělá inteligence nás provází snad na každém kroku. Všechno nové, co nám do života vstoupí,...

Čtěte dále >

Víte, jaké existují pracovní smlouvy v Německu?

Informace, Kariéra

Publikováno: 4. února 2025 - Dokážete vyjmenovat všechny pracovních úvazků v Česku? Na trhu práce v Německu je to velmi...

Čtěte dále >

Práce a život v Německu: 7 faktů, které vás překvapí na našich sousedech

Mezilidské vztahy

Publikováno: 28. ledna 2025 - Německo. Nejlidnatější země v Evropské unii, náš západní soused, se kterým jsme kdysi měli mnoho...

Čtěte dále >

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci

Finance, Informace, Kariéra

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci Minimální mzdy v Německu v agenturách...

Čtěte dále >

Státní svátky Německo: Jak vycházejí svátky v Německu v roce 2025?

Informace, Volný čas

Publikováno: 19. prosince 2024 - Ani letos vás nepřipravíme o přehled státních svátků v Německu v roce 2025. I v...

Čtěte dále >

Práce v Německu bude od ledna 2025 zase lépe placená

Finance, Informace

Publikováno: 5. prosince 2024 - Nový rok přinese nové změny v platech v Německu. Zvýší se totiž minimální mzda v...

Čtěte dále >

Familienversicherung aneb jak na rodinné pojištění v Německu

Informace

Publikováno: 26. listopadu 2024 - Systém německého zdravotního pojištění umožňuje zdarma pojistit celé nukleární rodiny v rámci jednoho pojištění. Toto...

Čtěte dále >

4 mýty o daňovém přiznání v Německu

Nezařazeno

Publikováno: 18. listopadu 2024 - Spočítat si daně z příjmů, zjistit, co všechno nám je sníží a ještě správně vyplnit...

Čtěte dále >

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kariéra

Publikováno: 11. listopadu 2024 - V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k...

Čtěte dále >

Jak je placená práce ve svátek v Německu?

Informace

Publikováno: 6. listopadu 2024 - Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění...

Čtěte dále >

Kolektivní smlouvy v Německu zvedly v říjnu mzdy v agenturách

Informace, Kariéra

Publikováno: 1. listopadu 2024 - Od října si na 700 tisíc zaměstnanců personálních agentur v Německu přijde na více peněz....

Čtěte dále >

Flexibilní pracovní doba v Německu dává možnost svobody i volby

Kariéra

Publikováno: 28. října 2024 - V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální...

Čtěte dále >

Zanechat komentář