Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu - Starke Jobs

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 4. listopadu 2022 – Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je to samý operátor výroby? Někdy to vypadá, že inzerující společnosti na tom musí být fakt špatně, když ještě nikoho nenašli. Nemusí tomu ale tak být. Určitě jste už slyšeli o tom, že se České republice přezdívá Montovna Evropy. Sousední Sasko má podobnou nálepku také, tomu se zase říká Křemíkové Sasko. I když oba pojmy mohou působit poněkud hanlivě, není důvod se na kohokoli zlobit. Díky tomu, že právě v našich končinách najdeme tak vysokou koncentraci výrobních firem, vzniká tu tolik nových pracovních příležitostí. A operátor stroje, který je jednou z nejžádanějších profesí v rámci práce ve fabrice, si tak může vybírat zaměstnavatele i klást podmínky.

Proč operátor výroby není dělník?

Na úvod si trochu zaslovíčkaříme. Občas někde narazíme na řečnickou otázku, proč se operátor výroby jmenuje právě takhle a kam že se poděl starý dobrý dělník. Snažili jsme se hledat ve slovnících a zjistili jsme pouze to, že s nástupem nových poměrů na trhu práce po Sametové revoluci (protože, co si budeme povídat, devadesátky byly moderní průmyslovou revolucí 20. století) došlo i ke změně názvů pracovních pozic. Nestála za tím ale snaha být světoví a protlačit do češtiny co nejvíce rádoby anglických názvů typu manažer, ale to, že dosavadní názvy pozic už neobsáhly jejich podstatu.

A tak zmizel i dělník, který před revolucí pracoval rukama, a nahradil ho operátor výroby, protože dělník devadesátých let už toho rukama moc neudělal, zato musel dohlížet na celý výrobní proces. Dělník pracoval s jednoduchými ručními nástroji, zato operátor provádí kvalifikované technické manipulace s více či méně složitějším technickým zařízením. Někdy se proto tato pozice nazývá také operátor stroje, tedy jakási obsluha stroje, který výrobu fakticky vykonává. Pokud jste tedy operátor a někdo vám řekne, že jste pořád obyčejný dělník, nedejte se. Nejste obyčejný dělník.

výroba a zpracování plastů

Pracovat jako operátor výroby je hlavně v případě práce v Německu ideální volba: člověk má po práci čistou hlavu, zaměstnání najde v podstatě hned a navíc je všude plno Čechů.

Oblast česko-německých hranic je z hlediska práce ve fabrice zlatý důl

Teď už se pojďme podívat na to tajemství, které stojí za tím, proč ve střední Evropě rostou fabriky jako houby po dešti. Představte si, že jste podnikatel, máte kapitál a hodláte ho investovat tak, aby se vám co nejdříve zhodnotil. Kromě toho, že objevíte nějakou díru na trhu, potřebujete také zvážit, jaké jsou pro váš podnikatelský záměr v dané ekonomice (tedy v dané lokalitě) podmínky, náklady a rizika. I když se jednotlivé body hodnotí zvlášť, je nakonec vždycky důležité posoudit je společně. Z toho se pak pravidelně sestavují žebříčky nejlepších destinací pro výrobu. Víte, která země je už třetím rokem nejlepším místem pro otevření výrobní firmy? Správně, je to Česko.

A z těsné blízkosti Česka jako nejlepší země pro výrobu těží Sasko s Bavorskem, které jsou na českou výrobu přímo napojené. Proto není divu, že plno práce ve fabrice najdete i v německém pohraničí. Firmy na obou stranách hranic spolu obvykle úzce spolupracují, každá vyrobí nějakou část celku, který pak společně vyvezou do celého světa. Krátké dojezdové vzdálenosti do Německa pak využívají čeští pendleři, protože proč pracovat v Česku za pětadvacet, když v Německu můžu dělat jako operátor za dvojnásobek, což je pro oba (Čecha i jeho německého zaměstnavatele) vzájemný win-win vztah.

Proč je fajn být operátor výroby, a proč právě v Německu?

No a protože je takových firem kolem česko-německých hranic plno, práci v nich musí někdo dělat. Tím někým je samozřejmě operátor výroby, ke kterému se konečně dostáváme. Omezíme se ale jen na oblast Německa poblíž hranic s Českou republikou, právě sem se totiž sjíždí nejvíc Čechů za prací a operátor stroje je mezi nimi jednoznačně nejhledanější pozice – a také mezi firmami, které práci Čechům v Německu dávají. Takže si konečně pojďme odpovědět na otázku, proč je mezi pendlery pozice operátora stroje ve výrobě v Německu tak žádanou profesí?

1. Operátor výroby může být každý

I když to zní posměšně, rozhodně to tak myšleno není. Nebyli jste zrovna studijní typy a učiliště jste dokončili s odřenýma ušima? Rozhodně to neznamená, že musíte strávit život na úřadu práce. Zasvětili jste studiu na vysoké škole všechno, ale právě teď ve vašem oboru namůžete najít uplatnění a složenky z něčeho platit musíte? Nebo prostě jenom chcete zkusit, co obnáší práce v zahraničí? Operátor výroby v Německu je ideální řešení. Abyste mohli pracovat ve fabrice, není potřeba žádného vzdělání ani předchozí praxe. Některé fabriky sice požadují maturitu, to ale neznamená, že nenajdete práci třeba v sousední firmě. A protože je práce ve fabrice v pohraničí všude plno, je také potřeba tisíců operátorů. Konkurence tak není nijak vysoká, požadavky na uchazeče také ne, a tak tuto práci může vykonávat skutečně každý.

2. Čech se jako operátor výroby v Německu snadno adaptuje

Práce ve fabrice v Německu zaměstnává denně desetitisíce lidí z Česka, a protože je pendlerů víc než fabrik, v práci se spolu potkávají. Kdo již má jakoukoli zkušenost s prací v zahraničí, jistě nám dá za pravdu, že mnohem lépe se člověk cítí v takové práci, kde se domluví. Pokud má tedy český pendler mezi kolegy Čechy, představují pro něj jakousi jistotu, záchytný bod, zkrátka něco, v co podvědomě věří a co mu poskytuje jistotu. Ať už jsme na tom s hrdostí ke všemu českému jak chceme, pořád nás to bude tíhnout k tomu, co je pro nás důvěrné známé. Když se tedy v práci v Německu domluvíme mateřským jazykem, snadněji se na novém pracovišti adaptujeme. Navíc si mezi českými kolegy můžeme domluvit třeba spolujízdu nebo spolubydlení, což je jednoznačně výhodné i po stránce finanční.

Výrobních hal, jako je tahle, je v Ústeckém kraji, v Sasku i v Bavorsku všude plno. I když to není bůhvíjaká podívaná pro turisty, pro místní obyvatele to znamená jediné: dostatek pracovních příležitostí pro všechny.

3. Velká koncentrace fabrik v Sasku = více pracovních příležitostí nejen práce ve fabrice

To, že je oblast česko-německých hranic protkaná fabrikami, je nakonec pro uchazeče o práci v Německu vskutku skvělá zpráva. I když na tom nejste s němčinou nejlépe a vysokoškolským diplomem také nedisponujete, neznamená to, že si nemůžete práci v Německu vybírat! Nelíbí se vám chování vašeho šéfa? Můžete si najít práci v jiné firmě! Máte pocit, že vám málo platí? Je na čase poohlédnout se po jiné pracovní příležitosti! Nebaví vás náplň práce? Najděte si zajímavější práci! V pohraničním pásmu můžete pracovat napříč obory: v potravinářství, automotive, textilním průmyslu, kovodělném průmyslu a dalších a dalších. Propustili vás pro nadbytečnost? Není nic jednoduššího, než oslovit jiné firmy nebo personální agentury. Nastoupit jako operátor výroby je to nejjednodušší, jak v Německu začít (nebo pokračovat).

4. Platy v Německu na pozici operátor výroby jsou někde jinde

Stručně řečeno, je to tak. Podrobněji se pojďme podívat na pár statistik. Zatímco v roce 2022 je hodinová minimální mzda v Česku 96,40 Kč (3,95 €), minimální mzda v Německu na hodinu dělá 12 €. To je třikrát více! Pravda, operátor stroje v Česku obvykle minimální mzdu nebere. Průměrně si ale letos vydělal 170 korun na hodinu, což odpovídá 6,97 €. A co znamená ta průměrná mzda?

Často se čtenáři mylně domnívají, že průměrná mzda je minimum, které by měli brát. Ze základní školy si jistě pamatujeme prostý aritmetický průměr: Soused má osm aut a vy ani jedno, průměrně však máte oba čtyři auta. Tyhle počty jsou nejen u aut, ale i v případě průměrné mzdy, velmi teoretické a jejich smyslem není nikoho naštvat, natož v něm vyvolat pocit, že je budižkničemu. Průměrný plat operátora výroby je nutné brát s rezervou také v případě, že vám někdo říká, že by za 170 korun na hodinu nevstal. Průměr se totiž nepočítá z holých základů mzdy, ale včetně všech složek. Pokud tedy někdo rád bere směny o svátek a v neděli, je jasné, že si se všemi příplatky vydělá víc.

V Německu bere operátor výroby dvakrát tolik, co v Česku

A co plat operátora výroby v Německu? Minimální mzda v Německu je od 1. října 12 € na hodinu, pro pracovníky personálních agentur začínají mzdy na 12,43 €. V Německu jsou pro přiznání výše platů trochu jiné zvyklosti. Němci jedou podle tabulek, do kterých si napasují každého, koho zaměstnají. Když po dokončení školy začnete pracovat, obvykle dostanete nejnižší možnou mzdu. Čím delší praxi potom prokazujete, tím výše v tabulkách postupujete. Funguje to obdobně jako na českých úřadech: Nastoupíte za minimum a čím déle svou práci vykonáváte, tím více vyděláváte. Pokud tedy nastoupíte v Německu jako operátor, na nějž není nutná žádná kvalifikace, začínáte na minimální mzdě. Jako agenturní pracovník si vyděláte 12,43 € na hodinu, jako kmenový 12 €. I když je to minimum, pořád je to dvojnásobek toho, co dostanete průměrně v Česku. Jenže němečtí zaměstnavatelé vám k tomu přidají třeba taky příspěvek na dopravu neboli Fahrgeld.

5. Operátor výroby je jistota práce

Někdy nás ani sebelepší vzdělání u zaměstnavatele nezachrání. Firmy v rámci úspor často přistupují k outsourcingu některých profesí, například proč zaměstnávat vlastní účetní oddělení, když jejich práci levněji odvede účetní firma. U operátorů tohle nehrozí. I když se snažíme všechno možné digitalizovat a práci za dělníky dnes vykonávají stroje, firmy pořád potřebují někoho, kdo se o ty stroje postará. A tím někým je náš starý dobrý operátor stroje. Čas od času se samozřejmě stane, že firma nebude mít dostatek zakázek pro všechny operátory a najede na nějaký úsporný režim, během kterého budete muset být doma. Kdyby ale musela propouštět, pořád má český operátor fůru možností. Třeba se ucházet o práci někde jinde. Po českých operátorech výroby bude v Německu poptávka vždycky.

Náš blog

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce 2022 pracovalo v Německu přes...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství (Mutterschutzgesetz). Otázka, jak je to...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: xx. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář