Nabídka práce v Německu - Starke JobsOperátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu - Starke Jobs

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání?

Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je to samý operátor výroby? Někdy to vypadá, že inzerující společnosti na tom musí být fakt špatně, když ještě nikoho nenašli. Nemusí tomu ale tak být. Určitě jste už slyšeli o tom, že se České republice přezdívá Montovna Evropy. Sousední Sasko má podobnou nálepku také, tomu se zase říká Křemíkové Sasko. I když oba pojmy mohou působit poněkud hanlivě, není důvod se na kohokoli zlobit. Díky tomu, že právě v našich končinách najdeme tak vysokou koncentraci výrobních firem, vzniká tu tolik nových pracovních příležitostí. A operátor stroje, který je jednou z nejžádanějších profesí v rámci práce ve fabrice, si tak může vybírat zaměstnavatele i klást podmínky.

Proč operátor výroby není dělník?

Na úvod si trochu zaslovíčkaříme. Občas někde narazíme na řečnickou otázku, proč se operátor výroby jmenuje právě takhle a kam že se poděl starý dobrý dělník. Snažili jsme se hledat ve slovnících a zjistili jsme pouze to, že s nástupem nových poměrů na trhu práce po Sametové revoluci (protože, co si budeme povídat, devadesátky byly moderní průmyslovou revolucí 20. století) došlo i ke změně názvů pracovních pozic. Nestála za tím ale snaha být světoví a protlačit do češtiny co nejvíce rádoby anglických názvů typu manažer, ale to, že dosavadní názvy pozic už neobsáhly jejich podstatu.

A tak zmizel i dělník, který před revolucí pracoval rukama, a nahradil ho operátor výroby, protože dělník devadesátých let už toho rukama moc neudělal, zato musel dohlížet na celý výrobní proces. Dělník pracoval s jednoduchými ručními nástroji, zato operátor provádí kvalifikované technické manipulace s více či méně složitějším technickým zařízením. Někdy se proto tato pozice nazývá také operátor stroje, tedy jakási obsluha stroje, který výrobu fakticky vykonává. Pokud jste tedy operátor a někdo vám řekne, že jste pořád obyčejný dělník, nedejte se. Nejste obyčejný dělník.

výroba a zpracování plastů

Pracovat jako operátor výroby je hlavně v případě práce v Německu ideální volba: člověk má po práci čistou hlavu, zaměstnání najde v podstatě hned a navíc je všude plno Čechů.

Oblast česko-německých hranic je z hlediska práce ve fabrice zlatý důl

Teď už se pojďme podívat na to tajemství, které stojí za tím, proč ve střední Evropě rostou fabriky jako houby po dešti. Představte si, že jste podnikatel, máte kapitál a hodláte ho investovat tak, aby se vám co nejdříve zhodnotil. Kromě toho, že objevíte nějakou díru na trhu, potřebujete také zvážit, jaké jsou pro váš podnikatelský záměr v dané ekonomice (tedy v dané lokalitě) podmínky, náklady a rizika. I když se jednotlivé body hodnotí zvlášť, je nakonec vždycky důležité posoudit je společně. Z toho se pak pravidelně sestavují žebříčky nejlepších destinací pro výrobu. Víte, která země je už třetím rokem nejlepším místem pro otevření výrobní firmy? Správně, je to Česko.

A z těsné blízkosti Česka jako nejlepší země pro výrobu těží Sasko s Bavorskem, které jsou na českou výrobu přímo napojené. Proto není divu, že plno práce ve fabrice najdete i v německém pohraničí. Firmy na obou stranách hranic spolu obvykle úzce spolupracují, každá vyrobí nějakou část celku, který pak společně vyvezou do celého světa. Krátké dojezdové vzdálenosti do Německa pak využívají čeští pendleři, protože proč pracovat v Česku za pětadvacet, když v Německu můžu dělat jako operátor za dvojnásobek, což je pro oba (Čecha i jeho německého zaměstnavatele) vzájemný win-win vztah.

Proč je fajn být operátor výroby, a proč právě v Německu?

No a protože je takových firem kolem česko-německých hranic plno, práci v nich musí někdo dělat. Tím někým je samozřejmě operátor výroby, ke kterému se konečně dostáváme. Omezíme se ale jen na oblast Německa poblíž hranic s Českou republikou, právě sem se totiž sjíždí nejvíc Čechů za prací a operátor stroje je mezi nimi jednoznačně nejhledanější pozice – a také mezi firmami, které práci Čechům v Německu dávají. Takže si konečně pojďme odpovědět na otázku, proč je mezi pendlery pozice operátora stroje ve výrobě v Německu tak žádanou profesí?

1. Operátor výroby může být každý

I když to zní posměšně, rozhodně to tak myšleno není. Nebyli jste zrovna studijní typy a učiliště jste dokončili s odřenýma ušima? Rozhodně to neznamená, že musíte strávit život na úřadu práce. Zasvětili jste studiu na vysoké škole všechno, ale právě teď ve vašem oboru namůžete najít uplatnění a složenky z něčeho platit musíte? Nebo prostě jenom chcete zkusit, co obnáší práce v zahraničí? Operátor výroby v Německu je ideální řešení. Abyste mohli pracovat ve fabrice, není potřeba žádného vzdělání ani předchozí praxe. Některé fabriky sice požadují maturitu, to ale neznamená, že nenajdete práci třeba v sousední firmě. A protože je práce ve fabrice v pohraničí všude plno, je také potřeba tisíců operátorů. Konkurence tak není nijak vysoká, požadavky na uchazeče také ne, a tak tuto práci může vykonávat skutečně každý.

2. Čech se jako operátor výroby v Německu snadno adaptuje

Práce ve fabrice v Německu zaměstnává denně desetitisíce lidí z Česka, a protože je pendlerů víc než fabrik, v práci se spolu potkávají. Kdo již má jakoukoli zkušenost s prací v zahraničí, jistě nám dá za pravdu, že mnohem lépe se člověk cítí v takové práci, kde se domluví. Pokud má tedy český pendler mezi kolegy Čechy, představují pro něj jakousi jistotu, záchytný bod, zkrátka něco, v co podvědomě věří a co mu poskytuje jistotu. Ať už jsme na tom s hrdostí ke všemu českému jak chceme, pořád nás to bude tíhnout k tomu, co je pro nás důvěrné známé. Když se tedy v práci v Německu domluvíme mateřským jazykem, snadněji se na novém pracovišti adaptujeme. Navíc si mezi českými kolegy můžeme domluvit třeba spolujízdu nebo spolubydlení, což je jednoznačně výhodné i po stránce finanční.

Výrobních hal, jako je tahle, je v Ústeckém kraji, v Sasku i v Bavorsku všude plno. I když to není bůhvíjaká podívaná pro turisty, pro místní obyvatele to znamená jediné: dostatek pracovních příležitostí pro všechny.

3. Velká koncentrace fabrik v Sasku = více pracovních příležitostí nejen práce ve fabrice

To, že je oblast česko-německých hranic protkaná fabrikami, je nakonec pro uchazeče o práci v Německu vskutku skvělá zpráva. I když na tom nejste s němčinou nejlépe a vysokoškolským diplomem také nedisponujete, neznamená to, že si nemůžete práci v Německu vybírat! Nelíbí se vám chování vašeho šéfa? Můžete si najít práci v jiné firmě! Máte pocit, že vám málo platí? Je na čase poohlédnout se po jiné pracovní příležitosti! Nebaví vás náplň práce? Najděte si zajímavější práci! V pohraničním pásmu můžete pracovat napříč obory: v potravinářství, automotive, textilním průmyslu, kovodělném průmyslu a dalších a dalších. Propustili vás pro nadbytečnost? Není nic jednoduššího, než oslovit jiné firmy nebo personální agentury. Nastoupit jako operátor výroby je to nejjednodušší, jak v Německu začít (nebo pokračovat).

4. Platy v Německu na pozici operátor výroby jsou někde jinde

Stručně řečeno, je to tak. Podrobněji se pojďme podívat na pár statistik. Zatímco v roce 2022 je hodinová minimální mzda v Česku 96,40 Kč (3,95 €), minimální mzda v Německu na hodinu dělá 12 €. To je třikrát více! Pravda, operátor stroje v Česku obvykle minimální mzdu nebere. Průměrně si ale letos vydělal 170 korun na hodinu, což odpovídá 6,97 €. A co znamená ta průměrná mzda?

Často se čtenáři mylně domnívají, že průměrná mzda je minimum, které by měli brát. Ze základní školy si jistě pamatujeme prostý aritmetický průměr: Soused má osm aut a vy ani jedno, průměrně však máte oba čtyři auta. Tyhle počty jsou nejen u aut, ale i v případě průměrné mzdy, velmi teoretické a jejich smyslem není nikoho naštvat, natož v něm vyvolat pocit, že je budižkničemu. Průměrný plat operátora výroby je nutné brát s rezervou také v případě, že vám někdo říká, že by za 170 korun na hodinu nevstal. Průměr se totiž nepočítá z holých základů mzdy, ale včetně všech složek. Pokud tedy někdo rád bere směny o svátek a v neděli, je jasné, že si se všemi příplatky vydělá víc.

V Německu bere operátor výroby dvakrát tolik, co v Česku

A co plat operátora výroby v Německu? Minimální mzda v Německu je od 1. října 12 € na hodinu, pro pracovníky personálních agentur začínají mzdy na 12,43 €. V Německu jsou pro přiznání výše platů trochu jiné zvyklosti. Němci jedou podle tabulek, do kterých si napasují každého, koho zaměstnají. Když po dokončení školy začnete pracovat, obvykle dostanete nejnižší možnou mzdu. Čím delší praxi potom prokazujete, tím výše v tabulkách postupujete. Funguje to obdobně jako na českých úřadech: Nastoupíte za minimum a čím déle svou práci vykonáváte, tím více vyděláváte. Pokud tedy nastoupíte v Německu jako operátor, na nějž není nutná žádná kvalifikace, začínáte na minimální mzdě. Jako agenturní pracovník si vyděláte 12,43 € na hodinu, jako kmenový 12 €. I když je to minimum, pořád je to dvojnásobek toho, co dostanete průměrně v Česku. Jenže němečtí zaměstnavatelé vám k tomu přidají třeba taky příspěvek na dopravu neboli Fahrgeld.

5. Operátor výroby je jistota práce

Někdy nás ani sebelepší vzdělání u zaměstnavatele nezachrání. Firmy v rámci úspor často přistupují k outsourcingu některých profesí, například proč zaměstnávat vlastní účetní oddělení, když jejich práci levněji odvede účetní firma. U operátorů tohle nehrozí. I když se snažíme všechno možné digitalizovat a práci za dělníky dnes vykonávají stroje, firmy pořád potřebují někoho, kdo se o ty stroje postará. A tím někým je náš starý dobrý operátor stroje. Čas od času se samozřejmě stane, že firma nebude mít dostatek zakázek pro všechny operátory a najede na nějaký úsporný režim, během kterého budete muset být doma. Kdyby ale musela propouštět, pořád má český operátor fůru možností. Třeba se ucházet o práci někde jinde. Po českých operátorech výroby bude v Německu poptávka vždycky.

Náš blog

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit. Co to znamená a jak se mu vyhnout? Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Finance, Informace

Mimořádných 300 € pendleři zřejmě nedostanou, bonusový Kindergeld už je vyplácen na účty Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář