Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu - Starke Jobs

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 4. listopadu 2022 – Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je to samý operátor výroby? Někdy to vypadá, že inzerující společnosti na tom musí být fakt špatně, když ještě nikoho nenašli. Nemusí tomu ale tak být. Určitě jste už slyšeli o tom, že se České republice přezdívá Montovna Evropy. Sousední Sasko má podobnou nálepku také, tomu se zase říká Křemíkové Sasko. I když oba pojmy mohou působit poněkud hanlivě, není důvod se na kohokoli zlobit. Díky tomu, že právě v našich končinách najdeme tak vysokou koncentraci výrobních firem, vzniká tu tolik nových pracovních příležitostí. A operátor stroje, který je jednou z nejžádanějších profesí v rámci práce ve fabrice, si tak může vybírat zaměstnavatele i klást podmínky.

Proč operátor výroby není dělník?

Na úvod si trochu zaslovíčkaříme. Občas někde narazíme na řečnickou otázku, proč se operátor výroby jmenuje právě takhle a kam že se poděl starý dobrý dělník. Snažili jsme se hledat ve slovnících a zjistili jsme pouze to, že s nástupem nových poměrů na trhu práce po Sametové revoluci (protože, co si budeme povídat, devadesátky byly moderní průmyslovou revolucí 20. století) došlo i ke změně názvů pracovních pozic. Nestála za tím ale snaha být světoví a protlačit do češtiny co nejvíce rádoby anglických názvů typu manažer, ale to, že dosavadní názvy pozic už neobsáhly jejich podstatu.

A tak zmizel i dělník, který před revolucí pracoval rukama, a nahradil ho operátor výroby, protože dělník devadesátých let už toho rukama moc neudělal, zato musel dohlížet na celý výrobní proces. Dělník pracoval s jednoduchými ručními nástroji, zato operátor provádí kvalifikované technické manipulace s více či méně složitějším technickým zařízením. Někdy se proto tato pozice nazývá také operátor stroje, tedy jakási obsluha stroje, který výrobu fakticky vykonává. Pokud jste tedy operátor a někdo vám řekne, že jste pořád obyčejný dělník, nedejte se. Nejste obyčejný dělník.

výroba a zpracování plastů

Pracovat jako operátor výroby je hlavně v případě práce v Německu ideální volba: člověk má po práci čistou hlavu, zaměstnání najde v podstatě hned a navíc je všude plno Čechů.

Oblast česko-německých hranic je z hlediska práce ve fabrice zlatý důl

Teď už se pojďme podívat na to tajemství, které stojí za tím, proč ve střední Evropě rostou fabriky jako houby po dešti. Představte si, že jste podnikatel, máte kapitál a hodláte ho investovat tak, aby se vám co nejdříve zhodnotil. Kromě toho, že objevíte nějakou díru na trhu, potřebujete také zvážit, jaké jsou pro váš podnikatelský záměr v dané ekonomice (tedy v dané lokalitě) podmínky, náklady a rizika. I když se jednotlivé body hodnotí zvlášť, je nakonec vždycky důležité posoudit je společně. Z toho se pak pravidelně sestavují žebříčky nejlepších destinací pro výrobu. Víte, která země je už třetím rokem nejlepším místem pro otevření výrobní firmy? Správně, je to Česko.

A z těsné blízkosti Česka jako nejlepší země pro výrobu těží Sasko s Bavorskem, které jsou na českou výrobu přímo napojené. Proto není divu, že plno práce ve fabrice najdete i v německém pohraničí. Firmy na obou stranách hranic spolu obvykle úzce spolupracují, každá vyrobí nějakou část celku, který pak společně vyvezou do celého světa. Krátké dojezdové vzdálenosti do Německa pak využívají čeští pendleři, protože proč pracovat v Česku za pětadvacet, když v Německu můžu dělat jako operátor za dvojnásobek, což je pro oba (Čecha i jeho německého zaměstnavatele) vzájemný win-win vztah.

Proč je fajn být operátor výroby, a proč právě v Německu?

No a protože je takových firem kolem česko-německých hranic plno, práci v nich musí někdo dělat. Tím někým je samozřejmě operátor výroby, ke kterému se konečně dostáváme. Omezíme se ale jen na oblast Německa poblíž hranic s Českou republikou, právě sem se totiž sjíždí nejvíc Čechů za prací a operátor stroje je mezi nimi jednoznačně nejhledanější pozice – a také mezi firmami, které práci Čechům v Německu dávají. Takže si konečně pojďme odpovědět na otázku, proč je mezi pendlery pozice operátora stroje ve výrobě v Německu tak žádanou profesí?

1. Operátor výroby může být každý

I když to zní posměšně, rozhodně to tak myšleno není. Nebyli jste zrovna studijní typy a učiliště jste dokončili s odřenýma ušima? Rozhodně to neznamená, že musíte strávit život na úřadu práce. Zasvětili jste studiu na vysoké škole všechno, ale právě teď ve vašem oboru namůžete najít uplatnění a složenky z něčeho platit musíte? Nebo prostě jenom chcete zkusit, co obnáší práce v zahraničí? Operátor výroby v Německu je ideální řešení. Abyste mohli pracovat ve fabrice, není potřeba žádného vzdělání ani předchozí praxe. Některé fabriky sice požadují maturitu, to ale neznamená, že nenajdete práci třeba v sousední firmě. A protože je práce ve fabrice v pohraničí všude plno, je také potřeba tisíců operátorů. Konkurence tak není nijak vysoká, požadavky na uchazeče také ne, a tak tuto práci může vykonávat skutečně každý.

2. Čech se jako operátor výroby v Německu snadno adaptuje

Práce ve fabrice v Německu zaměstnává denně desetitisíce lidí z Česka, a protože je pendlerů víc než fabrik, v práci se spolu potkávají. Kdo již má jakoukoli zkušenost s prací v zahraničí, jistě nám dá za pravdu, že mnohem lépe se člověk cítí v takové práci, kde se domluví. Pokud má tedy český pendler mezi kolegy Čechy, představují pro něj jakousi jistotu, záchytný bod, zkrátka něco, v co podvědomě věří a co mu poskytuje jistotu. Ať už jsme na tom s hrdostí ke všemu českému jak chceme, pořád nás to bude tíhnout k tomu, co je pro nás důvěrné známé. Když se tedy v práci v Německu domluvíme mateřským jazykem, snadněji se na novém pracovišti adaptujeme. Navíc si mezi českými kolegy můžeme domluvit třeba spolujízdu nebo spolubydlení, což je jednoznačně výhodné i po stránce finanční.

Výrobních hal, jako je tahle, je v Ústeckém kraji, v Sasku i v Bavorsku všude plno. I když to není bůhvíjaká podívaná pro turisty, pro místní obyvatele to znamená jediné: dostatek pracovních příležitostí pro všechny.

3. Velká koncentrace fabrik v Sasku = více pracovních příležitostí nejen práce ve fabrice

To, že je oblast česko-německých hranic protkaná fabrikami, je nakonec pro uchazeče o práci v Německu vskutku skvělá zpráva. I když na tom nejste s němčinou nejlépe a vysokoškolským diplomem také nedisponujete, neznamená to, že si nemůžete práci v Německu vybírat! Nelíbí se vám chování vašeho šéfa? Můžete si najít práci v jiné firmě! Máte pocit, že vám málo platí? Je na čase poohlédnout se po jiné pracovní příležitosti! Nebaví vás náplň práce? Najděte si zajímavější práci! V pohraničním pásmu můžete pracovat napříč obory: v potravinářství, automotive, textilním průmyslu, kovodělném průmyslu a dalších a dalších. Propustili vás pro nadbytečnost? Není nic jednoduššího, než oslovit jiné firmy nebo personální agentury. Nastoupit jako operátor výroby je to nejjednodušší, jak v Německu začít (nebo pokračovat).

4. Platy v Německu na pozici operátor výroby jsou někde jinde

Stručně řečeno, je to tak. Podrobněji se pojďme podívat na pár statistik. Zatímco v roce 2022 je hodinová minimální mzda v Česku 96,40 Kč (3,95 €), minimální mzda v Německu na hodinu dělá 12 €. To je třikrát více! Pravda, operátor stroje v Česku obvykle minimální mzdu nebere. Průměrně si ale letos vydělal 170 korun na hodinu, což odpovídá 6,97 €. A co znamená ta průměrná mzda?

Často se čtenáři mylně domnívají, že průměrná mzda je minimum, které by měli brát. Ze základní školy si jistě pamatujeme prostý aritmetický průměr: Soused má osm aut a vy ani jedno, průměrně však máte oba čtyři auta. Tyhle počty jsou nejen u aut, ale i v případě průměrné mzdy, velmi teoretické a jejich smyslem není nikoho naštvat, natož v něm vyvolat pocit, že je budižkničemu. Průměrný plat operátora výroby je nutné brát s rezervou také v případě, že vám někdo říká, že by za 170 korun na hodinu nevstal. Průměr se totiž nepočítá z holých základů mzdy, ale včetně všech složek. Pokud tedy někdo rád bere směny o svátek a v neděli, je jasné, že si se všemi příplatky vydělá víc.

V Německu bere operátor výroby dvakrát tolik, co v Česku

A co plat operátora výroby v Německu? Minimální mzda v Německu je od 1. října 12 € na hodinu, pro pracovníky personálních agentur začínají mzdy na 12,43 €. V Německu jsou pro přiznání výše platů trochu jiné zvyklosti. Němci jedou podle tabulek, do kterých si napasují každého, koho zaměstnají. Když po dokončení školy začnete pracovat, obvykle dostanete nejnižší možnou mzdu. Čím delší praxi potom prokazujete, tím výše v tabulkách postupujete. Funguje to obdobně jako na českých úřadech: Nastoupíte za minimum a čím déle svou práci vykonáváte, tím více vyděláváte. Pokud tedy nastoupíte v Německu jako operátor, na nějž není nutná žádná kvalifikace, začínáte na minimální mzdě. Jako agenturní pracovník si vyděláte 12,43 € na hodinu, jako kmenový 12 €. I když je to minimum, pořád je to dvojnásobek toho, co dostanete průměrně v Česku. Jenže němečtí zaměstnavatelé vám k tomu přidají třeba taky příspěvek na dopravu neboli Fahrgeld.

5. Operátor výroby je jistota práce

Někdy nás ani sebelepší vzdělání u zaměstnavatele nezachrání. Firmy v rámci úspor často přistupují k outsourcingu některých profesí, například proč zaměstnávat vlastní účetní oddělení, když jejich práci levněji odvede účetní firma. U operátorů tohle nehrozí. I když se snažíme všechno možné digitalizovat a práci za dělníky dnes vykonávají stroje, firmy pořád potřebují někoho, kdo se o ty stroje postará. A tím někým je náš starý dobrý operátor stroje. Čas od času se samozřejmě stane, že firma nebude mít dostatek zakázek pro všechny operátory a najede na nějaký úsporný režim, během kterého budete muset být doma. Kdyby ale musela propouštět, pořád má český operátor fůru možností. Třeba se ucházet o práci někde jinde. Po českých operátorech výroby bude v Německu poptávka vždycky.

Náš blog

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který ke své práci potřebuje průkaz...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí. Není divu, mají jazykové znalosti,...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v registrovaném partnerství, může ten s...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v kanceláři o tom, kdo má větší nárok na...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung nebo Aufhebungsvertrag, ale vy vůbec...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu je pro rok 2024 zákonem stanova na 12,41 €, pro zaměstnance...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v Německu vás čeká spousta vyřizování. Protože jde přeci jenom...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen v něm, se mění. Důvody, proč tomu tak je,...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k pravidelným úpravám minimální mzdy, Německo je aktuálně zemí...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro obyvatele pohraničních oblastí je čím dál tím více lákavější...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se od 17. října nedostanete do Německa bez strpení kontroly...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od prvního...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Datum poslední aktualizace: 4. října 2023 - Němci si na zaměstnanost svých občanů skutečně zakládají. Mít aspoň nějaký příjem je...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář