Nabídka práce v Německu - Starke JobsNávrat do práce po rodičovské dovolené - Starke Jobs

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký

Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním ze zásadních životních okamžiků každého rodiče, zejména pak matek, které bývají s dětmi doma častěji. Skloubit rodičovství s prací není vůbec jednoduché. Ať už se jedná o návrat do starého zaměstnání nebo si hledáme úplně nové, s dítětem za zády už nikdy nebude nic, jako dřív. S dítětem navíc přichází určitá omezení, matky těžko zůstanou v práci déle jen proto, že si to šéf přeje, aniž by to věděly dopředu. Problém bývá i se směnným provozem, který u bezdětných nepředstavuje takové komplikace, jako u rodičů s malými dětmi. Není proto divu, že řada matek se po rodičovské už do své původní práce nevrací. Přesto ale existuje plno těch, co si bez svého místa už déle svůj život představit nedokážou. Jak zvládnout návrat do práce po rodičovské dovolené, na to se zaměříme v tomto článku.

Zůstat doma čtyři roky může být fajn pro dítě, ale těžké pro kariéru

Německé matky zůstávají po porodu 8 týdnů na mateřské dovolené, pak zpravidla přecházejí na rodičovskou dovolenou, která trvá až 36 týdnů. Rodičovskou dovolenou lze rozdělit na tři období, část rodičovské dovolené je možné čerpat až do osmi let věku dítěte. Češky, které do Německa dojíždějí za prací, obvykle po skončení 12 měsíců rodičovské dovolené v Německu využijí nároku na český rodičák. Do práce se tak pendlerky vrací po třech letech rodičovské dovolené, tak, jak jsou navyklé z českých poměrů.

Po návratu do práce po rodičovské dovolené máte nárok na původní podmínky

Po rodičovské dovolené máte zákonný nárok vrátit se na svou původní pozici ve stejném rozsahu pracovní doby a za stejný plat, jako před nástupem na mateřskou dovolenou (s uvážením změn v platových tabulkách). Během let, kdy jste doma, ale může v práci dojít k provozním změnám. Vaše pracovní místo může spadat pod jiný typ úvazku, může ale také úplně zaniknout. Pro zaměstnavatele však zůstává povinnost najít vám jiné pracovní místo, kdy bude zachován plat a pracovní doba. To ale může představovat v řadě případů takřka neřešitelný problém. Když se tedy bude blížit datum vašeho návratu, obraťte se na svého zaměstnavatele a vyžádejte si informace o vašem pracovním místě.

návrat do práce po rodičovské

Do pracovního procesu se zapojte ještě během rodičáku

Chcete se vrátit do své předchozí práce? Několik měsíců předem se zapojte do dění ve firmě. Ideální je osobní návštěva, kdy si přijedete prohlédnout, co se za roky doma na pracovišti změnilo. Při té příležitosti se můžete seznámit s novými kolegy a dohodnout si podmínky nástupu. Připravte si své požadavky: Jaká pracovní doba by vám vyhovovala? Kolik hodin týdně chcete odpracovat? Některé matky se v této fázi postupně začleňují do pracovního procesu, i kdyby jen jako záskok za nemocného kolegu nebo jako výpomoc. Připomínáme, že během rodičovské dovolené můžete odpracovat až 32 hodin týdně, a to i na stejné pozici, jakou jste měli před nástupem na rodičovskou dovolenou.

Co s nevyčerpanou dovolenou před nástupem na mateřskou?

Pokud zaměstnanec v roce, ve kterém odcházel na mateřskou dovolenou, nevyčerpal celý nárok na dovolenou, převede se dovolená (tzv. Resturlaub) do doby po návratu do práce. Dovolenou musí zaměstnanec vyčerpat nejdéle v následujícím roce po návratu, jinak dovolená propadne. Pokud po první rodičovské dovolené následuje další s dalším dítětem, Resturlaub nezaniká, ale je zachován do doby návratu z poslední rodičovské dovolené. Jestliže ale dojde k ukončení pracovního poměru během rodičovské dovolené nebo na jejím konci, Resturlaub musí být zaměstnavatelem proplacena.

DŮLEŽITÉ VĚDĚT! Zatímco jste doma na rodičovské dovolené, nemáte nárok na řádnou dovolenou na zotavenou. V principu není možné, abyste na jeden den čerpali zároveň dovolenou na zotavenou a rodičovskou dovolenou. Dovolená na zotavenou, kterou vám poskytuje zaměstnavatel, vám náleží pouze za dny, během kterých jste na rodičovské dovolené nebyli. Jiná situace nastává, pokud jste na mateřské dovolené. Dny na mateřské dovolené jsou stále považovány za dny výkonu práce, a proto vám za toto období dovolená na zotavenou náleží.

Nemůže se vrátit do původní práce? Hledejte novou s dostatečným předstihem

Pro mnoho rodičů ale není návrat do práce po rodičovské dovolené k původnímu zaměstnání možný. Daleké dojíždění, nevyhovující pracovní doba, ale i úplně noví a neznámí kolegové, to je jen výčet toho, proč se mnoho matek po mateřské rozhodně ve starém zaměstnání skončit. Jenže s příchodem dítěte a odchodem ze starého zaměstnání se tak dostávají před otázku, co vlastně dělat? Pokud má žena specifikou kvalifikaci, může být problém sehnat nové místo. V takovém případě potřebujete čas, který budete věnovat hledání nové práce. Nenechávejte proto hledání práce až na dobu, kdy vám rodičovská dovolená skončí. Pohovory můžete absolvovat i s předstihem, na kvalitního zaměstnance si firmy rádi počkají, nebo se dohodnete na postupném zapojení do pracovního procesu už během rodičáku.

Musím uvést rodičovskou dovolenou v životopise?

Ze zákona nemají zaměstnavatelé právo ptát se na informace o vašem rodinném stavu. Pokud se ale do práce vracíte po několika letech strávených doma s dítětem, pravděpodobně budete mít v životopise mezeru, na kterou se personalista zeptá. Na jednu stranu sice nemáte povinnost odpovídat, na druhou stranu si personalista takové věci dokáže domyslet, je proto lepší jednat narovinu. Co se určitě nevyplatí, je lhát. Personalisty může také zajímat, jak máte zajištěnu péči o dítě.

návrat do práce po rodičovské

Jak zvýšit šance na nalezení práce po mateřské?

Je nám jasné, že hledat práci po pár letech doma s dítětem může být značně komplikované. Nejde jen o provozní dobu školek, která rodiče malých dětí obzvlášť limituje. Ve společnosti stále panují předsudky o rodičích malých dětí, určitě znáte řeči o tom, že žena na mateřské zhloupne nebo ztratí pracovní návyky. Nic si z takových řečí nedělejte, pokud máte z personalisty při pohovoru pocit, že z vás dělá blbce nebo vámi pohrdá, věřte nám, že v takovém prostředí pracovat nechcete. Přesto je ale dobré vědět, na co se na pohovoru (a nejen tam!) zaměřit. Rodičovská dovolená vás totiž naučí spoustě věcí, které vás naopak činí konkurenceschopnými na trhu práce! Jaké jsou tedy vaše přednosti?

  • Organizační schopnosti
  • Odolnost
  • Flexibilita
  • Spolehlivost

Snad každý rodič ví, jaké je to starat se v horečkách o čilé dítě, které má hlad a vyžaduje pozornost. Zvládnout to není samozřejmost, přestože si myslíte, že ani jinou volbu nemáte. V mnoha situacích zkrátka musíte překonat sami sebe, a tak by byla škoda, kdybyste si takové superschopnosti nechali pro sebe.

Jak zaujmout už životopisem, abych se dostal k pohovoru?

V Německu je obvyklou součástí životopisu i motivační dopis, v Česku jej personalisti vyžadují jen málokdy. Není ale od věci napsat ho vždy, zvlášť když víte, že za posledních pár let do životopisu žádná nová pracovní zkušenost nepřibyla. I když, i rodičovská dovolená je velmi významnou zkušeností, kterou určitě stojí za to využít, a to právě v motivačím dopise. Ten má podobu souvislého textu, spíše krátkého, než dlouhého, zato výstižného a obsahujícího vše, co chcete personalistům sdělit. Motivační dopis je jakousi reklamou na vás samotné, odpovědí na otázku „proč byste měli vybrat právě mě?“. V první větě věcně napište, na jakou pozici reagujete. Dále se už zaměřte na vaše konkrétní schopnosti a konkurenční výhody. Ty vždy demonstrujte na konkrétních příkladech. Že takových, jako jste vy, běhá po světě plno? No a co, teď jde o vás.

Kam dál?

Náš blog obsahuje mnohem víc!

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Finance, Informace

Mimořádných 300 € pendleři zřejmě nedostanou, bonusový Kindergeld už je vyplácen na účty Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu...

Čtěte dále >

Minimální mzda 2022: Agenturní zaměstnanci budou vydělávat výrazně víc

Finance

Minimální mzda agenturních zaměstnanců v Německu stoupne na 12,43 € Zavedení 12eurové minimální mzdy v Německu zvedne minimální mzdu agenturních...

Čtěte dále >

Klimageld: Podpora rodin s nízkými příjmy i v roce 2023

Finance

Klimageld: Německo plánuje rozdávat peníze i v roce 2023 Německá vláda schválila již dva kompenzační balíčky, které přinesly více peněz...

Čtěte dále >

Nemocenská a náhrada mzdy v Německu

Finance, Zdraví

Nemocenská v Německu: Kdy mou nemoc platí zaměstnavatel a kdy pojišťovna? Pokud pracujete u jednoho zaměstnavatele déle než jeden měsíc...

Čtěte dále >

Kompenzační balíček v Německu: za nárůst cen více peněz do domácností

Finance

300 euro k výplatě a jednorázový Kindergeld bonus: Německo reaguje na stoupající ceny energií Stoupající ceny energií a pohonných hmot...

Čtěte dále >

Příspěvek na dopravu: 2022 přináší změny v nákladech na dojíždění

Finance, Informace

Příspěvky na dopravu od ledna 2022 vyšší jako kompenzace za rostoucí ceny ropy Nezávisle na dění na východě Evropy navrhla...

Čtěte dále >

MDŽ 2022: Karafiátům už odzvonilo, ženám jde o víc

Volný čas

MDŽ: Mezinárodní den žen v roce 2022 vyzdvihuje ochránkyně klimatu a volá po rovnosti žen celého světa Význam žen ve...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář