15 německých nej - Německo jako země mnoha prvenství

15 německých nej – Německo jako země mnoha prvenství

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 11. července 2019 – Německo je zemí s bohatou historií a pestrou kulturou a dnes patří k nejbohatším a nejvlivnějším státům v Evropě. V Německu se zrodila celá řada vynálezů, které najdete v každé domácnosti, a je také plné kuriózních zajímavostí. Patnáct z nich vám přinášíme v tomto článku. Co Němci zavedli během první světové války, kdo oblékal nacisty a co se stalo s majetkem říšského ministra propagandy?

Německo je zemí plnou protikladů, mnoho kuriozit ovlivňuje celý svět.

Bez řady německých inovací si dnes neumíme představit život.

1. Německo je kolébkou prvního časopisu na světě. Jmenoval se Erbauliche Monaths Unterredungen a světlo světa spatřil v roce 1663. Na seznam zajímavostí ho řadí především to, že vycházel celých pět let, což bylo na tehdejší poměry nevídané. Přesto neměl podobu časopisu, jak ji známe dnes. Představte si spíš tenkou publikaci psanou jedním autorem. Ovšem právě pravidelnost, s jakou časopis vycházel, inspirovala další autory k publikování podobných periodik.

2. Německo také jako první zavedlo letní čas. A to už v roce 1916, tedy během první světové války. Chtěli totiž získat hodinu denního světla navíc, aby ušetřili uhlí, které tehdy pomáhalo udržovat válečná tažení. Pro zajímavost, je otázkou, kdo letní čas vlastně vymyslel. Poprvé jej totiž navrhl Benjamin Franklin v dopise adresovaném vydavatelům časopisu Journal of Paris. Ironicky v něm zmínil, že by lidé měli chodit dříve spát i dříve vstávat, aby lépe využili denní světlo.

3. Němci byli prvním spořivým (nebo spořícím) národem. Věděli jste, že právě v Německu byla založena nejstarší spořitelna na světě? Najdete ji v Oldenburgu v Dolním Sasku a otevřena byla už v roce 1786. S nápadem na zřízení spořitelen přišli přitom v sousední Francii, a to o sto let dříve. Tehdá přišel zaměstnanec finančního úřadu Hulues Delestre s nápadem, že by si lidé mohli u jedné instituce ukládat výplatu a podle potřeby z ní vybírat finanční obnos. Jeho nápad ale tehdy neprošel.

Spořitelna v Oldenburgu je nejstarší na světě.

4. Německo je obecně ve světě studnicí nápadů. Věděli jste, že právě Němci vymysleli gumové medvídky? Život si dneska ale neumíme představit ani bez automobilů, televize, benzínu (v Německu vynalezli taky benzínové a dieselové motory), parafínu, inzulínu nebo třeba kapesních hodinek.

Německo jako chrám chmele a piva. A Fanty.

5. A teď zajímavost pro milovníky piva. První pivovar na světě totiž vznikl právě v Německu. Již v 8. století jej založili mniši z weihenstephanského kláštera v Bavorsku. A s pivem souvisí ještě jedno prvenství: V Německu se vypije nejvíce piva na světě. Ovšem jen co do rozlohy státu, nejvíc piv na osobu pořád zdolají Češi.

6. A v pití piva pokračujeme. Věděli jste, že v Bavorsku pivo nepovažují za nápoj, ale řadí ho do kategorie „jídlo“? O tom, že pivo je v Německu oslavováno každoročně v září festivalem Oktoberfest, vám určitě říkat nemusíme. Kde se ale tradice Oktoberfestů vzala? Začala svatbou (a několikadenní slavností) korunního prince Ludvíka I. Bavorského, a to v roce 1810. Německo a jeho obyvatelé obecně rádi slaví. Více o jejich tradicích a významných výročích si můžete přečíst v našem starším článku o státních svátcích.

Seberte Němcům Oktoberfest a uvidíte ten tanec!

7. Ve výčtu německých gastronomických zajímavostí určitě nesmíme zapomenout na Fantu! Němci ji vynalezli ve druhé světové válce, když neměli přístup k milované Coca Cole. Tenkrát se Fanta vyráběla ze surovin typu jablečné výlisky nebo syrovátka, které byly v tehdejším potravinářství považovány za totální odpad. A Fanta se udržela i po válce. Dnes se po celém světě vypije na 130 milionů balení každý den. A Německo z Fanty dokonce peče. Takzvaný Fantakuchen je velmi oblíbený koláč z Fanty a mandarinek. Přečtěte si také článek, jak vypadá typická německá kuchyně.

Nejbohatší německá rodina má nechvalně proslulé kořeny.

8. Jednou z nejbohatších rodin v Německu jsou potomci Goebbelsových. Víme, že Magda a Joseph Goebbelsovi měli společně šest dětí a koncem války spáchali sebevraždu. V té době byl však Magdin syn z prvního manželství Harald Quandt ve válečném zajetí v Libyi. Právě jemu a jeho nevlastnímu bratrovi Herbertovi Magda odkázala veškerý majetek manželů Goebbelsových. V 60. letech tímto jměním třeba vytáhli z krachu automobilku BMW. Zajímavostí je, že rodina Quandtových dodnes v automobilce vlastní 47procentní podíl a svoje peníze investovala také do řetězců Aldi nebo Lidl. Teď už víte, u koho nakupujete.

Co mají společného automobilka BMW s Lidlem? Možná vás překvapí, kam až sahají prsty nacistického ministra.

Německo a zákony.

9. Několik zajímavostí najdeme také v německé legislativě. Tak například je trestné, když vám na dálnici dojde benzín. Pokud vás to totiž donutí zastavit, což asi donutí, dopustíte se přestupku, protože na německé dálnici smíte zastavit jen v případě nouze. A za tu prázdnou nádrž Němci nepovažují. Pokutu navíc dostanete i za chůzi po dálnici. Německo tedy pěšky raději projděte jinými cestami

10. A pokuty se rozdávají, i když jedete na kole po cyklostezce v protisměru. Držte se proto raději jen ve svém pruhu. Trestné je také ukázat někomu vztyčený prostředníček nebo si zaklepat na čelo, pokud si o někom myslíte, že spadl z višně. Myslet si to tedy můžete, ale raději mu to sdělte jinak. Za ušetřené peníze si místo pokuty zaplatíte luxusní dovolenou nebo auto.

11. Co naopak trestné není, to je útěk z vězení. Německo to totiž považuje za přirozený lidský instinkt. Z vězení tedy můžete utíkat, jak je libo, jen pak raději další trestnou činnost nepáchejte, to už by se Němcům nelíbilo.

Za útěk z vězení v Německu nehrozí žádný postih.

Slavná jména ve světě krásy.

12. Od trestných činů raději  k něčemu příjemnějšímu. Pár zajímavostí naleznete i ve světě módy a životního stylu. Věděli jste například, že uniformy NSDAP a Hitlerjugend navrhoval sám Hugo Boss? Ještě že se poměry změnily… I když tak jednoduché to nebylo. Studií, zda Hugo Boss náhodou nepodporoval nacisty, je dodnes stále dost. Jedním z důvodů, proč zakázku přijal, má být podle něj ten, že po událostech Černého pátku v roce 1929 krachovala jeho dílnička. Katapultovaly snad slavného návrháře mezi elitu právě válečné zakázky?

13. Z Německa pocházejí také značky Adidas a Puma. Adidas nese název po svém zakladateli Adolfu Dasslerovi, kterému se familiárně říkalo „Adi“. Pumu pak založil Rudolf Dassler. Shoda jmen? Ale kdepak. Byli to bratři. Už jako děti pomáhali svému tatínkovi, obuvníkovi. Jednoho dne se Adi sebral a doslova vnutil jeden z párů bot sprinterovi Jessu Owensovi. Ten si v nich na olympiádě v Berlíně doběhl pro zlato a o reklamu bylo postaráno. Za války oba bratři vstoupili do nacistické strany a možná to bylo jedním z důvodů, proč se oba rozhádali tak, že spolu do konce života nepromluvili ani slovo. Traduje se ale také, že důvodem sporu byla bratrská výměna manželek. Rudi se ovšem potom od Adiho trhl a založil si vlastní značku, dnes známou jako Puma.

14. Kdo z nás by neznal kolínskou! Název nese podle německého města Kolín nad Rýnem, kde ji v roce 1709 vymyslel Johann Maria Farin. Zajímavostí jistě je, že původně měla kolínská sloužit jako univerzální lék, její účinky ale zpochybnil sám Napoleon a kolínská se tak zařadila na seznam parfémů.

Kdo zničil nejvyšší kostel světa?

15. A na závěr jedna z kuriózních zajímavostí: V německém Ulmu stojí nejvyšší kostel světa. S výškou 162 metrů opravdu nemá jinde na světě konkurenci. Stavba kostela byla zahájena už v období gotiky. První stavební kámen byl položen roku 1377, kostel byl ale dokončen až v roce 1890. Po sto letech už ale začal kostel chátrat. Jeho kamenné základy totiž rozežírá lidská moč. Z nejvyššího kostela se tak stává nejvyšší veřejný záchodek světa…

Kostel v Ulmu má hned tři nej: Je nejvyšší na světě a nejspíš má mezi kostely nejkratší dobu existence. Třetí kuriozitou je důvod, proč chátrá tak brzy.

Náš blog

Prostřednictvím našeho blogu dostanete mnoho užitečných informací. Sice nejsou tak kuriózní, je v něm ale dost zajímavostí. V běžném životě se vám budou jistě hodit.


Důchodový systém v Německu v otázkách a odpovědích

Finance

Pro spoustu pendlerů je velkou motivací pro práci v Německu starobní důchod. Není divu, důchodový systém v Německu nabízí až...

Čtěte dále >

Pojištění odpovědnosti zaměstnance v Německu

Finance

Pojištění odpovědnosti zaměstnanců v Německu je zásadním prvkem ochrany před riziky, která mohou vzniknout během výkonu práce. Ať už se...

Čtěte dále >

Německá vláda ruší daňové třídy 3 a 5, změny přijdou už příští rok

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 30. září 2024 - Německá vláda schválila konec kombinace daňových tříd 3 a 5, kterou ve velkém využívají i...

Čtěte dále >

Víte, co je to onboarding? Tipy na první dny v nové práci v Německu

Kariéra

O tom, jestli se vám bude v nové práci líbit, rozhodují už první chvíle mezi novými kolegy. Období, kdy se...

Čtěte dále >

Srážky ze mzdy v Německu: 5 odvětví sociálního pojištění a 3 různé daně

Finance

Publikováno: 19. září 2024 - Mzda, kterou si dohodnete se zaměstnavatel a kterou najdete ve své pracovní smlouvě či v...

Čtěte dále >

Těhotná na rodičovské dovolené v Německu

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 14. srpna 2024 - Otěhotněla jste na rodičovské dovolené a termín porodu vychází ještě na dobu, kdy jste na...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung 2025: Jak se změní Kindergeld?

Finance, Rodina

Publikováno: 06. srpna 2024 - Od roku 2025 má Kindergeld nahradit nová forma podpory německých rodin Kindergrundsicherung. Ačkoli zatím stále...

Čtěte dále >

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Publikováno: 14. července 2024 - Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Publikováno: 10. července 2024 - Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: 04. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Zanechat komentář