Nabídka práce v Německu - Starke Jobs15 německých nej - Německo jako země mnoha prvenství

15 německých nej – Německo jako země mnoha prvenství

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Chcete si text nechat přečíst?

Německo – 15 zajímavostí ze světa kuriozit

Německo je zemí s bohatou historií a pestrou kulturou a dnes patří k nejbohatším a nejvlivnějším státům v Evropě. V Německu se zrodila celá řada vynálezů, které najdete v každé domácnosti, a je také plné kuriózních zajímavostí. Patnáct z nich vám přinášíme v tomto článku. Co Němci zavedli během první světové války, kdo oblékal nacisty a co se stalo s majetkem říšského ministra propagandy?

Německo je zemí plnou protikladů, mnoho kuriozit ovlivňuje celý svět.

Bez řady německých inovací si dnes neumíme představit život.

1. Německo je kolébkou prvního časopisu na světě. Jmenoval se Erbauliche Monaths Unterredungen a světlo světa spatřil v roce 1663. Na seznam zajímavostí ho řadí především to, že vycházel celých pět let, což bylo na tehdejší poměry nevídané. Přesto neměl podobu časopisu, jak ji známe dnes. Představte si spíš tenkou publikaci psanou jedním autorem. Ovšem právě pravidelnost, s jakou časopis vycházel, inspirovala další autory k publikování podobných periodik.

2. Německo také jako první zavedlo letní čas. A to už v roce 1916, tedy během první světové války. Chtěli totiž získat hodinu denního světla navíc, aby ušetřili uhlí, které tehdy pomáhalo udržovat válečná tažení. Pro zajímavost, je otázkou, kdo letní čas vlastně vymyslel. Poprvé jej totiž navrhl Benjamin Franklin v dopise adresovaném vydavatelům časopisu Journal of Paris. Ironicky v něm zmínil, že by lidé měli chodit dříve spát i dříve vstávat, aby lépe využili denní světlo.

3. Němci byli prvním spořivým (nebo spořícím) národem. Věděli jste, že právě v Německu byla založena nejstarší spořitelna na světě? Najdete ji v Oldenburgu v Dolním Sasku a otevřena byla už v roce 1786. S nápadem na zřízení spořitelen přišli přitom v sousední Francii, a to o sto let dříve. Tehdá přišel zaměstnanec finančního úřadu Hulues Delestre s nápadem, že by si lidé mohli u jedné instituce ukládat výplatu a podle potřeby z ní vybírat finanční obnos. Jeho nápad ale tehdy neprošel.

Spořitelna v Oldenburgu je nejstarší na světě.

4. Německo je obecně ve světě studnicí nápadů. Věděli jste, že právě Němci vymysleli gumové medvídky? Život si dneska ale neumíme představit ani bez automobilů, televize, benzínu (v Německu vynalezli taky benzínové a dieselové motory), parafínu, inzulínu nebo třeba kapesních hodinek.

Německo jako chrám chmele a piva. A Fanty.

5. A teď zajímavost pro milovníky piva. První pivovar na světě totiž vznikl právě v Německu. Již v 8. století jej založili mniši z weihenstephanského kláštera v Bavorsku. A s pivem souvisí ještě jedno prvenství: V Německu se vypije nejvíce piva na světě. Ovšem jen co do rozlohy státu, nejvíc piv na osobu pořád zdolají Češi.

6. A v pití piva pokračujeme. Věděli jste, že v Bavorsku pivo nepovažují za nápoj, ale řadí ho do kategorie „jídlo“? O tom, že pivo je v Německu oslavováno každoročně v září festivalem Oktoberfest, vám určitě říkat nemusíme. Kde se ale tradice Oktoberfestů vzala? Začala svatbou (a několikadenní slavností) korunního prince Ludvíka I. Bavorského, a to v roce 1810. Německo a jeho obyvatelé obecně rádi slaví. Více o jejich tradicích a významných výročích si můžete přečíst v našem starším článku o státních svátcích.

Seberte Němcům Oktoberfest a uvidíte ten tanec!

7. Ve výčtu německých gastronomických zajímavostí určitě nesmíme zapomenout na Fantu! Němci ji vynalezli ve druhé světové válce, když neměli přístup k milované Coca Cole. Tenkrát se Fanta vyráběla ze surovin typu jablečné výlisky nebo syrovátka, které byly v tehdejším potravinářství považovány za totální odpad. A Fanta se udržela i po válce. Dnes se po celém světě vypije na 130 milionů balení každý den. A Německo z Fanty dokonce peče. Takzvaný Fantakuchen je velmi oblíbený koláč z Fanty a mandarinek. Přečtěte si také článek, jak vypadá typická německá kuchyně.

Nejbohatší německá rodina má nechvalně proslulé kořeny.

8. Jednou z nejbohatších rodin v Německu jsou potomci Goebbelsových. Víme, že Magda a Joseph Goebbelsovi měli společně šest dětí a koncem války spáchali sebevraždu. V té době byl však Magdin syn z prvního manželství Harald Quandt ve válečném zajetí v Libyi. Právě jemu a jeho nevlastnímu bratrovi Herbertovi Magda odkázala veškerý majetek manželů Goebbelsových. V 60. letech tímto jměním třeba vytáhli z krachu automobilku BMW. Zajímavostí je, že rodina Quandtových dodnes v automobilce vlastní 47procentní podíl a svoje peníze investovala také do řetězců Aldi nebo Lidl. Teď už víte, u koho nakupujete.

Co mají společného automobilka BMW s Lidlem? Možná vás překvapí, kam až sahají prsty nacistického ministra.

Německo a zákony.

9. Několik zajímavostí najdeme také v německé legislativě. Tak například je trestné, když vám na dálnici dojde benzín. Pokud vás to totiž donutí zastavit, což asi donutí, dopustíte se přestupku, protože na německé dálnici smíte zastavit jen v případě nouze. A za tu prázdnou nádrž Němci nepovažují. Pokutu navíc dostanete i za chůzi po dálnici. Německo tedy pěšky raději projděte jinými cestami

10. A pokuty se rozdávají, i když jedete na kole po cyklostezce v protisměru. Držte se proto raději jen ve svém pruhu. Trestné je také ukázat někomu vztyčený prostředníček nebo si zaklepat na čelo, pokud si o někom myslíte, že spadl z višně. Myslet si to tedy můžete, ale raději mu to sdělte jinak. Za ušetřené peníze si místo pokuty zaplatíte luxusní dovolenou nebo auto.

11. Co naopak trestné není, to je útěk z vězení. Německo to totiž považuje za přirozený lidský instinkt. Z vězení tedy můžete utíkat, jak je libo, jen pak raději další trestnou činnost nepáchejte, to už by se Němcům nelíbilo.

Za útěk z vězení v Německu nehrozí žádný postih.

Slavná jména ve světě krásy.

12. Od trestných činů raději  k něčemu příjemnějšímu. Pár zajímavostí naleznete i ve světě módy a životního stylu. Věděli jste například, že uniformy NSDAP a Hitlerjugend navrhoval sám Hugo Boss? Ještě že se poměry změnily… I když tak jednoduché to nebylo. Studií, zda Hugo Boss náhodou nepodporoval nacisty, je dodnes stále dost. Jedním z důvodů, proč zakázku přijal, má být podle něj ten, že po událostech Černého pátku v roce 1929 krachovala jeho dílnička. Katapultovaly snad slavného návrháře mezi elitu právě válečné zakázky?

13. Z Německa pocházejí také značky Adidas a Puma. Adidas nese název po svém zakladateli Adolfu Dasslerovi, kterému se familiárně říkalo „Adi“. Pumu pak založil Rudolf Dassler. Shoda jmen? Ale kdepak. Byli to bratři. Už jako děti pomáhali svému tatínkovi, obuvníkovi. Jednoho dne se Adi sebral a doslova vnutil jeden z párů bot sprinterovi Jessu Owensovi. Ten si v nich na olympiádě v Berlíně doběhl pro zlato a o reklamu bylo postaráno. Za války oba bratři vstoupili do nacistické strany a možná to bylo jedním z důvodů, proč se oba rozhádali tak, že spolu do konce života nepromluvili ani slovo. Traduje se ale také, že důvodem sporu byla bratrská výměna manželek. Rudi se ovšem potom od Adiho trhl a založil si vlastní značku, dnes známou jako Puma.

14. Kdo z nás by neznal kolínskou! Název nese podle německého města Kolín nad Rýnem, kde ji v roce 1709 vymyslel Johann Maria Farin. Zajímavostí jistě je, že původně měla kolínská sloužit jako univerzální lék, její účinky ale zpochybnil sám Napoleon a kolínská se tak zařadila na seznam parfémů.

Kdo zničil nejvyšší kostel světa?

15. A na závěr jedna z kuriózních zajímavostí: V německém Ulmu stojí nejvyšší kostel světa. S výškou 162 metrů opravdu nemá jinde na světě konkurenci. Stavba kostela byla zahájena už v období gotiky. První stavební kámen byl položen roku 1377, kostel byl ale dokončen až v roce 1890. Po sto letech už ale začal kostel chátrat. Jeho kamenné základy totiž rozežírá lidská moč. Z nejvyššího kostela se tak stává nejvyšší veřejný záchodek světa…

Kostel v Ulmu má hned tři nej: Je nejvyšší na světě a nejspíš má mezi kostely nejkratší dobu existence. Třetí kuriozitou je důvod, proč chátrá tak brzy.

Náš blog

Prostřednictvím našeho blogu dostanete mnoho užitečných informací. Sice nejsou tak kuriózní, je v něm ale dost zajímavostí. V běžném životě se vám budou jistě hodit.


Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Finance, Informace

Mimořádných 300 € pendleři zřejmě nedostanou, bonusový Kindergeld už je vyplácen na účty Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu...

Čtěte dále >

Minimální mzda 2022: Agenturní zaměstnanci budou vydělávat výrazně víc

Finance

Minimální mzda agenturních zaměstnanců v Německu stoupne na 12,43 € Zavedení 12eurové minimální mzdy v Německu zvedne minimální mzdu agenturních...

Čtěte dále >

Klimageld: Podpora rodin s nízkými příjmy i v roce 2023

Finance

Klimageld: Německo plánuje rozdávat peníze i v roce 2023 Německá vláda schválila již dva kompenzační balíčky, které přinesly více peněz...

Čtěte dále >

Nemocenská a náhrada mzdy v Německu

Finance, Zdraví

Nemocenská v Německu: Kdy mou nemoc platí zaměstnavatel a kdy pojišťovna? Pokud pracujete u jednoho zaměstnavatele déle než jeden měsíc...

Čtěte dále >

Kompenzační balíček v Německu: za nárůst cen více peněz do domácností

Finance

300 euro k výplatě a jednorázový Kindergeld bonus: Německo reaguje na stoupající ceny energií Stoupající ceny energií a pohonných hmot...

Čtěte dále >

Příspěvek na dopravu: 2022 přináší změny v nákladech na dojíždění

Finance, Informace

Příspěvky na dopravu od ledna 2022 vyšší jako kompenzace za rostoucí ceny ropy Nezávisle na dění na východě Evropy navrhla...

Čtěte dále >

MDŽ 2022: Karafiátům už odzvonilo, ženám jde o víc

Volný čas

MDŽ: Mezinárodní den žen v roce 2022 vyzdvihuje ochránkyně klimatu a volá po rovnosti žen celého světa Význam žen ve...

Čtěte dále >

Zanechat komentář