
Zdravotní pojištění v Německu se liší, vybírat můžete mezi veřejným a soukromým
Zdravotní pojištění můžete uzavřít pouze v jednom státě
Pokud jste našli práci v Německu, týká se zdravotní pojištění v Německu i vás. V Německu má povinnost uzavřít zdravotní pojištění každý, kdo na jeho území pracuje. Zároveň není možné být zdravotně pojištěn ve dvou zemích zároveň. Výjimku tvoří pouze ti, kdo v Německu uzavřeli pracovní poměr a zároveň v České republice aktivně podnikají.
Doma proto nezapomeňte včas ukončit zdravotní pojištění. Pojišťovna po vás bude chtít pracovní smlouvu, potvrzení o ukončení zaměstnání v České republice a formulář E 106 od německé pojišťovny. Budete-li za prací dojíždět, česká pojišťovna vám vystaví nový průkaz pojištěnce. Ten má žlutou barvu a opravňuje vás využívat český zdravotní systém v plném rozsahu.
V Německu může volit mezi veřejným a soukromým pojištěním
Systém německého zdravotního pojištění se od českého dost liší. V Německu je zaveden duální systém. Jednu jeho část tvoří veřejné zdravotní pojištění, ke kterému jsou obyvatelé a pracující na území Německa povinni přispívat zákonem. Druhou část tvoří soukromé zdravotní pojištění, které zájemce pojistí jen za určitých podmínek.
Veřejné zdravotní pojištění je dostupné, ale omezené
Veřejné zdravotní pojištění je dostupné každému. Povinnost být pojištěn u některých z více než 100 veřejných zdravotních pojišťoven má každý zaměstnanec, důchodci i nezaměstnaní. Výše odvodů na zdravotní pojištění v Německu dělá 14,6 % příjmu. Rovným dílem se o něj dělí zaměstnanec se zaměstnavatel. Oba tak zdravotní pojišťovně hradí 7,3 % platu zaměstnance.
Vyděláváte více? Hradíte další poplatky
Pokud je příjem zaměstnance vyšší než 4.537,50 € hrubého měsíčně, automaticky je takový zaměstnanec povinen platit dodatečný příspěvek. Jeho výše nezáleží na výši příjmu, je společná pro všechny, kteří tuto příjmovou hranici překročí.
Veřejné pojišťovny nabízejí rodinné pojištění
Vedle německých obyvatel mohou i přeshraniční pracovníci, kteří za prací do Německa dojíždějí z jiných členských států EU, s pojišťovnou uzavřít takzvané rodinné pojištění. U německé pojišťovny tak bude pojištěn druhý z manželů nebo životní partner a také jejich děti, a to i v případě, že zůstávají trvale v České republice. Jak potom postupovat, pokud pracujete v Německu a český lékař vám vystavil neschopenku, se můžete dočíst zde.
Omezenost veřejného zdravotnictví nutí klienty uzavřít doplňkové pojištění
Nevýhodou veřejného zdravotního pojištění je bezesporu omezenost zdravotní péče. Zdravotní pojišťovny v Německu mají povinnost fungovat co nejhospodárněji a zdravotní péče o klienty tedy nesmí přesahovat nejnutnější míru. To vede pojištěnce u veřejných pojišťoven k uzavření dodatečných soukromých zdravotních pojištění na zvolená zdravotní rizika. Z takového pojištění se pak dá zaplatit například nákladná péče zubaře.
Soukromé pojištění jen pro vyvolené?
Oproti tomu klienti soukromých zdravotních pojišťoven si nezoufají. V Německu je soukromých pojišťoven více než 40 a dobrovolně se u nich pojistit může každý, kdo ročně vydělá více než 60.750 € hrubého. Vedle zaměstnanců s nadstandardními příjmy se u soukromé pojišťovny mohou pojistit také úředníci, pro které platí zvýhodněné sazby pojistného. Vstup do pojištění je umožněn i podnikatelům a lidem vykonávajícím svobodné povolání.
Čím více peněz, tím větší péče
Klienti soukromých pojišťoven za své peníze pak získávají nadstandardní péči, mají podstatně kratší čekací doby na zákroky a při jejich léčbě bývají využity nejmodernější technologie. Mívají také snazší přístup k péči primářů nebo renomovaných lékařů. Právě snadnější přístup ke kvalitní medicíně je dodnes předmětem řady diskuzí.
S věkem stoupají platby soukromého pojištění
Nevýhody se ovšem nevyhýbají ani něčemu tak ideálnímu, jak se soukromé pojištění tváří. Tak například není nijak jednoduché ze soukromého pojištění vystoupit. A to ani v případě, že vaše příjmy klesnou pod vstupní hranici. Do soukromého pojištění také nemůžete přizvat svou rodinu. Výše pojistného s věkem stoupá a zároveň klesá rozsah pojistného plnění pro nemoci, které máte.
Podle odpůrců kastuje duální systém společnost
Nutno říci, že německý systém zdravotního pojištění má řadu kritiků. Ti jej označují za nesolidární a společnost rozdělující na dvě kasty. V Německu je již delší dobu požadována úprava zdravotního pojištění tak, aby všichni pojištěnci platili spravedlivě a aby za své peníze získali stejné léčebné možnosti. A pro zajímavost, inspiraci nacházejí odpůrci právě v českém systému zdravotního pojištění.
Systém zdravotního pojištění paradoxně vznikl právě v Německu. Ve druhé polovině 19. století zavedl Otto von Bismarck povinnost námezdních dělníků hradit příspěvky na zdravotnictví. Ve 20. století se postupně upravoval okruh povinně pojištěných, až se v roce 1991 sjednotil pro všechny spolkové země. Povinnost každého občana nebo zaměstnance uzavřít zdravotní pojištění v Německu platí ale až od dubna 2007.
Náš blog
Prostřednictvím našeho blogu dostanete mnoho užitečných informací.
12 Kommentare
Dobrý den prosim mohli by jste mi poslat do emailu formulář na S1.dekuji
Dobrý den, máte ho v mailu. Kdyby se však hodil někomu dalšímu, je k dispozici na tomto odkazu: https://www.krankenkassen.de/ausland/portable/s1/.
Dobrý den mám dotaz od 15.3.2023 mám nástup do zaměstnání v Německu a nevím jak zřídit pojištění děkuji Šebestová
Dobrý den, nejpozději v den nástupu byste měla poslat na vybranou německou zdravotní pojišťovnu přihlášku k pojištění – obvykle to řeší zaměstnavatel. Německá pojišťovna Vám následně doručí formulář S1. S tím zajdete na svou českou zdravotní pojišťovnu, kde dostanete žlutou kartičku pojištěnce, která Vás opravňuje k využití zdravotní péče v ČR v plném rozsahu, jako byste byla v ČR pojištěna. Německá pojišťovna by měla tedy uvědomit českou pojišťovnu o tom, že Vás přebírá do pojištění, Vy si pouze vyřídíte novou kartičku pojištěnce. Hezký den, Petra
Dobrý den.V roce 2018 jsem dodala A OK formulář S1 .Obdržela jsem kartičku pomocné pojišťovny v Německu.Pracuji v České republice,Tam odjiždim v pondělí ráno a v pátek se vracím do Německa .Od ledna mě AOK bombardovala ,vyplnovanim různých papíru a ve finále jsem 20 .4.obdržela dopis ,kde mě byla tato pomocná pojišťovna odebrána.Mám manžela v Mnichově a docela mě to zasáhlo.Prosím ,jak mám postupovat.Zvažují Právní pomoc.Díky,za radu a čas .Menzel
Dobrý den, nepíšete, na základě čeho jste byla přihlášena k AOK a zda po celou dobu od roku 2018 pracujete v Česku či nikoli. Vycházím tedy z předpokladu, že jste občan České republiky s trvalým bydlištěm v Česku, kde také pracujete, a tedy jste přihlášena ke zdravotní pojišťovně, přičemž do Německa jezdíte na víkendy „navštěvovat manžela“. V takovém případě totiž v Německu nemáte nárok na zdravotní pojištění, a zřejmě právě proto Vás pojišťovna odhlásila, neboť nevznikl nárok na zdravotní pojištění v Německu. V rámci EU jste zdravotně přihlášena k zemi, kde pracujete, což je ve Vašem případě Česká republika. Hezký den, Petra
Dobrý den,
Jaké podklady musím poslat na Německou pojišťovnu když marodím a zaměstnavatel mi dal výpověď?
Dobrý den, všechny stejně jako byste zůstal v pracovním poměru, tedy rozhodnutí o pracovní neschopnosti a případně další dokumenty, pokud je bude zaměstnavatel nebo pojišťovna vyžadovat. Hezký den, Petra
Dobrý den, trápí mě otázka a každý mi odpovídá jinak, zkusím se zeptat tedy tady.Prosím Vás od ukončené neschopnosti mi doba pojištění trvá jako v ČR do konce měsíce nebo je ukončeno pojištění k tomu ,,příklad,,Byla jsem na neschopnosti do 6.8.2023 jsem nyní bez zaměstnání do září,tak mě zajímá zda jsem srpen pokryta pojištěním. Děkuji za odpověď
Dobrý den, jsou dvě možnosti:
1. Váš pracovní poměr skončil k 6.8. a od 7.8. jste nepojištěná, pokud se do tří dnů nezaevidujete na úřadu práce, kdy za Vás zdravotní pojištění odvádí stát;
2. Váš pracovní poměr skončil k 6.8., ale Vaše pracovní neschopnost stále trvá: V takovém případě máte od 7.8. nárok na pokračovací výplatu náhrady mzdy od Vaší Krankenkasse, která z této náhrady mzdy odvádí odvody na sociální pojištění, tedy i na zdravotní pojištění, čímž pádem jste po tuto dobu, kdy jste v pracovní neschopnosti, i když už nezaměstnaná, nadále pojištěná.
Vzhledem k tomu, že píšete, že jste do 6.8. byla nemocná a od 7.8. jste nezaměstnaná, předpokládám, že se Vás týká první případ. Nahlašte se proto na úřadu práce, který za Vás za ty tři týdny v srpnu zaplatí zdravotní pojištění, jinak je tato povinnost na Vás. Je možné, že pojišťovna bude chtít za dny prodlení mezi Vaší povinností hlásit se na ÚP (do tří dnů od ukončení pracovního poměru, v tomto případě tedy pracovní neschopnosti) a mezi dnem, kdy jste tak skutečně učinila, doplatit zdravotní pojištění.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to funguje s pojištěním když jsem živnostník který jezdí na turnusy do Německa. 3 týdny v Německu a týden v ČR.
Momentálně jsem zdravotně pojištěna v České Republice. Popřípadě kolik se platí za prohlídku u doktora v Německu ?
Děkuji
Dobrý den, tomuto tématu se věnujeme v tomto článku: https://prace.starke-jobs.com/formular-a1-soubeh-zamestnani-ve-dvou-statech/. Formulářem A1 (zde: https://eportal.cssz.cz/documents/20122/35805/ZOSVCP.pdf/babb3928-05f3-2641-57bb-de7017d39465?t=1678281371844) určíte podle rozsahu činnosti vykonávané v zahraničí a podle příjmů příslušnost k zemi, kde byste měla být pojištěná. Vzhledem k tomu, že píšete o třech týdnech v Německu, pravděpodobně budete muset vyřídit pojištění právě v Německu. Hezký den, Petra