Nabídka práce v Německu - Starke JobsDaně v Německu jsou férové, vyplatí se ale počítat - Starke Jobs

Daně v Německu jsou férové, vyplatí se ale počítat

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Daně v Německu jsou férové, vyplatí se ale počítat

Daně v Německu podléhají jiným pravidlům než zdanění mezd v Česku. Podle statusu, který zaujímáte ve svém osobním i pracovním životě, jste zařazeni do příslušné daňové třídy, kterých je v Německu hned šest. Jste-li rodič samoživitel, zaplatíte na daních méně než zaměstnanec žijící v manželství. Ovšem ani tak nelze říct, že by příslušnost k daňové třídě byla úplně jednoznačná. O tom, jak na výpočet čisté mzdy v Německu, vám poradíme v tomto článku.

O míře zdanění rozhoduje sociální status

Do daňové třídy 1 spadají všichni zaměstnanci, kteří žijí sami, jsou svobodní, rozvedení nebo vdovci, ale i ti, kteří sice v manželství jsou, ale žijí dlouhodobě odděleně, anebo ti, jejichž partner žije v zahraničí. Ve 2. daňové třídě jsou všichni, kteří pečují o nezletilé dítě. Do třídy 6 pak spadají ti, kteří mají příjmy hned z několika zaměstnání. Pokud svému zaměstnavateli nesdělíte údaje, podle kterých by vás mohl zařadit do správné daňové třídy, spadnete rovnou do třídy 6. Ta je ovšem v Německu nejdražší. O tom, jak velké rozdíly jsou mezi jednotlivými třídami, vás přesvědčí naše daňová kalkulačka online.

Změna daňové třídy v Německu může proběhnout automaticky

Změna daňové třídy v Německu probíhá automaticky především v případech, které úřady zaznamenají jako změnu vašeho sociální statusu. Tak například novomanželé po svatbě nemusí žádat o změnu daňové třídy, ale poskočí oba ze třídy 1 nebo 2 automaticky na třídu číslo 4. Mohou se pak rozhodnout, zda si tuto kombinaci ponechají, nebo zvolí kombinaci 3 a 5.

Stejně tak rozvod či úmrtí partnera znamená automatický přesun daňového poplatníka na jeden rok do 3. daňové třídy. V této třídě se na vás bude vztahovat povinnost odvádět nejnižší daň, která je pro tuto třídu stanovená. Po roce pak rozvedený či vdovec musí požádat příslušný finanční úřad o zařazení do 1. daňové třídy, případně do 2., pokud pečuje o nezletilé dítě.

Zůstali jste sami? Nahlašte to úřadům

Daňový systém umožňuje poplatníkům daně v Německu využít změnu dańové třídy i v případě, že se životní situaice nezmění oficiálně. Tedy, pokud se dva manželé rozhodnou odejít od sebe, mohou o změnu třídy na 1. nebo 2. žádat také. Rozvod přitom není žádnou podmínkou. Obdobně to platí i pro ty manželské páry, ktré žijí odděleně. O změnu je ale přitom v taových případech nutné žádat na příslušném finančním úřadě.

O změnu daňové třídy lze žádat jednou ročně

A jak má postupovat plátce daně v Německu, pokud se jeho životní situace v průběhu roku rapidně změní? O změnu je třeba žádat na finančním úřadě místně příslušném podle trvalého bydliště žadatele. Pro zaměstnance s trvalým pobytem v zahraničí je pak příslušným finanční úřad, pod který svým sídlem spadá zaměstnavatel žadatele. O přesun do jiné daňové třídy lze místně příslušný finanční úřad žádat pouze jednou ročně, uzávěrka pro příjem žádostí o změnu daňové třídy je vždy ke 30. listopadu.

Manželé mohou daňové třídy kombinovat

Jak jsme uvedli, třídy 3, 4 a 5 patří plátcům daně v Německu žijícím v manželství. Manželé pak mohou využívat poměrně zajímavých kombinací tříd, na kterých mohou zajímavě vydělat, ale při špatné volbě kombinace daňových tříd také sáhnout hluboko do kapsy v případě nedoplatků. Povolené jsou kombinace buď třídy 4 pro oba manžele, nebo kombinace třídy 3 a třídy 5. Při výběru kombinace daňových tříd pro manžele je ovšem nutné zpozornět a počítat. Co totiž může být výhodné pro jeden manželský pár, to jinému vytáhne z kapes zbytečně mnoho na nedoplatcích.

Pokud se manželskému páru po svatbě narodí dítě, nemá to žádný vliv na příslušnost k daňové třídě. Zvolená třída 3, 4 nebo 5, případně 6, vám již zůstane. Pokud však budete čerpat Kindergeld nebo jiné příspěvky či daňová zvýhodnění, ukládá vám to povinnost podat daňové přiznání. O tom, co je Kindergeld a jak jinak legálně obohatit svůj rozpočet už během těhotenství, se dočtete v odkazu.

Vhodnou kombinací daňových tříd manželé ušetří

Ukážeme si to na příkladech z praxe. Manželé Braunovi si zvolili, že oba dva budou spadat do třídy 4. Hrubá měsíční mzda pana Brauna dělá 1900 euro, jeho manželka si přijde na pěkných 1700 euro, v součtu tedy na celkových 3600 euro hrubého. Po zdanění podle třídy 4 jim na společném účtu přistane každý měsíc 2573 euro. Manželé Braunovi původně zvažovali, že by si zvolili kombinaci tříd 3 a 5, nicméně panu Braunovi jako ekonomicky smýšlejícímu jasně vyšlo, že by při stanovené výši zdanění oba manželé vydělali v čistém pouze 2533, tedy o čtyřicet euro méně.

 

Kombinace tříd 4 a 4 se nevyplatí každému

Po vzoru Braunových si i jejich přátelé, manželé Güntherovi, zvolili, že chtějí oba spadat do daňové třídy 4. Pan Günther vydělává v hrubém 1900 eur, jeho manželka pracuje na zkrácený úvazek a do rozpočtu přinese 600 euro před zdaněním, dohromady si tedy přijdou na 2500 eur hrubého. Na účet jim po zdanění chodí celkem necelých 1821 eur. Pokud by si však zvolili kombinaci daňových tříd 3 a 5, pak by si díky rozdílnosti zdanění přišli na celkových 1930 eur. Manželé Güntherovi tak zbytečně ochuzují svůj měsíční rozpočet o téměř sto euro.

 

daňové třídy daňová kalkulačka daně v německu

Při špatné volbě hrozí vysoké nedoplatky

Z uvedeného vyplývá, že kombinace tříd 3 a 5 se vyplatí pouze těm párům, kde příjem jednoho výrazně převyšuje příjem druhého. Naproti tomu pro dvojice, jejichž příjem je srovnatelný, se jednoznačně vyplatí shodně daňová třída 4. Za zmínku také stojí, že partneři, kteří oba spadají do daňové třídy 4, nemusí až na výjimky podávat daňové přiznání. Daně v Německu totiž mohou odvádět každý měsíc, je neměnná a nehrozí, že by vznikl na daních nedoplatek. Naproti tomu ti, kteří spadají do 3. daňové třídy, mají ze zákona povinnost daňové přiznání podat.

Pozor na správné zdanění si musí dát i cizinci

O něco jiná je také situace, kdy má jeden z manželů zaměstnání v Německu, ale trvalé bydliště v jiném státě. Typickým příkladem je právě Čech dojíždějící za prací do Německa. Takový zaměstnanec, který by měl spadat do daňové třídy 3, k sobě ovšem nemá daňového poplatníka, který by měl povinnost spadat do třídy 5, a tedy který by takovému poplatníkovi pomohl snížit daňový základ. Každý přehraniční pracovník neboli pendler získá v Německu své vlastní daňové ID, které slouží jako identifikátor placení daně poplatníkem. Více jsme téma daňové ID rozebírali v tomto článku.

V praxi to tedy vypadá tak, že mezi manželi se výše daně určuje podle příjmů. Neexistuje žádná fixní výše daně, proto tedy v případě, že jeden z páru pracuje v Německu, k sobě nemá druhé poplatníka, který by mu pomohl výši daně v Německu snížit. Ten z manželů, který v Německu pracuje, si logicky zvolí daňovou třídu 3, protože ta odpovídá jeho sociálnímu statusu. V tomto případě proto nebude vypočítán žádný daňový paušál, zaměstnanec v Německu nebude platit žádnou daň. Bude mít ale povinnost podat daňové přiznání, ve kterém mu vyměří nedoplatek. Ten se často rovná jednomu nebo i dvěma platům.

Kdyby však poplatník zvolil jinou třídu, například 1, odváděl by daň každý měsíc. Jeho postavení v Německu je přeci jen postavením single člověka, v daňovém systému vystupuje sám za sebe. Sice by každý měsíc „přišel“ o část svého příjmu, ve finále by na tom ale vydělal.

Click on the button to load the content from e.infogram.com.

Load content

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vZS5pbmZvZ3JhbS5jb20vZWM4YjQ5MDgtMDZkZS00MGM0LWI3NmItNmM2NTIyYjQ3YmY5P3NyYz1lbWJlZCIgdGl0bGU9IkNvcHk6IFN0ZXAgYnkgU3RlcCBDaGFydHMiIHdpZHRoPSI3MDAiIGhlaWdodD0iMjIwMCIgc2Nyb2xsaW5nPSJubyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTsiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj0iYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuIj48L2lmcmFtZT4=

Povinnosti zaplatit daně v Německu neuniknete

Takový nedoplatek na daních totiž poplatníkovi vznikne právě proto, že výše daně v Německu v daňové třídě 3 je zívislá na příjmu druhého z manželů, který v tomto případě zkrátka chybí. Zdánlivě sice poplatník v prvním momentě na nulových daních vydělá, neboť mu měsíčně na účtě přistane více peněz. Povinnosti daň v Německu zaplatit ale neunikne, jen je po něm vymáhána částka, která se v podstatě rovná celému jeho hrubému příjmu.

Zatímco tedy takový poplatník sice odvádí nižší daně, při podání daňového přiznání, k čemuž má zákonnou povinnost, ale může vzniknout nedoplatek. A pokud dlužník nedoplatek neuhradí včas a v plné výši, hrozí mu vedle pokuty také trest odnětí svobody.

Daňový systém v Německu je bezesporu složitý a neexistuje jednotná rada, jak na daních ušetřit. Systém výpočtu daně v Německu je totiž velmi individuální, ve finále ale také spravedlivý a umí mnoha rodinám i single zaměstnancům ušetřit spoustu peněz.

Spočítejte si čistý příjem z Německa

Výše čisté mzdy je v Německu, vzhledem ke specifikům jednotlivých daňových tříd, velice individuální. Přesto si můžete spočítat, jakou čistou mzdu nabízejí zaměstnavatelé v Německu ještě dříve, než na nabídku práce kývnete. Kalkulátor je také výbornou pomůckou při výběru daňové třídy. Ověřte si snadno a rychle, zda jste se při její volbě neunáhlili.

Tato online daňová kalkulačka je sice v němčině, s následujícím návodem ale zvládnete on-line formulář vyplnit sami.

Důležité je vyplnit především výši hrubé mzdy a za jaké období je částka uvedena, dále účetní rok a především pak daňovou třídu. Právě od té se míra zdanění odvíjí. Vyplňte též, z jaké spolkové země příjem pobíráte, zda máte děti a kolik vám je let. V poslední části kalkulátoru najdete požadavky na informace o vašem zdravotním a sociálním pojištění. Z rozevíracího seznamu vyberte, zda za pojistné odvádí zaměstnavatel z vaší výplaty („gesetzlich pflichtversichert“), nebo zda jste pojištění individuálně u některé ze soukromých společností („privatversichert“), případně zda se na vás vztahuje dobrovolné pojištění („freiwillig gesetzlich versichert“).

Náš blog

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky, jak uspět u pohovoru Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit. Co to znamená a jak se mu vyhnout? Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

22 Kommentare

 1. Miroslava

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Daňovou třídu 2., jsem rozvedená a samoživitelka,mám na ní nárok jako pendler?,píše se,že je tato třída pouze pro matky žijící v Německu.Děkuji Mirka

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, ano, pendleři nemohou využívat daňovou třídu č. 2, pokud jste sama, budete spadat do třídy 1. Hezký den, Petra

   Odpovězte
 2. Miroslava

  Dobrý den, mám dotaz,byla jsem vdaná daňová třída 3,od března manžel zaměstnán taktéž v Německu , daňová třída 1,jeho rozhodnutí, již semnou nebydlel a rozvod až v září.Byl i na kurztarbait skoro půl roku.Mě přišel doplatek 1638 euro,byla to tato příčina?Děkuji Mirka

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, nejsme sice daňoví poradci, neznám také Vaše příjmy, přesto jsme se s tímto již setkali. V první řadě si nechce od Vašeho zaměstnavatele ověřit, zda jsou daně spočítané a odvedené správně, zde bývá často chyba už ve výpočtu a skutečná daň může být úplně jinde. Pokud daně sedí a doplatek je skutečně takto vysoký, pak si u Vaší účetní ověřte, co by mohlo být příčinou. Může se opravdu stát, že v momentě, kdy Váš bývalý manžel nastoupil do Německa, jste měla daňovou třídu změnit také. Hezký den, Petra

   Odpovězte
 3. Baran Jan

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat: Němci mi automaticky dali daňovou třídu 3 s tím že žena je zaměstnána v ČR ale je na mateřské, mám se bát nějakého nedoplatku na daních nebo ne v podstatě nemá žádný příjem pouze mateřskou 10000 kč. Děkuji

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, u pendlerů je obvyklé, že mají daňovou třídu 3, když jejich manžel(ka) vydělává v ČR podstatně méně, než ten druhý v Německu. S daňovou třídou číslo 3 obvykle platíte hodně nízké daně, proto je třeba nedoplatek předpokládat a dávat si peníze stranou. Čím vyšší je rozdíl v příjmech partnerů, tím vyšší nedoplatek bude (protože tím nižší daně se měsíčně odvádějí, pokud se vůbec odvádějí). Hezký den, Petra

   Odpovězte
 4. Lenka

  Dobrý den, od 1.1.2023 jsem zaměstnaná jako pendler v Německu. Mám již zajištěné zdravotní pojištění, účet, požádáno o steuer id a připravený formulář na projednání jako … Jen prosím o radu, vyplňují ho poprvé..jsem vdaná.. jsem tedy automaticky ve 3. Daňové třídě a nebudu uvádět manžela ? A nebo si mám požádat o daňovou třídu 1 a na konci roku podat daňové přiznání ?Žádám si tedy o daňovou třídu já a nebo ji určí finanční úřad v Německu ? Předem moc děkuji

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, daňový úřad Vám automaticky určí daňovou třídu číslo 6 (protože je pro stát jednodušší daně vracet, než vymáhat). Vy si můžete podat žádost o daňovou třídu číslo 3 i o daňovou třídu číslo 1. Pokud si vyberete 3, jste povinna každý rok žádat o daňovou třídu 3 znovu (ideálně listopad / prosinec) na další rok. Pokud si vyberete daňovou třídu číslo 1, znovu o ni žádat nemusíte, zůstává Vám po celou dobu, dokud ji nezměníte. V případě, že by i Váš manžel pracoval v Německu, jste povinna mít daňovou třídu 3 (případně 5 nebo oba s manželem číslo 4). Snad je to takto srozumitelné. Hezký den, Petra

   Odpovězte
   1. Lenka

    Moc Vám děkuji! Zvolila bych tedy č.1 protože manžel pracuje v CZ. Kdybych zvolila 3 bylo by to nějak výhodnější? Je mi jasné, že na to se nedá nejspíš jednoduše odpovědět s ohledem na různé faktory.. jinak řečeno je nějaká z nich pro nás výhodnější?

    Odpovězte
 5. Lenka

  Moc Vám děkuji! Zvolila bych tedy č.1 protože manžel pracuje v CZ. Kdybych zvolila 3 bylo by to nějak výhodnější? Je mi jasné, že na to se nedá nejspíš jednoduše odpovědět s ohledem na různé faktory.. jinak řečeno je nějaká z nich pro nás výhodnější?

  Odpovězte
 6. Jan

  Dobrý den,
  Moje žena se vrací od nového roku po mateřské zpet do prace (měli jsme třídu 3 a 5)Mela by mít cca 30tisic hrubeho,já si vydelavam necelých 50,a proto jsem zmenil třídu na 1.Moje otázka zní: Udělal jsem dobře, popřípadě mám změnit třídu zpět? Budu velice vděčný za odpověď. Děkuji a hezký den přeji.

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den. Kdybyste s nástupem partnerky na MD/RD ponechal DT 3, platil byste nižší daně a pravděpodobně byste neměl ani žádný nedoplatek. DT 3 je určena tomu z páru, kdo je hlavním nebo jediných živitelem rodiny, typicky se vyplatí právě mužům, jejichž žena zůstane bez příjmů doma s dítětem. Předpokládá se totiž, že úsporou na dani „zamáznete“ díru v rozpočtu, která propadem ze mzdy na rodičovský příspěvek rodiny vznikne. Nedoplatek na dani by hrozil teprve ve chvíli, kdy Vaše partnerka začne pracovat, a tedy už „nepotřebuje být dotována“. V daňové třídě číslo 1 můžete tedy zůstat, popravdě bych Vám to teď doporučila spíše než DT 3 a 5. Ačkoli v DT 1 zaplatíte vyšší zálohy, při podání daňového přiznání s Vámi bude nakládáno jako s DT 3, jenže proto, že už jste zaplatil vyšší zálohy, můžete očekávat spíše přeplatek na dani, než nedoplatek. Snad je to takto srozumitelné. Mějte hezký den, Petra.

   Odpovězte
 7. Sophie

  Dobrý den, mám možnost práce v Německu jako obchodní zástupce. Mohu si vybrat způsob zaměstnání v ČR, nebo pro německou filiálku. Co je výhodnější a proč?
  Velmi děkuji za odpověď. Sophie

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, v případě, že byste zůstala zaměstnancem české společnosti s českou pracovní smlouvou, jednalo by se pravděpodobně o Vaše vyslání do zahraničí, což by musela česká společnost ustanovit nějakým dodatkem Vaší pracovní smlouvy. Jako zaměstnanec české firmy můžete být do zahraničí vyslána na maximálně 12 měsíců s možností prodloužení o dalších 12 měsíců, zůstáváte přitom ve vztahu k systému ČR. Pokud byste byla zaměstnána na českou smlouvu a do práce do Německa pouze dojížděla, může firma takové cesty posuzovat jako pracovní, tedy s nárokem na klasické diety. V případě, že budete zaměstnána na německou smlouvu, získáte přístup k německému sociálnímu systému, pokud například máte děti, můžete čerpat Kindergeld a další výhody, které práce v Německu přináší všem, kdo v Německu platí daně. Co se tedy vyplatí, záleží na Vaší životní situaci. Tak jako tak je práce v zahraničí cenná zkušenost k nezaplacení. 🙂 Přeji hodně úspěchů, Petra.

   Odpovězte
 8. Jaroslav

  Dobrý den,
  Pracuji v Německu teď přes 4 měsíce a stále jim trvá než mi změní daňovou třídu z 6tky na 1čku. Přicházím měsíčně o 300 euro a už mě to nebaví. Dnes jsem konečně předal z finančního úřadu z Mnichova mému zaměstnavateli, co přišlo mi po 100 letech do schránky a ten mi řekl, že mi vrátí jen za 3 měsíce peníze, které mi neprávem již vzali příští výplatu a zbytek až v ročním daňovém zúčtování. Je to tedy pravda? Nikde jsem se o tomhle nedocetl.

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, zaměstnavatel nemá vůbec povinnost vracet Vám již zaplacené daně. Pro něj jste byl opravdu v předchozích měsících v daňové třídě 6, danit Vás dle daňové třídy 1 je povinen až ode dne, kdy se o této skutečnosti dozvěděl. O již zaplacené daně ale opravdu nepřijdete, finančák Vám je vrátí na základě daňového přiznání za letošní rok. Nabídku Vašeho zaměstnavatele proto považuji za vstřícnou a solventní, pokud se tedy ptáte na to, proč Vám nabízí jen tři měsíce a ne víc, pravděpodobně je to proto, že účetnictví za delší období má již uzavřené a vracet Vaše daně za toto uzavřené období by bylo složité. Doufám, že je moje odpověď srozumitelná a uklidnila Vás, že o své peníze nepřijdete. Hezký den, Petra

   Odpovězte
 9. Petr

  Dobry den, pracuji od brezna tohoto roku v Nemecku. Jsem svobodny, ale pritelkyne s detmi (8 a 11 let) zije v CR. Nejdrive jsem byl v danove skupine 6, nyni jsem v danove tride 1. Mohu se zeptat zda je to tak spravne? A dale bych se chtel zeptat, zda je vyhodnejsi platit dane v Nemecku, nebo pozadat o vyjimku (přeshraniční práce na dálku, tzv. telework) a platit socialni a zdravotni v Nemecku (pracuji cca 2 dny z Cech). A posledni dotaz – zda mam narok na tzv. Kindergeld? Predem dekuji

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, daňová třída 6 je určena všem, kdo mají více než jeden zdroj zdanitelého příjmu. Je tedy v pořádku, že jste přešel do daňové třídy číslo 1. S německou pracovní smlouvou máte nárok na Kindergeld bez ohledu na to, v jakém rozsahu pracujete z domova v jiné zemi. Co se týče daní, obraťte se na daňového poradce, který se vyzná v českém i německém daňovém systému. Hezký den, Petra

   Odpovězte
 10. Marcela

  Dobrý den, prosím od 14.8.2023 bubu pracovat jako zaměstnanec v německu- pendler ,svobodný , bezdětný, zaměstnavatel za mě vyřídil zdravotní pojištění, pokud by vyřizoval i přidělení ID Steuer bude mi přidělena daň. třída 1? Neomezená daňová povinnost, nebo omezená? Musím podávat dan.přiznání příštího roku? Mohu uplatnit náklady na jízdu adt? Děkuji.

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, jako pendler budete mít neomezenou daňovou povinnost, tedy budete mít obdobné postavení jako němečtí zaměstnanci s trvalým bydlištěm v Německu. V daňové třídě číslo 1 budete zařazen na základě žádosti, kterou podepíšete pravděpodobně v den nástupu. Daňové přiznání nejste povinen odvádět, ale jak píšete, můžete v něm uplatnit náklady na dojíždění a požádat o vratku v případě přeplatku na dani.

   Odpovězte
   1. Marcela

    Děkuji, Prosím , ještě ID Steuer musím mít z finačního uřadu- De při zahájení prac.činnosti v Německu tj od 14.8.2023? a žádost o danovou třídu žádám u FU? nebo u zaměstnavatele.

    Odpovězte
    1. Petra Autor

     Dobrý den, Steuer ID Vám přidělí příslušný daňový úřad. O daňovou třídu žádáte u příslušného finančního úřadu. Obě otázky s Vámi obvykle řeší zaměstnavatel v den nástupu, kdy byste měla podepsat žádost o přidělení Steuer ID i žádost o daňovou třídu. Hezký den, Petra

     Odpovězte

Zanechat komentář