Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Publikováno: 10. prosince 2023 – Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí na všední den! Když těchto státních svátků využijete k čerpání dovolené, ušetříte spoustu dnů volna díky takzvaným Brückentage. To jsou dny mezi dnem pracovního klidu a víkendem, a protože plno svátků vychází na čtvrtek, stačí vám vzít si v pátek dovolenou a máte hned čtyři dny volna po sobě. Není to skvělé?
Za Buß- und Bettag si v Sasku musíme připlatit
Státní svátky v Německu neplatí plošně pro celý stát, jako je tomu u nás. Státní svátky jsou totiž v Německu v gesci jednotlivých spolkových zemí, které si mohou samy určit, ke kterému svátku se připojí – a někdy ani to ne a svátek je svátkem jen v konkrétních obcích. Velmi diskutovaným je hlavně tzv. Buß- und Bettag (Den pokání a modliteb), který se slaví pouze v Sasku mezi dny 16. až 22. listopadu. Tento den byl státním svátkem od roku 1952 po celém Německu. V polovině devadesátých let byl ale plošně zrušen jako reakce na rostoucí zátěž zaměstnavatelů v důsledku nově zavedeného příspěvku na péči. Tehdy se totiž stal každý nepracovní den navíc významnou finanční zátěží, zaměstnanci ani firmy nevydělávaly, odvody ale platit musely. Zrušení jednoho jediného nepracovního dne tak znamenalo značnou úlevu pro domácí rozpočet každého zaměstnance. A volba tehdy padla právě na Buß- und Bettag.
Saský Buß- und Bettag neboli Den pokání a modliteb ztrácí u ateistického Saska na významu. Zaměstnance ale stojí stovky eur. Dočkáme se jeho zrušení?
Za jediný den volna v Sasku zaplatíme 207 €
Ve spolkových zemích, které v roce 1995 obětovaly Buß- und Bettag, platí tedy zaměstnanci na odvodech na sociální pojištění méně, než v Sasku, kde si tehdejší vláda zachování tohoto svátku vydupala. Jenže aby si saští zaměstnanci tento den volna mohli dovolit, musí odvádět na pojištění dlouhodobé péče o 0,5 procenta své hrubé mzdy více, než v ostatních spolkových zemích. Průměrně tak Buß- und Bettag vyjde každého zaměstnance na 207 €, což pochopitelně vede k otázce, co z toho zaměstnanci v Sasku vlastně mají. Tím spíše, když se na tři čtvrtiny tamního obyvatelstva k žádné církvi nehlásí.
Zruší dřív Buß- und Bettag nebo půlprocentní přirážku?
Jenže od devadesátých let minulého století už uplynulo hodně vody a během posledních 30 let vznikly v ostatních zemích nové státní svátky. Jako příklad jmenujme třeba 8. březen coby Mezinárodní den žen v Berlíně nebo zářijový Den dětí v Duryňsku. Za tyhle dny volna ovšem obyvatelé Berlína ani Duryňska žádnou přirážku na pojištění dlouhodobé péče neplatí. Saské odbory se proto v současné době zasazují za zrušení přirážky i pro saské zaměstnance. Přímo ze saské vlády se ale ozývají i hlasy za zrušení tohoto tolik diskutovaného svátku.
Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...
You are currently viewing a placeholder content from Facebook. To access the actual content, click the button below. Please note that doing so will share data with third-party providers.