Publikováno: 25. června 2021 – Hledání práce může být někdy trochu věda. Díky našemu blogu už víte, jak sepsat efektivní životopis, poradili jsme vám také, jak vyšperkovat životopis v němčině, pokud je vaším cílem práce v Německu. Uspěli jste s ním a teď vás čeká první osobní setkání s personalistou nebo možným budoucím šéfem? Žádné obavy! Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na pohovor tak, abyste udělali nejlepší dojem.
Zjistěte si něco o firmě, kde se o práci ucházíte
Na začátek je dobré ujasnit si, s kým pohovor absolvujete. Jedete do personální agentury s tím, že hledáte práci ve fabrice, ale ještě konkrétně nevíte, v jakém oboru nebo u jaké firmy budete zaměstnáni? Nebo už naopak jedete na setkání se zástupcem konkrétní firmy a budete jednat o konkrétní pozici? V prvním případě nepotřebujete přípravě jako takové věnovat příliš času. V tom druhém už ale zapůsobíte, pokud si o dané firmě něco zjistíte. Víte, čemu se firma věnuje? Jak dlouho? Znáte její produkty? Pak dostanete plusové body.
Jak se obléct na pohovor? Upravený zevnějšek vždy vyhrává
Důležitý je také výběr správného oblečení. Doba fraků a taftových šatů je naštěstí pryč, i když možná to může trochu komplikovat odpověď na otázku, jak se obléct na pohovor. Klíčové je v tomto případě znát politiku firmy, do které jedete. U malých rodinných firem se na dress code nebude brát takový zřetel, jako třeba u státních institucí nebo v nadnárodních korporacích. Pohovor je ale vždy formální setkání, proto ani před pohovorem v personální agentuře výběr oblečení na pohovor nepodceňujte. Nevíte-li si rady, vždy volte spíše formální, než ležérní oblečení. V žádném případě by si muži na pohovor neměli oblékat sportovní oblečení, kraťasy, rozdrbané džíny nebo montérky. Ženám nesvědčí příliš krátké sukně nebo hluboké výstřihy, stejně tak ani výrazný make-up.
Dochvilnost především
Na pohovor vždy přijďte včas. Nechoďte ale zase příliš brzy. Ideální je přijít do firmy s předstihem osmi až deseti minut. To vám dá čas vydýchat se po cestě, napít se, případně nechat se ohlásit na recepci. Přijedete-li ve snaze nemeškat výrazně dříve, projděte se po okolí. Krátká procházka na čerstvém vzduchu vám navíc pomůže zmírnit nervozitu. Pokud jste kuřáci, držte se během čekání raději dále od cigaret. Nestihnou vyvanout a odér z nich může pokazit jinak dobrý dojem z vás.
Pokud vás cestou potká zdržení v podobě kolony nebo defektu na vozidle, vždy neprodleně volejte osobě, za kterou jedete. Přijít pozdě nebo vůbec bez předchozí omluvy je vůbec to nejhorší, čeho se můžete před pohovorem dopustit. Poukazuje to totiž na váš špatný timemanagement a nespolehlivost, což nejsou zrovna vlastnosti ideálního kandidáta. Pokud se však omluvíte včas, bude personalista vědět, že se na vás dá spolehnout.
Mějte dobrou náladu
Vhodně jste se oblékli, dorazili na čas a teď nevíte, jak se vlastně chovat? Je jasné, že nervozita zapracuje, vždyť jde o vaši budoucnost. Jsme jen lidé a personalisté to dobře vědí, vždyť jsou jedněmi z nás. Jak se tedy chovat? Buďte sví. Zůstaňte v klidu, buďte slušní, pozdravte, dbejte správné síly stisku a nevyhýbejte se očnímu kontaktu. Důležité je také udržet si zdravou míru sebedůvěry. Personalisté rádi slyší, že jste si vědomi vlastních hodnot a že dokážete vyjmenovat bez přemýšlení, co se vám během vašich předchozích pracovních zkušeností povedlo a čím můžete být přínosem pro nového zaměstnavatele.
Pohovor není křížový výslech
Při odpovídání na otázky personalisty buďte konkrétní, vyvarujte se jednoslovných odpovědí i naopak zbytečně zdlouhavých řečí mimo téma. Odpovídejte celými větami, tak, jak nás to učili ve škole. Zeptal se personalista na vaše zájmy? Pokud rádi čtete, rovnou také zmiňte, jakému žánru dáváte přednost a jaká kniha vás naposledy zaujala. Chodíte večer běhat? Personalista rád uslyší, že trénujete na maraton v Athénách.
Stejně tak buďte konkrétní při otázkách na silné a slabé stránky. Že je těžké je vůbec vymyslet? Ale vůbec ne! Vyvarujte se googlení odpovědí a spíše se zamyslete nad vaším běžným dnem. Víte, že ráno nervózně popoháníte děti, aby byly včas ve škole? Řekněte tedy, že možná někdy máte příliš vysoké nároky na lidi okolo. Můžete večer v klidu usnout jen tehdy, když se zbavíte hromady špinavého nádobí na lince? I to se dá prodat: nedokážete přeci odejít od nedodělaných povinností. A to je na pracovišti rozhodně velké plus.
Nikoho nepomlouvejte, buďte diplomatičtí
Pokud je z vašeho životopisu patrné, že zaměstnání máte, pravděpodobně u pohovoru padne otázka, proč ze současného zaměstnání odcházíte. Ať už jsou důvody vašeho rozhodnutí jakékoli, nikdy nepomlouvejte žádného z předchozích zaměstnavatelů. Je váš nadřízený nerudný člověk? Nerozumíte si s kolegy? U pohovoru můžete říct, že na vině je rozdílné vnímání firemní politiky uvnitř týmu. Berete málo peněz? Práce vás nebaví? Vždy můžete tento důvod zaobalit do odpovědi, že jste ve firmě, kde pracujete, dosáhli maxima a dále se nemáte kam posunout. Pokud vám to přesto nedá a budete cítit potřebu vypovídat se z útrap, které na stávajícím pracovišti cítíte, nikdy, opakujeme nikdy! neházejte vinu za vzniklou situaci pouze na ostatní. Každý zaměstnavatel si totiž cení loajality a tím, že hned na úvod bude vědět, že se nebojíte vytáhnout interní problémy na veřejnost, si jenom uškodíte.
Ujasněte si svá očekávání
Hledáte práci v Německu na denní dojíždění a to je vlastně všechno, o čem jste přesvědčeni? Popravdě je to dost málo. Zamyslete se nad tím, v jakém oboru a na jaké pracovní pozici jste doposud působili. Na otázku „Co byste rád dělal?“ nikdy neodpovídejte „Mně je to jedno.“ Jako zkušený účetní totiž nejspíš neuspějete jako svářeč nebo lékař a navíc to působí, že odcházíte do Německa pouze brát, ale nic vlastního do firmy nehodláte přinést. Jenže i firmy v Německu jsou firmy, které si své zaměstnance vybírají podle výše uvedených pravidel.
Stejně se to má i s otázkou na plat. Víte přesně, kolik stojí váš čas? Kolik potřebujete na pokrytí běžných výdajů každý měsíc? K práci na denní dojíždění připočtěte také náklady na dopravu, které se vám dojížděním za hranice zvýší. Mějte ale realistická očekávání, v Německu si sice vyděláte více než doma, ale šestimístné sumy to pravděpodobně také nebudou.