Životopis v němčině - jak ho napsat a kdy ho použít? - Starke Jobs

Životopis v němčině – jak ho napsat a kdy ho použít?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 21. června 2021 – Před časem jsme pro vás sepsali pár pravidel, kterými je dobré řídit se při sestavování životopisu. Životopis v českém prostředí funguje jako úvodní představení se uchazeče na konkrétní pozici, rozhodující pro přijetí je však spíše dojem, který uchazeč udělá na pohovoru. V Německu se to má s životopisem trochu jinak: personalisté tu životopisům přikládají daleko větší váhu. Přesto je životopis v němčině pouze jednou z částí celého „Bewerbung“, což je obecně celý soubor dokumentů, které zasíláte inzerentovi hned na počátku jako . Ačkoli například u Starke Jobs akceptujeme i životopis v češtině, jinde už si bez jeho německé verze nevystačíte. Proč tedy vůbec psát životopis v němčině?

Správně napsaný životopis je základ úspěchu ve výběrovém řízení

Životopis je vaše vizitka. Vedle toho, co do životopisu píšete, je důležité také to, jak působí po vizuální stránce na první pohled. Vzorů, jak na německý životopis, najdete na internetu víc než dost. Doporučuje vám podívat se třeba na tento odkaz vzorů životopisů v němčině. Během jediné minuty dokáže personalista odhadnout, zda se na danou práci hodíte či nikoli. Proto stojí za to se životopisu, a je jedno, jestli se bavíme o tom českém nebo o tom německém, pečlivě věnovat. Ten německý má ale jedno plus: Pokud umíte německy, už v tomto základním bodě můžete zaujmout, a to nejen znalostí němčiny, ale také tím, že váš mateřský jazyk se stává konkurenční výhodou.

Čím pokročilejší znalost němčiny, tím lepší uplatnění na trhu práce v Německu

K otázce znalosti němčiny se však pojí jedno velké ale. Na německém trhu práce je schopnost domluvit se německy základním předpokladem. Přestože firmy vědí, že na danou pracovní pozici nenajímají rodilého mluvčího, čím zodpovědnější a samostatnější funkci budete vykonávat, tím jsou požadavky na vaši jazykovou úroveň němčiny vyšší. Pokud nastoupíte na jednu z nejnižších pozic ve fabrice, jako je třeba operátor výroby, nepotřebujete němčinu nijak perfektně ovládat.

životopis v němčině

V Německu neposíláte personalistům samotný životopis. Abyste zvedli své šance na uplatnění v Německu, sestavte si vlastní Bewerbung.

Znalost češtiny může být výhodou, neplatí to ale vždy

I když nastoupíte do týmu mezi další česky mluvící kolegy, pořád budete ve firmě sami za sebe. Sami si budete muset říct o dovolenou, sami si budete muset vyřídit volno na lékaře a sami za sebe budete muset rozumět tomu, co po vás nadřízení chtějí. Abyste takovou práci získali, nepotřebujete umět německy plynule mluvit o různých tématech, bohatě vám postačí základní fráze a slovní zásoba ve vašem oboru, kterou na pracovišti navíc poměrně rychle pochytíte. V případě takové práce ale čeština vaší konkurenční výhodu nepředstavuje. Čeština vám totiž vaši práci nijak neusnadní a pro firmu přínosem nebude.

Češtinou ohromíte, pokud charakter vaší práce pomůže propojit Německo s Českem

Pokud budete hledat práci v Německu na vedoucí nebo odborné pozici, například jako obchodní zástupce nebo třeba v bance, základy němčiny už vám stačit nebudou. Naopak, budete se muset bavit o rozmanitých tématech, které patří nejen k samotnému obchodu, ale i k navazování vztahů s klienty. U obchodních zástupců nebo manažerů už ale čeština konkurenční výhodu představovat může: V případě, že zaměstnavatel působí nebo hodlá působit na českém trhu, budete to nejspíš právě vy, komu takovou zodpovědnost svěří a komu za jazykové znalosti milerád zaplatí.

Budete nápomocni českým klientům? Potřebujete skvělou češtinu. Ale i skvělou němčinu

I v Německu můžete najít plno odborných pozic, na kterých je vyžadována především perfektní znalost češtiny, a na které tedy německého rodilého mluvčího jen tak nenajmou. A takových lidí v Německu také není málo. Čechy potkáte v kancelářích na přepážkách bank, v pohraničí také na německých úřadech práce, Češi pracují i v různých státních institucích pro zaměstnávání cizinců a mnoho jich našlo uplatnění v oblasti marketingu, zkrátka všude tam, kde je potřeba na český trh zacílit nebo mu být nápomocen. Ani zde se ale bez němčiny neobejdete. Úzká spolupráce s německými kolegy je tu na denním pořádku, stejně jako účast na poradách nebo obchodních schůzkách.

Životopis v němčině: Ohromte znalostí němčiny hned na úvod

A jak je to tedy s tím německým životopisem? Řiďte se vždy tím, jakým jazykem s vámi inzerent mluví a jaké požadavky sám uvede v inzerátu. Pokud posíláte životopis personální agentuře jen tak, aniž byste reagovali na konkrétní pozici, je dobré ověřit si na webu takové agentury, zda mezi kontakty nefigurují česká jména. Obecně ale personální agentury, především ty v pohraničí, vždycky zaměstnávají Čechy, kteří váš životopis zpracují a převedou do němčiny sami. Jiná situace ale je, pokud vás zaujme nabídka práce v Německu inzerovaná přímo zaměstnavatelem. V tomto případě už si životopis v němčině sepište, a k tomu ještě pár dalších dokumentů, které budou společně tvořit ono výše zmíněné Bewerbung. Těmito dalšími dokumenty je myšlen jakýsi úvodní list, dále průvodní dopis, samotný životopis a na závěr přílohy.

životopis v němčině

I když si jako superhrdina nepřipadáte, vězte, že jím jste. Stačí si jen vzpomenout na úspěchy, kterých jste v práci dosáhli, a personalistu ohromíte stejně, jako byste byli třeba James Bond.

Úvodní list (Deckblatt)

Úvodní list má designově i obsahově absolutně jednoduchou podobu a jak název napovídá, tvoří titulní, a tedy první stranu celého Bewerbung. Na úvodní list napište „Bewerbung“, své jméno a to, že se jedná o představení vás samotných pro účely výběrového řízení. Můžete hned na tento úvodní list vložit svou fotografii, ale pouze tu formální. Rozhodně nevkládejte selfie, fotky z dovolené nebo dokonce momentky z párty. Trochu si pohrajte s designem, pouhopouhý text ve Wordu působí nezajímavě, přitom ale právě Word 2013 nabízí dost profesionálně vypadajících hotových šablon, jejichž použití je přitom úplně jednoduché. Pokud si chcete vytvořit vlastní vizuální podobu Deckblattu, neexperimentujte s WordArtem ani nepoužívejte příliš divoké fonty písma.

Průvodní dopis (Anschreiben)

Druhým dokumentem v pořadí řazeným hned za Deckblatt je průvodní dopis, v němčině Anschreiben. I ten má své formální náležitosti, zásadní pravidlo ale je, abyste zbytečně neokecávali nic, co jste již napsali do životopisu. Pamatujte, že personalista má na váš životopis velmi omezený čas, během kterého ho musíte zaujmout. Napište tedy klasickou hlavičku, kde uvedete vaše jméno, kontaktní údaje (adresa, telefon, e-mail), údaje o firmě, kam Bewerbung zasíláte, datum a nadpis, do kterého napíšete, o jakou funkci se ucházíte. Po tomto strukturovaném úvodu napište oslovení konkrétní osoby, které Bewerbung zasíláte, a pak stručně napište, proč se o danou pozici ucházíte. Na závěr se rozlučte a průvodní dopis vlastnoručně podepište.

Životopis v němčině (Lebenslauf)

A zde už se dostáváme k samotnému životopisu. Vedle toho, že jej napíšete v němčině, jej musíte ještě napsat tak, aby hrál ve váš prospěch. To znamená, že v něm musíte vypsat všechno to, co se vám během vašich kariérních let povedlo. Víme, že je velký rozdíl mezi pozicí manažera, kde každý den přináší prostor pro kariérní úspěchy, například odhalení důvodů ekonomické nerentability některých procesů a jejich reorganizaci, a podřízenou pozicí, na které pouze vyplňujete tabulky, posíláte e-maily nebo přepojujete hovory. Přesto každý z nás, bez ohledu na to, co je náplní naší práce, nějaké úspěchy na svědomí má. Zapátrejte v paměti a v žádném případě nebuďte skromní. Zaměstnavatelé nechtějí skromné zaměstnance. Chtějí ve svém týmu schopné lidi, a vy jste ti jediní, kdo je může přesvědčit, že právě vy takoví jste.

Přílohy (Anhang)

Aby bylo celé Bewerbung kompletní, na úplný závěr přiložte všechny relevantní dokumenty. Sem patří především doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, ale také všechny certifikáty prokazující vaši odbornost nebo navýšení vaší kvalifikace. Máte profesní průkaz způsobilosti? Ani na ten nezapomeňte. Nevkládejte sem ale vše, co jste absolvovali. Vyberte pouze ty dokumenty, které souvisí s pozicí, o níž se ucházíte.

Proč vůbec psát životopis v němčině?

Umět německy je totiž při hledání práce v Německu základ. Je to stejné, jako kdybyste odjížděli do Ameriky bez znalosti jediného slova v angličtině – pravděpodobně byste neprošli už přes pohovor na imigračním úřadu. S němčinou je to podobné, akorát vám k možnosti uplatnit se na německém trhu práce stačí jediné: mít štěstí a najít si práci. Což ale může být jakýsi začarovaný kruh, ve kterém se navíc budete točit zbytečně dlouho. Životopis v němčině je tedy jakousi první ukázkou toho, že jazykem disponujete. Navíc narazit v Německu na zaměstnavatele, který bude jeho české verzi rozumět, je bez nadsázky hledání jehly v kupce sena. Životopis v němčině navíc využijete, i když nehodláte opouštět Česko. S dobře zpracovaným německým životopisem máte velké šance uspět u některé z mnoha německých společností, které na území Česka působí.

Náš blog

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který ke své práci potřebuje průkaz...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí. Není divu, mají jazykové znalosti,...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v registrovaném partnerství, může ten s...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v kanceláři o tom, kdo má větší nárok na...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung nebo Aufhebungsvertrag, ale vy vůbec...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu je pro rok 2024 zákonem stanova na 12,41 €, pro zaměstnance...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v Německu vás čeká spousta vyřizování. Protože jde přeci jenom...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen v něm, se mění. Důvody, proč tomu tak je,...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k pravidelným úpravám minimální mzdy, Německo je aktuálně zemí...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro obyvatele pohraničních oblastí je čím dál tím více lákavější...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se od 17. října nedostanete do Německa bez strpení kontroly...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od prvního...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Datum poslední aktualizace: 4. října 2023 - Němci si na zaměstnanost svých občanů skutečně zakládají. Mít aspoň nějaký příjem je...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

 

Zanechat komentář