Nabídka práce v Německu - Starke JobsDaně v Německu a daňové přiznání za rok 2020 - Starke Jobs

Daně v Německu a daňové přiznání za rok 2020

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Daně v Německu za rok 2020 musí podat každý, kdo byl v Kurzarbeitu

Až do 31. července (resp. 2. srpna jako nejbližší následující pracovní den) mají pendleři možnost podat daňové přiznání v Německu. Zaměstnanci v Německu nemají obvykle povinnost podat daňové přiznání v Německu, za rok 2020 je tomu jinak. Daňové přiznání za rok 2020 musí podat každý zaměstnanec, který pobíral Kurzarbeitergeld ve výši 410€ a více. Daně v Německu mají navíc v roce 2020 odlišnosti oproti normálu.

Kurzarbeitergeld se sice nedaní, zvyšuje ale zdanění vašeho příjmu

Kurzarbeitergeld je z pohledu německých zákonů považován za náhradu mzdy podle paragrafu 3 odst. 2 zákona o daních (“Einkommensteuergesetzt”). Tato náhrada mzdy je vyplácena německým pracovním úřadem prostřednictvím vašeho zaměstnavatele. Z Kurzerbeitergeldu se neodvádí sociální pojištění ani daň, započítává se ale k vašemu obvyklému příjmu, z čehož se následně vypočítává základ daně. Vzhledem ke Kurzarbeitergeldu se vám ale základ daně zvýší, a protože je daň v Německu progresivní, zaplatíte na daních více. Ačkoli Kurzarbeitergeld zvedne procentuální zdanění vaší mzdy, danit budete pouze tuto mzdu, nikoli Kurzarbeitergeld. Může se tak stát, že daně budete muset ještě doplácet.

Během Kurzarbeitu brigáda na Minijob? Výjimečně se nedaní

Ačkoli za normální situace musíte do daňového přiznání uvádět i Minijob, který vykonáváte, protože takový vedlejší přivýdělek snižuje výši Kurzarbeitu, na který máte jinak nárok, v době pandemie koronaviru platí pro Minijob výjimka. Během Kurzarbeitergeldu jste si tak mohli Minijobem přivydělat až 450 € měsíčně a na Kurzarbeitergeld to nemělo žádný vliv. Tato výjimka navíc platí až do konce roku 2021. Minijob tedy nemusíte do daňového přiznání vůbec uvádět.

Kdo musí zdanit Kinderbonus?

Kinderbonus ve výši 300 € na dítě obdržel na podzim roku 2020 každý, kdo měl nárok na Kindergeld alespoň v jednom měsíci loňského roku. Vyplácení Kinderbonusu se, stejně jako Kindergeldu, neodvíjí od výše příjmu. Stejně tak se u nízkopříjmových osob Kinderbonus nedaní, a to až do hranice příjmu 68.000 € ročně – u manželů se tato hranice sčítá na hranici 136.000 €. Pokud ale vyděláte více než 85.900 € za rok (v případě zdanění manželů více než 171.800 €), vracíte na daních celých 300 €. Kinderbonus byl schválen i pro rok 2021, jeho výplata proběhla v květnu a stejně jako v případě loňského Kinderbonusu platí, že jej obdrží i ti, jimž nárok na Kindergeld ještě nevznikl (například proto, že dítě se narodí až na podzim). Je proto třeba očekávat, že stejnými pravidly se bude řídit zdanění Kinderbonusu i za rok 2021.

daně v německu

Pracovali jste během pandemie na homeoffice? I tím si můžete snížit daně v Německu. Překážkou není ani to, pokud se vám domů nevejde vlastní kancelář, ale pracujete třeba od kuchyňského stolu.

Corona-Bonus v Německu – benefit, který se nedaní

Kdo v loňském obdržel Corona-Bonus, danit ho nemusí. Je to jeden z mála bonusů, které daním nepodléhají vůbec. Corona-Bonus je benefitem, který mohl vyplatit každý zaměstnavatel svým zaměstnancům jako poděkování za loajalitu a pracovní nasazení v době, která nebyla jednoduchá. Aby Corona-Bonus tedy měl ten správný efekt, nepodléhal nejen povinnosti zdanění, ale ani odvodům sociálního pojištění. Corona-Bonus vypláceli zaměstnavatelé ve výši až 1.500. Tento bonus není nijak nárokovatelný a závisí zcela na dobrovolnosti zaměstnavatelů. Výjimkou byly pouze v některých spolkových zemích některé profese, které měly na Corona-Bonus zákonný nárok. Patří sem například zaměstnanci ve zdravotnictví, sociálních službách a podobně. I povinné bonusy zůstávají bez zdanění.

Daně v Německu lze snížit uznatelnými náklady – co všechno lze z daní odečíst?

Daně v Německu si můžete snížit prostřednictvím uznatelných nákladů, které zdanitelnou výši mzdy sníží. Patří sem třeba náklady za cesty do zaměstnání nebo homeoffice. S homeofficem to ale není tak jednoduché, abyste si jej mohli v rámci daňového přiznání uplatnit, musíte splnit dvě podmínky:

  1. potvrzení zaměstnavatele o nařízeném homeofficu, ze kterého musí být patrné, že jste práci na homeoffice nevykonávali dobrovolně, ale že nebylo možné pracovat osobně ve firmě a zaměstnavatel vám proto homeoffice nařídil,
  2. pro homeoffice máte vyčleněnou místnost, kterou využíváte pro pracovní účely – náklady na homeoffice tedy nelze uplatnit v případě, že jste si počítač rozkládali na jídelním stole nebo jste pracovali v ložnici – tyto místnosti totiž po většinu dne slouží k jiným účelům.

Pozor! Na dny, po které jste pracovali z domova, zároveň není možné uplatnit příspěvek na dojíždění. Pokud ale splňujete výše uvedené podmínky, máte možnost odepsat si z daní některé uznatelné náklady, jako je pořízení počítače, zařízení kanceláře, náklady na pořízení a provoz tiskárny, nákup kancelářských potřeb a také poměrnou část nájmu a elektřiny. Všechny náklady, které hodláte uplatnit, musíte mít podloženy fakturou či jiným dokladem o koupi. V takovém případě můžete náklady na homeoffice uplatnit až do výše 1.250 € jako “Werbungskosten”.

Nesplňujete podmínky na uznání homeofficu? Uplatněte si výdaje paušálem

Pracovali jste na homeoffice, ale nesplňujete výše uvedené podmínky, například proto, že jste z domova pracovali dobrovolně nebo zkrátka nemáte místo na vlastní kancelář? Za každý den takového homeofficu je možné uplatit si paušál ve výši 5 € za den v celkové maximální výši 600 € (120 dní na homeoffice).

Náklady na internet i telefon

Daňově uznatelné jsou také náklady na telefon nebo internet, ovšem pouze v poměrné výši, neboť je zřejmé, že internet i telefon využíváte po většinu času k soukromým účelům. Náklady na internet nebo telefon můžete uplatnit dvěma způsoby:

  1. paušálně ve výší 20 % v maximální výši 20 € měsíčně, paušál ale mohou uplatnit jen některé profese, jako jsou např. obchodní zástupci,
  2. vedením evidence pracovních hovorů, jejich délky, data a času – za tímto účelem musíte mít schované vyúčtování s vyznačením pracovních hovorů, výše uznatelných nákladů zde není oproti první možnosti nijak zastropována.

Zůstali jste po zavření hranic v Německu? Náklady na bydlení si můžete odečíst

Jako pendleři můžete v daňovém přiznání uplatnit také náklady na bydlení v Německu v dobách, kdy jste se nemohli dostávat každý den přes hranice. Do nákladů si můžete uplatnit nejen náklady na samotné ubytování (nájem, vyúčtování pobytu z penzionu či ubytovně apod.), ale také náklady na elektřinu, vytápění a další související služby. Abyste si tyto náklady mohli uplatnit, musíte je prokázat doklady o zaplacení, nájemní smlouvou, fakturami či výpisem z účtu, že platby skutečně odešly. Nezapomeňte, že i v případě, že jste nějakou dobu bydleli, můžete uplatnit příspěvek na dopravu.

Prodražilo se vám cestování? I kilometry navíc vyčíslete v daňovém přiznání

V době omezení cestování do Německa a kontrolám na hraničních přechodech docházelo k úplnému uzavření některých hraničních přechodů. Pokud byl uzavřen hraniční přechod, který pro cestování za zaměstnáním běžně využíváte a museli jste kvůli tomuto omezení najezdit více kilometrů, i takové kilometry navíc si můžete v daňovém přiznání uplatnit jako náklady. Doporučujeme napsat do průvodního dopisu určeného příslušnému daňovému úřadu poznámku, že v dané době byl váš nejbližší hraniční přechod uzavřen. Daňový úřad totiž údaje, které do vyčíslení nákladů na cestování uvádíte, ověřuje přes mapové aplikace.

Testy na Covid 19, očkování, zdravotní prohlídky hrazené z vlastní kapsy snižují daně v Německu

Kromě nákladů na ubytování nebo dojíždění si můžete uplatnit také výdaje za testy na Covid 19, které jste platili z vlastní kapsy. Kromě testů sem patří také veškeré vámi vydané náklady na zdravotní prohlídky, léky, operace, očkování a další. Samozřejmě i k těmto nákladům potřebujete faktury nebo doklad o platbě. Zdravotní náklady lze v daňovém přiznání uplatnit v kolonce “Aussergewöhnliche Belastung”, tedy “mimořádná zátěž”. A pozor, v této mimořádné zátěži můžete uplatnit také tyto náklady za vašeho manžela, manželku či děti, a to i v případě, že všichni žijí a pracují v Česku

Náš blog

Aktuální opatření 3G v Sasku: Testy, nemoc, očkování na pracovišti

Informace, Kariéra

Bez prokázání 3G se do práce v Sasku nedostanete: Nová opatření na pracovišti od 24. listopadu Od dnešního dne platí...

Čtěte dále >

Nová pravidla pro vstup do Německa

Informace

Nová pravidla pro vstup do Německa od 14. listopadu V pátek 12. listopadu zařadilo Německo Českou republiku opět na seznam...

Čtěte dále >

O zvýšení minimální mzdy na 12 eur bude jednat vláda

Finance, Kariéra

Zvýšení minimální mzdy v Německu na 12 eur je na spadnutí Vítězství koaličních stran v zářijových volbách do německého parlamentu...

Čtěte dále >

Elektronická neschopenka v Německu

Finance, Zdraví

Elektronická neschopenka dorazila do Německa, ty české ale doručit nepůjde Do Německa dorazila elektronická neschopenka. Pilotní proces začne už během...

Čtěte dále >

Novinky v zákonech v Německu: Týkají se i pendlerů!

Informace, Volný čas

V říjnu vstoupí v Německu v platnost řada nových zákonů. Týkají se i vás? Německé zákony se mění, některé se...

Čtěte dále >

Karanténa pro neočkované nebude v Německu placená

Finance, Informace

Německo ruší placenou karanténu neočkovaných: Karanténa jen pro očkované, shodují se ministři Nejkontroverznější změnou v Německu za letošní rok je...

Čtěte dále >

Minimální mzda 12 € za hodinu? Uvidíme po volbách

Finance, Informace

Německé odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 12 euro Minimální mzda v Německu stoupla v červenci letošního roku na 9,60 €. Na...

Čtěte dále >

Tisíce aut čeká na čipy, automobilky přesto generují zisky

Informace

Nedostatek čipů zastavil výrobu nových aut, firmy se ale o práci nebojí Přestože německá ekonomika po koroně opět jede na...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Kariéra

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde... Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla...

Čtěte dále >

Cestování do Německa: Výjimka pro pendlery má výjimku

Informace, Zdraví

Pravidla pro cestování do Německa opět zpřísňují, pendleři mají výjimku Od 1. srpna musí všechny osoby starší 12 let předložit...

Čtěte dále >

Koronavirus a trh práce v Německu

Kariéra

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí I když koronavirus způsobil krizi...

Čtěte dále >

Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Informace, Kariéra

Pracovní právo v Německu: Jak se chovat během neschopenky? V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu, důchody a Kindergeld 2021

Finance, Informace, Nezařazeno

Od července vyšší mzdy, vyšší důchody a další bonusový Kindergeld. Ovšem jen pro někoho. Pandemie koronaviru s sebou přinesla mnoho...

Čtěte dále >

Jak se připravit na pohovor a jak při něm uspět

Nezařazeno

Jak se připravit na pohovor nejen při hledání práce v Německu Hledání práce může být někdy trochu věda. Díky našemu...

Čtěte dále >

Životopis v němčině – jak ho napsat a kdy ho použít?

Kariéra

K čemu je dobrý životopis v němčině? Před časem jsme pro vás sepsali pár pravidel, kterými je dobré řídit se...

Čtěte dále >

Daně v Německu a daňové přiznání za rok 2020

Finance

Daně v Německu za rok 2020 musí podat každý, kdo byl v Kurzarbeitu Až do 31. července (resp. 2. srpna...

Čtěte dále >

Rozvolnění v Sasku pokračuje, lockdown ovlivňuje míra incidence

Informace

Míra incidence v Sasku klesá, od 31. května nastalo další rozvolnění Při cestování do Saska nezapomínejte na opatření, která v...

Čtěte dále >

Pendleři se brzy znovu dočkají volných cest za hranice

Informace

Česko už není na německém semaforu vysoce rizikovou zemí, od poloviny května by se pendleři nemuseli testovat vůbec Od 2....

Čtěte dále >

Bonusový Kindergeld vyplatí Německo rodinám i v roce 2021

Finance, Rodina

I v letošním roce obdrží rodiny bonusový příspěvek Kindergeld 10. března vstoupil v účinnost takzvaný třetí zákon o daňové podpoře...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem končí

Informace

Kontroly na hranicích s Německem končí, přesouvají se do vnitrozemí Kontroly osob vstupujících na území Saska a Bavorska z České...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2021

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu 2021 Ani v roce 2021 nebudeme ochuzeni o četné státní svátky v Německu. K naší smůle...

Čtěte dále >

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den

Informace

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den Česká republika zmizela z německého seznamu zemí s vysokým výskytem koronavirových mutací,...

Čtěte dále >

Hora svatého Šebestiána má nové odběrové místo

Informace

U hranic s Německem se otevřelo odběrové místo pro pendlery Primárně pro pendlery a osoby zajišťující tranzit přes Německo je...

Čtěte dále >

Sasko s Bavorskem podávají pomocnou ruku českému pohraničí

Informace

Německo pošle vakcíny a rychlotesty do českých příhraničních oblastí Bavorský předseda vlády Marcus Söder představil ve spolupráci se svým saským...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Co nového přinese rok 2021?

Finance, Informace

Práce v Německu přehledně: Rok 2021 přináší zjednodušení zdravotního pojištění, nižší daně a vyšší mzdy Prostřednictvím jednoho z našich starších...

Čtěte dále >

Bavorsko zavádí respirátory v obchodech i testování pendlerů

Informace

Povinné respirátory i testování pendlerů: Bavorsko zpřísňuje protiepidemická opatření Od pondělí 18. ledna platí v Bavorku povinnost nosit respirátory FFP2...

Čtěte dále >

Testování pendlerů bude možné i na pobočkách Starke Jobs

Informace, O Starke Jobs

Testování pendlerů na Covid-19 nově možné i na pobočkách Starke Jobs V pátek 8. ledna jednal ministr zahraničí Tomáš Petříček...

Čtěte dále >

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup, čelí za to kritice

Informace

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup na území státu, čelí za to ostré kritice Od 31. prosince mohou lidé z rizikových...

Čtěte dále >

Lockdown v Sasku a kontroly na hranicích, pendleři do práce mohou

Informace

Německo vstupuje do lockdownu, pravidla pro lockdown v Sasku platí do 10. ledna Od pondělí 14. prosince vstoupilo Sasko do...

Čtěte dále >

Testy na Covid-19 absolvujte v Německu

Informace

Náš blog Ostatní uživatelé také hledali:

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář

Please follow & like us :)

Whatsapp

Please follow & like us :)

Whatsapp