Hranice do Německa uzavřené kvůli koronaviru - Starke Jobs

Hranice do Německa uzavřené kvůli koronaviru

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 12. března 2020 – Česká republika dne rozhodla 12. března 2020, že se uzavřou hranice se sousedními státy. Brání tak volnému vstupu osob z rizikových oblastí Evropy za účelem zamezení dalšímu šíření nákazy koronavirem. Na sedmi hraničních přechodech mezi Českou republikou a Německem a čtyřech hraničních přechodech Rakouskem je povolen přesun přes hranice pouze výjimkám. Mezi výjimky, kterým je přesun mezi státy povolen, jsou také příhraniční pracovníci. Hranice budou zavřené od půlnoci ze 13. na 14. března, znovuotevření se plánuje na půlnoc z 18. na 19. března.

Výjimkou jsou občané České republiky, kteří dojíždějí za prací do některého ze sousedních států. Přejet přes hranice však smí pouze ti, kdo se na hranicích prokáží potvrzením o zaměstnání v zemi, do které vjíždějí. Toto potvrzení vystaví našim zaměstnancům také Starke Jobs. Zde si může stáhnout Vzor potvrzení zaměstnavatele pro přeshraniční pracovníky v českém i německém jazyce. V případě, že na hranicích dojde k jakýmkoli komplikacím, volejte neprodleně svého disponenta.

uzavřené hranice koronavirus

Pendleři mohou přejít hranice pouze na 14 přechodech

Z celkového počtu 31 hraničních přechodů zůstane otevřených pouze 7, a to následovně: Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les a Hora sv. Šebestiána. Dalších 7 menších hraničních přechodů zůstane omezeně otevřených pro přeshraniční styk. Jsou jimi Všeruby, Jiříkov, Vojtanov a Cínovec. Tyto přechody přes hranice mohou využívat pendleři, ovšem pouze v době od 5:00 do 23:00. Na hranicích by nemělo docházet ke zbytečnému prodlení v odbavení osob. Vláda České republiky ovšem upozorňuje, že opatření se mohou každým dnem měnit.

Aktuálně je povoleno opustit území České republiky pouze řidičům kamionů a nákladních vozidel, které zajišťují přepravu potravin a dalších důležitých komodit z nebo do jiných států. Přes hranice smí přejet vlakové čety, řidiči nákladních vozidel a kamionů, piloti letadel a příslušníci záchranných sborů. Hranice jsou zcela uzavřené pro autobusy a vozidla přepravující více než 9 osob. Občané České republiky, kteří se aktuálně nacházejí v některé z rizikových oblastí a pro cestování využívají hromadnou dopravu, se smějí vrátit pouze do pátku. Od půlnoci na sobotu je umožněn návrat pouze těm, kteří pro návrat využijí vozidlo osobní přepravy.

V případě mimořádné situace mají zaměstnanci nárok na Kurzarbeit

Se zavedením dalších opatření ze strany České republiky a s uzavřením hranice i pro pendlery počítáme také ve Starke Jobs. V případě, že k takovým omezením dojde, budou naši zaměstnanci přesunuti do režimu dočasné nezaměstnanosti, ve které mají nárok na Kurzarbeit, tedy příspěvek pro dočasné zaměstnance, kteří se ocitli bez zaměstnání. Kurzarbeit je poskytován na základě žádosti zaměstnance nebo zaměstnavatele v případě, že je pracovní doba zkrácena z důvodu nepředvídatelných událostí.

Průběžně sledujeme aktuální dění v České republice i v Německu. Ověřené informace najdete na webu Ministerstva vnitra České republiky.

2 Kommentare

 1. Marie

  Dobrý den, bydlíme v Německu 7let. Na podzim se budeme stěhovat do jiného města v Německu. Vzhledem k tomu ,ze manžel musí dát výpověď v práci, kde pracuje 3 roky, mam otázku, ohledně nároku na podporu v nezaměstnanosti. Bude mít manžel nárok na podporu v nezaměstnanosti, než si najde práci v novém městě ? Dekuji předem za informace.
  S pozdravem,
  Marie

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, pokud Váš manžel pracoval v Německu a v posledních 30 měsících byl alespoň 12 měsíců zaměstnán, pak má na podporu v Německu nárok. Požádat si o ni musí na úřadu práce místně příslušném podle trvalého bydliště. Hezký den, Petra.

   Odpovězte

Zanechat komentář