
Publikováno: 12. května 2025 – Průmyslové jeřáby jsou výkonné stroje umožňující bezpečné zvedání a přemisťování těžkých břemen na staveništích a v každodenním provozu závodů. Manipulace s takovým strojem vyžaduje velkou dávku zodpovědnosti, proto se na ni vztahují poměrně přísná bezpečnostní pravidla. Ta chrání osoby i obsluhu před nebezpečím, pomáhají předcházet nehodám způsobeným uvolněnými břemeny, nedostatečnou údržbou nebo chybami při obsluze.
Bezpečnostní předpisy pro jeřáby jsou nezbytností provozu
Bez jeřábů se řada pracovišť a provozů neobejde. Přenášejí náklady o hmotnosti několika tun na velké vzdálenosti, často v oblastech, kde se zdržují lidé. Každá drobná nedbalost tak může mít nedozírné následky. Stačí, když je náklad špatně zajištěný, když je výložník poškozený nebo třeba brzdy nejsou úplně stoprocentní. Provoz jeřábů je proto třeba bez výhrad kontrolovat bezpečnostními předpisy, díky kterým můžeme včas odhalit potenciální nebezpečí, odstranit technické závady a účinně chránit především zdraví i životy lidí pohybujících se v blízkosti jeřábu.
Vyhláška o provozní bezpečnosti (BetrSichV)
V Německu podléhá bezpečnost práce na jeřábu právním předpisům, po zaměstnavatelích je tedy vymáhá stát, po zaměstnancích pak zaměstnavatelé. Právní předpisy, které bezpečnost práce na jeřábu v Německu stanovují, se nazývají Betriebssicherheitsverordnung, zkráceně BetrSichV. Podle tohoto právního předpisu musí zaměstnavatelé posoudit, jaká rizika na konkrétním pracovišti (jeřábu) hrozí, a zavést vhodná opatření, která jim předcházejí. V březnu 2025 navíc vstoupila v platnost novela, která mimo jiné obsahuje také požadavky na pravidelné kontroly a kvalifikaci provozovatelů.
Předpis DGUV 52 – Jeřáby v Německu
Předpis DGUV 52 je závazná norma vydaná Německým úrazovým pojišťovacím sdružením, německy Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung (zkráceně DGUV). Upravuje bezpečnostní požadavky na provoz, údržbu a obsluhu jeřábů v Německu. Kromě požadavků technických věnuje pozornost také povinnostem zaměstnavatele, kteří tímto musí zajistit školení obsluhy jeřábu, zdravotní způsobilost i odbornost. Dodržování tohoto předpisu je v Německu povinné a jeho porušení vede k sankcím nebo přímé odpovědnosti za pracovní úraz.
Osobní ochranné prostředky a dodatečná bezpečnostní opatření
Osobní ochranné prostředky (OOP) jsou nezbytné nejen pro jeřábníka a manipulátory, ale i pro osoby, které se v zóně dosahu jeřábu pohybují. Základní OOP zahrnují:
- Bezpečnostní obuv s ocelovou špičkou,
- helmu s popruhem na bradě,
- ochranné rukavice,
- reflexní oblečení.
V určitých situacích, jako je třeba přeprava osob nebo výškové práce, jsou povinné i další ochranné prostředky, například bezpečnostní postroj. Není to ale jen oblečení, co snižuje riziko vzniku úrazu. V provozech se používají i různé optické a akustické výstražné systémy, bariéry, značení nebo moderní systémy rádiového ovládání, které celou zónu zabezpečí a označí. Tím zvyšují pozornost osob, které se v okolí jeřábu pohybují, a snižují tak riziko úrazu.
Bezpečné zvedání břemen
Zvedání břemen jeřábem je jednou z nejrizikovějších oblastí manipulace s jeřábem. Při manipulaci s břemeny proto dodržujte následující pravidla:
- Nesmíte překročit maximální nosnost jeřábu,
- ujistěte se, že je zvedací zařízení v dobrém technickém stavu,
- používejte správně smyčky a zvedací popruhy.
Bezpečný proces práce s břemeny začíná už u výběru vhodných vazacích prostředků, jako jsou lana, řetězy nebo zvedací pásy. Jejich výběr není náhodný, vychází z hmotnosti břemene a směru zvedání. Zajištění nákladu provádí vždy výhradně kvalifikované osoby, jakmile je břemeno ve vzduchu, v otočné zóně jeřábu se nesmí nacházet žádné osoby.
Bezpečnostní pravidla pro věžové jeřáby
S věžovými jeřáby přicházejí na staveniště větší nároky. Vzhledem k jejich enormní výšce a dosahu výložníku je manipulace s nimi složitější. Obvykle se neobejde bez komunikace mezi jeřábníkem a signalistou, který hlídá okolní provoz. Instalaci věžových jeřábů smí provádět jen oprávněné osoby a manipulovat s nimi smíte jen za příznivých povětrnostních podmínek.
Odpovědnosti a povinnosti jeřábníka
Jeřábník je odpovědný za bezpečnou manipulaci s jeřábem. Bezpečnostní předpisy pro jeřáby v Německu proto vyžadují:
- Kontroly jeřábu ještě před zahájením prací. Včasné odhalení technických závad, například na brzdách, řídicím systému nebo zdvihacím zařízení, může zabránit fatálním nehodám,
- pozornosti věnované manipulaci s jeřábem. Každý, kdo ovládá jakýkoliv nebezpečný stroj, ať už jde o jeřáb nebo třeba řízení auta, musí umět včas rozpoznat hrozící nebezpečí a vyhnout se mu. K tomu často přispívá spolupráce se signalistou, především pak dodržování jeho pokynů.
Pravidelné kontroly jeřábu a jeho údržba
Bezpečnost jeřábu vychází z jeho technického stavu. Provozovatelé proto mají povinnost každý den provádět vizuální kontrolu jeřábu a jednou za rok zajistit technickou kontrolu vyškolenými inspektory. O každé kontrole by měl existovat zaevidovaný záznam. Bezpečnostní předpisy pro jeřáby v Německu jsou přísné, jejich smyslem je ale chránit bezpečnost, zdraví i životy osob na staveništi.