
Publikováno: 8. března 2025 – Práce v Německu láká Čechy hlavně na vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Uspět v Německu ale není samozřejmost a některá naše očekávání, která si od práce v Německu slibujeme, se naplnit nemusí. Někdy si život či práci za hranicemi nevědomky komplikujeme sami. Podívejte se na 6 nejčastějších chyb, které Češi v Německu dělají.
1. Podceňují němčinu
Řada Čechů spoléhá na to, že se v Německu domluví rukama, nohama nebo si vystačí s angličtinou. Angličtina je skutečně důležitým světovým jazykem, v Německu si s ním ale vystačíte jen na specifických pozicích. Neznalost němčiny vás potom omezuje v kažodenním životě a i při hledání práce v Německu narazíte na velmi omezený výběr. Nedostatečná znalost jazyka na pracovišti navíc vede k častým nedorozuměním, k větší chybovosti a tedy i ke sníženému pracovnímu výkonu.
2. Pracují načerno
Není výjimkou, že se Češi čas od času uchýlí k práci načerno. Ať už je to kvůli nechuti podstoupit všechnu byrokracii nebo zkrátka nechtějí přiznávat všechny své příjmy, práce načerno přináší zaměstnavateli i zaměstnance domnělé výhody. Ušetří na daních, nemusí platit povinné odvody a nikdo je nemůže zkontrolovat, jestli dodržují pracovní podmínky. Jenže v konečném důsledku na tom nijak nevydělají. Sice dostanou na ruku peníze v plné výši, jakmile onemocní, přijdou o práci nebo půjdou do důchodu, nedomůžou se žádných práv a zůstanou úplně bez peněz. Navíc se obě strany dopouštějí přestupku či trestného činu, za kterou hrozí velmi vysoká pokuta.

Ochranné pomůcky nejsou sexy, zato chrání vaše zdraví. Když je nebudete používat, koledujete si o výpověď. Zdroj: Freepik
Na druhou stranu musíme uznat, že do práce načerno bývají občas Češi v Německu nevědomě natlačeni zaměstnavateli. Ti přeshraničního pracovníka na úřadech nepřihlásí a nechají ho tak pracovat nelegálně i se všemi možnými dopady. Otázkou je, zda je to od zaměstnavatele záměr nebo jen pochybení či zanedbání povinností, ve výsledku je to ale jedno a následky nakonec vždycky pocítí nejvíc zaměstnanec. Než se rozhodnete podepsat pracovní smlouvu v Německu, najděte si na budoucího zaměstnavatele recenze. S tím také souvisí následující bod.
3. Spoléhají na špatné zaměstnavatele
Také zprostředkování práce v Německu je branží, která přitahuje různé podvodníky. Ti pak lákají zájemce o práci v Německu na líbivé inzeráty, které slibují zářnou budoucnost. Bez důkladného prověření zprostředkovatele ale riskujete, že vám bude účtovat dodatečné poplatky, nabídne vám nevýhodnou smlouvu, nezaplatí výplatu v dohodnuté výši, nezajistí slíbené pracovní podmínky a tak dále. Doporučujeme proto uzavírat pracovní smlouvu výhradně s firmami nebo agenturami, které sídlí v Německu. Jen tak máte jistotu, že dostanete německou pracovní smlouvu a že se na vás bude vztahovat právní ochrana sousedního státu.
4. Nevyužívají daňové výhody
Vyznat se v daňovém systému Německa je složité a zpravidla se neobejde bez odborníka na německé daně. Pokud si totiž budete dělat daně sami, z neznalosti nevyužijete všechny možné daňové úlevy, na které ve skutečnosti máte nárok. Z daní si totiž můžete odečíst třeba náklady na dojíždění nebo jiné, paušální náklady, které vám vyčarují velmi příjemnou vratku. Podobné chyby se ale dopouštějí Češi v Německu, když volí nevýhodné daňové třídy. Třeba taková daňová třída číslo 3 se jeví na první jako skvělá věc, z každé měsíční výplaty hradíte jen minimální daně, jenže finančák vám nakonec může spočítat poměrně vysoký doplatek na dani. Kdybyste ale měli daňovou třídu 1, mohou vám ve finále vyjít daně za celý rok mnohem výhodněji, než měsíčně ve 3. třídě.

Nepodceňujte německá pravidla ani neignorujte dokumenty, které vám přijdou. Němci tohle nemají rádi. Zdroj: Freepik
5. Nejsou zdravotně pojištění
Ano, i tohle se stává, i když především u zaměstnanců pracujících na minijob v Německu. Pokud totiž pracujete na minijob, nepodléhá váš příjem povinným odvodům. Jenže zdravotní pojištění je povinné a platit se musí. Jak to tedy správně dělají Češi v Německu?
Pokud pracujete pouze v Německu a pouze na minijob, musíte si zdravotní pojištění platit v Česku, protože v Německu tuhle povinnost nemáte. To ale také znamená, že v případě pracovní neschopnosti nebudete mít nárok na náhradu mzdy. Ovšem vzhledem k tomu, že minijob je omezen výší výdělku a tím i odpovídajícím počtem hodin, můžete si domluvit přeuspořádání pracovních směn tak, abyste mezi nimi mohli marodit a nijak se to nedotklo vašich příjmů.
- Pracujete v ČR a v Německu máte minijob → zdravotní pojištění platí zaměstnavatel v ČR
- Jste OSVČ v ČR a v Německu máte minijob → zdravotní pojištění si platíte v ČR
- Jste na rodičovské dovolené, studujete nebo jste v evidenci úřadu práce v ČR → zdravotní pojištění za vás hradí ČR
- Žijete v ČR, pracujete pouze na minijob v Německu a v ČR se na vás nevztahuje žádná z uvedených situací → Platíte si zdravotní pojištění jako samoplátce v ČR
6. Nedodržují předpisy
Jedete si stovkou po německé okresce a auto s českou SPZ se vám lepí na nárazník. Sotva je to možné, hodí kolem vás myšku a zmizí v dáli. Ochrannou přilbu si kolega nenasadí, ani kdyby trakaře padaly, jen když se blíží šéf, narazí si ji na hlavu, aby se neřeklo. Připomíná vám to něco? Mezi Čechy a Němci jsou propastné rozdíly v tom, jak vnímají předpisy a nařízení. Zatímco my Češi máme tendence vnímat předpisy jako něco, co nám brání svobodně žít, Němci je naopak striktně dodržují. A vyžadují to i po svých spolupracovnících. Nepoužívání ochranných pracovních pomůcek a porušování zásad bezpečnosti práce vnímají Němci jako hrubé porušení pracovní kázně, které nezřídka končí výpovědí.