Práce s vysokozdvižnou plošinou v Německu

Práce s vysokozdvižnou plošinou v Německu

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 23. května 2025 – Práce s vysokozdvižnou plošinou je v mnoha odvětvích běžnou součástí každodenní praxe – ať už na stavbách, ve skladech, nebo při údržbě ve výškách. Pro zajištění bezpečného provozu musí jejich provozovatelé dodržovat zákonné předpisy, zaměstnávat pouze proškolenou obsluhu a zajistit jim ochranné pomůcky. Podcenění zásad bezpečného provozu znamená vystavit nejen obsluhu, ale celé okolí stroje nebezpečným situacím, které nezřídka končí vážnými úrazy i smrtí.

Co je vysokozdvižná plošina?

Podle definice jde o pojízdné nebo stacionární zařízení, díky kterému můžete provádět výškové práce za účelem montáže, údržby nebo oprav. Využijete je všude tam, kde by lezení po žebříku představovalo velké riziko nebo by bylo zcela nemožné. Ve srovnání s žebříky jsou podstatně stabilnější a bezpečnější díky koši pro přepravu osob.

Na trhu je k dostání několik typů, jejich konstrukce a technické provedení se liší podle typu i účelu použití. Jejich cílem je vždycky totéž, a to je bezpečná práce ve výškách.

Oblasti použití

Výškové práce s vysokozdvižnou plošinou jsou velmi rozmanité, využijete je v mnoha oborech:

  • Na stavbách se využívají třeba pro nátěry střech, klempířské a pokrývačské práce, opravy fasád a řadu dalších prací.
  • V průmyslu slouží k výměně osvětlení, údržbě strojů nebo pro demontáže nebo montáž zařízení či velkoplošných reklam, ale též k mytí oken.
  • Při výstavbě veletržních expozic, ve skladech i v terénu, například při kácení stromů poskytují neocenitelné služby.

Ať už se jedná o práci venku či uvnitř hal, důležité je vybrat pro konkrétní účel správný typ. Vybírejte podle toho, pro jaký účel je určena vysokozdvižná plošina, na jakém podkladu bude stát i jaké jsou prostorové možnosti a povětrnostní podmínky.

práce s vysokozdvižnou plošinou

Typy pracovních plošin

Jak jsme psali v předchozím odstavci, na trhu existuje více typů zařízení podle účelu jejich využití. Každý z nich funguje jinak, má specifický podvozek, jiný výškový dosah i své výhody i nevýhody:

  • Nůžkové – vhodné pro práce ve výškách, kde je třeba zaujmout velkou plochu, třeba pro instalace, údržbu nebo nátěry. Mají vysokou nosnost, jsou stabilní, mají ale jen boční dosah, nedokáží se hýbat dopředu a dozadu.
  • Kloubové – díky ohebné konstrukci umožňují boční posun a přístup k těžko dostupným místům, hodí se pro použití uvnitř i venku, jejich obsluha je ale poměrně složitá.
  • Teleskopické – díky velkému dosahu jsou vhodné na použití v exteriéru a v terénu, ze stejného důvodu ovšem zcela nevhodné pro práci v halách.
  • Přívěsné – k jejich přemístění potřebujete tažné vozidlo, nehodí se pro časté použití, spíše příležitostně. Pokud potřebujete tenhle typ, je vhodné zvolit pronájem plošiny.
  • Samohybné – vhodné pro široké spektrum činností, kdy je nutný častý přesun, pro jejich pohyb není vyžadován žádný pohon, jsou flexibilní, ale poměrně drahé.

Tohle jsou asi nejuniverzálnější typy, přesto se každý z nich nehodí úplně pro každou potřebu. Ať už vaše firma zvažuje koupi či si chce stroj pouze pronajmout, při výběru se řiďte i dalšími parametry, jako je nosnost koše v kg, výška prací (do kolika metrů?) a podobně.

Právní rámec a předpisy práce s vysokozdvižnou plošinou

Bezpečnost práce na vysokozdvižné plošině v Německu popisuje celá řada právních předpisů. Odpovědnost za bezpečnost přitom nesou nejen zaměstnavatelé, ale i ti, kdo s plošinami pracují.

  • Zákon o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (ArbSchG) – Zavazuje zaměstnavatele k systematickému vyhodnocování rizik a zavádění odpovídajících opatření: technických, organizačních i osobních (např. OOPP). Povinná je i pravidelná instruktáž.
  • Nařízení o bezpečnosti provozu (BetrSichV) – Upravuje bezpečné poskytování a používání pracovních prostředků. Pracovní plošiny musí být pravidelně kontrolovány odborně způsobilou osobou a smějí je používat pouze proškolení pracovníci.
  • Technická pravidla bezpečnosti provozu (TRBS) – Např. TRBS 2111 část 1 obsahuje konkrétní pokyny pro mechanická rizika u mobilních prostředků a pomáhá při výběru vhodného zařízení (zohlednění stability, podloží, okolí i počasí).
  • Předpisy DGUV (Německé úrazové pojišťovny) – DGUV pravidlo 100-500, kapitola 2.10: Provoz a bezpečné používání; DGUV zásada 308-008: Školení a pověření obsluhy; DGUV informace 208-019: Pokyny pro práci s pojízdnými plošinami

Vysokozdvižné a montážní plošiny smí obsluhovat pouze osoby starší 18 let, které mají potřebnou kvalifikovaci a písemné pověření zaměstnavatele. Dodržování těchto předpisů chrání životy, ale i firmy před právními a ekonomickými důsledky.

Školení, instruktáž a certifikace

Pracovat na plošině znamená zodpovídat nejen za sebe, ale i za bezpečnost všech v okolí. Právě proto se manipulace s takovým strojem neobejde bez důkladného školení obsluhy a bez pravidelné instruktáže.

  • Povinnost instruktáže – Podle DGUV předpisu 1 §4 je nutné provádět školení alespoň jednou ročně – přizpůsobené konkrétnímu zařízení, místu použití a rizikům.
  • Školení a certifikát – Školení podle zásady DGUV 308-008 obsahuje teoretické i praktické části. Úspěšní účastníci obdrží certifikát jako důkaz kvalifikace.
  • „Řidičák“ na plošiny – Zákonem sice není vyžadován, ale v mnoha firmách je běžným standardem. Dokládá schopnost bezpečné obsluhy.
  • Pověření zaměstnavatelem – Ani vyškolený pracovník nesmí obsluhovat plošinu bez písemného pověření od zaměstnavatele.

Německé zákony neumožňují obsluhovat vysokozdvižné plošiny bez potřebné kvalifikace a průběžného školení.

práce s vysokozdvižnou plošinou

Odpovědnost na pracovišti: Kdo za co odpovídá?

Odpovědnost na pracovišti nakládají německé zákony na všechny zúčastněné osoby, ovšem na každou v jiném rozsahu:

  • Zaměstnavatel odpovídá za výběr a údržbu zařízení, dodržování předpisů, zajištění školení a ochranných opatření.
  • Nadřízení uvádí všechna opatření daná zaměstnavatelem v praxi a důsledně kontrolují jejich dodržování ze strany podřízených. Zodpovídají také za organizaci pravidelných školení.
  • Obsluha odpovídá za bezpečné zacházení se zařízením, dodržuje nařízení svých nadřízených a dohlíží na bezpečnost v okolí stroje.

Bezpečná práce s vysokozdvižnou plošinou

Provádět práce vysokozdvižnou plošinou není jako zatloukat hřebík kladivem. Pracovní plošina je stroj velký, podobně jako třeba jeřáby, pro člověka pohybujícího se v jeho dosahu velmi nebezpečný. Obsluha má navíc ztížený výhled, nemůže vidět na všechny strany, proto každý chybný krok může mít fatální důsledky.

Bezpečnost by proto měla být prioritou všech, od obsluhy až po osoby, které se v blízkosti stroje pohybují. Pro zvýšení bezpečnosti se využívají následující opatření:

  • Osobní ochranné prostředky (OOPP) – V závislosti na podmínkách noste postroj, přilbu, obuv a případně rukavice.
  • Stabilita a podloží – Smí stát jen na nosném a rovném podkladu. Při venkovním použití je nutné zohlednit vítr a počasí.
  • Bezpečnostní prvky a obsluha – Každá plošina má nouzové vypínače, zábradlí, podpěry a pojistky. Všechny tyto prvky musí být plně funkční. Stroj mohou obsluhovat jen proškolení a pověření zaměstnanci, kteří se s jednotlivými bezpečnostní prvky předem seznámí.
  • Vizuální kontrola před zahájením práce plošinou – Než do stroje usednete, musíte ho vizuálně zkontrolovat. Pokud se vám cokoliv nezdá, hlašte to ihned svému nadřízenému. Se strojem nepracujte, dokud nedojde k odstranění rizika.
  • Komunikace a okolí – Na rušných místech je třeba zřídit zábrany, zabránit vstupu nepovolaným osobám a zajistit komunikaci mezi obsluhou a dalšími pracovníky, kteří dohlíží na bezpečnost.

S obsluhou plošiny je to podobné jako s řízením auta, bezpečnost není jednorázovou záležitostí, ale vyžaduje plnou koncentraci všech zúčastněných po celou dobu práce.

Závěr: Bezpečnost vzniká znalostmi, odpovědným přístupem a zkušenostmi

Pracovat bezpečně, to je víc než jen stroj ovládat. Velký podíl na tom má i kvalifikace obsluhy, její zkušenosti, vybavení, ale i striktiní rozdělení povinností mezi zaměstnance. Jen ten, kdo zná bezpečnostní předpisy, dokáže správně vyhodnotit rizika a přijmout včas taková rozhodnutí, aby jim předešel.

Právní i bezpečnostní předpisy tedy tvoří pouhý rámec toho, co bezpečnost práce tvoří. Zbytek už je na každém z nás, jak důsledně je budeme v každodenní praxi naplňovat. Buďte zodpovědní, jen tak ochráníte nejen majetek, ale i životy.

Náš blog

Proč si dělat papíry na vysokozdvih v Německu z vlastní vůle?

Kariéra

Publikováno: 21. června 2025 - Uchazeči o práci v Německu se někdy mohou setkat s požadavkem na papíry na vysokozdvih získané...

Čtěte dále >

Oprávněná osoba pro kontrolu pracovních plošin v Německu

Bezpečnost práce

Publikováno: 17. června 2025 - Pracovní plošiny jakéhokoliv typu se v Německu běžně využívají ve stavebnictví, průmyslu nebo servisu. Takové stroje...

Čtěte dále >

V červnu se mění zákon o ochraně mateřství v Německu

Rodina, Zdraví

Publikováno: 12. června 2025 - Zákon o ochraně mateřství v Německu doposud obsahoval jednu zásadní trhlinu. Neřešil totiž situace, kdy...

Čtěte dále >

Namontujte si jeřáb na přívěs, udělá práci za vás

Bezpečnost práce

Publikováno: 5. června 2025 - Pořídit si jeřáb na přívěs tak časem zvažuje každý, kdo má pick-up nebo dodávku, se...

Čtěte dále >

Školení na pracovní plošiny v Německu

Bezpečnost práce

Publikováno: 1. června 2025 - Nebýt pracovních plošin, spoustu prací bychom neprovedli - nebo jen s velkými obtížemi a zbytečným...

Čtěte dále >

Práce s vysokozdvižnou plošinou v Německu

Bezpečnost práce, Kariéra

Publikováno: 23. května 2025 - Práce s vysokozdvižnou plošinou je v mnoha odvětvích běžnou součástí každodenní praxe – ať už...

Čtěte dále >

Řidičák na pracovní plošiny v Německu

Kariéra

Publikováno: 21. května 2025 - V Německu neexistuje klasický řidičský průkaz na obsluhu pracovních plošin. Místo toho musíte absolvovat speciální...

Čtěte dále >

Konec kombinace daňové třídy 3 a 5 odložen, nevolte ji unáhleně

Informace

Publikováno: 17. května 2025 - V minulém roce proběhla německým tiskem zpráva o konci výhodného zdanění manželů v kombinaci daňové...

Čtěte dále >

Bezpečnostní předpisy pro jeřáby: Zásady bezpečné práce

Zdraví

Publikováno: 12. května 2025 - Průmyslové jeřáby jsou výkonné stroje umožňující bezpečné zvedání a přemisťování těžkých břemen na staveništích a v...

Čtěte dále >

Příplatky za práci na směny v Německu: Tohle musíte vědět

Informace, Zdraví

Publikováno: 30. dubna 2025 - I když současné trendy na trhu práce volají spíše po zkrácení pracovní doby, v mnoha...

Čtěte dále >

5 tipů při hledání lepší práce v Německu

Kariéra

Publikováno: 17. dubna 2025 - Začínali jste v Německu s minimální němčinou a museli tak vzít práci, jaká se zrovna...

Čtěte dále >

Agenturní zaměstnanci v Německu mají svá práva pod ochranou

Kariéra

Publikováno: 14. dubna 2025 - Když firma potřebuje co nejrychleji pokrýt nedostatek pracovních sil, sáhne po zaměstnancích agentury. Je to totiž...

Čtěte dále >

Nehoda na cestě z práce v Německu: Víme, co dělat, abyste nepřišli o peníze

Finance, Zdraví

V Německu se vám může stát pracovní úraz i mimo pracovní dobu. Obecně Němci totiž za pracovní úraz považují i...

Čtěte dále >

Nevyčerpaná dovolená: Co dělat, když ji nestihnete vyčerpat?

Informace

Publikováno: 25. března 2025 - Dovolená není jen zaslouženým odpočinkem za vykonanou práci, ale i vaše právo zaručené zákonem. Německá...

Čtěte dále >

Hard skills a soft skills, které potřebujete k práci v Německu

Kariéra

Publikováno: 19. března 2025 - Pro mnoho uchazečů z Česka je práce v Německu jen lépe placenou alternativou pro práci...

Čtěte dále >

6 častých chyb, kterých se dopouštějí Češi v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 8. března 2025 - Práce v Německu láká Čechy hlavně na vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Uspět v...

Čtěte dále >

Angličtina nebo němčina? Vystačíte si v Německu bez němčiny?

Informace, Kariéra

Publikováno: 28. února 2025 - První cizí jazyk, který škola dětem naservíruje, je angličtina. Té je navíc všude plno, a...

Čtěte dále >

Kolik vydělá skladník v Německu s papíry na VZV? Až 5 000 eur!

Finance, Kariéra

Publikováno: 20. února 2025 - Přebírat materiál k výrobě, vést evidenci zásob na skladě a zajistit předání hotových výrobků k...

Čtěte dále >

Umělá inteligence: 5 tipů, jak ji využít při hledání práce v Německu

Kariéra

Publikováno: 12. února 2025 - Umělá inteligence nás provází snad na každém kroku. Všechno nové, co nám do života vstoupí,...

Čtěte dále >

Víte, jaké existují pracovní smlouvy v Německu?

Informace, Kariéra

Publikováno: 4. února 2025 - Dokážete vyjmenovat všechny pracovních úvazků v Česku? Na trhu práce v Německu je to velmi...

Čtěte dále >

Práce a život v Německu: 7 faktů, které vás překvapí na našich sousedech

Mezilidské vztahy

Publikováno: 28. ledna 2025 - Německo. Nejlidnatější země v Evropské unii, náš západní soused, se kterým jsme kdysi měli mnoho...

Čtěte dále >

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci

Finance, Informace, Kariéra

Minimální mzdy v Německu: Změny od roku 2025 u relevantních mezd pro agenturní práci Minimální mzdy v Německu v agenturách...

Čtěte dále >

Státní svátky Německo: Jak vycházejí svátky v Německu v roce 2025?

Informace, Volný čas

Publikováno: 19. prosince 2024 - Ani letos vás nepřipravíme o přehled státních svátků v Německu v roce 2025. I v...

Čtěte dále >

Práce v Německu bude od ledna 2025 zase lépe placená

Finance, Informace

Publikováno: 5. prosince 2024 - Nový rok přinese nové změny v platech v Německu. Zvýší se totiž minimální mzda v...

Čtěte dále >

Familienversicherung aneb jak na rodinné pojištění v Německu

Informace

Publikováno: 26. listopadu 2024 - Systém německého zdravotního pojištění umožňuje zdarma pojistit celé nukleární rodiny v rámci jednoho pojištění. Toto...

Čtěte dále >

4 mýty o daňovém přiznání v Německu

Nezařazeno

Publikováno: 18. listopadu 2024 - Spočítat si daně z příjmů, zjistit, co všechno nám je sníží a ještě správně vyplnit...

Čtěte dále >

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kariéra

Publikováno: 11. listopadu 2024 - V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k...

Čtěte dále >

Jak je placená práce ve svátek v Německu?

Informace

Publikováno: 6. listopadu 2024 - Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění...

Čtěte dále >

Kolektivní smlouvy v Německu zvedly v říjnu mzdy v agenturách

Informace, Kariéra

Publikováno: 1. listopadu 2024 - Od října si na 700 tisíc zaměstnanců personálních agentur v Německu přijde na více peněz....

Čtěte dále >

Flexibilní pracovní doba v Německu dává možnost svobody i volby

Kariéra

Publikováno: 28. října 2024 - V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář