Publikováno: 28. října 2024 – V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální aspekty a naše vlastní potřeby věnovat více času sobě samým vedou k tomu, že stále více firem nabízí modely flexibilní pracovní doby. Nejde přitom jen o reakci na měnící se potřeby zaměstnanců coby pracovních sil. Jde hlavně o strategické rozhodnutí, jak jako firma zůstat konkurenceschopný a přilákat do svých řad zkušené a cenné odborníky. Co znamená flexibilní pracovní doba v Německu a jaké možnosti na německém trhu práce máte jako pendleři?
Trendy flexibilní pracovní doby v Německu v roce 2024
V posledních letech roste v Německu počet zaměstnanců, kteří mají úvazek s flexibilní pracovní dobou. Flexibilní pracovní doba znamená, že si zaměstnanec sám určí dobu příchodu i odchodu z práce. Musí pouze odpracovat určitý počet hodin měsíčně – a v některých společnostech se stanoví pouze deadline pro splnění určitého úkolu a kolik hodin zaměstnanec odpracuje, je na něm. Podle průzkumů německého Spolkového statistického úřadu (Statistisches Bundesamt, ev. Destatis) může na 38,8 % zaměstnanců v Německu rozhodovat o organizaci své pracovní oby. Z průzkumu ale také vyplývají velké rozdíly mezi povoláními: Zatímco manažeři mají flexibilní pracovní dobu ze 70,3 %, v řemeslech už jen ze zhruba 21 %. Tyto údaje jen podtrhují trend, kdy pracovníci v kancelářích mají mnohem více flexibilní pracovní dobu, než zaměstnanci, kteří mají co dočinění s výrobou.
Vedle flexibilní pracovní doby roste v Německu také trend hybridních modelů pracovní doby. V takových modelech se zaměstnancům část pracovní doby přesouvá z kanceláře jinam, třeba domů. Flexibilně se tak mohou rozhodnout, odkud chtějí pracovat, což jim umožní lépe zorganizovat den.
Zaměstnavatelé v Německu také mnohem více přistupují na částečné úvazky. Ještě nedávno přitom firmy v částečných úvazcích viděly problém, dnes jsou však součástí HR strategie firem.
Jak může vypadat flexibilní pracovní doba v Německu?
Flexibilní pracovní model popisuje jakoukoli formu uspořádání práce, která se odchyluje od tradičních 8hodinových pracovních dní. Flexibilita se týká těchto aspektů:
- Pracovní doba – Jednoduše řečeno, zaměstnanci se mohou rozhodnout, kdy přijdou do práce a kdy z ní odejdou. Podstatné je, jak si pracovní dobu ujednali se zaměstnavatelem. Ten totiž může požadovat jen splnění docházky v řádu 160 hodin měsíčně nebo 40 hodin týdně. V některých povoláních není ani docházka obvyklá a zaměstnavatelé bazírují jen na dodržování deadlinu. Za flexibilní model se považuje i částečný úvazek nebo požadavek na konkrétní dobu, kdy musíte být k zastižení. Tomuto modelu se říká klouzavá pracovní doba.
- Pracoviště – Je jedno, kde pracujete, hlavně že pracujete. Díky možnostem práce z domova se dostanete k nabídkám, které by pro vás jinak byly na hony vzdálené – tedy alespoň zeměpisně.
- Úvazek – Místo práce od pondělí do pátku třídenní víkend nebo práce jen dopoledne? Ideální možnost, jak mít volný čas i jindy než v osm večer.
Jak ovlivňují flexibilní modely práce život zaměstnanců?
Jednoznačně pozitivně. Lidé mající možnost sami ovlivnit dobu, kterou stráví prací, dokáží lépe sladit svůj soukromý a pracovní život. Vědomí, že nemusíte trávit dny od nevidím do nevidím v práci, přispívá k vaší spokojenosti i motivaci něco vůbec dělat. Flexibilní pracovní modely mají v oblibě především lidé s rodinami nebo individuálními potřebami, při kterých jim klasická pracovní doba nehraje do karet nebo jim v tom dokonce brání.
Zároveň si ale při flexibilním pracovním modelu řádně prověříte své vlastní já. K tomu, abyste mohli doma nebo v kavárně nebo kdekoli mimo dohled šéfa zasednout k práci, potřebujete notnou dávku sebekázně. Zvlášť při práci z domova najdete vždy něco, co vaši pozornost od vašich povinností odvede. Okna potřebují umýt, mezi růžemi roste plevel a pes vás tahá na hodinovou procházku? Pokud takovým svodům nedokážete odolat, není práce z domova pro vás.
Z flexibilních pracovních modelů těží i pendleři. Němci jsou otevření přísunu kvalifikovaných pracovních sil, protože i v Německu populace stárne a volná místa není kým obsadit. Kromě toho, že v roce 2020 přijali zákon, který usnadňuje zaměstnávání odborníků ze zemí mimo Evropskou unii, zavádí také flexibilní modely pracovní doby pendlerům. Stále častěji tak můžete narazit na Čechy, kteří v zahraničí pracují, aniž by do práce museli fyzicky dojíždět.
A jak ovlivňují tyto modely firmy a zaměstnavatele?
Obecně lze říct, že dokud je flexibilní pracovní doba spíše benefitem, než běžnou věcí, přispívá flexibilní pracovní doba ke snížení fluktuace zaměstnanců u jedné firmy. Navíc pokud mají zaměstnanci možnost vybrat si, kdy a jak budou pracovat, statisticky jsou méně nemocní. To neznamená, že se jim bacily vyhnou, znamená to však, že s virózou častěji pracují z domova, než by hned spěchali k lékaři jako v případě, že by museli denně dojíždět do práce bez možnosti dělat si třeba častější pauzy.
Pro firmy však tyhle hybridní modely znamenají větší zátěž co do digitalizace pracoviště. Nepřítomnost zaměstnance na pracovišti totiž nesmí pro firmu znamenat problém. Zaměstnanci musí být o pracovní dobu neustále k dispozici, k čemuž ji zaměstnavatelé musí poskytnout potřebné vybavení.
V jakých odvětvích jsou nejčastější flexibilní pracovní doby v Německu?
V podstatě všechna ta, kdy lze kus práce delegovat na technologické vychytávky. Sem patří především tyto obory:
- IT a technologické společnosti – Kdo jiný by měl mít možnost pracovat na dálku, než právě lidé z IT, bez kterého by se žádný posun k práci mimo pracoviště ani odehrát nemohl?
- Bankovnictví, pojišťovnictví – Velká část práce pojišťováků a lidí z bank je o komunikaci se stávajícími i potenciálními klienty. A když nejde hora k Mohamedovi, tedy když nemůže klient na pobočku, vyrazí zaměstnanci na schůzku za ním. A když už posbírají všechny možné informace mimo kancelář, mohou obchod také dokončit kdekoli mimo ni. Mít smlouvu podepsanou na místě je navíc často strategická součást jejich práce…
- Maloobchod, doprava, cestovní ruch, gastronomie – Pracovní doba je tu flexibilní hlavně proto, že potřeby klientů je třeba pokrýt ve kteroukoli denní hodinu.
- Služby – Ať už děláte poradenství, marketing nebo promo, v terénu se vám pracuje líp.
- Vzdělávání a výzkum – Doba karantény jen urychlila nejrůznější formy online vzdělávání, třeba za jazykovým kurzem už není třeba nikam docházet, s učitelem se můžete připojit kdykoli podle vašich potřeb.
Kde se naopak s flexibilní pracovní dobou téměř nesetkáte?
- Řemesla a výroba – Tyhle oblasti jsou závislé na osobní práci, těžko vás zaměstnavatel vybaví výrobním strojem či cirkulárkou, abyste mohli pracovat z domova.
- Zdravotnictví – Ani pacienta z domova neprohlédnete a vzhledem k GDPR si ani to papírování už na doma nechat nemůžete.
- Obchod – Umíte si představit prodavačku obsluhující zákazníky kamenné prodejny z domova? My také ne.
Jaké jsou příklady modelů flexibilní pracovní doby v Německu?
Modely flexibilní pracovní doby nabízí širokou škálu možností, jak mohou společnosti a zaměstnanci zorganizovat pracovní dobu tak, aby při tom zohlednili požadavky firmy s požadavky zaměstnanců. Díky tomu zaměstnanci nalézají lepší rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem a zároveň zvyšují efektivitu, s jakou zaměstnanci pracují. V Německu mají tyto flexibilní modely podobu sezónních prací, minijobu coby brigády a částečného úvazku, které se liší počtem odpracovaných hodin. Více o těchto typech úvazků najdete v tomto článku.
Otázky a odpovědi
Co se rozumí pod pojmem flexibilní pracovní doba?
Modely flexibilní pracovní doby jsou takové modely, které umožňují zaměstnancům přizpůsobit si pracovní dobu svým osobním potřebám, ať už prostřednictvím různé pracovní doby nebo pracovních míst. Cílem je vytvořit lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem pomocí vhodného modelu pracovní doby při současném splnění provozních požadavků.
Jaké mají v Německu druhy flexibilních modelů pracovní doby?
Mezi nejběžnější modely pracovní doby patří pružná pracovní doba, částečný úvazek, práce na směny, práce na dálku, možnost napracovat si hodiny a pak z nich čerpat náhradní volno či sezónní pracovní doba, na kterou navazuje mimosezónní období volna.
Je částečný úvazek v Německu flexibilním modelem pracovní doby?
Ano, částečný úvazek je v Německu flexibilním modelem pracovní doby, protože umožňuje zaměstnancům pracovat méně než běžnou plnou pracovní dobu a lépe tak přizpůsobit svou pracovní dobu osobním nebo rodinným potřebám.
Jak vypadá flexibilní pracovní doba?
Flexibilní pracovní doba znamená, že zaměstnanci se sami rozhodnou, kdy začnou a skončí svou práci v daném rámci, často v kombinaci s hlavní pracovní dobou, po kterou musí být přítomni na pracovišti.
Závěr
Modely flexibilní pracovní doby se v posledních letech staly důležitou součástí moderního pracovního světa. Nabízejí četné výhody jak zaměstnancům, tak zaměstnavatelům tím, že umožňují lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, zvyšují atraktivitu společností a podporují produktivitu zaměstnanců. Různá odvětví, od IT přes služby až po vzdělávání a výzkum, těží z této flexibility různými způsoby, zatímco v jiných oblastech, jako je výroba nebo obchod, jsou možnosti kvůli specifickým požadavkům ještě omezenější. Celkově je však trend směřující k větší flexibilitě v pracovním životě nezastavitelný a bude i nadále hrát ústřední roli v tom, jak je práce organizována a koncipována i v budoucnu.