Publikováno: 6. listopadu 2024 – Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění restů, na které v pracovní dny nebývá čas. Přesto však existují obory, ve kterých státní svátek nic jako den volna neznamená. Typicky je to gastronomie, zdravotnictví, zemědělství či bezpečnostní složky. Pro ty, pro koho je práce ve svátek v Německu povinná, platí jasné právní předpisy ohledně odměňování, pracovní doby a dalších aspektů. Jenže co ty ostatní obory, které odklad v práci snesou? Smí se vůbec o státní svátek pracovat? Na jaké příplatky máte nárok a můžete práci ve svátek v Německu odmítnout?
Právní základ práce ve svátek v Německu
Základní pravidlo zní: Podle německého zákona o pracovní době (Arbeitszeitgesetz, zkr. ArbZG) jsou neděle a svátky dny pracovního klidu a práce jako taková není ve svátky přípustná. V některých výjimečných případech je sice práce ve svátek v Německu nevyhnutelná, zákon ale takovou práci upravuje a definuje práva a povinnosti zaměstnanců i zaměstnavatelů.
Jak se platí svátky v Německu?
Pracovní doba odpracovaná o státní svátek se obecně počítá jako jakákoli jiná doba, i když je placená dodatečným příspěvkem za práci o svátek. To znamená, že hodiny, které odpracujete o svátek, se vám normálně započítají k ostatním odpracovaným hodinám. Výše příplatku za práci ve svátek v Německu není nijak jednotná, obvykle se pohybuje mezi 25 až 150 %, což je velký rozptyl. Výši příspěvku za práci ve svátek v Německu najdete ve vaší pracovní nebo kolektivní smlouvě.
V kolektivní smlouvě platné pro Starke Jobs jsou příplatky za práci ve svátek ve výši 100 %, a to bez ohledu na to, o jaký svátek se jedná.
Na příplatky ale není žádný právní nárok. Výše příplatku vychází z vaší pracovní smlouvy nebo jej upravuje kolektivní smlouva, kterou se váš zaměstnavatel řídí. Obecně platí, že každý svátek v Německu je jinak placený a záleží také na tom, zda svátek vychází zároveň na neděli či nikoli.
Může mě zaměstnavatel v Německu nutit do práce ve svátek?
Odpověď do značné míry závisí na vaší profesi a oboru, ve kterém pracujete. Například ve zdravotnictví, u policie nebo hasičů je práce ve svátek nevyhnutelná, stejně jako práce třeba v dětském domově, práce pečovatelek nebo práce se zvířaty. V jiných oborech už závisí spíše na vůli zaměstnavatele či charakteru činnosti, třeba takové pohostinství ze své podstaty těží z toho, že mají lidé volno, a proto by bylo nelogické zavírat restauraci či bar o svátek. Nicméně v takovém případě musí zaměstnavatel výslovně uvést v pracovní nebo kolektivní smlouvě. V opačném případě nemá zaměstnavatel jak vymáhat, abyste přišli povinně na práci ve svátek a to, zda přijdete, by tak záleželo na vašem dobrovolném rozhodnutí.
V ostatních profesích, které snesou odklad, platí, že státní svátek v Německu je dnem pracovního klidu. Zaměstnavatel v takovém případě nemůže vyžadovat, abyste pracovali. Jediné, co ho k tomu opravňuje, je zvlášť závažný provozní problém. Za takový můžeme považovat třeba situaci, kdy jste jako správce objektu povolán k úniku vody v objektu.
Jak se počítají státní svátky v Německu při 4denním pracovním týdnu?
Pokud státní svátek v Německu připadá na některý ze čtyř pracovních dní, posuzuje se jako klasický státní svátek. Pracovní dobu přitom nemusíte nahrazovat. Pracujete-li tedy od pondělí do čtvrtka a státní svátek připadne na pondělí, odpracujete dál úterý, středu a čtvrtek a v pátek máte volno jako obvykle.
Za které státní svátky v Německu jsou příplatky?
Protože v Německu neexistuje žádná legislativou daná povinnost vyplácet příspěvky za práci ve svátek a protože tyto příplatky řeší zaměstnavatelé individuálně v kolektivních smlouvách nebo pracovních smlouvách, existují tím pádem rozdíly mezi příspěvky za jednotlivé svátky v Německu. Jednoduše řečeno, ne všechny státní svátky mají stejný význam. Proto se může lišit i výše příplatků za práci o tyto svátky. Nejvyšší příspěvky – až 150 % – dostanete za zvlášť významné svátky, jako jsou Vánoce (konkrétně 25. a 26. prosince), 1. května a Velikonoce. Znovu mějte na paměti, že údaj „až 150 %“ se liší podle ustanovení platných právě na vašem pracovišti. Ne každý, kdo tedy o Vánocích pracuje, má nárok na 150 % běžné denní mzdy za práci v uvedené dny.
Otázky a odpovědi
Vyplatí se mi pracovat ve státní svátek v Německu?
Odpověď na otázku, zda se vám vyplatí pracovat ve státní svátek v Německu, vychází hlavně z toho, jak je práce ve svátek upravena právě na vašem pracovišti. Němci totiž nemají zákonnou povinnost vyplácet příplatky za práci přesčas, zaměstnavatelé ale toto upravují kolektivními nebo pracovními smlouvami. Zpravidla tedy máte nárok na příplatek v rozpětí 50 až 150 % vaší denní mzdy v závislosti na smlouvě a typu svátku. Někdy můžete jako kompenzaci dostat náhradní volno.
Může mě zaměstnavatel nutit do práce ve svátek nebo v neděli?
Nemůže, pokud to nevyžaduje charakter vaší práce. Některé obory, jako je zdravotnictví, zemědělství nebo bezpečnostní složky, musí fungovat nepřetržitě. Státní svátky nebo neděle tu tedy neznamenají žádný nárok na volno. Podobně je tomu v pohostinství, nicméně zrovna v tomto případě už je práce ve svátek spíše na domluvě, než že by měl právo jednoznačně určit, kdo do práce půjde. V ostatních oborech, které snesou odklad a nevyžadují nepřetržitou činnost, zákon práci v neděli a ve svátek zakazuje. Za porušení tohoto zákona hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše 15.000 €.