Publikováno: 25. října 2024 – Správně zvolené oblečení na pohovor hraje zásadní roli při prvním dojmu. To, co si ten den oblečete na sebe, má také vliv na to, jak sami sebe vnímáte. Vnější vzhled tedy nepodceňujte, zvlášť ne pokud se chystáte na pohovor.
Proč se vlastně na pohovor oblékat nějak jinak než normálně?
Výběr oblečení má jeden, ovšem zásadní význam: Udělat co nejlepší první dojem. To, co si ten den obléknete na sebe, vyjadřuje, jaký postoj zaujímáte vůči potenciálnímu zaměstnavateli. Viditelně staré, ošoupané nebo dokonce špinavé oblečení říká, že nemáte moc zájem o vytvoření si nějaké vazby se zaměstavatelem. Možná dokonce říká, že vůči firmě chováte jakýsi disrespekt. Stejně nevhodné je přijít na pohovor v pracovním oblečení, a to i když se jedná o ryze manuální práci, do které stejně nebudete chodit v obleku.
Některé sektory průmyslu jsou konzervativní už ze své podstaty. Například ve finančnictví či bankovnictví není příliš prostoru pro osobní kreativitu, jako člověk, kterému mají klienti svěřit správu jejich financí, si nemůžete počínat podle osobních dojmů, ale konzervativně. Stejně konzervativní by proto mělo být i vaše oblečení, které budete do práce nosit. Naopak jako umělci, hudebníci, malíři či kreativní profese potřebují jistou dávku kreativity prokázat. Ucházíte-li se třeba o místo grafika, není nutné chodit do práce v kvádru. Naopak, v dobře padnoucím neformálním oblečení můžete prokázat jistou dávku kreativity už z prvního dojmu.
Správně zvolené oblečení, ve kterém se cítíte dobře, podporuje vaše sebevědomí. Pokud se totiž cítíte pohodlně a zároveň přitažlivě, zlepšíte tím nevědomky své držení těla, řeč těla i vystupování. Pokud se cítíte dobře tím, jak vypadáte, dokážete také rychleji a věcněji argumentovat či otevřeněji komunikovat. Studie dokonce prokázaly, že oblečení ovlivňuje chování – ti, kdo se oblékají formálně, se často chovají strukturovaněji a rozhodněji.
Víte, jakou barvu si obléct na pohovor?
Barvy hrají při výběru oblečení na pohovor velkou roli, protože mohou nenápadně ovlivnit to, jak vás bude protistrana vnímat. Některé barvy vypadají profesionálně a zanechávají pozitivní dojem, zatímco jiné jsou rušivé nebo nevhodné.
- Modrá je obzvlášt oblíbená barva při pohovorech. Vyjadřuje důvěru, spolehlivost a kompetence. Tmavě modrý oblek nebo halenka v jemném odstínu modré vyzařuje autoritu a vážnost. Zaměstnavatelé často spojují tuto barvu se stabilitou a schopností pracovat v týmech.
- Černá je klasická volba, která signalizuje sílu a eleganci. Černý oblek nebo černé kalhoty dodávají žadateli vážný a slušný vzhled. Je však důležité používat černou opatrně, protože může také působit vzdáleně nebo příliš formálně. Kombinace s jemnějšími barvami nebo decentními doplňky dokáže rozvolnit vzhled.
- Šedá je barva neutrální, přesto profesionální. Přináší objektivitu a vysokou úroveň profesionality. Šedé oblečení působí dobře hlavně v konzervativních odvětvích nebo pozicích, které se zaměřují na osobnost a dovednosti žadatele.
- Bílá představuje čistotu a řád. Bílá košile nebo halenka vytváří svěží a upravený vzhled. Bílá se dobře kombinuje s ostatními barvami a poskytuje vynikající základ pro elegantní i vážný outfit.
- Hnědá se zdá být teplá a přístupná, ale hodí se spíše pro méně formální odvětví. Vyzařuje z ní zemitost a spolehlivost, ale v určitých kontextech působí příliš uvolněně. Roli tu hraje hlavně to, s jakou barvou hnědou kombinujete či jaké materiály si oblečete.
- Barvy jako červená, žlutá nebo zelená používejte opatrně. Červená symbolizuje sebevědomí a vášeň, ale když je jí mnoho, působí agresivně. Žlutá a zelená působí odvážně, proto ji noste jen jako doplněk k jiné, méně výrazné barvě.
Barvy pomáhají žadateli působit seriózně a profesionálně, neměly by ale odvést pozornost od vašich schopností. Volte proto raději neutrální a klasické barvy, které můžete těmi výraznými jen zlehka doplnit.
Jaké jsou druhy dress code vhodné k pohovoru?
Business formal
Tradiční a nejformálnější z formálních stylů zvolte tehdy, jdete-li na pohovor do konzervativní firmy nebo na konzervativní pozici. Muži si tedy obléknou oblek a kravatu, ženy kalhotový kostým nebo jednoduché elegantní šaty, které jim zakrývají ramena i kolena a nemají výstřih. Z barev sáhněte po tmavě modré, šedé nebo černé, bez výrazných zdobících prvků, barevných potisků i extravagantních doplňků.
Business casual
Tohle je sice také formální oblečení, dodatek casual ale napovídá, že jde o poněkud ležérnější či méně formální styl. Ten se hodí všude tam, kde prostředí není tolik sešněrované konvencemi a konzervatismem. Barvy lze volit trochu volnější, často se tak setkáváme s pastelovými tóny, s béžovou barvou nebo třeba decentními pruhy. Důležité je, aby celek vypadal harmonicky a uchazeč nadále působil seriózně. Business casual dokonce dovoluje džíny, nesmí být ale potrhané. Důležité je zachovat sice někdy nedbalou, ale pořád eleganci.
Moderní klasika
Pod tímhle pojmem, který se v cizojazyčné terminologii nazývá jako twist, si představte kombinaci tradičních a elegantních prvků s moderními a inovativními detaily. Styl twist tedy spojuje nadčasovou eleganci s moderními trendy, ať už jde o střihy, barvy nebo doplňky.
>>> Příprava na pohovor, to není jenom o oblečení. Co o sobě říct, kdy přijít, kam koukat… dá se na pohovor připravit? Ano, s naším článkem to zvládnete! <<<
Co se nosí ve kterém oboru?
Při výběru vhodného oblečení do práce, kterou už máte, dbejte hlavně na to, co vlastně děláte. Prodavačka v uzeninách v kostýmu od Diora bude působit poněkud nepatřičně, naopak prodavačka v butiku věhlasného návrháře musí ctít zboží svého zaměstnavatele a oblékat se tak, aby značku reprezentovala už na první pohled. Zatímco první jmenovaná může do práce nenalíčená a v podstatě v čemkoli, ta druhá už si musí ráno dát dost záležet na perfektním účesu, dokonalém makeupu i sladěném outfitu. Co ale v těch ostatních oblastech?
- Do kanceláře – V klasickém kancelářském světě obvykle platí formální dress code. Business styl je zde často tou správnou volbou. Muži nosí dobře padnoucí oblek v tlumených barvách, jako je tmavě modrá nebo šedá, v kombinaci s bílou košilí a kravatou. Ženám padne kalhotový kostým, sukně s blejzrem nebo jednoduché elegantní šaty. Boty a doplňky volte decentní, ale vždy kvalitní, aby podtrhly profesionální dojem.
- V lékařství a zdravotnictví – Pro lékaře, sestry nebo v laboratořích, také platí určité požadavky na oblečení. Při pohovorech v těchto profesích se vyhněte sterilnímu pracovnímu oděvu, zůstaňte ale upravení. Pro muže to obvykle znamená jednoduchou košili s kalhotami nebo kostýmkem, ženy si mohou vybrat halenku s kalhotovým kostýmkem nebo sukní.
- Do výroby, řemesel a průmyslu – V průmyslových profesích, jako je strojírenství, výroba nebo řemesla, je dress code pro pohovory často méně formální. Na takový pohovor si oblečte hlavně slušné a nepotrhané oblečení, rozhodně se nehodí třeba montérky nebo pracovní oděv, i když takové oblečení budete později v práci nosit asi nejčastěji.
- V gastronomii, ať už v provozu, v kuchyni nebo ve vedení, by oblečení na pohovor mělo být čisté a praktické. Muži mohou nosit jednoduché kalhoty s košilí a sakem, ženám se doporučuje halenka a decentní kalhoty nebo šaty. Barvy by měly být pokud možno neutrální a ne příliš křiklavé. Pro manažerské pozice v gastronomii je vhodnější obchodní styl, pro servírky a číšníky pak cokoli neformálního. Vzhled by měl stále působit upraveně a upraveně, protože kontakt se zákazníky hraje v gastronomii důležitou roli.
- Ve škole – Učitelé, ale i jiní pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci, pracují s lidmi, styl oblékání by proto měl působit přátelsky, a přitom profesionálně. Úplně nejlepší volbou je běžné oblečení, které vás zaujme v obchodě, pro muže je ideální kombinace kalhot a košile, ženám naopak sluší halenky, kalhoty, sukně šaty.
5 tipů na vhodné oblečení na pracovní pohovor
I když si někdy myslíme, že u pohovoru záleží hlavně na našich schopnostech, pravdou je, že to, jak působíme navenek, má na úspěch pohovoru velký vliv. Právě proto není radno výběr oblečení zanedbávat, a to neplatí jen pro pohovor, určitě i do divadla se oblečete jinak než na pivo s přáteli. V tomhle případě je výběr outfitu patrný na první pohled, jak se ale vyznat v tom, co si obléct na pohovor? Než se oblečete, položte si pár otázek:
- Do jaké společnosti jdu na pohovor? – Záměrně jsme tuto otázku nenazvali „Na jakou pozici se hlásím?“. V některých společnostech je totiž jedno, na jakou pozici se hlásíte, pokud ve firmě platí určitý dress code, pak platí pro všechny. Dokonce ani údržbář v národním divadle nepobíhá mezi návštěvníky ve večerní róbě v montérkách, ale v obleku. Respektuje zkrátka dress code, který platí pro všechny. A taková pravidla platí i pro návštěvu firmy, zvlášť pokud jdete na pohovor. Na internetu si proto najděte nějaké informace o firmě, pokud má na webu fotogalerii přímo z provozu, tím lépe. Pokud znáte někoho, kdo ve firmě pracuje, zeptejte se ho, jak se oblékají kolegové do práce.
- Padne mi to oblečení, nebo je mi někde malé? – Třeba úplně nejste košilový typ a límečky vás akorát škrtí. Chápeme, že se v takovém oblečení nemusíte cítit dobře, koupit si ale o dvě čísla větší košili není řešením. Stejně tak košile, na které nedopnete knoflíčky, není vhodnou volbou. Oblečení by vám zkrátka mělo padnout, vyhýbejte se příliš volnému i příliš těsnému oblečení. A jestli vás škrtí límečky, poptejte se specializovaném obchodě, i pro vás se najde padnoucí košile.
- Nežehlím, mám sušičku! – O tom, že si na sebe bereme jen čisté oblečení, asi mluvit nemusíme, oblečení se skvrnou od kávy si na sebe určitě nikdo nevezme. Jenže když se rozhlédneme kolem sebe, se žehličkou se už tolik z nás nekamarádí. Přitom je to škoda, žehlička nekouše a dokáže s vaším oblečením udělat během chvíle takové zázraky, že nebudete působit, jako byste právě vylezli z pelechu.
- Cítím se pohodlně, nebo mě někdo něco vadí? – Tím vás teď nenabádáme obléct si tepláky, ale souvisí to s bodem číslo dva. Škrtící límeček, ale i třeba příliš krátká sukně, která vám leze nahoru, způsobí, že se přestanete soustředit na sebe a začnete vnímat jenom to, co vám působí nepohodu. Začnete se cítit nekomfortně a nesebevědomě a to negativní ovlivní celý dojem, který na pohovoru budete tvořit.
- Jak je venku? – Ne, opravdu nestačí vzít si kabát, když je zima. Letní a zimní oblečení se od sebe totiž liší střihem i materiálem a je na první pohled dobře rozeznatelné. Muži to mají jednodušší, ti se v létě potí a v zimě mrznou ve stejném obleku, jenže ženy už tak snadno nikoho neoklamou letními šaty uprostřed zimy. Bude totiž zřejmé, že formálnímu oblečení zrovna nevládnete, a když se vezmete rozevláté šaty z jemného materiálu, i když venku bude zrovna zuřit sněhová vánice, vyjde to skoro nastejno, jako byste šli v teplákách.
>>> Víte, na co se vás smí při pohovoru personalista ptát a na co ne? A proč je v Německu zajímají věci, které je v Česku zajímat nesmí? Dozvíte se zde <<<
Doplňky
Oblečením bychom měli, a co doplňky? Módní guru se shodují, že vhodné oblečení pro každou příležitost najde ve skříni každý z nás. S takovými botami je to už ale horší, těm totiž tolik pozornosti nevěnujeme. Jaké doplňky tedy k oblečení na pohovor – a nejen k němu – potřebujeme?
- Boty – Zásada je, aby boty byly vždy čisté, nebyly nikde sešlapané, propadlé nebo neměly žraloka. K business formal nosí muži polobotky, ženy lodičky, u business casual můžete zvolit klidně čisté tenisky nebo znovu moderní mokasíny.
- Make-up a vlasy – Rozhodně decentní, kouřové stíny si nechte na sobotní noc. Podobně decentní buďte i co se vlasového stylingu týče. Prezentuje tedy spíše upravený a svěží vzhled, extravaganci nechte na jindy, tedy pokud zrovna nejdete na konkurz na kadeřnici nebo vizážistku, tam by se to naopak hodit mohlo.
- Kabelka, hodinky, šperky – To je vždycky tak trochu oříšek. K určitému oblečení se hodí kabelka jen malá, do ruky, typu pouzdro. K jinému sedne objemná velká kabelka, do které se vejde i menší nákup. Podobné je to se šperky, k tomu, abyste zvolili vhodné, už potřebuje trochu citu. Jenže pořád jde „jen“ o pohovor, ne o výběr náhrdelníku k velké večerní na ples do opery. Pokud se bude držet starého dobrého pravidla „méně je někdy více“, chybu nemůžete udělat.
Náš blog
Ostatní uživatelé také hledali: