Publikováno: 1. července 2021 – V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo se necítí dobře, měl by zůstat doma. Zaměstnavatel o tom musí být neprodleně informován, ze zákona do čtvrtého dne ode dne, kdy se zaměstnanec v pracovní neschopnosti ocitl. A nakonec, během pracovní neschopnosti se musí zaměstnanec zdržet všech činností, které by jeho zotavení prodlužovaly. Jenže ani taková pravidla nejsou obecně platná, protože každá pracovní neschopnost v Německu je svým způsobem unikátní a vyžaduje individuální přístup. Jaký? Poradíme vám v tomto článku.
Nedostatečná znalost německých zákonů vás může stát nejen pracovní místo, ale i čas a peníze. V tomto článku vám přinášíme rady dvou německých právníků, Pascala Croseta a Inno Merkelové z berlínské advokátní kanceláře, jak se chovat během pracovní neschopnosti. Věnují se nejen otázkám, jak se v souladu se zákonem neschopenka v Německu oznamuje, ale také otázkám, jak se můžu či nemůžu během pracovní neschopnosti chovat.
Pracovní neschopnost jako důvod k výpovědi? V Německu se to stát může
V České republice je to s neschopenkou poměrně jednoduché: při nemoci nemám vycházky vůbec, při úrazu, který mi brání vykonávat povolání, mám možnost vzdálit se z domova v určitý čas. V Německu to tak jednoduché není. Ačkoli se mezi Čechy pracujícími v Německu množí teze, že během pracovní neschopnosti na mě Němci nemůžou, není to pravda. Ačkoli k vám domů pravděpodobně nepřijde kontrola, dost možná se o vašem chování během neschopenky dozví zaměstnavatel jinak. Porušení zásad pracovní neschopnosti pak může vést nejen k okamžité výpovědi, ale také ke správnímu řízení či dokonce k soudu.
Kdy musím zaměstnavateli oznámit pracovní neschopnost?
Zákon říká „neprodleně“. Ideálně ještě před tím, než vám začne směna. Pokud na vás padnou horečky den předem, oznamte šéfovi den předem, že nepřijdete. Podle německého pracovního práva platí, že čím později neschopenku nahlásíte, tím vážnější důvod byste k tomu měli mít. Máte chřipku nebo jste nachlazení? Váš zdravotní stav umožňuje poslání rychlé SMS. Měli jste nehodu, která vyžadovala okamžitý zásah lékaře? Teprve tehdy můžete s oznámením pracovní neschopnosti zaměstnavateli otálet. Doporučujeme však vyměnit si s blízkými kontakty na vaše zaměstnavatele, aby v případě, že nejste sami schopni neschopnost oznámit, vyřídili tuto povinnost za vás.
Dostanu pracovní neschopnost vždy, když onemocním?
V zásadě ano, pokud vaše pracovní neschopnost trvá déle než tři pracovní dny. V případě nachlazení k lékaři obvykle chodit nemusíte, po dobu vaší absence na pracovišti ale budete muset čerpat dovolenou nebo náhradní volno, někteří zaměstnavatelé dávají také sick-days. Pamatujte tedy na to, že každá absence na pracovišti musí být omluvená.
Řada zaměstnavatelů však přímo v pracovní smlouvě říká, že požaduje doložit pracovní neschopnost i u krátkodobých zdravotních indispozic od prvního dne. Na to mají zaměstnavatelé plné právo. Neschopenkou lékař potvrzuje, že zaměstnanec je práce neschopný, a dokládá, kdy pravděpodobně bude zaměstnanec uschopněn. Toto je důležité především u dlouhodobých onemocnění, které vyžadují několikaměsíční léčbu. V případě krátkodobé neschopnosti nemívá vaše absence vliv na chod na pracovišti, v případě dlouhodobé už by ale mohl zaměstnavatel vaše pracovní povinnosti delegovat na jiného zaměstnance nebo dokonce dočasně na dobu vaší nemoci najmout nového.
V případě, že na další návštěvě lékaře vás lékař uzná nadále pracovně neschopným, musíte doložit zaměstnavateli nové rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti. To musí opět znovu obsahovat nové datum, kdy se předpokládá, že bude vaše pracovní neschopnost ukončena.
Má zaměstnavatel právo vědět, s čím se léčím?
Ano i ne. Odpověď na tuto otázku je velmi individuální. Vaše diagnóza je vaše osobní záležitost a obvykle nemáte povinnost ji zaměstnavateli sdělit. Jiný případ ovšem je, pokud trpíte infekčním onemocněním (u covidu stačí jen podezření!). Zaměstnavatel má právo vědět, že se na jeho pracovišti vyskytlo infekční onemocnění, a vy máte povinnost mu to oznámit. Společnost, pro kterou pracujete, pak na základě tohoto zjištění může provést ochranná opatření, která šíření infekčního onemocnění na pracovišti zamezí. Pozor ale, toto neplatí, pokud infekční nemocí onemocníte během dovolené nebo homeofficu. Jestliže jste nepřišli do styku s nikým z kolegů, pak diagnózu sdělit nemusíte.
Můžu se během pracovní neschopnosti scházet s přáteli nebo odjet na dovolenou?
Jak jsme zmínili na začátku, každá nemoc je velmi individuální a každý zaměstnanec v pracovní neschopnosti je povinen chovat se tak, aby neprodlužoval dobu léčení. Stejné je to s návštěvou přátel, klubů nebo odjezdu na dovolenou. Záleží totiž, s čím se léčíte. Máte chřipku? Pak byste měli zůstat doma bez výhrad. Máte zlomenou ruku? Pak vám poklidná návštěva přátel nepřitíží. Jste v pracovní neschopnosti se syndromem vyhoření? Jakákoli dovolená vám může dokonce pomoci a lékař vám ji rád doporučí. Pokud si pokládáte otázku, zda můžete jít na tenis nebo na kávu s kamarádkou, zkuste si odpověď jako lékař. Zakázal by vám to vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu? Pak je taková aktivita během vaší pracovní neschopnosti zakázaná.
Myslíte si, že jako Češi jste pro zaměstnavatele v Německu nedostižní, protože trávíte dobu své pracovní neschopnosti v jiné zemi? Jste na omylu. V době sociálních sítí se o vás může váš zaměstnavatel dozvědět úplně všechno. I to, že jste vyrazili na párty, ačkoli jste ještě ráno trpěli střevní chřipkou a nemohli jste přijet na směnu. Takové jednání je pak bráno jako hrubé porušení pracovní kázně a je možné vás za něj okamžitě propustit.
V pátek mi ukončili pracovní neschopnost. Můžu odjet na víkend za zábavou?
Pokud vám již byla neschopenka ukončena, pak samozřejmě můžete. Nedopouštíte se tím žádného porušení zákona. Pokud by však váš zaměstnavatel měl o tomto nějaké pochybnosti, má právo obrátit se na příslušnou zdravotní pojišťovnu, která podezření o vašem zdravotním stavu a pracovní neschopnosti přezkoumá.
Mohou být fotky na sociálních sítích důkazem o tom, že nedodržuji pracovní neschopnost?
Pokud na sociální sítě umisťujete fotky veřejně nebo máte svého šéfa v přátelích, pak skutečně mohou sloužit jako důkaz o tom, že zatímco jste již pátý týden doma kvůli zádům, hrát fotbal chodíte. Pokud by však fotky získal váš nadřízený jiným způsobem, zohlednit je nijak nemůže. Nicméně ani v případě, že fotky sami přidáte tak, aby je někdo z vaší práce viděl, neznamená to, že jejich pouhé sdílení poukazuje na vaše porušení zásad pracovní neschopnosti. Fotky totiž mohly být pořízeny mnohem dříve a jejich zveřejnění samo o sobě nic neznamená.
Ovšem v případě, že bude mít zaměstnavatel podezření, že jste během neschopenky dělali něco, co se neslučuje s vaší pracovní neschopností, připravte se, že dokládání důkazů o tom, že jste nevinní, bude na vašich bedrech. Tedy, zaměstnavateli stačí pouze podezření vznést, zatímco na vás bude, abyste mu vyvrátili, že to tak není. A samotné podezření, pokud není dostatečně vyvráceno, už bohužel stačí na to, abyste výpověď v Německu dostali.
Může po mně zaměstnavatel chtít, abych během nemoci vykonával homeoffice?
Opět se dostáváme k individualitě každého z nás. Pokud si zlomíte ruku a pracujete v kanceláři, dost možná pracovně neschopní ani nebudete. Telefony můžete zvedat i druhou rukou, odeslat e-mail také pravděpodobně zvládnete, i když vám jeho sepsání potrvá o něco déle. Pokud si ale zlomíte nohu, už není žádoucí, abyste ji, i kdyby jen v začátku, zatěžovali i pouhou chůzí na zastávku MHD. V takovém případě vám pak lékař pracovní neschopnost vystaví. A pracovní neschopnost vždy znamená, že nemáte žádnou pracovní povinnost. V Německu neexistuje nic jako částečná pracovní neschopnost, lékař vždy potvrzuje to, že zaměstnanec je úplně neschopen výkonu povolání.
V případě, že by po vás zaměstnavatel vyžadoval práci z domova během vaší pracovní neschopnosti, není tento jeho požadavek nijak právně účinný. Mějte však na paměti, že v některých případech musíte zůstat loajální a být svému zaměstnavateli k dispozici. Škála těchto případů je ale velmi úzká a právně vymahatelná může být jedině tehdy, že vašemu zaměstnavateli může plynout z vaší absence vážná škoda. To je případ třeba manažera, který jako jediný ví určité informace o nějakém projektu, a proto by měl zůstat zaměstnavateli k dispozici na telefonu i během nemoci.
Můžu se vrátit do práce, i když jsem ještě v pracovní neschopnosti?
Ano. Pracovní neschopnost je pouze prognóza lékaře a nevypovídá nic o vašem skutečném zdravotním stavu. Pokud se tedy uzdravíte ještě dříve, než vám skončí pracovní neschopnost, do práce se vrátit můžete. Není to ale vaše povinnost. Pokud ovšem do práce jedete dobrovolně z nějakého důvodu i ve chvíli, kdy ještě nevypadáte zdravě, pak vás zaměstnavatel nesmí nechat pracovat a dokonce je povinen vás z pracoviště vykázat. Chrání tak nejen vás, ale především sám sebe, i když nešíříte nakažlivou nemoc. Pokud by vás totiž ještě jako znatelně nemocného člověka nechal pracovat, i když to sami dobrovolně chcete, dopouštěl by se naopak zaměstnavatel porušení zákona.
Má zaměstnavatel právo přezkoumat můj zdravotní stav?
Má. Zaměstnavatel například může vycházet z podezření, že jste v pracovní neschopnosti jen proto, že vám odmítl schválit dovolenou z provozních důvodů. Může mít také podezření, že vaše pracovní neschopnost je z vaší strany pouze předstíraná z jiných důvodů. Platí pro to ovšem velmi přísná pravidla a žádná z nich nesmí zasahovat do vašich osobních práv. Jednou z možností může být třeba požadavek zaměstnavatele navštívit závodního lékaře.
10 Kommentare
Dobry den,jsem ve zkušební lhůtě 6.měsíců ,odpracovano mám 5.mesice,nyní jsem na neschopence a zaměstnavatel vyhrožuje výpovědi ,chci jse zeptat za 4 mesice mám nárok na cca 6-7 dni dovolené ,pokud dostanu výpověď ve zkušební době ,zaplatí mi mou odpracovanou dovolenou?dekuji moc
Dobrý den, ano, nárok máte i na dny dovolené během zkušební doby, pokud není možné, abyste si dovolenou vyčerpal, pak je zaměstnavatel povinen ji proplatit. Hezký den, Petra
Dobrý den,
jsem na nemocenské už tři měsíce a obávám se že budu muset na operaci. Mám smlouvu na dobu určitou. Co když mě zaměstnavatel propustí během nemocenské? Pořád mě bude platit Německa zdravotní pojišťovna? Budu muset jít na nějaký úřad ať už v Německu nebo v Čechách?
Moc děkuji za odpověď Milan
Dobrý den, pokud pracovní poměr skončí během trvání pracovní neschopnosti, neztrácí zaměstnanec nárok na výplatu nemocenské. Povinnost její výplaty však již od následujícího dne po dni, ke kterému byl pracovní poměr ukončen, přechází na příslušnou Krankenkasse. Ta přebírá platbu nemocenské až na max. 78 týdnů, kdy stále spadáte pod systém německého zdravotního pojištění. Pokud po ukončení pracovní neschopnosti nenastoupíte do pracovního poměru znovu v Německu, je nutné se přihlásit zpět do systému českého zdravotního pojištění a z německého se nejdéle do 8 pracovních dnů odhlásit. Hezký den, Petra
Dobrý den přišla jsem o práci a šla jsem na pracak v Německu a neznali mi duben co mám dělat abych nemusela platit sociální a zdravotní za duben
Dobrý den, nepíšete, z jakého důvodu Vám neuznali duben. Jestliže jste dostala od úřadu práce nějaké vysvětlení toho, proč se tak stalo (pozdní evidence, nedoložení dokumentů od zaměstnavatele apod.), zkuste nejprve napravit nedostatky a požádat o přezkoumání věci. Obecně platí, že pokud za Vás za toto období neodvedl sociální a zdravotní zaměstnavatel ani stát, pak si jej musíte doplatit jako samoplátce. Hezký den, Petra
Dobrý den.
Marodím měsíc a půl s kožními problémy, mezitím jsem dostal výpověď ve zkušební době. Česká paní doktorka mi chce neschopenku ukončit, ikdyž vyléčen ještě rozhodně nejsem….
Když mi doktorka ukončí neschopenku a já si týž den „obstarám“ u jiného kožního jinou neschopenku,bude aok vyplácet nemocenskou i nadále??
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, máte samozřejmě nárok na pokračování výplaty nemocenských dávek, protože se jedná o jednu nemoc a pokračování pracovní neschopnosti, pojišťovna by ale mohla pojmout podezření, že by se mohlo jednat o pokus o zneužití nemocenských dávek. Počítejte tedy s možností, že může AOK požadovat přezkoumání zdravotního stavu německým (posudkovým) lékařem. Hezký den, Petra
Dobrý den,
jsem na neschopence pod německou agentůrou. Z agentůry mi napsal, že se na mě přijede občas podívat kolega. Má na to právo? musí se nahlásit předem?
Děkuji Jiří
Dobrý den, za určitých okolností na to právo skutečně má, nicméně není to úplně obvyklý proces. V Německu neznají vycházky během pracovní neschopnosti tak, jak je máme zavedené u nás, to, zda jste nonstop doma, Němci tedy obvykle nekontrolují. Častěji jsou jejich kontroly zaměřené na nevyhnutelnost pracovní neschopnosti, tuhle kontrolu provádí na žádost zaměstnavatele zdravotní pojišťovna, která přezkoumá lékařské zprávy. I to se ale řídí paragrafem 26 německého občanského zákoníku, kdy musí existovat důvodné podezření, že důvod pracovní neschopnosti zaměstnanec pouze předstírá. Jinak jsou takové kontroly zásahem do jeho soukromí a možným porušením jeho osobnostních práv. Hezký den, Petra