Nabídka práce v Německu - Starke JobsPracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Pracovní právo v Německu: Jak se chovat během neschopenky?

V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo se necítí dobře, měl by zůstat doma. Zaměstnavatel o tom musí být neprodleně informován, ze zákona do čtvrtého dne ode dne, kdy se zaměstnanec v pracovní neschopnosti ocitl. A nakonec, během pracovní neschopnosti se musí zaměstnanec zdržet všech činností, které by jeho zotavení prodlužovaly. Jenže ani taková pravidla nejsou obecně platná, protože každá pracovní neschopnost v Německu je svým způsobem unikátní a vyžaduje individuální přístup. Jaký? Poradíme vám v tomto článku.

Nedostatečná znalost německých zákonů vás může stát nejen pracovní místo, ale i čas a peníze. V tomto článku vám přinášíme rady dvou německých právníků, Pascala Croseta a Inno Merkelové z berlínské advokátní kanceláře, jak se chovat během pracovní neschopnosti. Věnují se nejen otázkám, jak se v souladu se zákonem neschopenka v Německu oznamuje, ale také otázkám, jak se můžu či nemůžu během pracovní neschopnosti chovat.

Pracovní neschopnost jako důvod k výpovědi? V Německu se to stát může

V České republice je to s neschopenkou poměrně jednoduché: při nemoci nemám vycházky vůbec, při úrazu, který mi brání vykonávat povolání, mám možnost vzdálit se z domova v určitý čas. V Německu to tak jednoduché není. Ačkoli se mezi Čechy pracujícími v Německu množí teze, že během pracovní neschopnosti na mě Němci nemůžou, není to pravda. Ačkoli k vám domů pravděpodobně nepřijde kontrola, dost možná se o vašem chování během neschopenky dozví zaměstnavatel jinak. Porušení zásad pracovní neschopnosti pak může vést nejen k okamžité výpovědi, ale také ke správnímu řízení či dokonce k soudu.

Kdy musím zaměstnavateli oznámit pracovní neschopnost?

Zákon říká „neprodleně“. Ideálně ještě před tím, než vám začne směna. Pokud na vás padnou horečky den předem, oznamte šéfovi den předem, že nepřijdete. Podle německého pracovního práva platí, že čím později neschopenku nahlásíte, tím vážnější důvod byste k tomu měli mít. Máte chřipku nebo jste nachlazení? Váš zdravotní stav umožňuje poslání rychlé SMS. Měli jste nehodu, která vyžadovala okamžitý zásah lékaře? Teprve tehdy můžete s oznámením pracovní neschopnosti zaměstnavateli otálet. Doporučujeme však vyměnit si s blízkými kontakty na vaše zaměstnavatele, aby v případě, že nejste sami schopni neschopnost oznámit, vyřídili tuto povinnost za vás.

Dostanu pracovní neschopnost vždy, když onemocním?

V zásadě ano, pokud vaše pracovní neschopnost trvá déle než tři pracovní dny. V případě nachlazení k lékaři obvykle chodit nemusíte, po dobu vaší absence na pracovišti ale budete muset čerpat dovolenou nebo náhradní volno, někteří zaměstnavatelé dávají také sick-days. Pamatujte tedy na to, že každá absence na pracovišti musí být omluvená.

Řada zaměstnavatelů však přímo v pracovní smlouvě říká, že požaduje doložit pracovní neschopnost i u krátkodobých zdravotních indispozic od prvního dne. Na to mají zaměstnavatelé plné právo. Neschopenkou lékař potvrzuje, že zaměstnanec je práce neschopný, a dokládá, kdy pravděpodobně bude zaměstnanec uschopněn. Toto je důležité především u dlouhodobých onemocnění, které vyžadují několikaměsíční léčbu. V případě krátkodobé neschopnosti nemívá vaše absence vliv na chod na pracovišti, v případě dlouhodobé už by ale mohl zaměstnavatel vaše pracovní povinnosti delegovat na jiného zaměstnance nebo dokonce dočasně na dobu vaší nemoci najmout nového.

V případě, že na další návštěvě lékaře vás lékař uzná nadále pracovně neschopným, musíte doložit zaměstnavateli nové rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti. To musí opět znovu obsahovat nové datum, kdy se předpokládá, že bude vaše pracovní neschopnost ukončena.

pracovní neschopnost v německu neschopenka

Kadeřnice se zlomenou rukou neudělá nic, ale pracovnici callcentra zlomenina ruky neomezuje. Někdy vám nemoc nebo úraz ve výkonu práce nepřekáží. Neschopenku proto obvykle nedostanete. Lékař tyto aspekty posuzuje vždy individuálně.

Má zaměstnavatel právo vědět, s čím se léčím?

Ano i ne. Odpověď na tuto otázku je velmi individuální. Vaše diagnóza je vaše osobní záležitost a obvykle nemáte povinnost ji zaměstnavateli sdělit. Jiný případ ovšem je, pokud trpíte infekčním onemocněním (u covidu stačí jen podezření!). Zaměstnavatel má právo vědět, že se na jeho pracovišti vyskytlo infekční onemocnění, a vy máte povinnost mu to oznámit. Společnost, pro kterou pracujete, pak na základě tohoto zjištění může provést ochranná opatření, která šíření infekčního onemocnění na pracovišti zamezí. Pozor ale, toto neplatí, pokud infekční nemocí onemocníte během dovolené nebo homeofficu. Jestliže jste nepřišli do styku s nikým z kolegů, pak diagnózu sdělit nemusíte.

Můžu se během pracovní neschopnosti scházet s přáteli nebo odjet na dovolenou?

Jak jsme zmínili na začátku, každá nemoc je velmi individuální a každý zaměstnanec v pracovní neschopnosti je povinen chovat se tak, aby neprodlužoval dobu léčení. Stejné je to s návštěvou přátel, klubů nebo odjezdu na dovolenou. Záleží totiž, s čím se léčíte. Máte chřipku? Pak byste měli zůstat doma bez výhrad. Máte zlomenou ruku? Pak vám poklidná návštěva přátel nepřitíží. Jste v pracovní neschopnosti se syndromem vyhoření? Jakákoli dovolená vám může dokonce pomoci a lékař vám ji rád doporučí. Pokud si pokládáte otázku, zda můžete jít na tenis nebo na kávu s kamarádkou, zkuste si odpověď jako lékař. Zakázal by vám to vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu? Pak je taková aktivita během vaší pracovní neschopnosti zakázaná.

Myslíte si, že jako Češi jste pro zaměstnavatele v Německu nedostižní, protože trávíte dobu své pracovní neschopnosti v jiné zemi? Jste na omylu. V době sociálních sítí se o vás může váš zaměstnavatel dozvědět úplně všechno. I to, že jste vyrazili na párty, ačkoli jste ještě ráno trpěli střevní chřipkou a nemohli jste přijet na směnu. Takové jednání je pak bráno jako hrubé porušení pracovní kázně a je možné vás za něj okamžitě propustit.

V pátek mi ukončili pracovní neschopnost. Můžu odjet na víkend za zábavou?

Pokud vám již byla neschopenka ukončena, pak samozřejmě můžete. Nedopouštíte se tím žádného porušení zákona. Pokud by však váš zaměstnavatel měl o tomto nějaké pochybnosti, má právo obrátit se na příslušnou zdravotní pojišťovnu, která podezření o vašem zdravotním stavu a pracovní neschopnosti přezkoumá.

Mohou být fotky na sociálních sítích důkazem o tom, že nedodržuji pracovní neschopnost?

Pokud na sociální sítě umisťujete fotky veřejně nebo máte svého šéfa v přátelích, pak skutečně mohou sloužit jako důkaz o tom, že zatímco jste již pátý týden doma kvůli zádům, hrát fotbal chodíte. Pokud by však fotky získal váš nadřízený jiným způsobem, zohlednit je nijak nemůže. Nicméně ani v případě, že fotky sami přidáte tak, aby je někdo z vaší práce viděl, neznamená to, že jejich pouhé sdílení poukazuje na vaše porušení zásad pracovní neschopnosti. Fotky totiž mohly být pořízeny mnohem dříve a jejich zveřejnění samo o sobě nic neznamená.

Ovšem v případě, že bude mít zaměstnavatel podezření, že jste během neschopenky dělali něco, co se neslučuje s vaší pracovní neschopností, připravte se, že dokládání důkazů o tom, že jste nevinní, bude na vašich bedrech. Tedy, zaměstnavateli stačí pouze podezření vznést, zatímco na vás bude, abyste mu vyvrátili, že to tak není. A samotné podezření, pokud není dostatečně vyvráceno, už bohužel stačí na to, abyste výpověď v Německu dostali.

pracovní neschopnost v německu neschopenka

Podařená grilovačka, oslava narozenin nebo dokonce prima dovolená? Lidé se na sociálních sítích rádi chlubí svými prožitky. Problém nastane, pokud je děláte během neschopenky. Ale pozor! Existují i výjimky, kdy se takovým radovánkám věnovat můžete.

Může po mně zaměstnavatel chtít, abych během nemoci vykonával homeoffice?

Opět se dostáváme k individualitě každého z nás. Pokud si zlomíte ruku a pracujete v kanceláři, dost možná pracovně neschopní ani nebudete. Telefony můžete zvedat i druhou rukou, odeslat e-mail také pravděpodobně zvládnete, i když vám jeho sepsání potrvá o něco déle. Pokud si ale zlomíte nohu, už není žádoucí, abyste ji, i kdyby jen v začátku, zatěžovali i pouhou chůzí na zastávku MHD. V takovém případě vám pak lékař pracovní neschopnost vystaví. A pracovní neschopnost vždy znamená, že nemáte žádnou pracovní povinnost. V Německu neexistuje nic jako částečná pracovní neschopnost, lékař vždy potvrzuje to, že zaměstnanec je úplně neschopen výkonu povolání.

V případě, že by po vás zaměstnavatel vyžadoval práci z domova během vaší pracovní neschopnosti, není tento jeho požadavek nijak právně účinný. Mějte však na paměti, že v některých případech musíte zůstat loajální a být svému zaměstnavateli k dispozici. Škála těchto případů je ale velmi úzká a právně vymahatelná může být jedině tehdy, že vašemu zaměstnavateli může plynout z vaší absence vážná škoda. To je případ třeba manažera, který jako jediný ví určité informace o nějakém projektu, a proto by měl zůstat zaměstnavateli k dispozici na telefonu i během nemoci.

Můžu se vrátit do práce, i když jsem ještě v pracovní neschopnosti?

Ano. Pracovní neschopnost je pouze prognóza lékaře a nevypovídá nic o vašem skutečném zdravotním stavu. Pokud se tedy uzdravíte ještě dříve, než vám skončí pracovní neschopnost, do práce se vrátit můžete. Není to ale vaše povinnost. Pokud ovšem do práce jedete dobrovolně z nějakého důvodu i ve chvíli, kdy ještě nevypadáte zdravě, pak vás zaměstnavatel nesmí nechat pracovat a dokonce je povinen vás z pracoviště vykázat. Chrání tak nejen vás, ale především sám sebe, i když nešíříte nakažlivou nemoc. Pokud by vás totiž ještě jako znatelně nemocného člověka nechal pracovat, i když to sami dobrovolně chcete, dopouštěl by se naopak zaměstnavatel porušení zákona.

Má zaměstnavatel právo přezkoumat můj zdravotní stav?

Má. Zaměstnavatel například může vycházet z podezření, že jste v pracovní neschopnosti jen proto, že vám odmítl schválit dovolenou z provozních důvodů. Může mít také podezření, že vaše pracovní neschopnost je z vaší strany pouze předstíraná z jiných důvodů. Platí pro to ovšem velmi přísná pravidla a žádná z nich nesmí zasahovat do vašich osobních práv. Jednou z možností může být třeba požadavek zaměstnavatele navštívit závodního lékaře.

Náš blog

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Finance, Informace

Mimořádných 300 € pendleři zřejmě nedostanou, bonusový Kindergeld už je vyplácen na účty Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu...

Čtěte dále >

Minimální mzda 2022: Agenturní zaměstnanci budou vydělávat výrazně víc

Finance

Minimální mzda agenturních zaměstnanců v Německu stoupne na 12,43 € Zavedení 12eurové minimální mzdy v Německu zvedne minimální mzdu agenturních...

Čtěte dále >

Klimageld: Podpora rodin s nízkými příjmy i v roce 2023

Finance

Klimageld: Německo plánuje rozdávat peníze i v roce 2023 Německá vláda schválila již dva kompenzační balíčky, které přinesly více peněz...

Čtěte dále >

Nemocenská a náhrada mzdy v Německu

Finance, Zdraví

Nemocenská v Německu: Kdy mou nemoc platí zaměstnavatel a kdy pojišťovna? Pokud pracujete u jednoho zaměstnavatele déle než jeden měsíc...

Čtěte dále >

Kompenzační balíček v Německu: za nárůst cen více peněz do domácností

Finance

300 euro k výplatě a jednorázový Kindergeld bonus: Německo reaguje na stoupající ceny energií Stoupající ceny energií a pohonných hmot...

Čtěte dále >

Příspěvek na dopravu: 2022 přináší změny v nákladech na dojíždění

Finance, Informace

Příspěvky na dopravu od ledna 2022 vyšší jako kompenzace za rostoucí ceny ropy Nezávisle na dění na východě Evropy navrhla...

Čtěte dále >

MDŽ 2022: Karafiátům už odzvonilo, ženám jde o víc

Volný čas

MDŽ: Mezinárodní den žen v roce 2022 vyzdvihuje ochránkyně klimatu a volá po rovnosti žen celého světa Význam žen ve...

Čtěte dále >

Minimální mzda: Německo zvyšuje na 12 eur

Finance

Minimální mzda: Německo bude dávat 12 euro už v říjnu 2022! Pravděpodobně už od 1. října 2022 bude německým zaměstnancům...

Čtěte dále >

Daně, minimální mzda a další změny v roce 2022

Finance, Kariéra

Novinky roku 2022: vyšší nezdanitelný základ daně, vyšší minimální mzda v Německu Příchod roku 2022 znamenal také příchod mnoha novinek...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2022

Volný čas

Na které dny připadnou svátky v Německu v roce 2022? Jako každý rok přinášíme s koncem roku přehled, na která...

Čtěte dále >

Aktuální opatření 3G v Sasku: Testy, nemoc, očkování na pracovišti

Informace, Kariéra

Bez prokázání 3G se do práce v Sasku nedostanete: Nová opatření na pracovišti od 24. listopadu Od dnešního dne platí...

Čtěte dále >

Nová pravidla pro vstup do Německa

Informace

Nová pravidla pro vstup do Německa od 14. listopadu V pátek 12. listopadu zařadilo Německo Českou republiku opět na seznam...

Čtěte dále >

O zvýšení minimální mzdy na 12 eur bude jednat vláda

Finance, Kariéra

Zvýšení minimální mzdy v Německu na 12 eur je na spadnutí Vítězství koaličních stran v zářijových volbách do německého parlamentu...

Čtěte dále >

Elektronická neschopenka v Německu

Finance, Zdraví

Elektronická neschopenka dorazila do Německa, ty české ale doručit nepůjde Do Německa dorazila elektronická neschopenka. Pilotní proces začne už během...

Čtěte dále >

Novinky v zákonech v Německu: Týkají se i pendlerů!

Informace, Volný čas

V říjnu vstoupí v Německu v platnost řada nových zákonů. Týkají se i vás? Německé zákony se mění, některé se...

Čtěte dále >

Karanténa pro neočkované nebude v Německu placená

Finance, Informace

Německo ruší placenou karanténu neočkovaných: Karanténa jen pro očkované, shodují se ministři Nejkontroverznější změnou v Německu za letošní rok je...

Čtěte dále >

Minimální mzda 12 € za hodinu? Uvidíme po volbách

Finance, Informace

Německé odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 12 euro Minimální mzda v Německu stoupla v červenci letošního roku na 9,60 €. Na...

Čtěte dále >

Tisíce aut čeká na čipy, automobilky přesto generují zisky

Informace

Krize na trhu s čipy: Nedostatek čipů zastavil výrobu nových aut, firmy se ale o práci nebojí Přestože německá ekonomika...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Kariéra

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde... Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla...

Čtěte dále >

Cestování do Německa: Výjimka pro pendlery má výjimku

Informace, Zdraví

Pravidla pro cestování do Německa opět zpřísňují, pendleři mají výjimku Od 1. srpna musí všechny osoby starší 12 let předložit...

Čtěte dále >

Koronavirus: bude mít pozitivní dopad na trh práce v Německu?

Kariéra

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí I když koronavirus způsobil krizi...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář