Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 1. července 2021 – V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo se necítí dobře, měl by zůstat doma. Zaměstnavatel o tom musí být neprodleně informován, ze zákona do čtvrtého dne ode dne, kdy se zaměstnanec v pracovní neschopnosti ocitl. A nakonec, během pracovní neschopnosti se musí zaměstnanec zdržet všech činností, které by jeho zotavení prodlužovaly. Jenže ani taková pravidla nejsou obecně platná, protože každá pracovní neschopnost v Německu je svým způsobem unikátní a vyžaduje individuální přístup. Jaký? Poradíme vám v tomto článku.

Nedostatečná znalost německých zákonů vás může stát nejen pracovní místo, ale i čas a peníze. V tomto článku vám přinášíme rady dvou německých právníků, Pascala Croseta a Inno Merkelové z berlínské advokátní kanceláře, jak se chovat během pracovní neschopnosti. Věnují se nejen otázkám, jak se v souladu se zákonem neschopenka v Německu oznamuje, ale také otázkám, jak se můžu či nemůžu během pracovní neschopnosti chovat.

Pracovní neschopnost jako důvod k výpovědi? V Německu se to stát může

V České republice je to s neschopenkou poměrně jednoduché: při nemoci nemám vycházky vůbec, při úrazu, který mi brání vykonávat povolání, mám možnost vzdálit se z domova v určitý čas. V Německu to tak jednoduché není. Ačkoli se mezi Čechy pracujícími v Německu množí teze, že během pracovní neschopnosti na mě Němci nemůžou, není to pravda. Ačkoli k vám domů pravděpodobně nepřijde kontrola, dost možná se o vašem chování během neschopenky dozví zaměstnavatel jinak. Porušení zásad pracovní neschopnosti pak může vést nejen k okamžité výpovědi, ale také ke správnímu řízení či dokonce k soudu.

Kdy musím zaměstnavateli oznámit pracovní neschopnost?

Zákon říká „neprodleně“. Ideálně ještě před tím, než vám začne směna. Pokud na vás padnou horečky den předem, oznamte šéfovi den předem, že nepřijdete. Podle německého pracovního práva platí, že čím později neschopenku nahlásíte, tím vážnější důvod byste k tomu měli mít. Máte chřipku nebo jste nachlazení? Váš zdravotní stav umožňuje poslání rychlé SMS. Měli jste nehodu, která vyžadovala okamžitý zásah lékaře? Teprve tehdy můžete s oznámením pracovní neschopnosti zaměstnavateli otálet. Doporučujeme však vyměnit si s blízkými kontakty na vaše zaměstnavatele, aby v případě, že nejste sami schopni neschopnost oznámit, vyřídili tuto povinnost za vás.

Dostanu pracovní neschopnost vždy, když onemocním?

V zásadě ano, pokud vaše pracovní neschopnost trvá déle než tři pracovní dny. V případě nachlazení k lékaři obvykle chodit nemusíte, po dobu vaší absence na pracovišti ale budete muset čerpat dovolenou nebo náhradní volno, někteří zaměstnavatelé dávají také sick-days. Pamatujte tedy na to, že každá absence na pracovišti musí být omluvená.

Řada zaměstnavatelů však přímo v pracovní smlouvě říká, že požaduje doložit pracovní neschopnost i u krátkodobých zdravotních indispozic od prvního dne. Na to mají zaměstnavatelé plné právo. Neschopenkou lékař potvrzuje, že zaměstnanec je práce neschopný, a dokládá, kdy pravděpodobně bude zaměstnanec uschopněn. Toto je důležité především u dlouhodobých onemocnění, které vyžadují několikaměsíční léčbu. V případě krátkodobé neschopnosti nemívá vaše absence vliv na chod na pracovišti, v případě dlouhodobé už by ale mohl zaměstnavatel vaše pracovní povinnosti delegovat na jiného zaměstnance nebo dokonce dočasně na dobu vaší nemoci najmout nového.

V případě, že na další návštěvě lékaře vás lékař uzná nadále pracovně neschopným, musíte doložit zaměstnavateli nové rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti. To musí opět znovu obsahovat nové datum, kdy se předpokládá, že bude vaše pracovní neschopnost ukončena.

pracovní neschopnost v německu neschopenka

Kadeřnice se zlomenou rukou neudělá nic, ale pracovnici callcentra zlomenina ruky neomezuje. Někdy vám nemoc nebo úraz ve výkonu práce nepřekáží. Neschopenku proto obvykle nedostanete. Lékař tyto aspekty posuzuje vždy individuálně.

Má zaměstnavatel právo vědět, s čím se léčím?

Ano i ne. Odpověď na tuto otázku je velmi individuální. Vaše diagnóza je vaše osobní záležitost a obvykle nemáte povinnost ji zaměstnavateli sdělit. Jiný případ ovšem je, pokud trpíte infekčním onemocněním (u covidu stačí jen podezření!). Zaměstnavatel má právo vědět, že se na jeho pracovišti vyskytlo infekční onemocnění, a vy máte povinnost mu to oznámit. Společnost, pro kterou pracujete, pak na základě tohoto zjištění může provést ochranná opatření, která šíření infekčního onemocnění na pracovišti zamezí. Pozor ale, toto neplatí, pokud infekční nemocí onemocníte během dovolené nebo homeofficu. Jestliže jste nepřišli do styku s nikým z kolegů, pak diagnózu sdělit nemusíte.

Můžu se během pracovní neschopnosti scházet s přáteli nebo odjet na dovolenou?

Jak jsme zmínili na začátku, každá nemoc je velmi individuální a každý zaměstnanec v pracovní neschopnosti je povinen chovat se tak, aby neprodlužoval dobu léčení. Stejné je to s návštěvou přátel, klubů nebo odjezdu na dovolenou. Záleží totiž, s čím se léčíte. Máte chřipku? Pak byste měli zůstat doma bez výhrad. Máte zlomenou ruku? Pak vám poklidná návštěva přátel nepřitíží. Jste v pracovní neschopnosti se syndromem vyhoření? Jakákoli dovolená vám může dokonce pomoci a lékař vám ji rád doporučí. Pokud si pokládáte otázku, zda můžete jít na tenis nebo na kávu s kamarádkou, zkuste si odpověď jako lékař. Zakázal by vám to vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu? Pak je taková aktivita během vaší pracovní neschopnosti zakázaná.

Myslíte si, že jako Češi jste pro zaměstnavatele v Německu nedostižní, protože trávíte dobu své pracovní neschopnosti v jiné zemi? Jste na omylu. V době sociálních sítí se o vás může váš zaměstnavatel dozvědět úplně všechno. I to, že jste vyrazili na párty, ačkoli jste ještě ráno trpěli střevní chřipkou a nemohli jste přijet na směnu. Takové jednání je pak bráno jako hrubé porušení pracovní kázně a je možné vás za něj okamžitě propustit.

V pátek mi ukončili pracovní neschopnost. Můžu odjet na víkend za zábavou?

Pokud vám již byla neschopenka ukončena, pak samozřejmě můžete. Nedopouštíte se tím žádného porušení zákona. Pokud by však váš zaměstnavatel měl o tomto nějaké pochybnosti, má právo obrátit se na příslušnou zdravotní pojišťovnu, která podezření o vašem zdravotním stavu a pracovní neschopnosti přezkoumá.

Mohou být fotky na sociálních sítích důkazem o tom, že nedodržuji pracovní neschopnost?

Pokud na sociální sítě umisťujete fotky veřejně nebo máte svého šéfa v přátelích, pak skutečně mohou sloužit jako důkaz o tom, že zatímco jste již pátý týden doma kvůli zádům, hrát fotbal chodíte. Pokud by však fotky získal váš nadřízený jiným způsobem, zohlednit je nijak nemůže. Nicméně ani v případě, že fotky sami přidáte tak, aby je někdo z vaší práce viděl, neznamená to, že jejich pouhé sdílení poukazuje na vaše porušení zásad pracovní neschopnosti. Fotky totiž mohly být pořízeny mnohem dříve a jejich zveřejnění samo o sobě nic neznamená.

Ovšem v případě, že bude mít zaměstnavatel podezření, že jste během neschopenky dělali něco, co se neslučuje s vaší pracovní neschopností, připravte se, že dokládání důkazů o tom, že jste nevinní, bude na vašich bedrech. Tedy, zaměstnavateli stačí pouze podezření vznést, zatímco na vás bude, abyste mu vyvrátili, že to tak není. A samotné podezření, pokud není dostatečně vyvráceno, už bohužel stačí na to, abyste výpověď v Německu dostali.

pracovní neschopnost v německu neschopenka

Podařená grilovačka, oslava narozenin nebo dokonce prima dovolená? Lidé se na sociálních sítích rádi chlubí svými prožitky. Problém nastane, pokud je děláte během neschopenky. Ale pozor! Existují i výjimky, kdy se takovým radovánkám věnovat můžete.

Může po mně zaměstnavatel chtít, abych během nemoci vykonával homeoffice?

Opět se dostáváme k individualitě každého z nás. Pokud si zlomíte ruku a pracujete v kanceláři, dost možná pracovně neschopní ani nebudete. Telefony můžete zvedat i druhou rukou, odeslat e-mail také pravděpodobně zvládnete, i když vám jeho sepsání potrvá o něco déle. Pokud si ale zlomíte nohu, už není žádoucí, abyste ji, i kdyby jen v začátku, zatěžovali i pouhou chůzí na zastávku MHD. V takovém případě vám pak lékař pracovní neschopnost vystaví. A pracovní neschopnost vždy znamená, že nemáte žádnou pracovní povinnost. V Německu neexistuje nic jako částečná pracovní neschopnost, lékař vždy potvrzuje to, že zaměstnanec je úplně neschopen výkonu povolání.

V případě, že by po vás zaměstnavatel vyžadoval práci z domova během vaší pracovní neschopnosti, není tento jeho požadavek nijak právně účinný. Mějte však na paměti, že v některých případech musíte zůstat loajální a být svému zaměstnavateli k dispozici. Škála těchto případů je ale velmi úzká a právně vymahatelná může být jedině tehdy, že vašemu zaměstnavateli může plynout z vaší absence vážná škoda. To je případ třeba manažera, který jako jediný ví určité informace o nějakém projektu, a proto by měl zůstat zaměstnavateli k dispozici na telefonu i během nemoci.

Můžu se vrátit do práce, i když jsem ještě v pracovní neschopnosti?

Ano. Pracovní neschopnost je pouze prognóza lékaře a nevypovídá nic o vašem skutečném zdravotním stavu. Pokud se tedy uzdravíte ještě dříve, než vám skončí pracovní neschopnost, do práce se vrátit můžete. Není to ale vaše povinnost. Pokud ovšem do práce jedete dobrovolně z nějakého důvodu i ve chvíli, kdy ještě nevypadáte zdravě, pak vás zaměstnavatel nesmí nechat pracovat a dokonce je povinen vás z pracoviště vykázat. Chrání tak nejen vás, ale především sám sebe, i když nešíříte nakažlivou nemoc. Pokud by vás totiž ještě jako znatelně nemocného člověka nechal pracovat, i když to sami dobrovolně chcete, dopouštěl by se naopak zaměstnavatel porušení zákona.

Má zaměstnavatel právo přezkoumat můj zdravotní stav?

Má. Zaměstnavatel například může vycházet z podezření, že jste v pracovní neschopnosti jen proto, že vám odmítl schválit dovolenou z provozních důvodů. Může mít také podezření, že vaše pracovní neschopnost je z vaší strany pouze předstíraná z jiných důvodů. Platí pro to ovšem velmi přísná pravidla a žádná z nich nesmí zasahovat do vašich osobních práv. Jednou z možností může být třeba požadavek zaměstnavatele navštívit závodního lékaře.

Náš blog

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který ke své práci potřebuje průkaz...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí. Není divu, mají jazykové znalosti,...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v registrovaném partnerství, může ten s...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v kanceláři o tom, kdo má větší nárok na...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung nebo Aufhebungsvertrag, ale vy vůbec...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu je pro rok 2024 zákonem stanova na 12,41 €, pro zaměstnance...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v Německu vás čeká spousta vyřizování. Protože jde přeci jenom...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen v něm, se mění. Důvody, proč tomu tak je,...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k pravidelným úpravám minimální mzdy, Německo je aktuálně zemí...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro obyvatele pohraničních oblastí je čím dál tím více lákavější...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se od 17. října nedostanete do Německa bez strpení kontroly...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od prvního...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Datum poslední aktualizace: 4. října 2023 - Němci si na zaměstnanost svých občanů skutečně zakládají. Mít aspoň nějaký příjem je...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

2 Kommentare

 1. Miloslav Gazar

  Dobry den,jsem ve zkušební lhůtě 6.měsíců ,odpracovano mám 5.mesice,nyní jsem na neschopence a zaměstnavatel vyhrožuje výpovědi ,chci jse zeptat za 4 mesice mám nárok na cca 6-7 dni dovolené ,pokud dostanu výpověď ve zkušební době ,zaplatí mi mou odpracovanou dovolenou?dekuji moc

  Odpovězte
  1. Petra Autor

   Dobrý den, ano, nárok máte i na dny dovolené během zkušební doby, pokud není možné, abyste si dovolenou vyčerpal, pak je zaměstnavatel povinen ji proplatit. Hezký den, Petra

   Odpovězte

Zanechat komentář