Nabídka práce v Německu - Starke JobsKoronavirus a trh práce v Německu - Starke Jobs

Koronavirus a trh práce v Německu

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí

I když koronavirus způsobil krizi na trhu práce, která ještě není u konce, stoupl počet nově obsazovaných pracovních míst o 20 procent oproti době před pandemií. Nejvýraznější změnou v profesních životech během lockdownu byla změna oboru, ve kterém lidé pracovali. Na nárůst počtu osob v produktivním věku, které přišly o práci, dokázaly rychlým náborem zareagovat velké společnosti typu obchodní řetězce, sklady nebo distribuční centra. Například společnost Amazon přijala jen za březen roku 2020 na šest stovek nových zaměstnanců. Valná většina z nich přišla z oborů gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu. Část uchazečů opouštěla oblast osobních služeb, která byla lockdownem taktéž silně zasažena.

Noví zaměstnanci mohou pomoci firmám najít cestu z krize

Podle Tobiase Zimmermanna, experta na trh práce ve společnosti Stepstone, závisí budoucnost firem především na zaměstnancích, kteří dokáží generovat zisky. Aby bylo možné oživit ekonomiku společností, měly by firmy podle Zimmermannova doporučení již nyní investovat do náboru vzdělaných zaměstnanců, kteří společnostem mohou pomoci najít cestu zpět na výsluní. Které obory jsou tedy nyní v Německu nejhojněji obsazovány?

Bez zaměstnanců na nejnižším stupni hierarchie by nefungoval nikdo

Celých pět procent všech nabídek práce zaujímají řemesla, výrobní pozice a služby. Bez nich by to zkrátka nešlo. Sebelepší projekťák může přijít se sebepokrokovější vizí, pokud ji ale nemá kdo realizovat, je k ničemu. Pozice jako operátor výroby, svářeč, zámečník a další mají na trhu práce nenahraditelné zastoupení – a také neochvějnou jistotu práce. Pokud totiž firma koronavirus přežila, přežije mnohé další. Jen musí včas a správně zareagovat na změny na trhu.

koronavirus trh práce v německu

Manažeři s analytickým myšlením, finančníci i marketéři: Ti všichni po pandemii představují pro firmy v Německu spásu.

Marketing a komunikace: můžeš umět cokoli, když nejsi vidět, jako bys nebyl

Na šestém místě v soutěži o nejvíce inzerovaných nabídek práce v Německu patří oblasti marketingu a komunikace. Firmy po restartu musí být vidět. Marketéři pomáhají firmě nalézat novou identitu a šířit ji do povědomí veřejnosti. Odborníci na komunikace pak tento brand vytvořený marketéry dopilují k dokonalosti a výsledkem je společnost, která se vám vybaví jako první, když se řekne…

Finance pomohou firmám vyléčit finanční specialisté

Neméně zásadní jsou pro budoucnost jednotlivých firem také zaměstnanci v oblasti financí. Účetní, kontroloři, ti všichni jsou potřeba všude tam, kde se vede, aby dohlíželi na tok peněz. Potřeba jsou ale i tam, kde se nevede. Jejich úkolem totiž není jen správně odvést daně, ale také hledat způsoby, jak společnosti pomoci ušetřit náklady a vygenerovat vyšší zisky. Koneckonců, právě sledování, kam teče nejvíce peněz, může firmě ušetřit nemalé finance a namísto jejich vyhazování vytvořit finanční rezervy, čímž si firmy zajistí, že budou mít na výplaty i v době, kdy objem výroby znovu klesne.

Noví zaměstnanci pro obchody – hlavně ty online

Necelou desetinu inzerovaných míst a třetí místo k tomu zabírají inzerce na obsazení pozic v oboru nákupu a prodeje. Pandemii totiž obecně vévodily online nákupy. Největší zájem mezi provozovateli e-shopů a platforem na online nákupy byl o brigádníky, kteří by pokryli vytíženost obchodů. Většina e-shopů v době pandemie vykazovala zisky srovnatelné se zisky v předvánoční době, kdy počet objednávek oproti zbytku roku prudce vzrůstá. Předpokládá se, že významná část kupní síly již v prostředí online nakupování zůstane. A protože e-shopy se neobejdou nejen bez skladníků či zaměstnanců, kteří objednávky zpracovávají, ale i s přepravou objednaného zboží, není divu, že i oblast logistiky je jednou z pěti oblastí, kterým se v Německu aktuálně daří lépe, než v době před covidem.

koronavirus trh práce v německu

Online nákupy zažívají od doby lockdownu nebývalý boom. Ani otevření všech typů obchodů zákazníky neodradilo od nákupů na e-shopech.

Počítače, software, internet: obor budoucnosti

Velký boom zažilo během pandemie digitalizování procesů a přenos pracovního prostředí domů, do kanceláří homeofficů. To by se neobešlo bez IT specialistů a software vývojářů. Poptávka po nich zaujímá 16 procent všech inzerátů práce, které v Německu aktuálně najdete, a obor IT je tak druhým nejobsazovanějším. IT specialisté měli v době, kdy se digitalizovalo snad úplně vše, plné ruce práce. A protože si nejen velké firmy, ale i běžní lidé navykli s online prostředím pracovat, rozšiřují společnosti svá IT oddělení o další pracovníky.

Největší zájem je v Německu o schopné manažery

Víte ale, které pozice jsou v Německu obsazovány v polovině roku 2021 nejvíce? Koronavirus způsobil, že na prvním místě s přehledem a krásnými 18 procenty umístil zájem o inženýry a technická povolání. Projektoví manažeři, elektrotechnici, servisní technici a jiní odborníci s manažerskou praxí jsou aktuálně nejcennějším artiklem na trhu práce v Německu. A proč právě oni? Schopný manažer totiž dokáže odhalit nedostatky, které firmu připravují o zakázky či zaměstnance, a tedy i o peníze. A právě o peníze jde v době krize především.

Zdravotnictví v Německu nemělo lidi ani před pandemií

V některých zdrojích se můžeme dočíst, že v době pandemie vzrostla poptávka po zdravotních sestrách, pečovatelkách a dalších pracovnících v oboru zdravotnictví. Podle Zimmermanna ale byl nedostatek zaměstnanců ve zdravotnictví již před pandemií, ta na něj akorát více upozornila. Větší zájem je nicméně o laboranty či biochemické specialisty. Poptávka po zdravotních sestrách či pečovatelkách je totiž stále stejná.

koronavirus trh práce

Firmy o nové zaměstnance doslova bojují, a to třeba vyššími platy. Ač jsou zaměstnanci po pandemii loajálnější, devět z deseti z nich by se na vyšší mzdy nalákat nechalo.

Aby firmy našly vhodné zaměstnance, zvyšují platy nad úroveň standardu

Podle Zimmermanna má pandemie a její výše popsané pozitivní dopady na trh práce v Německu další velké plus: Souboj firem o zaměstnance totiž zvedne i platy. Podle průzkumu, který společnost Stepstone provedla v prosinci roku 2020, tři ze čtyř společností uvedly, že nedostatek zaměstnanců u nich představuje akutní problém. Jedním z opatření, jak se krizi vyhnout, tak podle jejich slov bylo právě navýšení mezd. Vyšší mzdy totiž nejen přilákají nové uchazeče, ale udrží i stávající zaměstnance. Devět z deseti respondentů přitom uvedlo, že jsou ochotni změnit pracovní místo, pokud by nabídka práce byla atraktivnější.

Zaměstnanci jsou loajálnější, jak ukázal koronavirus. Hlavně kvůli strachu o místo

Koronavirus také způsobil, že zaměstnanci jsou vůči zaměstnavatelům loajálnější, než se obecně předpokládalo. V době pandemie razantně ubylo výpovědí podaných ze strany zaměstnanců. Zaměstnanci také byli ochotni přeorganizovat směny a vyjít tak vstříc kolegům, kteří v běžném režimu pracovat nemohli. Hlavní motivací pro loajalitu ale byla především obava ze ztráty zaměstnání a obtížného hledání nové práce.

Firmy se schopným vedením cestu z krize znají a budoucnosti se nebojí

A jak to bude s vývojem trhu práce do budoucna? Velkou šanci na úspěch mají firmy, které dokázaly zareagovat na změny na trhu. Ekonomicky prosperovaly především ty společnosti, které dokázaly rychle pozměnit zaměření své výroby podle aktuální poptávky. Většina firem, které koronavirus přežily, pracovala podle krizových plánů, které měly zpracované již z doby pandemie SARS nebo ptačí chřipky. Díky těmto plánům už totiž firmy přesně věděly, kteří zaměstnanci mohou pracovat ze svých domovů, které procesy lze digitalizovat i jaká přijmout bezpečnostní opatření proti šířící se nákaze. To jim umožnilo investovat do budování nových obchodních vztahů namísto chaotického řešení nastalé situace či dokonce zastavení provozu.

Náš blog

Daně, minimální mzda a další změny v roce 2022

Finance, Kariéra

Novinky roku 2022: vyšší nezdanitelný základ daně, vyšší minimální mzda v Německu Příchod roku 2022 znamenal také příchod mnoha novinek...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2022

Volný čas

Na které dny připadnou svátky v Německu v roce 2022? Jako každý rok přinášíme s koncem roku přehled, na která...

Čtěte dále >

Aktuální opatření 3G v Sasku: Testy, nemoc, očkování na pracovišti

Informace, Kariéra

Bez prokázání 3G se do práce v Sasku nedostanete: Nová opatření na pracovišti od 24. listopadu Od dnešního dne platí...

Čtěte dále >

Nová pravidla pro vstup do Německa

Informace

Nová pravidla pro vstup do Německa od 14. listopadu V pátek 12. listopadu zařadilo Německo Českou republiku opět na seznam...

Čtěte dále >

O zvýšení minimální mzdy na 12 eur bude jednat vláda

Finance, Kariéra

Zvýšení minimální mzdy v Německu na 12 eur je na spadnutí Vítězství koaličních stran v zářijových volbách do německého parlamentu...

Čtěte dále >

Elektronická neschopenka v Německu

Finance, Zdraví

Elektronická neschopenka dorazila do Německa, ty české ale doručit nepůjde Do Německa dorazila elektronická neschopenka. Pilotní proces začne už během...

Čtěte dále >

Novinky v zákonech v Německu: Týkají se i pendlerů!

Informace, Volný čas

V říjnu vstoupí v Německu v platnost řada nových zákonů. Týkají se i vás? Německé zákony se mění, některé se...

Čtěte dále >

Karanténa pro neočkované nebude v Německu placená

Finance, Informace

Německo ruší placenou karanténu neočkovaných: Karanténa jen pro očkované, shodují se ministři Nejkontroverznější změnou v Německu za letošní rok je...

Čtěte dále >

Minimální mzda 12 € za hodinu? Uvidíme po volbách

Finance, Informace

Německé odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 12 euro Minimální mzda v Německu stoupla v červenci letošního roku na 9,60 €. Na...

Čtěte dále >

Tisíce aut čeká na čipy, automobilky přesto generují zisky

Informace

Nedostatek čipů zastavil výrobu nových aut, firmy se ale o práci nebojí Přestože německá ekonomika po koroně opět jede na...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Kariéra

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde... Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla...

Čtěte dále >

Cestování do Německa: Výjimka pro pendlery má výjimku

Informace, Zdraví

Pravidla pro cestování do Německa opět zpřísňují, pendleři mají výjimku Od 1. srpna musí všechny osoby starší 12 let předložit...

Čtěte dále >

Koronavirus a trh práce v Německu

Kariéra

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí I když koronavirus způsobil krizi...

Čtěte dále >

Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Informace, Kariéra

Pracovní právo v Německu: Jak se chovat během neschopenky? V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu, důchody a Kindergeld 2021

Finance, Informace, Nezařazeno

Od července vyšší mzdy, vyšší důchody a další bonusový Kindergeld. Ovšem jen pro někoho. Pandemie koronaviru s sebou přinesla mnoho...

Čtěte dále >

Jak se připravit na pohovor a jak při něm uspět

Nezařazeno

Jak se připravit na pohovor nejen při hledání práce v Německu Hledání práce může být někdy trochu věda. Díky našemu...

Čtěte dále >

Životopis v němčině – jak ho napsat a kdy ho použít?

Kariéra

K čemu je dobrý životopis v němčině? Před časem jsme pro vás sepsali pár pravidel, kterými je dobré řídit se...

Čtěte dále >

Daně v Německu a daňové přiznání za rok 2020

Finance

Daně v Německu za rok 2020 musí podat každý, kdo byl v Kurzarbeitu Až do 31. července (resp. 2. srpna...

Čtěte dále >

Rozvolnění v Sasku pokračuje, lockdown ovlivňuje míra incidence

Informace

Míra incidence v Sasku klesá, od 31. května nastalo další rozvolnění Při cestování do Saska nezapomínejte na opatření, která v...

Čtěte dále >

Pendleři se brzy znovu dočkají volných cest za hranice

Informace

Česko už není na německém semaforu vysoce rizikovou zemí, od poloviny května by se pendleři nemuseli testovat vůbec Od 2....

Čtěte dále >

Bonusový Kindergeld vyplatí Německo rodinám i v roce 2021

Finance, Rodina

I v letošním roce obdrží rodiny bonusový příspěvek Kindergeld 10. března vstoupil v účinnost takzvaný třetí zákon o daňové podpoře...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem končí

Informace

Kontroly na hranicích s Německem končí, přesouvají se do vnitrozemí Kontroly osob vstupujících na území Saska a Bavorska z České...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2021

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu 2021 Ani v roce 2021 nebudeme ochuzeni o četné státní svátky v Německu. K naší smůle...

Čtěte dále >

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den

Informace

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den Česká republika zmizela z německého seznamu zemí s vysokým výskytem koronavirových mutací,...

Čtěte dále >

Hora svatého Šebestiána má nové odběrové místo

Informace

U hranic s Německem se otevřelo odběrové místo pro pendlery Primárně pro pendlery a osoby zajišťující tranzit přes Německo je...

Čtěte dále >

Sasko s Bavorskem podávají pomocnou ruku českému pohraničí

Informace

Německo pošle vakcíny a rychlotesty do českých příhraničních oblastí Bavorský předseda vlády Marcus Söder představil ve spolupráci se svým saským...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Co nového přinese rok 2021?

Finance, Informace

Práce v Německu přehledně: Rok 2021 přináší zjednodušení zdravotního pojištění, nižší daně a vyšší mzdy Prostřednictvím jednoho z našich starších...

Čtěte dále >

Bavorsko zavádí respirátory v obchodech i testování pendlerů

Informace

Povinné respirátory i testování pendlerů: Bavorsko zpřísňuje protiepidemická opatření Od pondělí 18. ledna platí v Bavorku povinnost nosit respirátory FFP2...

Čtěte dále >

Testování pendlerů bude možné i na pobočkách Starke Jobs

Informace, O Starke Jobs

Testování pendlerů na Covid-19 nově možné i na pobočkách Starke Jobs V pátek 8. ledna jednal ministr zahraničí Tomáš Petříček...

Čtěte dále >

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup, čelí za to kritice

Informace

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup na území státu, čelí za to ostré kritice Od 31. prosince mohou lidé z rizikových...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář

Please follow & like us :)

Whatsapp

Please follow & like us :)

Whatsapp