Nabídka práce v Německu - Starke JobsKoronavirus: bude mít pozitivní dopad na trh práce v Německu?

Koronavirus: bude mít pozitivní dopad na trh práce v Německu?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí

I když koronavirus způsobil krizi na trhu práce, která ještě není u konce, stoupl počet nově obsazovaných pracovních míst o 20 procent oproti době před pandemií. Nejvýraznější změnou v profesních životech během lockdownu byla změna oboru, ve kterém lidé pracovali. Na nárůst počtu osob v produktivním věku, které přišly o práci, dokázaly rychlým náborem zareagovat velké společnosti typu obchodní řetězce, sklady nebo distribuční centra. Například společnost Amazon přijala jen za březen roku 2020 na šest stovek nových zaměstnanců. Valná většina z nich přišla z oborů gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu. Část uchazečů opouštěla oblast osobních služeb, která byla lockdownem taktéž silně zasažena.

Noví zaměstnanci mohou pomoci firmám najít cestu z krize

Podle Tobiase Zimmermanna, experta na trh práce ve společnosti Stepstone, závisí budoucnost firem především na zaměstnancích, kteří dokáží generovat zisky. Aby bylo možné oživit ekonomiku společností, měly by firmy podle Zimmermannova doporučení již nyní investovat do náboru vzdělaných zaměstnanců, kteří společnostem mohou pomoci najít cestu zpět na výsluní. Které obory jsou tedy nyní v Německu nejhojněji obsazovány?

Bez zaměstnanců na nejnižším stupni hierarchie by nefungoval nikdo

Celých pět procent všech nabídek práce zaujímají řemesla, výrobní pozice a služby. Bez nich by to zkrátka nešlo. Sebelepší projekťák může přijít se sebepokrokovější vizí, pokud ji ale nemá kdo realizovat, je k ničemu. Pozice jako operátor výroby, svářeč, zámečník a další mají na trhu práce nenahraditelné zastoupení – a také neochvějnou jistotu práce. Pokud totiž firma koronavirus přežila, přežije mnohé další. Jen musí včas a správně zareagovat na změny na trhu.

koronavirus trh práce v německu

Manažeři s analytickým myšlením, finančníci i marketéři: Ti všichni po pandemii představují pro firmy v Německu spásu.

Marketing a komunikace: můžeš umět cokoli, když nejsi vidět, jako bys nebyl

Na šestém místě v soutěži o nejvíce inzerovaných nabídek práce v Německu patří oblasti marketingu a komunikace. Firmy po restartu musí být vidět. Marketéři pomáhají firmě nalézat novou identitu a šířit ji do povědomí veřejnosti. Odborníci na komunikace pak tento brand vytvořený marketéry dopilují k dokonalosti a výsledkem je společnost, která se vám vybaví jako první, když se řekne…

Finance pomohou firmám vyléčit finanční specialisté

Neméně zásadní jsou pro budoucnost jednotlivých firem také zaměstnanci v oblasti financí. Účetní, kontroloři, ti všichni jsou potřeba všude tam, kde se vede, aby dohlíželi na tok peněz. Potřeba jsou ale i tam, kde se nevede. Jejich úkolem totiž není jen správně odvést daně, ale také hledat způsoby, jak společnosti pomoci ušetřit náklady a vygenerovat vyšší zisky. Koneckonců, právě sledování, kam teče nejvíce peněz, může firmě ušetřit nemalé finance a namísto jejich vyhazování vytvořit finanční rezervy, čímž si firmy zajistí, že budou mít na výplaty i v době, kdy objem výroby znovu klesne.

Noví zaměstnanci pro obchody – hlavně ty online

Necelou desetinu inzerovaných míst a třetí místo k tomu zabírají inzerce na obsazení pozic v oboru nákupu a prodeje. Pandemii totiž obecně vévodily online nákupy. Největší zájem mezi provozovateli e-shopů a platforem na online nákupy byl o brigádníky, kteří by pokryli vytíženost obchodů. Většina e-shopů v době pandemie vykazovala zisky srovnatelné se zisky v předvánoční době, kdy počet objednávek oproti zbytku roku prudce vzrůstá. Předpokládá se, že významná část kupní síly již v prostředí online nakupování zůstane. A protože e-shopy se neobejdou nejen bez skladníků či zaměstnanců, kteří objednávky zpracovávají, ale i s přepravou objednaného zboží, není divu, že i oblast logistiky je jednou z pěti oblastí, kterým se v Německu aktuálně daří lépe, než v době před covidem.

koronavirus trh práce v německu

Online nákupy zažívají od doby lockdownu nebývalý boom. Ani otevření všech typů obchodů zákazníky neodradilo od nákupů na e-shopech.

Počítače, software, internet: obor budoucnosti

Velký boom zažilo během pandemie digitalizování procesů a přenos pracovního prostředí domů, do kanceláří homeofficů. To by se neobešlo bez IT specialistů a software vývojářů. Poptávka po nich zaujímá 16 procent všech inzerátů práce, které v Německu aktuálně najdete, a obor IT je tak druhým nejobsazovanějším. IT specialisté měli v době, kdy se digitalizovalo snad úplně vše, plné ruce práce. A protože si nejen velké firmy, ale i běžní lidé navykli s online prostředím pracovat, rozšiřují společnosti svá IT oddělení o další pracovníky.

Největší zájem je v Německu o schopné manažery

Víte ale, které pozice jsou v Německu obsazovány v polovině roku 2021 nejvíce? Koronavirus způsobil, že na prvním místě s přehledem a krásnými 18 procenty umístil zájem o inženýry a technická povolání. Projektoví manažeři, elektrotechnici, servisní technici a jiní odborníci s manažerskou praxí jsou aktuálně nejcennějším artiklem na trhu práce v Německu. A proč právě oni? Schopný manažer totiž dokáže odhalit nedostatky, které firmu připravují o zakázky či zaměstnance, a tedy i o peníze. A právě o peníze jde v době krize především.

Zdravotnictví v Německu nemělo lidi ani před pandemií

V některých zdrojích se můžeme dočíst, že v době pandemie vzrostla poptávka po zdravotních sestrách, pečovatelkách a dalších pracovnících v oboru zdravotnictví. Podle Zimmermanna ale byl nedostatek zaměstnanců ve zdravotnictví již před pandemií, koronavirus na něj akorát více upozornil. Větší zájem je nicméně o laboranty či biochemické specialisty. Poptávka po zdravotních sestrách či pečovatelkách je totiž stále stejná.

koronavirus trh práce

Firmy o nové zaměstnance doslova bojují, a to třeba vyššími platy. Ač jsou zaměstnanci po pandemii loajálnější, devět z deseti z nich by se na vyšší mzdy nalákat nechalo.

Aby firmy našly vhodné zaměstnance, zvyšují platy nad úroveň standardu

Podle Zimmermanna má koronavirus a jeho výše popsané pozitivní dopady na trh práce v Německu další velké plus: Souboj firem o zaměstnance totiž zvedne i platy. Podle průzkumu, který společnost Stepstone provedla v prosinci roku 2020, tři ze čtyř společností uvedly, že nedostatek zaměstnanců u nich představuje akutní problém. Jedním z opatření, jak se krizi vyhnout, tak podle jejich slov bylo právě navýšení mezd. Vyšší mzdy totiž nejen přilákají nové uchazeče, ale udrží i stávající zaměstnance. Devět z deseti respondentů přitom uvedlo, že jsou ochotni změnit pracovní místo, pokud by nabídka práce byla atraktivnější.

Zaměstnanci jsou loajálnější, jak ukázal koronavirus. Hlavně kvůli strachu o místo

Koronavirus také způsobil, že zaměstnanci jsou vůči zaměstnavatelům loajálnější, než se obecně předpokládalo. V době pandemie razantně ubylo výpovědí podaných ze strany zaměstnanců. Zaměstnanci také byli ochotni přeorganizovat směny a vyjít tak vstříc kolegům, kteří v běžném režimu pracovat nemohli. Hlavní motivací pro loajalitu ale byla především obava ze ztráty zaměstnání a obtížného hledání nové práce.

Firmy se schopným vedením cestu z krize znají a budoucnosti se nebojí

A jak to bude s vývojem trhu práce do budoucna? Velkou šanci na úspěch mají firmy, které dokázaly zareagovat na změny na trhu. Ekonomicky prosperovaly především ty společnosti, které dokázaly rychle pozměnit zaměření své výroby podle aktuální poptávky. Většina firem, které koronavirus přežily, pracovala podle krizových plánů, které měly zpracované již z doby pandemie SARS nebo ptačí chřipky. Díky těmto plánům už totiž firmy přesně věděly, kteří zaměstnanci mohou pracovat ze svých domovů, které procesy lze digitalizovat i jaká přijmout bezpečnostní opatření proti šířící se nákaze. To jim umožnilo investovat do budování nových obchodních vztahů namísto chaotického řešení nastalé situace či dokonce zastavení provozu.

Náš blog

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Energetický bonus 300 € pro všechny kromě pendlerů?

Finance, Informace

Mimořádných 300 € pendleři zřejmě nedostanou, bonusový Kindergeld už je vyplácen na účty Vyplacení mimořádných 300 € jako energetického bonusu...

Čtěte dále >

Minimální mzda 2022: Agenturní zaměstnanci budou vydělávat výrazně víc

Finance

Minimální mzda agenturních zaměstnanců v Německu stoupne na 12,43 € Zavedení 12eurové minimální mzdy v Německu zvedne minimální mzdu agenturních...

Čtěte dále >

Klimageld: Podpora rodin s nízkými příjmy i v roce 2023

Finance

Klimageld: Německo plánuje rozdávat peníze i v roce 2023 Německá vláda schválila již dva kompenzační balíčky, které přinesly více peněz...

Čtěte dále >

Nemocenská a náhrada mzdy v Německu

Finance, Zdraví

Nemocenská v Německu: Kdy mou nemoc platí zaměstnavatel a kdy pojišťovna? Pokud pracujete u jednoho zaměstnavatele déle než jeden měsíc...

Čtěte dále >

Kompenzační balíček v Německu: za nárůst cen více peněz do domácností

Finance

300 euro k výplatě a jednorázový Kindergeld bonus: Německo reaguje na stoupající ceny energií Stoupající ceny energií a pohonných hmot...

Čtěte dále >

Příspěvek na dopravu: 2022 přináší změny v nákladech na dojíždění

Finance, Informace

Příspěvky na dopravu od ledna 2022 vyšší jako kompenzace za rostoucí ceny ropy Nezávisle na dění na východě Evropy navrhla...

Čtěte dále >

MDŽ 2022: Karafiátům už odzvonilo, ženám jde o víc

Volný čas

MDŽ: Mezinárodní den žen v roce 2022 vyzdvihuje ochránkyně klimatu a volá po rovnosti žen celého světa Význam žen ve...

Čtěte dále >

Minimální mzda: Německo zvyšuje na 12 eur

Finance

Minimální mzda: Německo bude dávat 12 euro už v říjnu 2022! Pravděpodobně už od 1. října 2022 bude německým zaměstnancům...

Čtěte dále >

Daně, minimální mzda a další změny v roce 2022

Finance, Kariéra

Novinky roku 2022: vyšší nezdanitelný základ daně, vyšší minimální mzda v Německu Příchod roku 2022 znamenal také příchod mnoha novinek...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2022

Volný čas

Na které dny připadnou svátky v Německu v roce 2022? Jako každý rok přinášíme s koncem roku přehled, na která...

Čtěte dále >

Aktuální opatření 3G v Sasku: Testy, nemoc, očkování na pracovišti

Informace, Kariéra

Bez prokázání 3G se do práce v Sasku nedostanete: Nová opatření na pracovišti od 24. listopadu Od dnešního dne platí...

Čtěte dále >

Nová pravidla pro vstup do Německa

Informace

Nová pravidla pro vstup do Německa od 14. listopadu V pátek 12. listopadu zařadilo Německo Českou republiku opět na seznam...

Čtěte dále >

O zvýšení minimální mzdy na 12 eur bude jednat vláda

Finance, Kariéra

Zvýšení minimální mzdy v Německu na 12 eur je na spadnutí Vítězství koaličních stran v zářijových volbách do německého parlamentu...

Čtěte dále >

Elektronická neschopenka v Německu

Finance, Zdraví

Elektronická neschopenka dorazila do Německa, ty české ale doručit nepůjde Do Německa dorazila elektronická neschopenka. Pilotní proces začne už během...

Čtěte dále >

Novinky v zákonech v Německu: Týkají se i pendlerů!

Informace, Volný čas

V říjnu vstoupí v Německu v platnost řada nových zákonů. Týkají se i vás? Německé zákony se mění, některé se...

Čtěte dále >

Karanténa pro neočkované nebude v Německu placená

Finance, Informace

Německo ruší placenou karanténu neočkovaných: Karanténa jen pro očkované, shodují se ministři Nejkontroverznější změnou v Německu za letošní rok je...

Čtěte dále >

Minimální mzda 12 € za hodinu? Uvidíme po volbách

Finance, Informace

Německé odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 12 euro Minimální mzda v Německu stoupla v červenci letošního roku na 9,60 €. Na...

Čtěte dále >

Tisíce aut čeká na čipy, automobilky přesto generují zisky

Informace

Krize na trhu s čipy: Nedostatek čipů zastavil výrobu nových aut, firmy se ale o práci nebojí Přestože německá ekonomika...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Kariéra

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde... Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla...

Čtěte dále >

Cestování do Německa: Výjimka pro pendlery má výjimku

Informace, Zdraví

Pravidla pro cestování do Německa opět zpřísňují, pendleři mají výjimku Od 1. srpna musí všechny osoby starší 12 let předložit...

Čtěte dále >

Koronavirus: bude mít pozitivní dopad na trh práce v Německu?

Kariéra

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí I když koronavirus způsobil krizi...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář