Nabídka práce v Německu - Starke JobsKoronavirus: bude mít pozitivní dopad na trh práce v Německu?

Koronavirus: bude mít pozitivní dopad na trh práce v Německu?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí

I když koronavirus způsobil krizi na trhu práce, která ještě není u konce, stoupl počet nově obsazovaných pracovních míst o 20 procent oproti době před pandemií. Nejvýraznější změnou v profesních životech během lockdownu byla změna oboru, ve kterém lidé pracovali. Na nárůst počtu osob v produktivním věku, které přišly o práci, dokázaly rychlým náborem zareagovat velké společnosti typu obchodní řetězce, sklady nebo distribuční centra. Například společnost Amazon přijala jen za březen roku 2020 na šest stovek nových zaměstnanců. Valná většina z nich přišla z oborů gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu. Část uchazečů opouštěla oblast osobních služeb, která byla lockdownem taktéž silně zasažena.

Noví zaměstnanci mohou pomoci firmám najít cestu z krize

Podle Tobiase Zimmermanna, experta na trh práce ve společnosti Stepstone, závisí budoucnost firem především na zaměstnancích, kteří dokáží generovat zisky. Aby bylo možné oživit ekonomiku společností, měly by firmy podle Zimmermannova doporučení již nyní investovat do náboru vzdělaných zaměstnanců, kteří společnostem mohou pomoci najít cestu zpět na výsluní. Které obory jsou tedy nyní v Německu nejhojněji obsazovány?

Bez zaměstnanců na nejnižším stupni hierarchie by nefungoval nikdo

Celých pět procent všech nabídek práce zaujímají řemesla, výrobní pozice a služby. Bez nich by to zkrátka nešlo. Sebelepší projekťák může přijít se sebepokrokovější vizí, pokud ji ale nemá kdo realizovat, je k ničemu. Pozice jako operátor výroby, svářeč, zámečník a další mají na trhu práce nenahraditelné zastoupení – a také neochvějnou jistotu práce. Pokud totiž firma koronavirus přežila, přežije mnohé další. Jen musí včas a správně zareagovat na změny na trhu.

koronavirus trh práce v německu

Manažeři s analytickým myšlením, finančníci i marketéři: Ti všichni po pandemii představují pro firmy v Německu spásu.

Marketing a komunikace: můžeš umět cokoli, když nejsi vidět, jako bys nebyl

Na šestém místě v soutěži o nejvíce inzerovaných nabídek práce v Německu patří oblasti marketingu a komunikace. Firmy po restartu musí být vidět. Marketéři pomáhají firmě nalézat novou identitu a šířit ji do povědomí veřejnosti. Odborníci na komunikace pak tento brand vytvořený marketéry dopilují k dokonalosti a výsledkem je společnost, která se vám vybaví jako první, když se řekne…

Finance pomohou firmám vyléčit finanční specialisté

Neméně zásadní jsou pro budoucnost jednotlivých firem také zaměstnanci v oblasti financí. Účetní, kontroloři, ti všichni jsou potřeba všude tam, kde se vede, aby dohlíželi na tok peněz. Potřeba jsou ale i tam, kde se nevede. Jejich úkolem totiž není jen správně odvést daně, ale také hledat způsoby, jak společnosti pomoci ušetřit náklady a vygenerovat vyšší zisky. Koneckonců, právě sledování, kam teče nejvíce peněz, může firmě ušetřit nemalé finance a namísto jejich vyhazování vytvořit finanční rezervy, čímž si firmy zajistí, že budou mít na výplaty i v době, kdy objem výroby znovu klesne.

Noví zaměstnanci pro obchody – hlavně ty online

Necelou desetinu inzerovaných míst a třetí místo k tomu zabírají inzerce na obsazení pozic v oboru nákupu a prodeje. Pandemii totiž obecně vévodily online nákupy. Největší zájem mezi provozovateli e-shopů a platforem na online nákupy byl o brigádníky, kteří by pokryli vytíženost obchodů. Většina e-shopů v době pandemie vykazovala zisky srovnatelné se zisky v předvánoční době, kdy počet objednávek oproti zbytku roku prudce vzrůstá. Předpokládá se, že významná část kupní síly již v prostředí online nakupování zůstane. A protože e-shopy se neobejdou nejen bez skladníků či zaměstnanců, kteří objednávky zpracovávají, ale i s přepravou objednaného zboží, není divu, že i oblast logistiky je jednou z pěti oblastí, kterým se v Německu aktuálně daří lépe, než v době před covidem.

koronavirus trh práce v německu

Online nákupy zažívají od doby lockdownu nebývalý boom. Ani otevření všech typů obchodů zákazníky neodradilo od nákupů na e-shopech.

Počítače, software, internet: obor budoucnosti

Velký boom zažilo během pandemie digitalizování procesů a přenos pracovního prostředí domů, do kanceláří homeofficů. To by se neobešlo bez IT specialistů a software vývojářů. Poptávka po nich zaujímá 16 procent všech inzerátů práce, které v Německu aktuálně najdete, a obor IT je tak druhým nejobsazovanějším. IT specialisté měli v době, kdy se digitalizovalo snad úplně vše, plné ruce práce. A protože si nejen velké firmy, ale i běžní lidé navykli s online prostředím pracovat, rozšiřují společnosti svá IT oddělení o další pracovníky.

Největší zájem je v Německu o schopné manažery

Víte ale, které pozice jsou v Německu obsazovány v polovině roku 2021 nejvíce? Koronavirus způsobil, že na prvním místě s přehledem a krásnými 18 procenty umístil zájem o inženýry a technická povolání. Projektoví manažeři, elektrotechnici, servisní technici a jiní odborníci s manažerskou praxí jsou aktuálně nejcennějším artiklem na trhu práce v Německu. A proč právě oni? Schopný manažer totiž dokáže odhalit nedostatky, které firmu připravují o zakázky či zaměstnance, a tedy i o peníze. A právě o peníze jde v době krize především.

Zdravotnictví v Německu nemělo lidi ani před pandemií

V některých zdrojích se můžeme dočíst, že v době pandemie vzrostla poptávka po zdravotních sestrách, pečovatelkách a dalších pracovnících v oboru zdravotnictví. Podle Zimmermanna ale byl nedostatek zaměstnanců ve zdravotnictví již před pandemií, koronavirus na něj akorát více upozornil. Větší zájem je nicméně o laboranty či biochemické specialisty. Poptávka po zdravotních sestrách či pečovatelkách je totiž stále stejná.

koronavirus trh práce

Firmy o nové zaměstnance doslova bojují, a to třeba vyššími platy. Ač jsou zaměstnanci po pandemii loajálnější, devět z deseti z nich by se na vyšší mzdy nalákat nechalo.

Aby firmy našly vhodné zaměstnance, zvyšují platy nad úroveň standardu

Podle Zimmermanna má koronavirus a jeho výše popsané pozitivní dopady na trh práce v Německu další velké plus: Souboj firem o zaměstnance totiž zvedne i platy. Podle průzkumu, který společnost Stepstone provedla v prosinci roku 2020, tři ze čtyř společností uvedly, že nedostatek zaměstnanců u nich představuje akutní problém. Jedním z opatření, jak se krizi vyhnout, tak podle jejich slov bylo právě navýšení mezd. Vyšší mzdy totiž nejen přilákají nové uchazeče, ale udrží i stávající zaměstnance. Devět z deseti respondentů přitom uvedlo, že jsou ochotni změnit pracovní místo, pokud by nabídka práce byla atraktivnější.

Zaměstnanci jsou loajálnější, jak ukázal koronavirus. Hlavně kvůli strachu o místo

Koronavirus také způsobil, že zaměstnanci jsou vůči zaměstnavatelům loajálnější, než se obecně předpokládalo. V době pandemie razantně ubylo výpovědí podaných ze strany zaměstnanců. Zaměstnanci také byli ochotni přeorganizovat směny a vyjít tak vstříc kolegům, kteří v běžném režimu pracovat nemohli. Hlavní motivací pro loajalitu ale byla především obava ze ztráty zaměstnání a obtížného hledání nové práce.

Firmy se schopným vedením cestu z krize znají a budoucnosti se nebojí

A jak to bude s vývojem trhu práce do budoucna? Velkou šanci na úspěch mají firmy, které dokázaly zareagovat na změny na trhu. Ekonomicky prosperovaly především ty společnosti, které dokázaly rychle pozměnit zaměření své výroby podle aktuální poptávky. Většina firem, které koronavirus přežily, pracovala podle krizových plánů, které měly zpracované již z doby pandemie SARS nebo ptačí chřipky. Díky těmto plánům už totiž firmy přesně věděly, kteří zaměstnanci mohou pracovat ze svých domovů, které procesy lze digitalizovat i jaká přijmout bezpečnostní opatření proti šířící se nákaze. To jim umožnilo investovat do budování nových obchodních vztahů namísto chaotického řešení nastalé situace či dokonce zastavení provozu.

Náš blog

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky, jak uspět u pohovoru Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit. Co to znamená a jak se mu vyhnout? Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář