Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 11. listopadu 2024 – V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k tomu vůbec nic. Žádné vízum, žádné pracovní povolení. Jediné, co vás v nástupu do práce v Německu může omezit, je vaše vzdělání. Přestože jste v Česku získali určité vzdělání, v Německu – ale obecně kdekoli mimo naši zemi – jako by neplatilo. Protože se vzdělávací systémy v jednotlivých zemích liší, může se stát, že na co v Česku stačí výuční list, k tomu v Německu potřebujete maturitu. Proto existuje systém zvaný nostrifikace, při kterém příslušná státní instituce jednoho státu prozkoumá podmínky získání vašeho vzdělání z jiného státu a porovná je s požadavky na získání totožného vzdělání ve své zemi.

Cílem nostrifikace v Německu je tedy posoudit, zda vaše české vzdělání splňuje požadavky německého trhu práce pro vaši profesi. Kde o uznání vzdělání v Německu žádat? Kolik to stojí? A opravdu se bez toho neobejdu? Nejen na to vám zodpovíme v tomto článku.

Jak vypadá nostrifikace v Německu?

Uznání vzdělání je v Německu důležité hlavně v profesích, které se bez odpovídajícího stupně vzdělání neobejdou. Typicky jde o práci ve zdravotnictví nebo v technických profesích, kde kvalifikaci vyžaduje přímo zákon. Výhodou uznání vzdělání ze zahraniční je usnadnění vstupu uchazečům ze zahraničí na trh práce v Německu. Už od roku 2012 tak v Německu platí zákon o uznávání zahraničního vzdělání, na základě kterého v současné době může o uznání vzdělání – a tedy i o zvýšení své hodnoty na trhu práce v Německu – požádat prakticky kdokoli. Do té doby se vzdělání uznávalo pouze ve vybraných profesích. Od 1. března 2024 platí v Německu další zákon, který umožňuje nostrifikaci odborníků ze zemí třetího světa. Díky tomuto zákonu se tak občanům třetích zemí, kteří v regulovaných profesích, jako je zdravotnictví či vědní obory, již dosáhli určitého postavení, značně usnadní vstup do Německa.

Zákon o nostrifikaci v Německu zároveň stanovuje jednotný a transparentní postup uznání vzdělání. Tento zákon se skládá ze „zákonu o určování profesních kvalifikací“ (Berufsqualifikationsfeststellungsgesetz, zkr. BQFG) a dalších ustanovení o uznávání profesních kvalifikací, o kterých se zmiňuje dalších asi 60 zákonů regulujících určité profese. Kromě toho mají jednotlivé spolkové země možnost stanovit si vlastní právní předpisy pro profese, jejichž regulace spadá do působnosti spolkových vlád. Takovými profesemi jsou třeba učitelé, inženýři, architekti nebo sociální pracovníci.

Mají ženy na trhu práce v Německu stejné podmínky jako muži? Čtěte, jak se hledá práce v Německu ženám, které nemají potřebné vzdělání

Kde požádat o nostrifikaci v Německu?

Prvním krokem nostrifikace v Německu je předložení všech příslušných dokumentů, které jste během studií i v rámci celoživotního vzdělávání získali. Patří sem výuční listy, maturitní vysvědčení i vysokoškolské diplomy včetně jejich dodatků. Tyto dokumenty pak předáte k posouzení příslušné instituci. Ta vám po pečlivém prozkoumání vašeho vzdělání udělí certifikát, který formalizuje uznání vašeho vzdělání.

Instituce, která vaše vzdělání prověří a uzná, závisí na vaší profesi. Ústřední roli v uznávání hraje Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB). ZAB porovná vaše zahraniční (české) vzdělání s německými standardy a rozhodne, zda je vaše české vzdělání rovnocenné s německým.

U profesí, které reguluje zákon, jako jsou řemesla nebo strojírenství, přebírají proces nostrifikace v Německu specializované komory, jako Industrie- und Handelskammer (IHK) nebo Handwerkskammer. Akademické tituly přezkoumávají v některých spolkových zemích zvláštní orgány, které organizují uznávání titulů ve spolupráci s ZAB.

Jaké jsou požadavky na uznání vzdělání v Německu?

Při zkoumání vzdělání ze zahraničí lze nalézt velké rozdíly, zejména mezi kvalifikovanými pracovníky ze zemí mimo EU. Proces nostrifikace se liší podle toho, o jakou profesi se jedná a jaké znalosti a vzdělání je pro její výkon potřeba. Kromě teoretických znalostí i rozsahu vaší dosavadní praxe tak mohou orgány pro účely uznání kvalifikace vyžadovat i prokázání znalostí němčiny. V zákonem regulovaných povoláních, jako je medicína, mohou schvalovací instituce požadovat i absolvování adaptačních kurzů nebo zkoušek.

Uznává Německo studium v zahraničí?

Uznání studia v zahraničí Německem závisí na několika faktorech včetně země, ve které jste studovali, kvality tamní univerzity a na příslušném oboru. Uznávání studia na zahraniční škole má v Německu v kompetenci ZAB, případně jiné instituce, které zodpovídají za konkrétní obor. Pokud v zahraničí získáte vysokoškolský titul, tento titul používáte v Německu ve stejné podobě. Převod titulů na německý ekvivalent povoluje pouze výjimečně. Pokud jste vystudovali obor související se zdravotnictvím nebo strojírenstvím, pravděpodobně budete muset v Německu absolvovat další zkoušky nebo vzdělání.

Pokud jste studium v zahraničí pouze zahájili, ale nedokončili, můžete jej dokončit i v Německu. Musíte si ale nechat uznat absolvované zkoušky. O tom, zda vám je škola uzná nebo ne, rozhoduje ona sama. Jestliže máte maturitu ze zahraničí a v Německu se hlásíte na vysokou školu, musíte si také požádat o uznání vzdělání nebo absolvovat přípravné studium.

Uznávání doktorátů ze zahraničních škol v Německu

S uznáváním doktorátů je obecně složitější v jakékoli zemi. K tomu, abyste napříkad v Česku získali titul MUDr., potřebujete splnit určité požadavky, mezi které patří mimo jiné pět let soustavného studia a jeden rok praxe. V praxi se ale ukazuje, že v zahraničí stačí pro získání lékařského titulu třeba jen čtyři roky studia nebo naopak delší doba praxe v nemocnici. Pro informaci, Německo má srovnatelný systém vzdělávání lékařů pouze se Švýcarskem, Rakouskem a Itálií. Pouze lékaři z těchto zemí smí v Německu užívat titul Dr. Ti ostatní musí o uznání kvalifikace a o následnou možnost užívat titul Dr. v Německu požádat.

Jít do práce do Německa je snadnější, než si myslíte. Jak na to? Dozvíte se v tomto článku

Které studijní obory jsou mezinárodně uznávané a platí mi i v Německu bez složité nostrifikace?

Mezinárodní uznávání studijních programů vychází především z bilaterálních smluv o vzdělávání a z akreditačních standardů vysokých škol. Studijní programy jako medicína, inženýrství, právo nebo ekonomie podléhají obvykle mezinárodním dohodám, které proces uznávání vzdělání ze zahraničí usnadňují. Tomuto procesu se říká boloňský a hraje ústřední roli v harmonizaci bakalářských a magisterských programů v rámci EU. Díky boloňskému procesu se na trh práce v Německu snadněji dostanou nejen němečtí občané, kteří absolvovali studia jinde, ale i cizinci.

Kolik stojí nostrifikace v Německu?

Náklady na uznání vzdělání ze zahraničí se liší v závislosti na instituci, která vzdělání schvaluje, na typu odbornosti i na složitosti posouzení. Poplatky za nostrifikaci v Německu se pohybují mezi 100 a 600 €. Tyto náklady pokrývají administrativu celého procesu, počítejte ale s dalšími poplatky, třeba za ověřené kopie nebo za překlady dokumentů do němčiny.  Tyto náklady nesou obvykle sami žadatelé. V Německu ale můžete využít některých programů, které náklady na nostrifikaci částečně nebo úplně pokrývají. Můžete o ně požádat například u Agentur für Arbeit.

Otázky a odpovědi

Uzná mi Německo jakékoli vzdělání ze zahraničí?

Nejen v Německu, ale i obecně jinde v Evropě, uznávají státy pouze vzdělání poskytné vzdělávací institucí s akreditací. Než se pustíte do studia, doporučujeme prověřit, zda vaše škola takovou platnou akreditaci získala.

Co potřebuji k uznání vzdělání, když chci pracovat jako zdravotní sestra v Německu?

Potřebujete ověřený doklad o absolvovaném vzdělání (maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom), doklad o odborné praxi a doklad prokazující vaše znalosti němčiny. V některých případech může Německo před uznáním vašeho vzdělání požadovat absolvování adaptačního kurzu nebo zkoušky.

Může mi praxe v Německu nahradit vzdělání?

V některých oborech ano, zpravidla ale i nadále musíte žádat o nostrifikaci.

Pracovat v Německu jako pečovatelka je snem mnoha žen ze zahraničí. Kolik si taková pečovatelka v Německu vydělá?

Závěr

Uznání zahraničních kvalifikací je nezbytným krokem k usnadnění přístupu kvalifikovaných pracovníků a absolventů ze zahraničí na německý trh práce. Proces uznávání umožňuje kontrolovat rovnocennost kvalifikací získaných v zahraničí s německými standardy. Zejména v regulovaných povoláních je pro práci v Německu oficiální uznání kvalifikace nezbytné a nelze bez něj danou profesi vykonávat. Díky zákonu o uznávání a různým programům financování mohou kvalifikovaní specialisté výrazně zlepšit své profesní příležitosti v Německu a přispět tak k uspokojení potřeby kvalifikovaných pracovníků.

Náš blog

Práce v Německu bude od ledna 2025 zase lépe placená

Finance, Informace

Publikováno: 5. prosince 2024 - Nový rok přinese nové změny v platech v Německu. Zvýší se totiž minimální mzda v...

Čtěte dále >

Familienversicherung aneb jak na rodinné pojištění v Německu

Informace

Systém německého zdravotního pojištění umožňuje zdarma pojistit celé nukleární rodiny v rámci jednoho pojištění. Toto rodinné pojištění v Německu můžete...

Čtěte dále >

4 mýty o daňovém přiznání v Německu

Nezařazeno

Publikováno: 18. listopadu 2024 - Spočítat si daně z příjmů, zjistit, co všechno nám je sníží a ještě správně vyplnit...

Čtěte dále >

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kariéra

Publikováno: 11. listopadu 2024 - V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k...

Čtěte dále >

Jak je placená práce ve svátek v Německu?

Informace

Publikováno: 6. listopadu 2024 - Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění...

Čtěte dále >

Kolektivní smlouvy v Německu zvedly v říjnu mzdy v agenturách

Informace, Kariéra

Publikováno: 1. listopadu 2024 - Od října si na 700 tisíc zaměstnanců personálních agentur v Německu přijde na více peněz....

Čtěte dále >

Flexibilní pracovní doba v Německu dává možnost svobody i volby

Kariéra

Publikováno: 28. října 2024 - V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální...

Čtěte dále >

5 tipů, podle kterých volit oblečení na pohovor

Kariéra

Publikováno: 25. října 2024 - Správně zvolené oblečení na pohovor hraje zásadní roli při prvním dojmu. To, co si ten...

Čtěte dále >

Připraví nás digitalizace práce, umělá inteligence a další o práci?

Kariéra

Publikováno: 21. října 2024 - Svět práce se mění. Postupující digitalizace mění nejen pracovní procesy, ale i požadavky, které firmy...

Čtěte dále >

Rozpoznejte toxické pracovní prostředí, než vás úplně otráví

Mezilidské vztahy, Zdraví

Publikováno: 16. října 2024 - Slovní spojení "toxický vztah" se v poslední době skloňuje často, až se někdy nadužívá příliš....

Čtěte dále >

Důchodový systém v Německu v otázkách a odpovědích

Finance

Publikováno: 9. října 2024 - Pro spoustu pendlerů je velkou motivací pro práci v Německu starobní důchod. Není divu, důchodový...

Čtěte dále >

Pojištění odpovědnosti zaměstnance v Německu

Finance

Publikováno: 7. října 2024 - Pojištění odpovědnosti zaměstnanců v Německu je zásadním prvkem ochrany před riziky, která mohou vzniknout během...

Čtěte dále >

Německá vláda ruší daňové třídy 3 a 5, změny přijdou už příští rok

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 30. září 2024 - Německá vláda schválila konec kombinace daňových tříd 3 a 5, kterou ve velkém využívají i...

Čtěte dále >

Víte, co je to onboarding? Tipy na první dny v nové práci v Německu

Kariéra

Publikováno: 25. září 2024 - O tom, jestli se vám bude v nové práci líbit, rozhodují už první chvíle mezi...

Čtěte dále >

Srážky ze mzdy v Německu: 5 odvětví sociálního pojištění a 3 různé daně

Finance

Publikováno: 19. září 2024 - Mzda, kterou si dohodnete se zaměstnavatel a kterou najdete ve své pracovní smlouvě či v...

Čtěte dále >

Těhotná na rodičovské dovolené v Německu

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 14. srpna 2024 - Otěhotněla jste na rodičovské dovolené a termín porodu vychází ještě na dobu, kdy jste na...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung 2025: Jak se změní Kindergeld?

Finance, Rodina

Publikováno: 06. srpna 2024 - Od roku 2025 má Kindergeld nahradit nová forma podpory německých rodin Kindergrundsicherung. Ačkoli zatím stále...

Čtěte dále >

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Publikováno: 14. července 2024 - Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Publikováno: 10. července 2024 - Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: 04. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář