Nehoda na cestě z práce v Německu: Víme, co dělat, abyste nepřišli o peníze

Nehoda na cestě z práce v Německu: Víme, co dělat, abyste nepřišli o peníze

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

V Německu se vám může stát pracovní úraz i mimo pracovní dobu. Obecně Němci totiž za pracovní úraz považují i úrazy, které se stanou na cestě z nebo do zaměstnání. Někdy ale pojišťovny odmítají uznat úraz cestou z práce za pracovní. Jak to tedy je s úrazy na cestě do práce nebo domů, když k tomu navíc přejíždíte dva státy?

Z právního hlediska vnímá německá legislativa za dojíždění cestu do práce nebo z práce domů bez ohledu na to, jak se do práce dostáváte. Autem, na kole, pěšky nebo veřejnou dopravou, na způsobu dopravy nezáleží. Problém nastává tehdy, když k úrazu nedošlo na přímé cestě do práce nebo z práce domů. Objížďky zpravidla nepředstavují problém, pokud pro ně ovšem v daný čas existoval důvod. Pokud se tedy vyhnete koloně nebo je silnice, po které běžně jezdíte, uzavřená, vydejte se v klidu po nejkratší možné alternativní trase.

Pozor na to, kudy jedete

Jestliže si ale jinou trasu zvolíte ze soukromých důvodů, jako třeba nákup nebo jiné pochůzky, pojistné krytí už se na tyhle zajížďky vztahovat nebude. Respektive, bude se vztahovat pouze na tu část cesty, která kopíruje vaši obvyklou cestu. Když tedy dojde k nějaké újmě třeba na parkovišti před supermarketem, nebude se jednat o pracovní úraz. Teoreticky, pokud z trasy sjedete na rychlý nákup a pak se na trasu zase vrátíte, může to být nadále považováno za pracovní cestu. Nesmíte ovšem přerušit obvyklou „plynulost,“ to znamená, že se nesmíte odchýlit na větší vzdálenost a na dlouho. Vždycky však záleží na konkrétním případu a na interpretaci pravidel.

Kdy je nehoda na cestě do práce pracovním úrazem?

Německy se tomu oficiálně říká „Wegeunfall“ a znamená to úraz na cestě do práce nebo naopak na cestě z práce domů. Definice zní poměrně jednoduše, v praxi ale narazíte na spoustu pravidel:

  • Jeli jste přímo do práce a někdo do vás naboural? → Pracovní úraz
  • Zajeli jste si pro kafe na benzínku? →  Zde bude záležet na spoustě dalších faktorů.
  • Zastavili jste se cestou domů na nákup nebo u kamaráda? → Jakmile nastane úraz mimo trasu během činnosti, která s cestou do práce nebo z práce nesouvisí, pravděpodobně pojišťovna plnění odmítne.

Základní pravidlo totiž zní: Aby byl úraz během cesty z nebo do práce klasifikován jako pracovní, musíte jet přímou cestou mezi domovem a prací. Jakákoli zajížďka už může znamenat, že ztrácíte nárok na odškodnění.

Kdy máte nárok na kompenzaci?

Cesty do zaměstnání nebo později z práce domů spadají pod vaše zákonné úrazové pojištění (Berufsgenossenschaft). Tohle pojištění kryje mimo jiné náklady na lékařské ošetření, rehabilitace a dávky v případě pracovní neschopnosti.

✔️ Co kryje?

  • Přímou cestu do práce a zpět
  • Nutné objížďky (nejkratší možnou trasou obvykle, ale může se jednat)
  • Cestu na místo, odkud vyrážíte spolujízdou

Co nekryje?

  • Osobní zastávky (nákup, návštěva známého, ale ani zajížďku na benzínku, pokud nejedete natankovat na cestu)
  • Přerušení cesty na dobu delší než 2 hodiny, i když se pak vrátíte na trasu

Pokud však ráno nebo odpoledne vodíte či vyzvedáváte dítě ze školy, pak už se vám do pracovní cesty počítá i tahle zajížďka. Musí ale představovat vaši běžnou rutinu.

Jak takovou rutinu prokážete? Třeba smlouvou se vzdělávací institucí, pokud takovou máte, případně potvrzením z kanceláře školy, že vaše dítě tuhle instituci navštěvuje. Dále můžete předložit potvrzení zaměstnavatele, že vaše pracovní doba odpovídá době, kdy potřebuje být vaše dítě ve škole či školce. Většinou ale pojišťovně postačí obyčejné čestné prohlášení o tom, že ráno ještě vozíte dítě za jeho povinnostmi.

Stala se vám nehoda na cestě mezi prací a domovem? Tohle udělejte hned

Nehoda na cestě za prací není náhoda, pokud se vám něco cestou do práce nebo z práce přihodí, musíte včas zareagovat. I když nehoda na první pohled nevypadá nijak neškodně, určitě ji zdokumentujte. Čím více detailů si zapíšete, tím více se vám mohou hodit při případném prokazování všech okolností, které nehodě předcházely. Jak ted postupovat?

1. První pomoc a bezpečnost především

Pokud je někdo zraněný, v první řadě mu poskytněte první pomoc a zavolejte záchrannou službu, pokud to samozřejmě situace vyžaduje. Autonehody by už s ohledem na pojištění měla řešit policie, která nehodu oficiálně zaznamená. Rozhodně neodjíždějte z místa nehody!

2. Sesbírejte důkazy

I když se vám na první pohled zdá, že se nic moc nestalo, rozhodně nepodceňte důkazy.

  • Vyfoťte místo nehody s ohledem na podmínky, jaké panovaly. Byla to rušná cesta s hustou dopravou? Bylo šero, mlha?
  • Zapište si jména a kontakty na svědky.
  • Zaznamenejte si čas a přesné místo nehody.

Do podkladů pro pojišťovnu, ať už si je sepisujete sami nebo za přítomnosti policie, nechte zapsat, že jste jeli do nebo z práce.

3. Informujte svého zaměstnavatele

Čím dřív, tím lépe. Zaměstnavatel musí vědět, že se vám stala nehoda na cestě do práce. Nezapomeňte, že máte zároveň povinnost omluvit absenci na pracovišti dřív, než vám začne pracovní doba. Jakmile tedy zajistíte svou bezpečnost a zdraví přímo na místě nehody, napište šéfovi alespoň SMS. Neomluvením absence v práci porušujete své povinnosti, v krajním případě vám za to hrozí i výpověď.

4. Navštivte lékaře

Ovšem ne jen tak ledajakého. Pokud chcete, aby byl úraz posouzen jako pracovní, i když se prokazatelně stal na cestě mezi prací a domovem, musíte navštívit tzv. Durchgangsarzt, tedy lékaře oprávněného posoudit úrazy jako pracovní. I my ve Starke Jobs máme své takové lékaře, kontakt na ně najdete v našem starším a podrobnějším článku na téma pracovní úrazy v Německu.

Jaká pojištění se při nehodě na cestě za prací uplatní?

🚨 Zákonné úrazové pojištění

Z tohohle pojištění budete čerpat náhrady, když se vám na přímé cestě mezi prací a domovem stane nějaký úraz. Zákonné úrazové pojištění je součástí německého sociálního systému, jeho účelem je chránit zaměstnance v případě pracovních úrazů, nemocí z povolání nebo právě úrazů, které se stanou na trase mezi domovem a prací.

Zákonné úrazové pojištění v Německu platí výhradně zaměstnavatel, zaměstnanec se na něm nijak nepodílí. Jako zaměstnanci jste pojištěni i příslušné odvětvové Berufsgenossenschaft, odvětvové profesní pojišťovně. Jste-li zaměstnanci Starke Jobs, tohle pojištění máte sjednané u VBG Berufsgenossenschaft

✔️ Na co se zákonné úrazové pojištění v Německu vztahuje?

  • Na nehody, úrazy a pády, které se vám stanou při jízdě autem, na kole, veřejnou dopravou nebo při chůzi pěšky.
  • Uhradí vám ošetření lékařem, rehabilitace a dávky pracovní neschopnosti.
  • Platí pouze na trase domov – práce – domov.

Pozor ovšem dejte na pojistné částky, toto zákonné pojištění obvykle pokryje jen nezbytné minimum. Chybu rozhodně neuděláte, pokud si sjednáte vlastní soukromé úrazové pojištění.

🚨 Soukromé úrazové pojištění

Může se stát, že vám Berufsgenossenschaft odmítne plnit. Stává se to v případech, kdy porušíte některé z pravidel pro uznání pracovního úřadu – třeba jste se odklonili od obvyklé trasy na příliš dlouho nebo jste nedoložili všechny dokumenty pojišťovně.

V takovém případě přichází na řadu vaše úrazové pojištění, které si platíte pro případ úrazu. Pozor, ze svého soukromého pojištění můžete čerpat zároveň se zákonným! V případě těchto typů životních pojistek totiž neexistuje žádný limit pro čerpání, pokud si platíte tři úrazovky, čerpejte ze všech.

Soukromé úrazové pojištění obvykle poskytuje vyšší plnění zvlášť pro invaliditu nebo trvalé následky. Čerpat z něj můžete také na náklady, které zákonné pojištění nepokrývá, obvykle to bývá nějaký nadstandard. Tento typ pojištění slouží hlavně k tomu, abyste si v případě, že se dlouhodobě nebudete moci vrátit do práce, zachovali svůj životní standard.

🚨 Povinné ručení a havarijní pojištění

Stala se vám dopravní nehoda na cestě do práce? V rámci pojištění motorových vozidel pojišťovna nezkoumá, jestli šlo o pracovní či soukromý účel cesty, a vzniklou škodu za viníka oběti nehody zaplatí. Když jste viníkem nehody vy, škody na vašem autě zaplatí vaše havarijní pojištění.

Jak je to s pojištěním cest mezi domovem a prací u pendlerů?

Pendleři, tedy osoby, které pracují v jiné zemi, než ve které žijí, by měli být německým zákonným úrazovým pojištěním kryti už když ráno vyjdou přes dům v Česku. Otázkou je, zda podobné krytí na území dvou států poskyuje i vaše soukromé úrazové pojištění.

Ještě než zítra vyrazíte do práce, zkontrolujte si svou pojistku. V pojistných podmínkách byste měli najít informaci o tom, zda vaše úrazové pojištění pokrývá i cesty do práce v zahraničí. Pokud ne, nemohli byste z nich v případě dopravní nehody čerpat. V takovém případě zvažte změnu úrazového pojištění nebo uzavření cestovního pojištění, které ale nebývá nejlevnější.

Zanechat komentář