Pracovní neschopnost v Německu v otázkách a odpovědích - Starke Jobs

Pracovní neschopnost v Německu v otázkách a odpovědích

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 17. srpna 2020 – Tématu pracovní neschopnost v Německu jsme se již věnovali, přesto se toto téma zdá nevyčerpatelné. Svědčí o tom nejasnosti, které v otázce pracovní neschopnosti pendlerů v Německu panují. Za pracovní neschopnost se v Německu označuje stav, kdy nemoc nebo úraz brání zaměstnanci ve výkonu povolání. Ať už jsou důvody pro pracovní neschopnost jakékoli, obecně platí, že ten, kdo je nemocný, nepatří na pracoviště. Tím spíše v současné době, kdy je hrozba nákazy vysoká, představuje nezanedbatelné riziko pro zdraví a může vést až k úplné odstávce provozu.

O pracovní neschopnosti však nerozhodujete vy, ale váš lékař. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti má povahu úředního dokumentu a jako takové s sebou nese práva i povinnosti pro obě strany. Ten, kdo své povinnosti nedodržuje, riskuje důsledky v souladu s pracovním právem, které mohou vést až k výpovědi. Výpověď z pracovního poměru ostatně můžete dostat i během trvání pracovní neschopnosti.

Co znamená pracovní neschopnost v Německu?

Do pracovní neschopnosti se dostává zaměstnanec, který v důsledky své zdravotní situace není schopen vykonávat svou náplň práce nebo je toho schopen pouze s dalším rizikem zhoršení svého zdravotního stavu.

Za neschopného práce ale může být považován i člověk bez zaměstnání, pokud není schopen vykonávat ani lehké práce za svěřený časový úsek. Stejně tak je za práci neschopnou považována osoba, jejíž zdravotní stav sice umožňuje výkon práce, nicméně se předpokládá, že stávající činnosti povedou v dlouhodobém měřítku ke zhoršení zdravotního stavu. Pro lepší názornost, pokud řemeslník trpí bolestí ramene, se kterou ovšem může nadále pracovat, ale riskuje tím zranění rozsáhlejšího nebo vážnějšího charakteru, již tento řemeslník spadá do kategorie práce neschopných.

Jaké jsou uznatelné důvody pro nárok na pracovní neschopnost?

To, co vede k pracovní neschopnosti jednotlivce, může být velmi rozmanité. Nejčastějšími důvody jsou krátkodobá onemocnění nebo náhlé úrazy. Z takových se zdravý zaměstnanec poměrně rychle vyléčí a může se vrátit zpět k výdělečné činnosti. Vedle uvedených krátkodobých důvodů existují však ještě důvody dlouhodobé, které pro zaměstnance představují mnohem větší zátěž. Jedná se nejen o vleklá a závažná onemocnění, ale i o psychické problémy, jako jsou deprese nebo syndrom vyhoření.

Zásadní informací však je, že o pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. Typicky, úředník může běžně pracovat i se zlomenou nohou. Znamená to tedy, že ne každý úraz nebo nemoc automaticky znamená pracovní neschopnost.

pracovní neschopnost v německu

Necítíte se dobře? Při krátkodobých nemocech je lepší zůstat v pracovní neschopnosti. Nejen kvůli sobě, ale i kvůli ostatním kolegům.

Jak se v Německu vyplácí náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti?

Na ochranu zaměstnanosti funguje v Německu poměrně rozsáhlý propracovaný systém zákonů. Jeden ze zákonů, zákon o náhradách mzdy v době dnů pracovního klidu a pracovní neschopnosti, upravuje právě nárok zaměstnanců na vyplácení mzdových náhrad během léčby nemoci nebo úrazu.

Prvních 6 týdnů: zaměstnavatel

Tento zákon určuje, že po dobu prvních 6 týdnů pracovní neschopnosti vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Podmínkou však je, aby pracovní poměr trval déle než 4 týdny (s výjimkou státního sektoru) a pracovní neschopnost nesmí být způsobena vlastní vinou. Nárok na výplatu pracovní neschopnosti nemá ten, jehož pracovní poměr byl na nějakou dobu pozastaven – například během trvání rodičovské dovolené nebo v době neplaceného volna.

Od 6 do 78 týdnů: Krankenkasse

Pokud pracovní neschopnost trvá déle než 6 týdnů, přechází povinnost vyplácet peníze na příslušnou Krankenkasse. Legálně pojištěné osoby pak po dobu maximálně 78 týdnů dostávají na účet nemocenské dávky ve výše až 90 procent předchozího čistého příjmu. Povinností zaměstnavatele je v tomto případě zaslat příslušné Krankenkasse potvrzení o příjmech pojištěného, ze kterého Krankenkasse vypočítá nárokovatelnou výši nemocenských dávek.

Pracovní neschopnost trvající déle než 78 týdnů

Ptáte se, co se bude dít, když bude vaše pracovní neschopnost trvat déle než 78 týdnů? Po tolika týdnech přestává Krankenkasse vyplácet nemocenské dávky. Tento počet týdnů byl vypočítán jako doba, kterou nemocní potřebují k vyléčení vleklých nemocí nebo následků vážných úrazů. Pokud zdravotní stav zaměstnance neumožňuje ani po uplynutí této doby návrat k výkonu povolání, pak je zaměstnanec považován za trvale práce neschopného a je třeba, aby hledal uplatnění v jiném oboru. V krajním případě pak nastává čas na zvážení invalidního důchodu.

Příspěvek na doléčení

Některé nemoci nebo úrazy vyžadují další lékařskou péči nebo rehabilitace. K nim dochází zpravidla tehdy, kdy akutní fáze nemoci nebo úrazu pominula, ale pacient ještě musí zůstávat v péči odborníků na tzv. doléčení. Pokud zaměstnanec není v této fázi schopen pracovat, může žádat u Spolkové agentury práce o takzvaný přechodný příspěvek. Jeho výše se pohybuje od 60 do 75 procent předchozí čisté mzdy.

Jaké povinnosti plynou z pracovní neschopnosti pro zaměstnance?

Než uvedeme výčet povinností, považujeme za důležité upozornit vás, že vaše povinnost dodržovat zákony nesouvisí s výplatou nemocenských dávek. V praxi to vypadá tak, že přestože neobdržíte výplatu nemocenských dávek z jakéhokoli důvodu, vaše povinnost dodržovat předpisy platí i nadále.

Oznamovací

V případě pracovní neschopnosti je zaměstnanec povinen neprodleně informovat zaměstnavatele. „Neprodleně“ v tomto případě znamená v první den nemoci a před začátkem pracovní doby. Využít k tomu může telefon, SMS i e-mail. Pokud nejste sami tuto povinnost splnit, požádejte své blízké, aby tak učinili za vás. Zaměstnavateli rovnou sdělte předpokládanou dobu trvání pracovní neschopnosti. Sporná je povinnost sdělit diagnózu: Tuto povinnost subjektivně nemáte, neboť se jedná o citlivý údaj o vaší osobě. Objektivně však máte povinnost informovat zaměstnavatele o onemocnění, které je vysoce nakažlivé a mohlo by znamenat riziko pro zaměstnavatele z důvodu možného šíření nákazy na pracovišti. V otázce uvedení diagnózy ještě sdělujeme, že diagnóza je povinným údajem na rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti. Váš zaměstnavatel se ji tedy dozví, i když mu ji sami nesdělíte.

Dokládací

Zaměstnanec v pracovní neschopnosti je povinen doručit zaměstnavateli rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti do tří dnů ode dne jeho vystavení lékařem. Na některých pracovištích může být kolektivní smlouvou tato povinnost zkrácena na první den trvání pracovní neschopnosti. Tato povinnost však nemusí platit pro všechny zaměstnance stejně. Spolkový pracovní soud v minulosti rozhodl ve prospěch zaměstnavatele, který tuto povinnost uložil pouze konkrétnímu zaměstnanci.

pracovní neschopnost v německu

Ne každý úraz vás dělá práce neschopným. Při sedavých zaměstnáních zlomená noha nejspíš nevadí, pokud ale stojíte celý den na nohou, nárok na pracovní neschopnost máte.

Co se dokládá zaměstnavateli na počátku pracovní neschopnosti?

Za důkaz pracovní neschopnosti se v německém právním prostředí považuje pouze rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti vystavené lékařem. Německé Krankenkasse akceptují i české neschopenky, ty však musí obsahovat údaje podle německého práva, takže svého ošetřujícího lékaře v Česku informujte, že musí být neschopenka platná v Německu. Jaké údaje musí obsahovat, se dozvíte v tomto článku.

Od počátku roku 2020 vystavují lékaři v České republice elektronické neschopenky. V Německu však stále ještě platí neschopenky papírové. K online systému přistoupí až od roku 2021. Ještě dnes není jasné, zda bude přenos neschopenek fungovat i na mezinárodní úrovni. Čeští lékaři vám však po upozornění, že neschopenku dokládáte v Německu, i nadále vystaví její tištěnou verzi.

Může se stát, že na pracovní neschopnost nemám nárok, ačkoli nemůžu pracovat kvůli zdravotnímu stavu?

Ano, může. Zdravotní pojištění totiž funguje obecně jako finanční krytí při léčbě nemocí nebo úrazů, které jste si nezpůsobili vlastní vinou. Nevztahuje se tedy na léčbu komplikací, ke kterým došlo vinou kosmetických operací nebo zkrášlovacích zákroků, které jsou z pohledu zdravotního pojištění považovány za lékařsky zbytečné. Příkladem budiž například plastická operace prsou, tetování nebo piercing, na které tělo pacienta reaguje třeba zánětem nebo alergickou reakcí. Pojišťovna také neproplácí nemocenské dávky za úraz nebo nemoc, kterou si pacient přivodil při páchání trestné činnosti nebo pod vlivem návykových látek.

Utrpěl jsem pracovní úraz v Německu, jak k tomu zaměstnavatel přistupuje?

Za pracovní úraz je považován úraz, který si zaměstnanec způsobil během pracovní doby a při výkonu povolání. V Německu je za pracovní úraz považována i dopravní nehoda, jíž je zaměstnanec účastníkem během cesty z nebo do zaměstnání. Pro případ pracovních úrazů je pro pojištěnce u jeho Krankenkasse vyčleněn fond úrazového pojištění, ze kterého jsou hrazena následná pojistná plnění pokrývající léčbu, zdravotní pomůcky nebo rehabilitace. Povinností zaměstnavatele je v tomto případě nahlásit pracovní úraz u příslušné zdravotní pojišťovny nejdéle do tří dnů ode dne, kdy k úrazu došlo. Den, kdy k úrazu došlo, se však nepočítá. Neprodleně je však třeba hlásit pojišťovně pouze úmrtí nebo vážné nehody.

Náš blog

Těhotná na rodičovské dovolené v Německu

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 14. srpna 2024 - Otěhotněla jste na rodičovské dovolené a termín porodu vychází ještě na dobu, kdy jste na...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung 2025: Jak se změní Kindergeld?

Finance, Rodina

Publikováno: 06. srpna 2024 - Od roku 2025 má Kindergeld nahradit nová forma podpory německých rodin Kindergrundsicherung. Ačkoli zatím stále...

Čtěte dále >

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Publikováno: 14. července 2024 - Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Publikováno: 10. července 2024 - Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: 04. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

[/vc_column_text]

10 Kommentare

  1. Petr Červený

    Dobrý den,

    omlouvám se za vyrušení, ale nevím si úplně rady. Pracuji v DE v jedné firmě v Bavorsku jako kmenový zaměstnanec již déle 8 měsícem. Před 14 dny jsem podal výpověď z osobních důvodů k 15.2.2024 a včera se mi stal pracovní úraz levé ruky se zlomeninou prstu, nevím jak dlouho bude léčba trvat. Je možné,že zaměstnavatel bude chtít dodržet tuto lhůtu a má na to právo? Mohu výpověď stáhnout?

    Děkuji a přeji příjemný den.

    S pozdravem
    Petr Červený

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, pokud se Vám stane pracovní úraz během výpovědní lhůty, může se tato výpovědní lhůta prodloužit o dobu Vaší pracovní neschopnosti. Co se výpovědi týče, pokud již byla druhou stranou, tedy zaměstnavatelem, přijata, není možné ji jednostranně zrušit. K tomu, abyste ji stáhnul, je zapotřebí souhlas Vašeho zaměstnavatele. V obou případech je ale nutné zvážit všechny okolnosti, které se Vašeho případu individuálně týkají. Hezký den, Petra

      Odpovězte
  2. Marcela

    Dobrý den,
    prosím Vás o radu pracovala jsem 1/2 roku v ČR jako zaměstnanec a 1/2 roku v Německu – zaměstnanec pendler, nyní musím podat v Čr přiznání k dani z příjmu
    žádala jsem mého německého zaměstnavatele o potvrzení-Lohnsteuerbescheinigung für das Jahr 2023 a on , že mi ho vystaví až mu dám steueridentifikationsnumer fur Steureberater(Daňové identifikační číslo pro daňové poradce), prosím kam se mám obrátit, prosím o vysvětlení. Moc Vám Děkuji.

    Odpovězte
  3. Marcela

    Moc děkuji za informaci., Pěkný den

    Odpovězte
  4. Zdena

    Dobrý den .Potřebuji radu , která se týká mého syna. Byl zaměstnán v Německu více jak 10 let. Bohužel dostal výpověď i s odstupným. Po ukončení se nahlásil na úřad práce v Čechách , více jak 2 měsíce čekal na vyřízení nějakého dokladu nutného pro přiznání podpory v nezaměstnanosti Mezi tím ale onemocněl a protože má lékaře v Německu byla mu vystavena neschopenka. Dnes mu ale bylo sděleno , že žádné peníze z nemocenské nedostane , protože již není zaměstnán. Vůbec nevíme co s tím můžeme udělat.Jestli mu vše bude vyplaceno zpětně ,až konečně úřad práce zpracuje tiskopis , který žádal a dnes přišel.
    Děkuji za odpověď

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, z Vaše dotazu mám za to, že Váš syn onemocněl v době evidence na úřadu práce, byl tedy nezaměstnaný a neměl žádný příjem ze zaměstnání. Nemocenské dávky jsou ovšem náhradou mzdy po dobu pracovní neschopnosti, tedy po dobu nemoci, která znemožňuje nemocnému vykonávat jeho práci. Nezaměstnaní však takové zaměstnání nemají, nemají tedy ani příjem, o který by vinou nemoci přišli. Na nemocenské dávky mají nezaměstnaní nárok pouze tehdy, kdy nemoc začala již v době trvání pracovního poměru a trvala i po datu, k němuž byl pracovní poměr ukončen. Vyjádření německé strany je tedy legitimní, jako nezaměstnaný bez pracovního poměru však za tyto dny nemoci dostane podporu v nezaměstnanosti, pokud německý úřad práce uzná, že na ni má nárok. Dokumenty, na které syn dva měsíce čekal, jsou nejspíše formuláře U1 a U2, kterými se rozhodne o nároku na podporu a požádá o její transfer do ČR. Bližší informace pak synovi poskytne úřad práce v ČR. Hezký den, Petra

      Odpovězte
  5. Lukas Marek

    Dobrý den, mám dotaz. Pracuji v německu 8 měsíců a nedávno se mi stal pracovní úraz v kuchyni. Zaměstnavatel mi bude platit 6 týdnu mzdu, i když budu na neschopence. Chci se ale zeptat mám nárok na nějaký úrazové pojištění, nebo doléčení? dekuji za odpověď

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, v Německu jste jako zaměstnanci pojištěni v rámci úrazového pojištění, při splnění všech formálních náležitostí máte nárok na následující: Verletzengeld – jde o jakýsi úrazový příplatek, ze kterého pojišťovna hradí lékařskou péči i následné rehabilitace, Übergangsgeld – v překladu přechodný příspěvek, v podstatě jde o náhradu mzdy za dobu pracovní neschopnosti, Pflegegeld – peníze, ze kterých pojišťovna hradí náklady na péči, pokud ji potřebujete,renty a pozůstalostní dávky – pokud pracujete v Německu a přivodíte si smrtelný úraz, váš manžel či manželka a vaše děti budou mít nárok na vdovský a sirotčí důchod z Německa. Více na téma pracovních úrazů v Německu najdete zde: https://prace.starke-jobs.com/pracovni-uraz-v-nemecku/. Hezký den, Petra

      Odpovězte
  6. Veny

    Dobrý den, v De pracuji již 8 let, momentálně marodím již 6 měsíc, v době nemocenské jsem dostal výpověď. Zatím mi nemocenskou proplaci AOK. Teď v zari mám nastoupit zde v ČR do starobního důchodu. V březnu jsem si o nej žádal, ale zatím mi dokumenty ani peníze nedorazily. Mohu i nadále marodit a pobírat marodku u De? Nebo budu muset pak vracet AOK vyplácené peníze za září až mi přijde česky důchod? Děkuji .

    Odpovězte

Zanechat komentář