Nabídka práce v Německu - Starke JobsPracovní neschopnost v Německu v otázkách a odpovědích - Starke Jobs

Pracovní neschopnost v Německu v otázkách a odpovědích

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Chcete si text nechat přečíst?

Pracovní neschopnost v Německu dává zaměstnancům práva i povinnosti

Tématu pracovní neschopnost v Německu jsme se již věnovali, přesto se toto téma zdá nevyčerpatelné. Svědčí o tom nejasnosti, které v otázce pracovní neschopnosti pendlerů v Německu panují.

Za pracovní neschopnost se v Německu označuje stav, kdy nemoc nebo úraz brání zaměstnanci ve výkonu povolání. Ať už jsou důvody pro pracovní neschopnost jakékoli, obecně platí, že ten, kdo je nemocný, nepatří na pracoviště. Tím spíše v současné době, kdy je hrozba nákazy vysoká, představuje nezanedbatelné riziko pro zdraví a může vést až k úplné odstávce provozu.

O pracovní neschopnosti však nerozhodujete vy, ale váš lékař. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti má povahu úředního dokumentu a jako takové s sebou nese práva i povinnosti pro obě strany. Ten, kdo své povinnosti nedodržuje, riskuje důsledky v souladu s pracovním právem, které mohou vést až k výpovědi. Výpověď z pracovního poměru ostatně můžete dostat i během trvání pracovní neschopnosti.

Co znamená pracovní neschopnost v Německu?

Do pracovní neschopnosti se dostává zaměstnanec, který v důsledky své zdravotní situace není schopen vykonávat svou náplň práce nebo je toho schopen pouze s dalším rizikem zhoršení svého zdravotního stavu.

Za neschopného práce ale může být považován i člověk bez zaměstnání, pokud není schopen vykonávat ani lehké práce za svěřený časový úsek. Stejně tak je za práci neschopnou považována osoba, jejíž zdravotní stav sice umožňuje výkon práce, nicméně se předpokládá, že stávající činnosti povedou v dlouhodobém měřítku ke zhoršení zdravotního stavu. Pro lepší názornost, pokud řemeslník trpí bolestí ramene, se kterou ovšem může nadále pracovat, ale riskuje tím zranění rozsáhlejšího nebo vážnějšího charakteru, již tento řemeslník spadá do kategorie práce neschopných.

Jaké jsou uznatelné důvody pro nárok na pracovní neschopnost?

To, co vede k pracovní neschopnosti jednotlivce, může být velmi rozmanité. Nejčastějšími důvody jsou krátkodobá onemocnění nebo náhlé úrazy. Z takových se zdravý zaměstnanec poměrně rychle vyléčí a může se vrátit zpět k výdělečné činnosti. Vedle uvedených krátkodobých důvodů existují však ještě důvody dlouhodobé, které pro zaměstnance představují mnohem větší zátěž. Jedná se nejen o vleklá a závažná onemocnění, ale i o psychické problémy, jako jsou deprese nebo syndrom vyhoření.

Zásadní informací však je, že o pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. Typicky, úředník může běžně pracovat i se zlomenou nohou. Znamená to tedy, že ne každý úraz nebo nemoc automaticky znamená pracovní neschopnost.

pracovní neschopnost v německu

Necítíte se dobře? Při krátkodobých nemocech je lepší zůstat v pracovní neschopnosti. Nejen kvůli sobě, ale i kvůli ostatním kolegům.

Jak se v Německu vyplácí náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti?

Na ochranu zaměstnanosti funguje v Německu poměrně rozsáhlý propracovaný systém zákonů. Jeden ze zákonů, zákon o náhradách mzdy v době dnů pracovního klidu a pracovní neschopnosti, upravuje právě nárok zaměstnanců na vyplácení mzdových náhrad během léčby nemoci nebo úrazu.

Prvních 6 týdnů: zaměstnavatel

Tento zákon určuje, že po dobu prvních 6 týdnů pracovní neschopnosti vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Podmínkou však je, aby pracovní poměr trval déle než 4 týdny (s výjimkou státního sektoru) a pracovní neschopnost nesmí být způsobena vlastní vinou. Nárok na výplatu pracovní neschopnosti nemá ten, jehož pracovní poměr byl na nějakou dobu pozastaven – například během trvání rodičovské dovolené nebo v době neplaceného volna.

Od 6 do 78 týdnů: Krankenkasse

Pokud pracovní neschopnost trvá déle než 6 týdnů, přechází povinnost vyplácet peníze na příslušnou Krankenkasse. Legálně pojištěné osoby pak po dobu maximálně 78 týdnů dostávají na účet nemocenské dávky ve výše až 90 procent předchozího čistého příjmu. Povinností zaměstnavatele je v tomto případě zaslat příslušné Krankenkasse potvrzení o příjmech pojištěného, ze kterého Krankenkasse vypočítá nárokovatelnou výši nemocenských dávek.

Pracovní neschopnost trvající déle než 78 týdnů

Ptáte se, co se bude dít, když bude vaše pracovní neschopnost trvat déle než 78 týdnů? Po tolika týdnech přestává Krankenkasse vyplácet nemocenské dávky. Tento počet týdnů byl vypočítán jako doba, kterou nemocní potřebují k vyléčení vleklých nemocí nebo následků vážných úrazů. Pokud zdravotní stav zaměstnance neumožňuje ani po uplynutí této doby návrat k výkonu povolání, pak je zaměstnanec považován za trvale práce neschopného a je třeba, aby hledal uplatnění v jiném oboru. V krajním případě pak nastává čas na zvážení invalidního důchodu.

Příspěvek na doléčení

Některé nemoci nebo úrazy vyžadují další lékařskou péči nebo rehabilitace. K nim dochází zpravidla tehdy, kdy akutní fáze nemoci nebo úrazu pominula, ale pacient ještě musí zůstávat v péči odborníků na tzv. doléčení. Pokud zaměstnanec není v této fázi schopen pracovat, může žádat u Spolkové agentury práce o takzvaný přechodný příspěvek. Jeho výše se pohybuje od 60 do 75 procent předchozí čisté mzdy.

Jaké povinnosti plynou z pracovní neschopnosti pro zaměstnance?

Než uvedeme výčet povinností, považujeme za důležité upozornit vás, že vaše povinnost dodržovat zákony nesouvisí s výplatou nemocenských dávek. V praxi to vypadá tak, že přestože neobdržíte výplatu nemocenských dávek z jakéhokoli důvodu, vaše povinnost dodržovat předpisy platí i nadále.

Oznamovací

V případě pracovní neschopnosti je zaměstnanec povinen neprodleně informovat zaměstnavatele. „Neprodleně“ v tomto případě znamená v první den nemoci a před začátkem pracovní doby. Využít k tomu může telefon, SMS i e-mail. Pokud nejste sami tuto povinnost splnit, požádejte své blízké, aby tak učinili za vás. Zaměstnavateli rovnou sdělte předpokládanou dobu trvání pracovní neschopnosti. Sporná je povinnost sdělit diagnózu: Tuto povinnost subjektivně nemáte, neboť se jedná o citlivý údaj o vaší osobě. Objektivně však máte povinnost informovat zaměstnavatele o onemocnění, které je vysoce nakažlivé a mohlo by znamenat riziko pro zaměstnavatele z důvodu možného šíření nákazy na pracovišti. V otázce uvedení diagnózy ještě sdělujeme, že diagnóza je povinným údajem na rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti. Váš zaměstnavatel se ji tedy dozví, i když mu ji sami nesdělíte.

Dokládací

Zaměstnanec v pracovní neschopnosti je povinen doručit zaměstnavateli rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti do tří dnů ode dne jeho vystavení lékařem. Na některých pracovištích může být kolektivní smlouvou tato povinnost zkrácena na první den trvání pracovní neschopnosti. Tato povinnost však nemusí platit pro všechny zaměstnance stejně. Spolkový pracovní soud v minulosti rozhodl ve prospěch zaměstnavatele, který tuto povinnost uložil pouze konkrétnímu zaměstnanci.

pracovní neschopnost v německu

Ne každý úraz vás dělá práce neschopným. Při sedavých zaměstnáních zlomená noha nejspíš nevadí, pokud ale stojíte celý den na nohou, nárok na pracovní neschopnost máte.

Co se dokládá zaměstnavateli na počátku pracovní neschopnosti?

Za důkaz pracovní neschopnosti se v německém právním prostředí považuje pouze rozhodnutí o trvání dočasné pracovní neschopnosti vystavené lékařem. Německé Krankenkasse akceptují i české neschopenky, ty však musí obsahovat údaje podle německého práva, takže svého ošetřujícího lékaře v Česku informujte, že musí být neschopenka platná v Německu. Jaké údaje musí obsahovat, se dozvíte v tomto článku.

Od počátku roku 2020 vystavují lékaři v České republice elektronické neschopenky. V Německu však stále ještě platí neschopenky papírové. K online systému přistoupí až od roku 2021. Ještě dnes není jasné, zda bude přenos neschopenek fungovat i na mezinárodní úrovni. Čeští lékaři vám však po upozornění, že neschopenku dokládáte v Německu, i nadále vystaví její tištěnou verzi.

Může se stát, že na pracovní neschopnost nemám nárok, ačkoli nemůžu pracovat kvůli zdravotnímu stavu?

Ano, může. Zdravotní pojištění totiž funguje obecně jako finanční krytí při léčbě nemocí nebo úrazů, které jste si nezpůsobili vlastní vinou. Nevztahuje se tedy na léčbu komplikací, ke kterým došlo vinou kosmetických operací nebo zkrášlovacích zákroků, které jsou z pohledu zdravotního pojištění považovány za lékařsky zbytečné. Příkladem budiž například plastická operace prsou, tetování nebo piercing, na které tělo pacienta reaguje třeba zánětem nebo alergickou reakcí. Pojišťovna také neproplácí nemocenské dávky za úraz nebo nemoc, kterou si pacient přivodil při páchání trestné činnosti nebo pod vlivem návykových látek.

Utrpěl jsem pracovní úraz v Německu, jak k tomu zaměstnavatel přistupuje?

Za pracovní úraz je považován úraz, který si zaměstnanec způsobil během pracovní doby a při výkonu povolání. V Německu je za pracovní úraz považována i dopravní nehoda, jíž je zaměstnanec účastníkem během cesty z nebo do zaměstnání. Pro případ pracovních úrazů je pro pojištěnce u jeho Krankenkasse vyčleněn fond úrazového pojištění, ze kterého jsou hrazena následná pojistná plnění pokrývající léčbu, zdravotní pomůcky nebo rehabilitace. Povinností zaměstnavatele je v tomto případě nahlásit pracovní úraz u příslušné zdravotní pojišťovny nejdéle do tří dnů ode dne, kdy k úrazu došlo. Den, kdy k úrazu došlo, se však nepočítá. Neprodleně je však třeba hlásit pojišťovně pouze úmrtí nebo vážné nehody.

Náš blog

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky, jak uspět u pohovoru Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit. Co to znamená a jak se mu vyhnout? Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

[/vc_column_text]

Zanechat komentář