Nabídka práce v Německu - Starke JobsZkušební doba: Jak ji přečkat, abyste si udrželi nové místo - Starke Jobs

Zkušební doba: Jak ji přečkat, abyste si udrželi nové místo

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Chcete si text nechat přečíst?

Zkušební doba: 13 rad a tipů, jak ji vytěžit ve svůj prospěch

Úspěšně absolvovaný pohovor a získání první nebo nové práce v Německu je sice základ, nicméně tím by vaše ambice končit neměly. O tom, zda si v současné nelehké době udržíte zaměstnání, rozhodují především první měsíce. O tom, zda nová práce bude dlouhodobá, rozhoduje zejména zkušební doba. Přinášíme vám proto 13 tipů a doporučení sepsaných personalisty, kterých byste se měli držet, pokud o novou práci opravdu stojíte.

  1. Buďte přesní a dochvilní

Přesností nemáme na mysli pouze pečlivost, s jakou zedníci staví rovné zdi podle výkresu. Přesností myslíme také dochvilnost, s jakou budete chodit do práce. Je vaše pracovní doba pružná, a tedy umožňuje vám dorazit na pracoviště někdy mezi sedmou a devátou hodinou ranní? Pak si můžete dovolit zastavit se cestou do práce na snídani nebo vyzvednout recept u lékaře. Jakmile ale padne devátá hodina, už byste měli být připravení pracovat. Dobrý dojem neuděláte, ani pokud pár minut po začátku pracovní doby doběhnete s jazykem na vestě a teprve se začne převlékat nebo hledat klíče od kanceláře. Pokud máte obavu, že do práce nestihnete dorazit včas, vždy informujte svého nadřízeného. Nestane-li se z vašich pozdních příchodů pravidlo, bude váš nadřízený ve finále rád, že bude vědět, že s vámi může ten den počítat.

  1. Oblečte se vhodně!

Pokud nastupujete na řemeslnou pozici, máte výhodu: pracovní oděv nebo montérky vám usnadní ranní rozhodování, co na sebe. Pracovní oděv navíc nejspíš dostanete od svého zaměstnavatele, tedy odpadá vám také běhání po obchodech. Pokud ale nastupujete do kanceláře nebo na pozici, při které jste v kontaktu s lidmi, už je třeba civilnímu ošacení věnovat pozornost. I když na úřadech je pravidlem nenosit modré džíny nebo jsme zvyklí vídat manažery ve značkových oblecích, neznamená to, že se totéž vyžaduje právě u vašeho zaměstnavatele. Oblečení, ve kterém dorazíte do práce, by každopádně mělo být čisté a nepomačkané. A nejlépe uděláte, pokud se na dress code informujete přímo o vašeho nového nadřízeného.

zkušební doba v německu

První dny na pracovišti jsou především seznamovací. Zkuste si zapamatovat co nejvíce jmen a tváří vašich nových kolegů. Uděláte tím skvělý dojem.

  1. Buďte zdvořilí

Pracovat v Německu neznamená pracovat v kolektivu, který vám nerozumí. První dny v novém kolektivu jsou oťukávací, nezapomínejte, že tak, jak si vy tvoříte představy o vašich kolezích na základě prvního dojmu, stejně si tvoří vaši kolegové obrázek o vás. Usmívejte se, buďte vstřícní a přátelští. Pro přijetí do trvalého pracovního poměru nejsou důležité jen vaše dovednosti a praxe, ale také právě to, zda zapadnete do kolektivu.

Čeká vás podpis pracovní smlouvy do nové práce v Německu? Co taková smlouva musí obsahovat? A co všechno zařídit? Přečtěte si kliknutím na tento řádek.

  1. Pamatujte si jména

V prvních dnech se budete seznamovat s lidmi na pracovišti. Pokud pracujete v malé firmě, kde je jen pár zaměstnanců, není to nic těžkého. Horší je to v provozech, kde na jedné směně pracuje několik desítek lidí. Není důležité pamatovat si všechny, kteří na halách pracují s vámi. Zaměřte se hlavně na nadřízené a nejbližší kolegy, se kterými přijdete do kontaktu nejčastěji. Pokud se vám nedaří ani toto, zapisujte si jména na papír. A ideálně k nim připojte také jejich funkci, abyste si nespletli asistentku s personalistkou.

  1. Oslavte své nové zaměstnání: v práci

Pozor, určitě tím nemáme na mysli létající uzávěry šampaňského a konfety přímo na pracovišti. Každopádně přijetí na pozici, po které jste toužili, je vhodným důvodem poděkovat za vřelé přivítání v týmu. Ostatně je to součást bodu číslo tři: ukažte svou přátelskou osobnost. Vedle toho, vyjádření radosti z nové práce je možným způsobem, jak dát najevo, že si práce vážíte a uděláte maximum pro to, abyste na pracovišti fungovali bez problémů.

  1. Nestraňte se kolektivu

S body o zapadnutí do týmu souvisí také tento. Obědvají kolegové společně? Zvou vás na sobotní volejbal? Neodmítněte je. Přátelské vztahy na pracovišti, které se prolínají i do volného času, jsou základem k tomu, že se vám do práce bude ráno vstávat podstatně lépe, a tedy si tím zvýšíte šance na rozvoj dlouhodobého zaměstnání, které vás bude naplňovat.

Vybíráte v Německu zdravotní pojišťovnu? Jsou mezi nimi vůbec nějaké rozdíly? Podle čeho mají vybírat pendleři? Přehled německých Krankenkasse najdete kliknutím na tento řádek.

  1. Blýskněte se pečlivostí a angažovaností

Během zkušební doby budete tak trochu pod drobnohledem všech. A čím vyšší pozici zastáváte, tím vyšší nároky na vás budou kladeny. Proto byste ve svých začátcích měli prokázat, že vaše schopnosti skutečně odpovídají dojmu, jaký jste udělali při pohovoru. K pracovním úkolům, které dostanete, přistupujte vážně a zodpovědně. Udělali jste chybu? Přiznejte ji včas. Buďte ochotni pomoci kolegům, kteří si nevědí rady. Ani zkušební doba není omluvou pro odmítání pomoci nebo spolupráci. Tím méně před těmi, kdo mají vaši budoucnost ve svých rukách.

  1. Nepomlouvejte kolegy!

Všude tam, kde jsou lidé, jsou i drby. To je celkem normální jev. Vy si ale raději dělejte na kolegy a nadřízené vlastní názor. Sice to trvá celé týdny nebo i měsíce, rozhodně je to ale lepší, než pustit do oběhu nějakou zaručenou informaci hned na startu vaší nové kariéry. Nedělá to dobrý dojem a v neznámém prostředí nikdy nevíte, kdo je čí kamarád. Drby jsou rychlejší než světlo, zkazit někomu pověst můžete během chvíle, ale napravit ji, to už je dlouhodobý projekt. Chtěli byste být na místě člověka, kterému je neprávem ublíženo někým, koho ani neznáte? Pamatujte na to, že jako nováčci nebudete mít zastání. Pokud tedy chcete zapadnout do kolektivu, zkuste jiný způsob.

zkušební doba práce v německu

Víte na někoho z kolegů něco zajímavého? Slyšeli jste historku o vaší nadřízené? Nechte si je pro sebe, takhle do kolektivu nezapadnete.

  1. Buďte opatrní při hodnocení chodu na pracovišti

Zkušební doba není, ruku na srdce, vhodná doba k předkládání návrhů na zlepšení uvnitř firmy. Může to pak vypadat, že všechno víte nejlépe, a to nikdo nevidí rád. Máte-li oprávněný pocit, že některé kroky nedávají smysl nebo máte-li řešení některých vleklých problémů, i tak si je nechte na pozdější dobu. To se však netýká činností, které máte v popisu práce. Vadí vám použití mezerníku místo tabulátoru ve Wordu? Nebojte se dokument upravit. Udělejte to však bez zbytečného upozornění na vaši aktivitu, aby se kolegové nebo nadřízení necítili kritizováni nebo dokonce zesměšňováni.

Není vaše nová práce nic pro vás? Chcete podat výpověď v Německu? Nevíte si rady, jak na to a jak je dlouhá výpovědní lhůta? A co když jste výpověď ve zkušební době dostali vy? Jak se zachovat se dozvíte z našeho článku.

  1. Přiznejte chybu

Nikdo není dokonalý. A s menšími nedostatky zkušební doba počítá. Nové pracoviště s sebou nese nové metodiky, jiná pravidla, jiné priority. Zaměstnanci nejsou stroje, proto jim drobné omyly budou odpuštěny – pokud je však zaměstnanec jako omyl uzná a nechystá se hádat do krve. Neschopnost přiznat si, že jsem se mýlil, je skutečně zabijákem práce. Pokud však ukážete, že za sebe a své rozhodnutí přebíráte odpovědnost, máte vyhráno. Z chyb se ponaučte, nevnímejte je jako kritiku, ale jako možnost posunout se dál. Vždyť kdybychom se neuměli ponaučit z chyb, nikdy bychom se nenaučili chodit ani jíst.

  1. Prodejte se

Tím jste nejspíš začali už u pohovoru, zkušební doba je však dalším časem vyžadujícím vaši sebepropagaci. Pokud na pracovišti všechno klape, vaše úkoly zapadají do úkolů vašeho kolegy jako dvě ozubená kolečka zapadají do sebe, pak si váš šéf nejspíš ničeho zvláštního nevšimne. Tedy ani toho, že pracujete. A to je právě škoda! Pokud chcete prokázat, že dokážete naplnit očekávání vašich nadřízených, musíte si k tomu trochu pomoct. Připravte si třeba soupis pracovních činností, které jste ten den udělali. Váš nadřízený, který jede delší dobu v rozjetém vlaku, do kterého jste naskočili, už totiž sám od sebe nevidí, kolik práce a úsilí je za vašimi výsledky. Buďte zdravě sebevědomí a předkládejte fakta. Tím docílíte, že vás vedení povede v patrnosti a na konci zkušební doby nebude přemýšlet, co jste vlastně celou tu dobu dělali.

zkušební doba práce v německu

Nelíbí se vám jednání vašeho kolegy? Chová se k vám nezdvořile, lže nebo zatajuje důležité informace? Jednejte s ním v klidu, hádky nebo dokonce násilí nic nevyřeší a reputaci si jimi taky nezvednete.

  1. Konflikty řešte v klidu

Občas se stane, že kolektiv, do kterého se budete snažit zapadnout, si nováčky pěkně vychutná. Vaši kolegové ve vás mohou vidět konkurenci, což ale neznamená nic jiného, než jejich vlastní nejistotu v sebe samotné. Možná sedíte na místě někomu, kdo byl něčím příbuzným nebo blízkým přítelem. Možná se na vašem místě přímo někdo z vašich kolegů. V takové situaci je pro kolegy snadné snížit se k tomu, aby se vás pokusili z místa vystrnadit: tají vám důležité informace? Záměrně vás uvádějí v omyl? Promluvte si s nimi. V klidu a bez emocí jim ukažte, že se jich nebojíte.

  1. Chtějte zpětnou vazbu

Říká se, že kdo se moc ptá, moc se dozví. A to vy krátce po nástupu přesně potřebujete. Chtějte jednou za čas zpětnou vazbu od vašeho šéfa. Splňujte vaše práce jeho očekávání? Co můžete udělat jinak nebo lépe? Jak hodnotí váš výkon a vývoj? Přijměte všechny informace, které vám sdělí, i když se vám nebudou líbit. Zpětná vazba je jediný způsob, jak ze zkušební doby přejít do hlavního pracovního poměru bez ztráty kytičky.

Náš blog

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit. Co to znamená a jak se mu vyhnout? Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

[/vc_column_text]

Zanechat komentář