Zkušební doba v Německu - Otázky a odpovědi - Starke Jobs

Zkušební doba v Německu – Otázky a odpovědi

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 4. srpna 2020 – Zkušební doba začíná zaměstnanci dnem podpisu pracovní smlouvy v Německu a trvá šest měsíců. Datum konce zkušební doby je v pracovní smlouvě definováno konkrétním datem. Zároveň ve smlouvě najdete klauzuli o výpovědí během této zkušební doby – pokud je totiž výpověď podána v jejím průběhu, nemusí být udán důvod ukončení pracovního poměru. Zákonná ochrana zaměstnanosti totiž v Německu začíná platit až po šesti měsících trvání pracovního poměru, tedy po uplynutí zkušební doby. Rozhodně to ale neznamená, že si s Vámi zaměstnavatel může v průběhu zkušební doby dělat, co se mu zachce.

Jak dlouho trvá zkušební doba?

Délka trvání zkušební doby je obvykle sjednána na 6 měsíců, německá legislativa však umožňuje svobodnou volbu délky zkušební doby, pokud se na tomto obě smluvní strany dohodnou. Svobodná volba délky zkušební doby ale neznamená, že v ní můžete zůstat po celou dobu trvání pracovního poměru. Maximální délka zkušební doby v Německu je právě 6 měsíců. Dohodnou-li se zaměstnanec a zaměstnavatel na jiné délce, musí být její délka a datum konce zkušební doby uveden jednoznačně ve smlouvě.

Nejčastější délka pracovní doby v Německu je dva, tři nebo šest měsíců. U stážistů během vzdělávání se zkušební doba sjednává na jeden až čtyři měsíce. Po uplynutí zkušební doby se na pracovní poměr začíná vztahovat zákon o ochraně zaměstnanosti a zaměstnavatel je v souladu s tímto zákonem vázán povinností uvádět důvod výpovědi.

Pozor! Konec zkušební doby neznamená automaticky počátek pracovního poměru na dobu neurčitou. V pracovní smlouvě je vždy uvedeno, zda je pracovní poměr sjednán na dobu určitou (včetně konkrétního data, ke kterému pracovní poměr končí) či na dobu neurčitou.

zkušební doba v německu

Našli jste si novou práci a vyděsila Vás půlroční zkušební doba? V Německu běžná praxe.

Může zaměstnavatel zkušební dobu prodloužit?

Prodloužit zkušební dobu je v Německu možné pouze tehdy, nepřekročí-li celková zkušební doba 6 měsíců. Pokud tedy byla zkušební doba sjednána například na 3 měsíce, je možné ji prodloužit o maximálně 3 měsíce. Byla-li však pracovní doba sjednána na 6 měsíců, její prodloužení již možné není.

Prodloužení zkušební doby je možné pouze se souhlasem zaměstnance. Zaměstnavatel nemůže se zaměstnancem uzavřít pracovní smlouvu s tříměsíční zkušební dobou a následně se jednostranně rozhodnout o jejím dalším prodloužení.

Může být zkušební doba naopak zkrácena?

Zkrácení zkušební doby je v Německu poměrně vzácnost, přesto se s ním můžete setkat, a to především v případě, kdy zaměstnanec již byl u zaměstnavatele zaměstnán. Není to však ze strany zaměstnance vymahatelné, právo na kratší pracovní dobu jako takové neexistuje. V případě sporů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem v době, po kterou obvykle trvá zkušební doba, se pak takové spory řeší zpravidla soudně.

Ke zkrácení zkušební doby často dochází až po uzavření pracovní smlouvy s běžně trvající zkušební dobou. Děje se tak v případě, že zaměstnanec i zaměstnavatel usilují z pádných důvodů o dlouhodobou spolupráci. V takovém případě lze dodatečně uzavřít dohodu o zkrácení zkušební doby nebo o jejím úplném ukončení.

zkušební doba

Těhotné ženy chrání německé pracovní právo i během zkušební doby.

Jaká pravidla platí pro výpověď během zkušební doby?

Zákon o ochraně zaměstnanosti v Německu platí pouze pro pracovní poměry, které trvají déle než 6 měsíců. To znamená, že se vztahuje jen na pracovní poměry, u kterých již zkušební doba uplynula. Zákon o ochraně zaměstnanosti mimo jiné ukládá zaměstnavateli povinnost uvádět konkrétní důvod ukončení pracovního poměru. Výpověď ze strany zaměstnavatele je přitom platná pouze tehdy, zakládá-li se důvod ukončení pracovního poměru na osobě nebo chování zaměstnance nebo je-li pracovní poměr ukončen z naléhavých provozních důvodů.

O typických důvodech ukončení pracovního poměru jsme již psali v našem článku Výpověď z pracovního poměru v Německu. V něm se můžete také dočíst, z jakých důvodů lze pracovní poměr v Německu ukončit i mimořádně bez dodržení zákonné výpovědní lhůty, nebo jak se bránit, pokud s důvody uvedenými ve výpovědi nesouhlasíte.

Mám během zkušební doby nárok na dovolenou?

Nárok na čerpání řádné dovolené jako takové vzniká až po uplynutí sjednané zkušební doby. Během zkušební doby však má zaměstnanec nárok na jednu dvanáctinu celkového počtu dní dovolené dle pracovní smlouvy.

To znamená, že pokud má zaměstnanec v pracovní smlouvě uveden počet 20 dní dovolené za rok, vzniká mu po každém odpracovaném měsíci nárok na 1,67 dne dovolené (20 dní dovolené děleno 12 měsíců). Po odpracovaných třech měsících má tedy zaměstnanec nárok na 5 dní volna.

Pokud by však zaměstnanec usiloval o čerpání více dnů dovolené, než na kolik má nárok, může se pokusit vyjednat výjimku se svým nadřízeným. Němečtí zaměstnavatelé obvykle nemívají problém uvolnit zaměstnance na dovolenou během zkušební doby, zvláště zakoupil-li si zaměstnanec dovolenou dlouho před začátkem nového pracovního poměru. O tento počet dní dovolené se pak zaměstnanci krátí celkový roční nárok na dovolenou, pokud dojde k rozvázání pracovního poměru, dovolenou dostanete proplacenou s poslední výplatou.

Je samozřejmě nutné mít na paměti, že čerpání řádné dovolené není ze strany zaměstnance právně vymahatelné. Pokud zaměstnavatel nesouhlasí s konkrétním termínem Vaší dovolené, má na to podle § 7 zákona o dovolené nárok, pokud pro zamítnutí dovolené existují naléhavé provozní důvody.

zkušební doba a dovolená

Plánovali jste dovolenou, ale neplánovali jste změnu zaměstnání? I během zkušební doby můžete hodit nohy nahoru a relaxovat na předem domluvené dovolené. Za určitých podmínek.

Co když během zkušebky zjistím, že jsem těhotná?

Těhotenství v Německu chrání o ochraně mateřství po celou dobu trvání pracovního poměru. O svém těhotenství nemusíte zaměstnavatele nutně informovat ihned ani během zkušební doby. Zvažte, zda Vaše pracovní náplň nepředstavuje zdravotní rizika pro Vás nebo Vaše nenarozené dítě. Mezi rizika patří například práce přesčas, manipulace s těžkými břemeny, riziko infekce, práce s chemickými látkami a podobně. V takovém případě ve vlastním zájmu informujte zaměstnavatele o Vašem těhotenství neprodleně ve Vašem vlastním zájmu. Pak Vás může zaměstnavatel přeřadit na jinou pracovní pozici. V případě, že taková pozice není ve společnosti k dispozici, můžete nastoupit na rizikové těhotenství.

Na nastávající matky se v Německu vztahuje zvláštní ochrana před propuštěním, a to i během zkušební doby. Pokud těhotenství zjistíte až během výpovědní lhůty, do dvou týdnů od jeho zjištění o této skutečnosti informujte svého zaměstnavatele.

Co když během zkušební doby onemocním?

Zaměstnanci se velmi často obávají nastoupit během zkušební doby na nemocenskou. Pokud však zaměstnavateli předložíte platnou neschopenku vydanou Vaším ošetřujícím lékařem, není důvod mít obavy. Neschopenka v Německu musí ale obsahovat náležitosti, které jsme sepsali v našem starším článku o pracovní neschopnosti a neschopenkách.

Náhradu mzdy v době trvání pracovní neschopnosti ale dostanete od zaměstnavatele až po uplynutí prvních čtyř týdnů trvání pracovního poměru. Pokud onemocníte dříve, dostanete nemocenské dávky od Vaší Krankenkasse. A pozor! O dobu trvání pracovní neschopnosti není zkušební doba prodloužena. Může se tedy stát, že zaměstnanec onemocní již třetí týden od nástupu do nového zaměstnání a do zaměstnání se znovu vrátí až po pěti měsících. Prakticky tak stráví zkušební dobu na nemocničním lůžku.

Náš blog

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací v Německu. Průkaz na vysokozdvižný...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který ke své práci potřebuje průkaz...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí. Není divu, mají jazykové znalosti,...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v registrovaném partnerství, může ten s...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v kanceláři o tom, kdo má větší nárok na...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung nebo Aufhebungsvertrag, ale vy vůbec...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu je pro rok 2024 zákonem stanova na 12,41 €, pro zaměstnance...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v Německu vás čeká spousta vyřizování. Protože jde přeci jenom...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen v něm, se mění. Důvody, proč tomu tak je,...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k pravidelným úpravám minimální mzdy, Německo je aktuálně zemí...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro obyvatele pohraničních oblastí je čím dál tím více lákavější...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se od 17. října nedostanete do Německa bez strpení kontroly...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od prvního...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

[/vc_column_text]

2 Kommentare

  1. Jiří

    Dobrý den,
    Již 2,5 roku žiji a pracuji v Německu. 29 měsíců jsem pracoval ve firmě…bylo vše v pořádku… poté nástup do nové práce…podepsal jsem pracovní smlouvu a po 24 dnech po předchozí písemně podané výpovědi odešel…Od 01/03 – 24/03 2023 mě tato firma nezaregistrovala ve zdravotním a sociálním systému… teď mám novou práci, novou adresu v jiné části Německa…mohu čekat mzdu a nápravu ? Nebo mě čekají potíže s nevyplacenou mzdou a kvůli chybějícím odvodům na sociální a zdravotní pojištění i problémy s německými úřady ? Jsem šokován ! Děkuji Vám za odpověď. Jiří

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, vycházím z toho, že jste při nástupu do tohoto zaměstnání dodal zaměstnavateli veškeré údaje ohledně Vašeho pojištění, a tedy by nemělo oznamovací povinnosti zaměstnavatele nic bránit. Oznamovací povinnost pro zaměstnavatele je v tomto případě 6 týdnů ode dne nástupu do zaměstnání. Zaměstnavatelé tyto údaje o zaměstnání zasílají pojišťovnám až s prvním mzdovým výměrem, což je nejdříve na začátku dalšího měsíce. Protože ještě není březen uzavřen a účetní Vašeho předchozího zaměstnavatele ještě mzdy nedělal, je ještě brzy obávat se porušení povinností zaměstnavatele. Zatím tedy předpokládejme, že Vaše mzda i odvody na sociální a zdravotní dorazí včas tam, kam mají. V opačném případě kontaktujte svého bývalého zaměstnavatele a žádejte sjednání nápravy. Teprve pak je možné učinit další kroky. Hezký den, Petra

      Odpovězte

Zanechat komentář