Publikováno: 13. července 2020 – Odhodlali jste se k zásadní změně, rozeslali životopis, absolvovali pohovor a teď vás čeká nástup do práce v Německu. Co všechno zařídit, pokud vás čeká také stěhování do Německa, jsme již psali. A i když hodláte jenom dojíždět, pořád se vás bude týkat pracovní právo Německa. Jak budou vypadat vaše první dny v Německu? Co budete muset zařídit a na co je dobré dát si pozor? Vstupenkou ke všem výhodám práce v Německu je německá pracovní smlouva.
Sociální pojištění
K sociálnímu pojištění v Německu vás přihlásí v den nástupu sám zaměstnavatel. V České republice nemusíte správě sociálního zabezpečení hlásit, že odcházíte pracovat do zahraničí. Výjimkou je pouze situace, kdy na území České republiky budete nadále vykonávat výdělečnou činnost. Pak je nutné v České republice, kde máte trvalé bydliště a která je Vaší domovskou zemí, ohlásit souběh zaměstnání ve dvou státech.
Zdravotní pojištění
Návštěva pobočky vaší zdravotní pojišťovny vás před nástupem do práce v Německu nemine, a to ani v případě, že budete v Německu pouze pracovat, ale Vaším domovem zůstane Česko. Jakmile uzavřete pracovní smlouvu v Německu, získáte také německé zdravotní pojištění, a proto bude třeba zajít na pobočku Vaší české zdravotní pojišťovny a donést formulář E106, kterým získáte nárok na lékařskou péči v České republice v plném rozsahu. Přečtěte si také, jak vybrat zdravotní pojištění v Německu.
Důchodové pojištění
Nárok na důchod z Německa má každý, kdo v Německu pracuje a přispívá na důchodové pojištění v Německu. V České republice víme o nároku na důchod z Německa po pěti odpracovaných letech, není to však úplně přesné. Nárok na důchod má každý, kdo odvedl alespoň jednu platbu na důchodové pojištění. Výše odvedených plateb se řídí výší příjmu. Podle toho, kolik na důchodové pojištění v Německu odvedete, se Vám vypočítá výše nároku na důchod. Pokud odpracujete v Německu více než pět let, budete pobírat důchod z Německa přímo na Váš účet. Pokud bude ale pojistná doba kratší, než pět let, Váš nárok na důchod předá Německo České správě sociálního zabezpečení, a ta Vám v době, kdy Vám nárok na starobní důchod vznikne, bude tuto částku posílat spolu s důchodem „vydělaným“ v České republice.
Finanční úřad
Zatímco v České republice jsme zvyklí odvádět řešit daně pouze na finančním úřadu, v Německu mají takové subjekty hned dva: finanční úřad a daňový úřad. Rozdíl je jediný, daňový úřad je součástí zpravidla obecních úřadů, zatímco zřizovatelem finančního jsou spolkové země. Vaší povinností je zařídit si registraci u finančního úřadu a získat tak Vaše unikátní daňové číslo v Německu. Bez této registrace nebude možné zařadit Vás do příslušné daňové třídy v Německu, respektive byli byste zařazeni do šesté, nejdražší daňové třídy. Solidní zaměstnavatel nebo personální agentura Vám s registrací pomůže a vyplní za Vás formulář, který při nástupu pouze podepíšete.
Německá pracovní smlouva
A nyní se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu, bez čeho nic z výše uvedeného nebudete potřebovat. Tím je německá pracovní smlouva. Seriózní pracovní agentura i přímý zaměstnavatel Vám vždy předloží pracovní smlouvu v písemné podobě. Ústní dohody nejsou v Německu zvykem, proto je dobré vědět, abyste nespoléhali na dobré slovo.
Každá pracovní smlouva v Německu musí obsahovat tyto náležitosti:
- Jméno a příjmení, adresa – a to jak zaměstnance, tak zaměstnavatele.
- Datum počátku pracovního poměru
- Datum konce pracovního poměru – v případě, že je pracovní poměr sjednán na dobu určitou. Pokud je sjednán na dobu neurčitou, nese smlouva označení „Unbefristeter Arbeitsvertrag“.
- Zkušební doba – na jak dlouho je zkušební doba sjednána? Po tuto dobu může být pracovní vypovězen relativně rychle, a to jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance.
- Místo pracoviště – kde konkrétně budete pracovat? Pokud se Vaše pracoviště bude často měnit, i toto musí být ve smlouvě uvedeno. Místo pracoviště také určuje, zda jsou výjezdy mimo něj považovány za služební cesty, a tedy máte nárok na diety v Německu.
- Popis pracovní činnosti – co přesně je náplní Vaší práce?
- Výše hrubé mzdy – kolik si v novém zaměstnání vyděláte? Skládá se Vaše mzda z fixní složky a provizí? Kolik si můžete přivydělat na přesčasech nebo prémiích? Součástí informací o výši Vašeho příjmu je také informace o výplatním termínu. Nezapomeňte, že čistá mzda se od hrubé mzdy liší, je totiž ponížena o platby sociálního, zdravotního a důchodového pojištění a také o pojištění pro případ nezaměstnanosti.
- Pracovní doba – v kolik hodin začíná Vaše pracovní doba a jak dlouho trvá? Kolik hodin týdně jste povinni odpracovat?
- Dovolená – také počet dní dovolené za jeden rok musí být v německé pracovní smlouvě uveden.
- Výpovědní lhůta – jak dlouho po přijetí Vaší výpovědi musíte u zaměstnavatele ze zákona zůstat?
- Kolektivní smlouva a tarifní smlouva – pro řadu zaměstnanců platí vedle povinností a práv stanovených pracovní smlouvou také kolektivní smlouvy nebo tarifní smlouvy. V těch je obvykle zakotven například nárok na prémie, dovolenou, na případnou úpravu mzdy, mohou také sjednávat zaměstnanecké odbory nebo další. Pokud na Vašem pracovišti takové smlouvy platí, pak jsou zmíněny i ve Vaší pracovní smlouvě.
Náš blog
Ostatní uživatelé také hledali:
[/vc_column_text]