Nabídka práce v Německu - Starke JobsNeschopenka 2020: u nás elektronická, v Německu papírová - Starke Jobs

Nemocenská 2020 – u nás elektronická neschopenka, v Německu papírová

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Nemocenská bude pouze elektronická, v Česku dokonce již od roku 2020

Od ledna roku 2020 přistoupí Česká republika k vystavování rozhodnutí o pracovní neschopnosti pouze v elektronické formě. Papírová neschopenka se tak stane minulostí. Lékař jedním kliknutím odešle vystavenou neschopenku na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a ta postará o přenos informace o pracovní neschopnosti zaměstnance zaměstnavateli. Zdánlivě jednoduché řešení však budí řadu otázek mezi českými občany, kteří za prací dojíždějí do Německa. Německo totiž elektronické neschopenky zavede až o rok později, tedy v roce 2021. Jak se dostane elektronická neschopenka od českého lékaře na německou Krankenkasse? Co to znamená pro přeshraniční pracovníky, kteří dojíždějí za prací do Německa? Jak budou dokládat pracovní neschopnost, pokud jste Čech pracující v Německu? Budou systémy mezi Českou republikou a zahraničím propojeny? A jak se dostane elektronická neschopenka z Česka do ještě papírového Německa v příštím roce? Zeptali jsme se přímo České správy sociálního zabezpečení na to, jak bude pracovní neschopnost řešena u pendlerů.

elektronická neschopenka pracovní neschopnost

Neschopenka vystavená lékařem v České republice je mnohými německými zaměstnavateli i německou Krankenkasse diskutovaná již dnes. Obsah českých neschopenek totiž neodpovídá německým zákonům. Často na nich chybí diagnóza a datum ukončení pracovní neschopnosti. Tyto údaje jsou pro německé úřady i zaměstnavatele přitom zásadní, umožní totiž zaměstnavateli zhodnotit, zda bude nutné delegovat vaši pracovní náplň na jiné zaměstnance nebo zda přeorganizuje chod na pracovišti během vaší neschopnosti. Pro německou Krankenkasse je důležitý údaj o době trvání pracovní neschopnosti. Pokud totiž pracovní neschopnost s jednou diagnózou trvá déle než šest týdnů, pak přebírá povinnost vyplácet nemocenské dávky. O tom, jak má vypadat neschopenka akceptovatelná v Německu, jsme psali již dříve.

Elektronická neschopenka z Česka do Německa nedorazí, doručit ji musí pendleři sami

K elektronickým neschopenkám přitom přistupuje Česká republika již od ledna roku 2020. Pokud pracujete v Německu a navštívíte českého lékaře, ošetřující lékař vystaví a zpracuje neschopenku následovně:

  • 1. část neschopenky odešle elektronicky české správě sociálního zabezpečení, která neschopenku zaeviduje jako zahraniční případ.
  • Lékař dále vytiskne Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce, tedy 2. díl neschopenky, a k tomu Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti pro zahraniční pojištěnce. Potvrzení může vytisknout lékař dvakrát. Jeden z výtisků pacient doručí zaměstnavateli a druhý německé Krankenkasse. Na tomto potvrzení by měla být uvedena diagnóza i datum ukočnení pracovní neschopnosti.
  • Při ukončení pracovní neschopnosti vystaví lékař 3. díl neschopenky a odešle jej příslušné OSSZ. Lékař dále vyznačí datum ukončení pracovní neschopnosti na 2. díl neschopenky. Tento 2. díl neschopenky pacient použije pro následné řešení pracovní neschopnosti v Německu.

Upozornění: Zaměstnanec je povinen informovat svou zdravotní pojišťovnu v Německu sám. Neschopenku, kterou vám český lékař vystaví, musíte sami doručit v jednom provedení zaměstnavateli a jednou německé pojišťovně. Totéž platí i pro rozhodnutí, kterým lékař neschopnost ukončí. Neprodleně po jejím vystavení lékařem naskenujte toto rozhodnutí a zašlete zaměstnavateli i zdravotní pojišťovně. V opačném případě se vystavujete riziku, že neschopenka nebude zpětně přijata a vy tak přijdete o nemocenské dávky.

Neschopenka od německého lékaře je jistota, s českou neschopenkou mohou být problémy

Vzhledem k častému výskytu problematického zpracování českých neschopenek německou Krankenkasse a k očekávaným „porodním bolestem“ nových elektronických neschopenek v České republice nadále doporučujeme navštívit v případě nemoci nebo úrazu rovnou německého lékaře. Upozorňujeme, že německá zdravotní pojišťovna i zaměstnavatel mají ze zákona právo požadovat po pacientovi návštěvu německého lékaře a obstarat si neschopenku v Německu. pokud pacient tuto uloženou povinnost nesplní, německá zdravotní pojišťovna má nárok pozastavit výplatu nemocenské dávky.

Elektronická neschopenka v Německu: Snadnější přenos informací o pracovní neschopnosti

Německá elektronická neschopenka zůstane i v roce 2021 po digitalizaci obsahově stejná, jak ji známe dnes. Ani proces sdílení informací o pracovní neschopnosti zaměstnance se od procesu v České republice nebude nijak významně lišit. Lékař v Německu vystavenou pracovní neschopnost odešle sám elektronicky přímo na příslušnou Krankenkasse, ta pak o této skutečnosti informuje zaměstnavatele.

Elektronická neschopenka bude lékařem vytištěna v kopii také pro zaměstnance, tento výtisk ale slouží jen pro zaměstnancovu potřebu. Odpadá jim už ale zatížení v podobě nutnosti doručit zaměstnavateli rozhodnutí o pracovní neschopnosti do čtyř dnů. To ocení především ti pacienti, pro které představuje v prvních dnech nemoci fronta na poště nebo cesta do práce kvůli odevzdání neschopenky utrpení. Nemění se ani výše náhrady mzdy během pracovní neschopnosti. Ta zůstává stejná, prvních 6 týdnů obdržíte od svého zaměstnavatele mzdu v plné výši. Po 6 týdnech vám začne Krankenkasse vyplácet nemocenské dávky ve výši zhruba 70 % průměrného příjmu.

V Německu můžete dostat výpověď, i když vaše neschopenka stále trvá

Neschopenka v Německu neslouží jako útěk před hrozící výpovědí! Neměnná tedy nadále zůstává i možnost dostat výpověď během trvání pracovní neschopnosti. Pokud se tak stane ještě během zkušební doby, která v Německu trvá až 6 měsíců, nemusí k tomu zaměstnavatel uvést žádný důvod. Pokud už ale zkušební doba uplynula, pak musí být důvody výpovědi vážné a řádně a srozumitelně uvedené. Pracovní neschopnost totiž není v Německu překážkou výpovědi a neposkytuje německým zaměstnancům žádnou ochranu před výpovědí.

Pokud dostanete během trvání pracovní neschopnosti výpověď, je důležité nezapomenout na následující skutečnosti:

  • Pokud dostanete výpověď během prvních šesti týdnů nemoci, máte nárok na náhradu mzdy zaměstnavatelem až k poslednímu dni trvání pracovního poměru. Od dalšího dne pak tato povinnost přechází na zdravotní pojišťovnu.
  • Pozor! S vypršením výpovědní lhůty vás zaměstnavatel zároveň odhlásí u vaší zdravotní pojišťovny. Abyste nepřišly o finanční prostředky během vaší nemoci, je nutné nejpozději do tří dnů ode dne, kdy pracovní poměr skončil, tuto skutečnost nahlásit na úřadu práce a u vaší zdravotní pojišťovny. Pokud tak neučiníte, dojde k pozastavení výplaty nemocenských dávek.

Elektronická neschopenka v České republice je už nyní předmětem zájmu veřejnosti, dočíst se o tom můžete zde.

Náš blog

Čtěte také: Co dělat, když pracujete v Německu a otěhotníte? Může mi dát zaměstnavatel během nemoci výpověď? Musím umět německy, když si hledám práci v Německu?


Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit Němci si na zaměstnanost svých občanů skutečně zakládají. Mít aspoň nějaký příjem...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

MDŽ – Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

 

12 Kommentare

  1. Tomáš

    Nějak nesouhlasí počet 2. dílů neschopnosti, lékař vydá pendlerovi 2 díly,jeden se zašle zaměstnavateli,druhý pojišťovně a pak se píše,že při ukončení neschopnosti lékař na 2. díl vyznačí datum ukončení,ale na jaký druhý díl když mi budou vydány dva díly a oba odešlu?

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den,
      díky za upozornění, v článku jsme to již změnili. Do Německa se neposílá 2. díl, ale Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti zahraničního pojištěnce, které pacient dostane od lékaře spolu s 2. dílem neschopenky. 2. díl si pacient ponechá u sebe.

      Odpovězte
      1. Leona Stranevová

        Dobrý den, tak jsem tedy pochopila že neschopenku první díl dám zaměstnavateli a ten druhý potom po ukončení neschopnost ten druhý dám na AO K? Děkuji za odpověd

        Odpovězte
        1. Petra Autor

          Dobrý den, jeden díl neschopenky pošlete ihned po jeho vystavení zaměstnavateli, ten druhý taktéž hned po jeho vystavení Vaší pojišťovně. Nečekejte na ukončení neschopenky, může být již pozdě. Lhůta pro doručení pojišťovně je zpravidla 5 pracovních dní. Hezký den.

          Odpovězte
  2. MArtina

    Dobry den a kdyz jsem pendler, dostala jsem vypoved ve zkusebni dbe kvuli neschopence, jak postupovat? Dorucila jsem zacatek na pojistovnu i do zamestnani. Bohuzel z pojistovny se mi to vratilo,ze chteji diagnozu,ktera tam neni. Pan doktor mi rekl,ze si mam na AOK vyzadat formular,ktery potvrdi a napise diagnozu. Ale nevim kde ho vzit. A Musim se jako pendler hlasit na Urad prace? Jak je to s vyplatou u pendleru? Dekuji za radu

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den,
      požadavek na formulář od AOK zkuste zadat přímo sem https://www.aok.de/pk/plus/inhalt/formular-oder-antragswunsch/. Poté, co jste dostala výpověď během trvání pracovní neschopnosti, přechází povinnost výplaty nemocenských dávek právě na pojišťovnu, a to už ode dne následujícího po dni, ke kterému byl pracovní poměr ukončen. Co se týče hlášení na úřadu práce, během trvání pracovní neschopnosti byste se na ÚP hlásit nemůžete, protože v pracovní neschopnosti nejste uchazeč o zaměstnání. Jakmile Vaše pracovní neschopnost skončí a budete se chtít přihlásit na ÚP jako uchazeč o zaměstnání (a získat tak nárok na podporu v nezaměstnanosti), pak tak musíte učinit do 3 dnů ode dne ukončení pracovní neschopnosti. K otázce výplaty pendlerů zkuste, prosím, svůj dotaz rozvést. Hezký den za tým Starke Jobs přeje Petra.

      Odpovězte
  3. Nikola Jelínková

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat na neschopenku vystavenou v Německu. Jsme česká firma, která posílá své zaměstnance pracovat do Německa. V Německu se stal pracovní úraz, dojelo se na pohotovost, kde lékař vystavil německou neschopenku. Ale zaměstnanec je pojištěný sociálně i zdravotně zde v Čechách. Jak postupovat?

    Děkuji za odpověď.

    Odpovězte
  4. Vlaďka

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat jak dlouho vyplácí Německo – pojišťovna AOK nemocenské dávky? Děkuji za odpověď.

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, pokud jste zaměstnancem soukromého sektoru a platíte si standardní zdravotní pojištění, máte nárok na nemocenské dávky od Vaší Krankenkasse od 6. do 78. týdne trvání pracovní neschopnosti za předpokladu, že splníte všechny povinnosti plynoucí ze zákona o náhradách mzdy při pracovní neschopnosti.

      Odpovězte
  5. Pavel Ptáček

    Dobrý den, z textu jsem nepochopil, na kterém úřadu práce je potřeba hlásit výpověď v době pracovní neschopnosti . Na CZ Úřadu práce či na DE Úřadu práce ?
    Děkuji

    Odpovězte
    1. Petra Autor

      Dobrý den, na tom, který je místně příslušný podle Vašeho trvalého bydliště.

      Odpovězte

Zanechat komentář