
Publikováno: 25. března 2025 – Dovolená není jen zaslouženým odpočinkem za vykonanou práci, ale i vaše právo zaručené zákonem. Německá legislativa zajišťuje všem zaměstnancům 20 dní dovolené ročně při pětidenním pracovním týdnu. Mnoho firem ale počet dní roční dovolené navyšuje, leckdy i na 30 dní ročně. Jenže ne všichni zaměstnanci počet dní dovolené využijí do posledního a nevyčerpaná dovolená jim pak přidělává vrásky. Co se tedy stane s nevyčerpanou dovolenou v Německu?
Většina zaměstnanců by jistě uvítala ještě více dní volna, starosti o to, co s nevyčerpanou dovolenou tedy neřeší. Jiná situace ale nastane, když jste na dovolenou nemohli nastoupit kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo rodičovské dovolené. Jak se vlastně řeší dovolená, když jste ji z legitmního důvodu ani čerpat nemohli? Propadne? Nebo si ji můžete převést? A můžete si dovolenou opravdu čerpat, kdy se vám zachce? Odpovědi nám poskytne Bundesurlaubsgesetz, tedy zákon o dovolené.
Zákonný nárok na dovolenou
V Německu má každý zaměstnanec podle § 3 federálního zákona o dovolené (BUrlG) pracující nárok na 24 dní dovolené, pokud oficiálně pracuje 6 dní v týdnu. Kdo pracuje 5 dní v týdnu, má nárok na 20 dní dovolené v roce. V řadě německých společností se ovšem setkáte se 30 dny dovolené, které zaměstnavatelé poskytují jako benefit. Zaměstnanci s těžkým zdravotním postižením mají navíc nárok na dalších 5 dní dovolené ročně při 5denním pracovním týdnu.
Nárok na dovolenou mají v Německu všichni zaměstnanci bez ohledu na typ úvazku. Zákonných 24 dní, respektive 20 dní, se vztahuje na hlavní pracovní poměr o 6, potažmo 5 pracovních dnech v týdnu. Pokud pracujete méně dní v týdnu, krátí se vám poměrně také dny dovolené.
Kdy se musí vybrat dovolená?
Zákon stanovuje v § 7 odst. 3 BUrlG povinnost vyčerpat dovolenou v daném roce, na který byla udělena. Může se ale stát, že z nějakého důvodu nebudete moci na dovolenou nastoupit a na konci roku vám stále budou zbývat dny volna. Tyto zbývající dny zpravidla s koncem roku propadnou. Výjimkou je případ, kdy vám v čerpání dovolené v běžném roce brání závažné důvody, jako je nemoc či provozní důvody na straně zaměstnavatele. Za takové situace si nevyčerpanou dovolenou můžete převést do následujícího roku, vyčerpat ji ovšem musíte nejpozději do 31. března. Poté nenávratně zanikne.
Základním předpokladem proto je, že víte, že vám na konci roku ještě dovolená zbývá. Tuhle informaci najdete obvykle ve výplatní pásce, u nás ve Starke Jobs pak třeba přímo v aplikaci. Někteří zaměstnavatelé rozesílají informace o nevyčerpané dovolené v posledních měsících roku, takže přehled o tom, že jste ještě nevyčerpali všechny dny dovolené, máte. Jestliže ale takovou informaci od zaměstnavatele nedostanete, pak zaměstnavatel nesplnil svou informační povinnost a na zbylé dny dovolené pak máte nárok neomezeně dlouho, klidně i několik let.
1. Dovolená a dlouhodobá nemoc v Německu
Jestliže vám v čerpání dovolené brání nemoc, pak se na její převedení vztahují jiná pravidla. Nevyčerpaná dovolená vám v tomto případě nevyprší ani 31. března, v platnosti zůstává až 15 měsíců ode dne, kterým ukončíte pracovní neschopnost.
V Německu nemá nemoc na délku dovolené vliv, respektive má, ale ne hned:
- Prvních 6 měsíců nemoci se nárok na dovolenou nijak nesnižuje a zůstává stejný, i když jste celý půlrok v pracovní neschopnosti.
- Od 7. měsíce nemoci může zaměstnavatel dovolenou krátit, a to o 1/12 celkového ročního nároku. Jste-li v pracovní neschopnosti po celý rok, o dovolenou pravděpodobně zcela přijdete.
2. Dovolená na zotavenou při rodičovské dovolené v Německu
Nárok na dovolenou na zotavenou mají samozřejmě i ti, kdo nastoupí na rodičovskou dovolenou. Tu vám však zaměstnavatel může snížit. To znamená, že za každý celý kalendářní měsíc rodičovské dovolené lze krátit nárok na dovolenou o její 1/12. Toto pravidlo vychází z § 17 odst. 1 věty 1 federálního zákona o rodičovské dovolené (BEEG).
Dovolená, kterou jste nevyčerpali před nástupem na rodičovskou dovolenou, se vám přesouvá na období po jejím ukončení. Také v tomto případě ale platí, že vás zaměstnavatel musí informovat o tom, na kolik dní dovolené máte za dobu na rodičovské dovolené nárok.
3. Dovolená a výpověď v Německu
Váš pracovní poměr končí a vy máte stále nárok na část vaší dovolené. V ideálním případě musíte tuto dovolenou vyčerpat ještě než váš pracovní poměr zcela skončí. Ne vždycky je to ale možné, zvlášť když musíte zaškolit svého nástupce nebo to zkrátka z provozních důvodů nejde. V takovém případě vám nevyčerpané dny dovolené zaměstnavatel proplatí, a to z průměrné mzdy za posledních 13 týdnů.
4. Dovolená a částečný úvazek, minijob a smlouvy na dobu určitou
Také u jiných typů úvazků než u hlavního pracovního poměru máte nárok na dovolenou, počet dní je ale krácen podle vzorce počet pracovních dní v týdnu * 24 / 6 a také podle počtu odpracovaných měsíců v roce. Propadnutí dovolené se řídí stejnými pravidly jako pro zaměstnance na plný úvazek, tedy nevyčerpanou dovolenou musíte vyčerpat nejdéle do 31. března roku následujícího, jinak dovolená bez náhrady propadne. Výjimkou je případ, kdy vás zaměstnavatel neinformoval o tom, že vám nevyčerpaná dovolená zbývá. V takovém případě se vám převádí do dalšího roku bez omezení.
5. Celozávodní dovolená
Někteří zaměstnanci si nemohou libovolně naplánovat svou dovolenou, ale musí se podřídit nařízené celozávodní dovolené. Během této doby bývají společnosti zcela zavřené a všichni zaměstnanci povinně čerpají dovolenou ze svého nároku.
Podle § 7 odst. 1 BUrlG musí zaměstnavatel při plánování dovolené zohlednit přání zaměstnanců, ledaže by jejich zohlednění bránily provozní důvody nebo přání jiných zaměstnanců, kteří mají při plánování dovolené přednost ze sociálních důvodů. Co to znamená v praxi? Že se můžete dostat do situace, kdy vám váš nadřízený plánovanou dovolenou neschválí, protože ji plánujete na dobu, kdy se bude hodit každá ruka.
Ať už pracujete jako jeden z desítek operátorů výroby nebo jste jediným finančním ředitelem, čas od času nastává období, kdy není možné čerpat dovolenou. Obvykle to bývá tehdy, když je výrobní kapacita podniku naplánována do posledního stroje a není možné, aby kvůli dovoleným výroba stála. Pokud na vašem pracovišti funguje celozávodní dovolená, bude vás vedení tlačit od čerpání dovolené v tomto období. Jednoduše proto, že v tuto dobu se všechny počítače vypnou, utichne výroba a vy byste stejně v práci neměli co dělat.
Jestliže tedy plánujete dovolenou už zkraje roku, zjistěte si, v jakém termínu vedení celozávodní dovolenou vyhlásí. Není nic nepříjemnějšího než koupit letenky a pak zjistit, že vás v tuhle dobu nepustí z práce.
Jak funguje proplacení dovolené v Německu
Ze zákona je dovolená určená k tomu, abyste si odpočinuli, nemá sloužit jako přilepšení k platu. Bundesurlaubsgesetz proto stanovuje povinnost dovolenou vyčerpat, nikoli převádět na peníze. Existuje však jedna výjimka, kdy dovolenou už čerpat nelze, a to je skončení vašeho pracovního poměru. Pouze tehdy vám vzniká nárok na proplacení nevyčerpaných dní dovolené, protože pokud váš pracovní poměr skončil, už je nemáte kdy vyčerpat. Ve všech ostatních případech vám zaměstnavatel může čerpání dovolené nařídit.
Ovšem pozor. Nárok na dovolenou v Německu vzniká s každým odpracovaným měsícem. Pokud v zaměstnání skončíte s koncem roku, máte nárok na plný počet dní dovolené, jak stanovuje zákon nebo vaše pracovní smlouva. Jestliže ale skončíte už v lednu, nárok máte pouze na 1/12 z celkového počtu dní dovolené, což je při roční dovolené o délce 24 dní pouhé 2 dny. Pokud byste tedy po Novém roce odjeli na týden lyžovat a k poslednímu lednu podali výpověď, budete muset tři dny placené dovolené zaměstnavateli „vrátit,“ respektive tyto tři dny bude zaměstnavatel považovat za neplacené volno a o tyto dny pak sníží vaši mzdu za měsíc leden.
Co dělat, aby dovolená nepropadla
Pokud víte, že vám na konci roku stále zbývá nevyčerpaná dovolená, je jediným řešením využít ji a aspoň na pár dní si pořádně odpočinout. Také je vhodné už na začátku roku dobře promyslet, kdy si dovolenou chcete vzít, aby vám to nekolidovalo třeba právě s obdobím, kdy je v práci nejvíc práce, a je tedy víc než jisté, že vám šéf dovolenou neschválí. Zvlášť s blížícím se koncem roku se blíží také konec lhůty pro vyčerpání dovolené a kdo ví, jaké provozní důvody přinese první kvartál dalšího roku.