
Publikováno: 30. dubna 2025 – I když současné trendy na trhu práce volají spíše po zkrácení pracovní doby, v mnoha odvětvích se bez nepřetržitého provozu neobejdeme. Zejména ve zdravotnictví, dopravě nebo tam, kde se pečuje o děti, seniory či zvířata, není ani jiný způsob provozu myslitelný. Zaměstnanci v takových oborech se střídají v práci na směny. To s sebou nese zvýšené nároky na zaměstnance, ale i jejich nároky na příplatky za práci na směny v Německu.
Práce na směny není pro každého. Možná se to na první pohled nezná, ale vyžaduje to daleko lepší zvládání organizace času než u lidí, kteří pracují jen na ranní. Střídání směn nebo práce jen v noci má navíc velké dopady na psychickou i fyzickou kondici. Zákon i pracovní či kolektivní smlouvy v Německu tuhle zátěž zaměstnanců pracujících na směny zohledňují a upravují podmínky nároku na příplatky za práci na směny v Německu.
Co je práce na směny?
Směnná práce nebo též práce na směny znamená, že zaměstnanci nepracují jen v rámci běžné denní pracovní doby, ale i v odpoledních či nočních hodinách nebo o víkendech a svátcích. V Německu v zásadě existují dvě podoby směnného provozu:
- Kontinuální směnný provoz – pracuje se sedm dní v týdnu včetně svátků,
- diskontinuální směnný provoz – pracuje se jen ve všední dny, pracovní doba zasahuje i do večerních či nočních hodin.
Kontinuální směnný provoz je typický pro nemocnice, domy s pečovatelskou službou, dětské domovy nebo zoologické zahrady. Běžné jsou ale i ve výrobních závodech, v logistice nebo na dispečincích. Diskontinuální směnný provoz naopak nevyžaduje nonstop přítomnost personálu, ale uplatní se tam, kde práce vzhledem k jejímu charakteru nepočká do dalšího dne. Jde především o laboratoře, technická oddělení ve firmách nebo některé typy úřadů s odlišnou pracovní dobou.
Zdravotnictví funguje nonstop, na svátky nebo neděle se tu nekouká. Zdroj: Freepik
Co je příplatek za směnnost v Německu?
Příplatek za práci na směny se v Německu nazývá Schichtzulage a představuje finanční kompenzaci pro zaměstnance, kteří pracují na směny, tedy v různém časovém období mimo standardní pracovní dobu. Za směnnou práci se považuje i práce o víkendu nebo ve svátek, a to i ta, která odpovídá ranní směně. Všechny příplatky za směnnost v Německu upravuje zákon o pracovní době, tedy Arbeitszeitgesetz, případně dále i kolektivní či pracovní smlouvy. Ty ale můžou přiznat příplatky jen vyšší než stanovuje zákon, nikoliv nižší nebo žádné.
Přestože jsou příplatky upravené zákonem, zákon nezakládá automatický nárok na ně. Nárok vychází až z dalších právních předpisů nebo z kolektivních či pracovních smluv. Stručně řečeno, to, že pracujete v noci, automaticky neznamená, že za takovou práci dostanete příplatek za noční směnu. Zákon totiž doslovně říká, že za práci v noci náleží zaměstnancům BUĎ příplatek, NEBO náhradní volno.
- Příplatek za noční směny v Německu (Nachtzuschlag) – zákon stanoví minimum 25 % hodinové mzdy, zaměstnavatelé ale můžou dávat víc podle kolektivní smlouvy.
- Příplatek za práci o víkendu nebo ve svátek v Německu – nevychází automaticky ze zákona, ale často bývá sjednán smluvně, obvykle kolem 50 %.
- Příplatek za směnný provoz (Schichtzulage) – střídání směn v různých částech dne jsou pro organismus zvlášť zatěžující, proto zaměstnancům náleží další příplatky.
Německý zákon také rozlišuje, zda pracujete v kontinuálním nebo diskontinuálním směnném provozu. Pokud tedy pracujete v provozu, který jede nepřetržitě od pondělí do neděle i ve svátky, například ve zdravotnictví, náleží vám vyšší příplatek za směnný provoz než zaměstnancům v třísměnném provozu od pondělí do pátku.
Kdy a jak se v Německu platí za práci na směny?
Němci obvykle pracují na ranní, odpolední nebo noční směny, které se příliš neliší od směn, které známe z Česka:
- Noční směna – představuje pracovní dobu mezi 22:00 a 06:00, příplatek = +25 % hodinové mzdy.
- Ranní směna – práce obvykle mezi 06:00 a 14:00, příplatek obvykle žádný, případně vychází z kolektivní smlouvy.
- Odpolední směna – práce mezi 14:00 a 22:00, příplatek obvykle 10 – 15 % hodinové mzdy.
- Práce ve svátek – obvykle kompenzováno 100% příplatkem.
- Schichtzulage / příplatek za směny – příplatek za samotné střídání směn, výše není stanovena zákonem, ale obvyklá výše je 5 – 15 %.
Ovšem pozor. To, že pracujete mezi osmou hodinou ranní a pátou odpolední, neznamená, že máte nárok na příplatek za odpolední směnu, protože vaše pracovní doba zasahuje do odpoledních hodin. Příplatek za směnu se vztahuje jen na práci, která přesahuje standardní pracovní dobu nebo zasahuje do časů, které jsou pro zaměstnance obecně náročnější. Pokud tedy běžně pracujete od osmi do pěti, je to vaše jediná a standardní pracovní doba, za kterou vám žádný příplatek za práci na směny nenáleží.
Střídání práce v noci a ve dne vede k poruchám spánku i zdravotním potížím. Zdroj: Freepik
Práce na směny představuje zdravotní riziko
Práce na směny je v některých ohledech nezbytná, v některých výhodná, s ohledem na zdraví zaměstnanců ale také velmi nebezpečná. Vzhledem ke střídání denních dob, ve kterých zaměstnanci pracují a ve kterých odpočívají, není tělo schopné nastavit žádný přirozený biorytmus. To pak vede k řadě zdravotních potíží a poruch, například:
- Poruchy spánky – naše tělo má zažité, že v noci se spí. Jenže když v noci pracujete a přes den se snažíte usnout, akorát tělo zmatete. A když nespíte, nedokáže se plně soustředit, ztrácíte výkonnost, ale zvyšuje se vaše podrážděnost a také jste náchylnější k úrazům.
- Špatné trávení – nemožnost nastavit pravidelný režim s sebou nese i nepravidelnost v jídle. Ve finále tedy namísto abyste spali, v noci pracujete a jíte, abyste měli energii. To ale pro tělo není přirozené a pochopitelně se tomu bude bránit. Špatné stravování vede k obezitě a v krajním případě i metabolickým poruchám.
FAQ – Nejčastější dotazy
Mám nárok na příplatek za ranní směnu v Německu?
Ve většině případů ne. Ranní směna spadá do běžné pracovní doby a příplatky se na ni nevztahují. Výjimkou mohou být kolektivní smlouvy, které příplatek přiznávají např. při velmi brzkém nástupu (např. v 5:00).
Co když pracuji v noci v rámci směnného provozu?
V takovém případě máte často nárok na kombinaci dvou příplatků – za noční práci (např. 25 %) a za směnný provoz (např. 5 %). Přesná výše ale závisí na konkrétní smlouvě.
Může mi zaměstnavatel místo příplatku dát náhradní volno?
Ano, německý zákon umožňuje, aby za noční práci zaměstnanec dostal místo peněz náhradní volno. Musí to ale být sjednáno ve smlouvě nebo dohodnuto s vedením.