Nabídka práce v Německu - Starke JobsHorko na pracovišti a práva zaměstnanců - Starke Jobs

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko

Úmorná vedra mají trvat ještě několik týdnů. Máte-li možnost utéct k vodě nebo se schovat v klimatizované místnosti, následující řádky klidně přeskočte. Jestliže ale musíte do práce, kde o klimatizaci můžete leda snít, je určitě dobré vědět, jaká jsou v Německu vaše práva a povinnosti, když je venku horko. Vysoké teploty na pracovišti v Německu řeší směrnice ASR A3.5. Ta stanovuje minimální a maximální přijatelné teploty na pracovišti. Pokud je ale teplota nižší nebo vyšší, samo o sobě to neznamená, že zaměstnanci nemohou pracovat. Od teplot v práci se ale odvíjí povinnosti zaměstnavatele postarat se o to, aby u zaměstnanců nedošlo k dopadům na jejich zdraví.

Vysoké teploty jsou zdraví ohrožující, stejně jako ty příliš nízké

Jako minimální teploty na pracovišti udává směrnice ASR A3.5 teploty 19 °C pro práci vsedě a 20 °C pro středně náročné aktivity. Pro výkon fyzické práce vestoje či za chůze nesmí klesnout teploty pod 19 °C v případě lehkých aktivit, 17 °C pro středně náročné aktivity a pod 12 °C pro náročné fyzické aktivity. Horní teplotní hranice jako taková se neudává. Pokud ale teplota v místnosti stoupne nad 26 °C, je zaměstnavatel povinen přijmout opatření tak, aby zajistil „teplotu prospěšnou zdraví“. Za kritické teploty se považuje teplota v místnosti nad 35 °C. Ani její překročení ale neznamená, že zaměstnanec je zproštěn povinnosti pracovat.

Je v místnosti 26 stupňů? Máte nárok na ventilátor nebo žaluzie

Pokud teplota na pracovišti dosáhne 26 °C, je zaměstnavatel povinen zajistit účinné opatření, která povedou k ochlazení prostor a osvěžení zaměstnanců. Sem patří zajištění dostatku nápojů, instalace žaluzií či pořízení větráků, které sice horko v místnosti výrazně nesníží, ale vytvoří aspoň trochu dýchatelné prostředí. Ohled je zvlášť nutné brát na zaměstnance, kteří navzdory teplotě musí nadále vykonávat těžkou fyzickou práci, dále na zaměstnance s povinností nošení speciálního oblečení či ochranných prostředků, které tělesnou teplotu mohou ještě zvýšit (dlouhé kalhoty, kotníkové boty, přilby), a také na zaměstnance vyžadující zvýšenou ochranu zdraví. Sem patří třeba těhotné ženy, senioři, osoby s nepříznivým zdravotním stavem a další. V těchto případech je nutné posoudit jednotlivá rizika a přijmout taková opatření, která zaměstnance ochrání před negativními dopady vysoké teploty na jejich zdraví.

horko v práci

Když je horko u vody, řešení je nasnadě. Když je ale horko v práci, těžko se před tím schováte. A z práce taky neutečete. Tak co s tím?

30 stupňů v kanceláři? Nevětrejte přes den, pouštíte tak do místnosti horko

Při teplotách nad 30 °C je třeba věnovat ochlazování pracoviště větší pozornost. Na scénu nastupují kromě technických opatření (žaluzie, větráky) také organizační opatření. Zaměstnanci mají při vnitřních teplotách nad 30 °C nárok na delší nebo častější přestávky. Směrnice ASR A3.5 doporučuje v případě extrémních tropických teplot větrat pracoviště zásadně přes noc a nahnat tak studenější vzduch do místností. Hned ráno je pak ideální okno zavřít a zatemnit. To by mělo teplotu vzduchu v místnosti udržet na co nejnižší hodnotě během pracovního dne. Vhodné je také odstranit všechny zdroje tepla, jako jsou permanentně zapnuté tiskárny a jiné přístroje.

Ani vysoké teploty nad 35 stupňů v místnosti neukládají zaměstnavateli povinnost pustit vás domů

Stoupnou-li teploty v místnosti nad 35°C, není možné v nich nadále pracovat. To ale neznamená, že zaměstnanec nebude pracovat vůbec, práce je nemožná pouze v konkrétní místnosti či prostoru. Zaměstnavatel je tedy povinen vyčlenit zaměstnancům jiné prostory. Není-li to možné, pak je nutné provést mechanické ochlazení prostor, ať už klimatizací, nebo vzduchovou sprchou. V některých případech může zaměstnavatel dočasně upravit pracovní dobu, například ji přesunout do večerních hodin nebo může zavést několikahodinové siesty. To však není v kompetencích jednoho nadřízeného, ale celého vedení společnosti.

Musím dodržovat dress code nebo nosit ochranné oblečení, když je takové horko?

Diskutabilní otázkou je dodržování dress code nebo nošení pracovního oděvu v době extrémních teplot. Pracujete-li s lidmi a vyžaduje-li charakter vaší práce dodržování striktních pravidel, jako je nošení obleku či dámských kostýmů, které se nikdy neobejdou bez silonek, je možné zlehka porušit tento kodex a najít vhodnou alternativu, ve které vám nebude nesnesitelné horko. Pokud ale musíte nosit pracovní oděvy a osobní ochranné pomůcky, jako jsou dlouhé kalhoty z pevných materiálů, dlouhý rukáv či přilby, jste povinni tyto zásady BOZP dodržovat za každé situace.

Pokud máte pocit, že horko v dlouhých kalhotách při teplotách atakujících čtyřicítky nevydržíte, musíte tuto skutečnost řešit se svými nadřízenými, kteří vám mohou zajistit třeba úpravu pracovní doby. Svévolným porušením zásad BOZP tím, že do práce místo v dlouhých kalhotách přijdete v kraťasech, se totiž dopouštíte porušení BOZP, což může v konečném důsledku vést v lepším případě k výpovědi, v tom horším k fatálním úrazům. A stejné je to i s požadavkem na oblek: pokud jste se zavázali dodržovat dress code, jste povinni jej dodržovat bez ohledu na to, jaké horko vám v něm je.

V respirátoru je horko, můžu ho odložit?

Stejným případem, jako nošení ochranných prostředků, je i používání respirátorů. Ten je z pohledu ochrany zdraví považován za osobní ochranný prostředek. Pokud je tedy nařízeno nosit respirátor na pracovišti, jste povinni jej nosit se stejnou důležitostí, jako musíte nosit třeba ochranné brýle při svařování. Samozřejmě i v případě nošení respirátoru v době vysokých teplot platí povinnost zaměstnavatele kompenzovat toto nepohodlí delšími nebo častějšími pauzami.

Práce na stavbě má specifické požadavky na bezpečnost

Pracujete na stavbě? Pak se na vás vztahuje od roku 1998 vyhláška o bezpečnosti a ochraně zdraví na staveništích. Ta zaměstnavatelům ukládá povinnost vyhodnotit rizika práce na stavbě při nízkých či naopak vysokých teplotách. Není tedy možné z minuty na minutu odhodit rukavice a odjet domů, protože je zaměstnanci horko, je ale možné například předem se zaměstnavatelem vyjednat, za jakého počasí budou mít zaměstnanci volno. I na stavbách při extrémních teplotách musí zaměstnanci dodržovat veškerá pravidla BOZP a činit maximum pro ochranu svého zdraví, což znamená nejen povinnost nosit bezpečnostní přilbu, ale také povinnost používat opalovací krémy a dodržovat pitný režim. Zaměstnavatel je v tomto ohledu povinen zajistit zaměstnancům vše, co k ochraně svého zdraví za vysoké teploty potřebují.

Zaměstnanci na stavbách tedy mají za vysokých teplot nárok na následující opatření, které je zaměstnavatel povinen zajistit:

  • Úprava pracovní doby – přesunutí prací na časné ranní či pozdně odpolední hodiny, prodloužení přestávek, jejich vyšší četnost, zkrácená pracovní doba
  • Ochrana před sluncem – sluneční brýle, opalovací krémy, ale i sluneční clony a jiná mechanická stínící technika
  • Bezplatné poskytnutí vody
  • Žádné nařízené přesčasy
  • Omezení těžké fyzické práce
  • Pravidelné sledování fyzických možností zaměstnanců a projevů úpalu, úžehu či přehřátí organismu

Náš blog

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Zareagovala firma na váš životopis a pozvala vás na pohovor? V době, kdy...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové prvních dobrých zpráv. Hned od...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit. Co to znamená a jak se mu vyhnout? Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči se od července mění, na změně můžete vydělat 16. června schválila Spolková rada zákon o podpoře a...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba: Platí ochrana před výpovědí? Pracujete v Německu a chystáte se založit rodinu? Takové situace se v...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou na zotavenou. Mysleli jste...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Zásada Equal Pay je v oblasti Zeitarbeit velmi...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Pracujete v Německu a máte možnost zajímavého...

Čtěte dále >

Minimální mzda by měla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy na 14 € Není to ani rok, co Německo zvýšilo minimální...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Když Němci řeknou, že jsou pro ně děti na prvním...

Čtěte dále >

Částečné úvazky a brigády v Německu: Minijob, Midijob, Teilzeit

Informace, Kariéra

Možnost brigády v Německu jako Minijob, Midijob nebo Teilzeit - na co si dát pozor? Práce v Německu na tři...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung – skončí Kindergeld v roce 2025?

Finance, Informace, Rodina

Kindergeld bude reformován, od roku 2025 jej nahradí Kindergrundsicherung Kindergeld představuje jeden z důvodů, proč za prací do Německa odcházejí...

Čtěte dále >

Mezinárodní den žen 2023

Mezilidské vztahy

Mezinárodní den žen připomíná nedostatky v postavení žen ve společnosti Víte, co spojuje významné osobnosti, jako jsou spisovatelé Felix Háj...

Čtěte dále >

Equal Pay – mzdy v Německu podle zásady rovnosti

Finance, Informace

Equal Pay = zásada rovné mzdy Personální agentury působící na trhu práce podléhají zákonu o dočasném zaměstnání, v němčině Arbeitnehmerüberlassungsgesetz,...

Čtěte dále >

Daně v Německu: Jaké daňové třídy mohou volit pendleři

Finance

Pendleři a jejich daně v Německu - Jak na nich vydělat a nedoplácet? Rozdělení do daňových tříd v Německu usnadňuje...

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu v roce 2023

Finance, Informace

Daňové třídy v Německu v roce 2023: Jak na to, aby daně v Německu nebyly noční můrou Čistou mzdu v...

Čtěte dále >

2023: Co přinese nový rok pracujícím v Německu

Informace

Rok 2023 přináší vyšší příspěvek na dítě, ale i odvody na zdravotním pojištění Rok 2022 je už minulostí, pracujícím v...

Čtěte dále >

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Kariéra

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být těžký Vrátit se po mateřské zpět do práce bývá jedním...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu 2023 – vítané dny volna!

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu v roce 2023? To je plno dní volna! Už jen dva státní svátky a letošní rok...

Čtěte dále >

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze

Finance, Zdraví

Zdravotní pojišťovna DAK Gesundheit vrací peníze Zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce připravují celou řadu bonusových programů. Jenže pendleři obvykle utřou...

Čtěte dále >

Nevhodné otázky při pohovoru nejsou vždycky nevhodné

Kariéra

Nevhodné otázky při pohovoru a jak na ně reagovat? O tom, že jsou některé otázky na pohovorech zapovězené, jste určitě...

Čtěte dále >

Diety nebo Pendlerpauschale?

Finance, Informace

Vše na téma cestovní náhrady, diety a Pendlerpauschale Dojíždíte za prací? A víte, za jakých podmínek máte nárok na cestovní...

Čtěte dále >

Kindergeld 250 € už od ledna 2023, sociální systém čekají velké změny

Finance, Rodina

Schváleno! Od ledna se Kindergeld zvýší na částku 250 €! Nejvýraznější zvýšení přídavků na děti v Německu Kindergeld právě schválila...

Čtěte dále >

Operátor výroby v Sasku jako nejžádanější práce v Německu

Kariéra

Proč je operátor výroby v Sasku tak žádané zaměstnání? Zajímá vás práce v Německu, proklikáváte se inzeráty a všude je...

Čtěte dále >

Přechod z agentury pod firmu

Informace

Řešíte přechod z agentury přímo pod firmu? Na tohle se připravte! Pracujete přes agenturu ve firmě už déle než rok...

Čtěte dále >

Prémie od zaměstnavatele „Einmalzahlungen“

Finance

Prémie od zaměstnavatele "Einmalzahlungen" - musím z nich platit odvody? Jakékoli přilepšení nad rámec platu bezpochyby potěší, tím spíše, pokud...

Čtěte dále >

Kinderzuschlag a vyšší Kindergeld

Finance

Kinderzuschlag až 229 € měsíčně, Kindergeld 237 €. Německo finančně podpoří rodiny Zájmové kroužky, pomůcky do školy, letní prázdniny, ale...

Čtěte dále >

Minimální mzda zvedne platy v Německu o čtvrtinu

Finance

Minimální mzda 12 € mění platové tabulky. Platy v Německu vzrostou téměř o čtvrtinu Příjmy lidí pracujících v Německu vzrostou...

Čtěte dále >

Kindergeld 2023 – Přídavky na dítě z Německa vzrostou

Finance

Kindergeld 2023: Výše příspěvku vzroste na 227 € Inflace, prudké zdražování energií nebo následky covidových opatření, to vše se podepisuje...

Čtěte dále >

Horko na pracovišti a práva zaměstnanců

Informace, Zdraví

V práci jako v sauně aneb co můžeme dělat, když je na pracovišti horko Úmorná vedra mají trvat ještě několik...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář