
Publikováno: 12. února 2025 – Umělá inteligence nás provází snad na každém kroku. Všechno nové, co nám do života vstoupí, přijímáme obvykle s velkou opatrností i obavami. Mnozí z nás se už teď bojí, že je umělá inteligence a stroje nahradí lidskou kreativitu i zkušenosti. Pravda je ale taková, že umělá inteligence může být vaším spojencem. Místo aby nám práci brala, může nám ji pomoci najít. Pokud hledáte třeba práci v Německu, zkuste zapojit umělou inteligenci! Přinášíme vám 5 tipů, jak využít AI při hledání práce.
1. Vytvoří životopis, který personalisté neodmítnou
Může se zdát, že napsat životopis nemůže být nic těžkého. Prostě jen sepíšete výčet dosavadních zkušeností, přidáte informaci o škole, kde jste studovali, a máte hotovo. Ve skutečnosti to ale takhle jednoduché není. Personalistům chodí denně spousta životopisů, které musí přečíst. Jenže na práci i jiné věci, životopisům proto nevěnují tolik pozornosti a říká se, že životopis delší než dvě strany je příliš dlouhý na to, aby nad ním kdokoliv trávil svůj čas.
Řešením bývá životopis zestručnit, a to tak, aby v něm zůstaly pouze ty pracovní zkušenosti, které jsou s pozicí, na kterou se hlásíte, relevantní. Jestliže se ucházíte o práci asistentky ředitele nebo operátora výroby, nemá smysl psát do životopisu, že jste při studiích pracovali v kavárně. Smysl to má jedině ve chvíli, že se ucházíte o práci v gastronomii, třeba právě kavárně nebo v restauraci, kde jsou zkušenosti z podobných provozů žádoucí.
Umělá inteligence, například ChatGPT, Resume.io nebo Zety, vám pomůže životopis přizpůsobit konkrétní pracovní nabídce v několika vteřinách. Když jim poskytnete konkrétní znění inzerátů, dokážou lépe než leckterý člověk vyčíst, co je pro personalisty důležité a postavit na tom váš životopis nebo motivační dopis, který personalisty zaujme.

ChatGPT je asi nejznámějším nástrojem umělé inteligence, se kterou řada z nás pracuje i v praktickém životě. Naučte se ji využít ke hledání práce. Zdroj: Freepik
2. Najde vám ideální práci
Platforem, kde hledat nabídky práce v Německu, je celá řada. Jenže málokterý Čech o nich vůbec ví. Buď tedy můžete googlit pracovní nabídky v Německu podle klíčových slov, nebo tuhle práci můžete svěřit umělé inteligenci. Dostupní jsou také různí asistenti jako Teal nebo Jobscan, kteří nově zveřejněné nabídky práce v Německu podle vašich představ zachytí a vám pak na ně jednoduše upozorní. Ušetříte tím spoustu času, který můžete věnovat něčemu jinému.
3. Připraví vás na pohovor
Přípravy na pohovor pocuchají nervy nejednoho z nás. Zvlášť když nám o konkrétní pozici moc jde, máme strach, že na pohovoru něco zvoráme, a tím si definitivně zavřeme dveře. Řešením, jak se zbavit nervozity z pohovoru, je snad jen opakovaně na pohovory chodit. Jenže je to vůbec reálné? Jasně, že není. Proto tu jsou nástroje jako Interview Warmup od Googlu nebo Big Interview, které dokáží nasimulovat celou řadu situací, s jakými se na pohovoru setkáme. Tím nám pomůžou najít ideální odpovědi na často kladené otázky na pohovorech a získat sebedůvěru, která je pro úspěch zásadní.

Networking neboli budování kontaktů se vám v životě může hodit. Zabere to ale hodně času. Díky AI si četné kontakty vybudujete mnohem rychleji. Zdroj: Freepik
4. Pomůže vám s networkingem
Networking neboli budování kontaktů je důležitější, než si možná myslíte. Ve vaší síti kontaktů jsou všichni lidé, se kterými jste se kdy setkali, ať už pracovně, soukromě nebo při studiích. Všichni, kdo vám prošli životem, vám v budoucnu mohou přihrát zajímavou pracovní nabídku nebo obchodní příležitost. Víte, co je základem úspěšné sítě kontaktů? Dobré vztahy. A také její rozsáhlost. Obchodní vztahy v reálném životě neutvoříte tak rychle, jako to dokážete s využitím internetu. Sítě jako LinkedIn nebo Xing vás dokáží propojit s lidmi z okolí i z celého světa, kteří kariérně směřují podobně jako vy.
Tyhle sítě využívají nástroje umělé inteligence, například Crystal Knows, která zvládá podle dostupných informací vytvořit jejich osobnostní profil a poskytnout tak tipy, jak konkrétního člověka správně oslovit. V praxi využívají Crystal Knows hlavně obchodníci, kterým tento nástroj dokáže poradit, jak oslovit potenciálního klienta.
5. Poradí vám, o jaký plat si můžete říct
Informace o mzdách můžeme sice najít na googlu, pravdou ale je, že statistiky nám toho moc neřeknou a mzdy u inzerátů konkurence nakonec také ne. Naštěstí umí umělá inteligence mzdy v oboru zanalyzovat za nás a doporučit nám tu nejvhodnější, která se hodí k našim zkušenostem i náplni konkrétní pozice. Mzdy analyzují platformy jako Glassdoor, Kununu nebo PayScale, díky kterým si můžete ujasnit svou hodnotu na trhu.